Recenze sluchátek Sennheiser Momentum Wireless 4. Excelentní výdrž, větší pohodlí i ticho a výborný muzikální zvuk

31. srpna 2022
TWEET SDÍLET
Výborná sluchátka Sennheiser Momentum 4 Wireless budou velmi dobrou volbou pro ty, kdo chtějí „prémiovky“ s aktivním potlačením hluku, které mají neutrálnější, jasnější, analytičtější, avšak stále velmi muzikální zvuk

Plusy

 • Excelentní výdrž baterie
 • Výborný, čistý, příjemný, muzikální zvuk
 • Komfort a pohodlí
 • Kodeky aptX a aptX Adaptive
 • Cena

Minusy

 • Méně luxusní než předchůdce
 • Nejsou už skládací
10/10
Hodnocení

Je tomu pomalu 10 let, co Sennheiser představil modelovou řadu přenosných prémiových sluchátek Momentum. Ta se od typické produkce této německé značky lišila na první pohled designem a konstrukcí. Kombinace kovu a kůže spolu s precizním zpracováním sázela na retro design – výsledek byl parádní. A k tomu musíte přičíst výborný, muzikální zvukový projev. Později Sennheiser přidal i bezdrátové modely a charakter se posunul do módnějšího zábavnějšího tónu. Nyní to je poprvé, kdy Sennheiser přistoupil ke změně – a razantní.

Vzhled a konstrukce

Nová sluchátka Sennheiser Momentum 4 Wireless mají nejen zcela přepracovaný design, ale také výrobce opustil skládací konstrukci. Zmizel výrazný kovový hlavový most s kůží, úprava velikosti se řeší jiným způsobem. Zmizely vzhledově výrazné kovové úchyty k mostu, logo se přestěhovalo na hlavový most.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nastavení velikosti zůstává plynulé, kovové uchycení mušlí se však zasunuje do mostu – na rozdíl od předchozího řešení to možná není tak designově zajímavé, ale lépe funguje, při odložení sluchátek na krk se nerozhodí nastavení a nemusíte velikost znovu nastavovat. Celkově konstrukce je kompaktnější, lehčí a po otoční mušlí do transportní polohy je lze uložit do ploššího transportního pouzdra. To je nyní sice plošší, ale rozměrnější do stran. Sluchátka už nejsou skládací.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zmizely kovové klouby, naopak přibyla možnost otáčení mušlí, a to na obě dvě strany, což se vidí málo kdy. Mušle tak při posunutí můžete otočit ven, nebo dovnitř. Materiál náušníků už není kožený, ale zůstává velmi příjemný a především – propouští méně okolního hluku. Nižší hmotnost znamená jednoznačně přínos co se komfortu týče. Sluchátka mají také automatickou pauzu, zatím co u minulé generace byl senzor příliš citlivý a musel jsem ho vypnout, zde se choval korektně. Potěší automatické spouštění a vypínání sluchátek v závislosti na jejich poloze – pro spuštění je stačí nasadit na hlavu a pro vypnutí jednoduše odložit.

Klepněte pro větší obrázek

O reprodukci se stará 42mm membrána, udávaný frekvenční rozsah je nyní 6 Hz až 22 000 Hz. Přepracované mušle dostaly dotekové ovládání; při prvním vybalení z pouzdra máte na mušli nálepku, jak se vše ovládá. Fyzické zůstalo tlačítko zapínání, diody informují o stavu baterie, která se dobíjí přes USB-C. Nechybí ani 2,5mm jack pro připojení dodávaného 1,2m kabelu pro volitelné připojení přes 3,5mm Jack. Mimochodem – pro propojení kabelem nemusíte sluchátka zapínat.

Klepněte pro větší obrázek

Další možností poslechu z notebooku je připojení přímo USB-C kabelem, což člověk využije zejména v práci. Obejde se tím častá nízká kvalita bezdrátového přenosu zvuku z PC, či mizerná kvalita sluchátkového výstupu. 

Klepněte pro větší obrázek

K baterii. Jestliže minulá generace měla proti konkurenci podprůměrnou výdrž 17 hodin (ta má výdrž 20 až 30 hodin), tak zde se dostanete na fantastických 60 hodin. Tím Sennheiser naprosto deklasuje veškerou prémiovou konkurenci s ANC. A pokud sluchátka vybijete, tak krátkých 10 minut dobíjení vám dá rovnou 6 hodin poslechu.

Funkce a aplikace

Pro bezdrátové připojení slouží Bluetooth 5.2, kromě kodeků AAC a SBC zůstává podpora aptX, nechybí ani nejmodernější aptX Adaptive. To je zpětně kompatibilní s aptX LL a aptX HD (v kvalitě 24 bitů/48 kHz s datovým tokem 276 kB až 420 kB), dle signálu a použití automaticky volí optimální propojení. Z aptX tak budou mít radost především počítačoví hráči a uživatelé Windows. Potěší také podpora multipoint připojení, v aplikaci si případně můžete ručně vybrat, ke kterému z dvojice zařízení se sluchátka připojí (nebo zda k oběma), či nepotřebné vymazat. Stabilita připojení během testu byla vynikající.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Aplikace je pro Android, či iOS, umožňuje nastavení sluchátek a aktualizaci firmwaru. V nastavení můžete upravovat zvuk v běžném třípásmovém ekvalizéru, můžete si vybrat z několik přednastavených profilů, upravit je a uložit, nechybí samostatné zvýraznění basů (pro milovníky klubové hudby) a vokálů (pro podcasty). 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Co se hovorů týče, tak sluchátka mají vylepšeno kvalitu přenosu hlasu, v aplikaci si můžete zapnout/vypnout potlačení hluku větru, případně zvolit automatiku. Kvalita hovoru je dobrá. Lze zvolit i úroveň příposlechu všeho hlasu, aby jste se cítili komfortně.

Aktivní potlačení hluku

Velmi důležitou funkcí je samozřejmě aktivní potlačení hluku. Minulá generace v tomto ohledu poněkud zaostávala, zejména na středních a vyšších frekvencích. Momenta 4 udělala v tomto ohledu velký pokrok – vylepšení ANC je výrazné. Potlačení hluku motorů je výborné, hlasy jsou už na tom spíše nadprůměrně až průměrně. Celkově má prémiovou kvalitu, kvalitu Sony XM5 sice nedosahuje, ale je blízko. Proti Sony jsem méně slyšel slabý šum na pozadí, to má M4 lepší. 

Klepněte pro větší obrázek

V aplikaci si můžete navíc nastavit Adaptivní ANC, kdy se sluchátka přizpůsobí tomu, co právě děláte a nastaví úroveň příposlechu okolí. To navíc v aplikaci můžete přirozeně plynule měnit za pomoci hezkého grafického znázornění a vyladit si tak ANC tak, aby vám maximálně vyhovovalo. Samozřejmostí je také Transparent Hearing, tedy plný poslech okolí, bez sejmutí sluchátek. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pokud se zdarma registrujete, tak si můžete nastavit na mapě „zóny“ s přednastavenou charakteristikou ANC a ty se pak automaticky upravují dle místa poslechu. Registraci můžete také využít pro individuální poslechový test a přizpůsobení zvuku vlastním nárokům. Aplikace pak pozná, zda se nacházíte doma, v kanceláři, nebo na cestách a upraví požadovaným způsobem jak ekvalizér, tak nastavení systému pro potlačení okolních hluků ANC.

Jak to hraje

První, co člověka zaujme při prvním poslechu, je parádní prostor, který sluchátka umí vytvořit. Tak široký hudební prostor slyším málo kdy. A samozřejmě se k přidá i předozadní prostor. Z dosud testovaných bezdrátových sluchátek s ANC nabízí nové Senny nejpůsobivější vykreslení prostoru.

Charakter zvuku vychází z minulé generace, ale celkově je znát posun k neutrálnějšímu poslechu. Nenechte se mýlit – pořád projev bude velmi muzikální a přirozený, ale přeci jen je cítit ústup od zábavného zvuku. Projev je tak o něco analytičtější a čistější. Zvuk působí ostřeji.

Klepněte pro větší obrázek

To však neznamená, že byste byli bez basů. I v „továrním“ nastavení jsou basy velmi hluboké a plné, zejména ty nejnižší. Ty vyšší už tolik netlačí na pilu a tak jimi nebudete přesyceni. Střední frekvence jsou čisté, konkrétní a velmi čitelné, vokály jsou podané neutrálně a detailně. Výšky to pak už jen dokreslují. Sladění středů a výšek bude vyhovovat těm, kdo mají rádi neutrálnější ladění. To oceníte nejen u hudby, ale také u podcastů, neboť hlasy pak neduní.


Nejoblíbenější sluchátka Sennheiser

Sennheiser Momentum Wireless 4 Sennheiser Momentum Wireless 4
nabízí 20 obchodů za ceny od 6 290 Kč
Porovnat ceny
Sennheiser HD 350 BT Sennheiser HD 350 BT
nabízí 25 obchodů za ceny od 1 675 Kč
Porovnat ceny
Sennheiser Momentum True Wireless 3 Sennheiser Momentum True Wireless 3
nabízí 25 obchodů za ceny od 3 840 Kč
Porovnat ceny
Sennheiser HD 450BT Sennheiser HD 450BT
nabízí 23 obchodů za ceny od 2 389 Kč
Porovnat ceny
Sennheiser RS 175 Sennheiser RS 175
nabízí 14 obchodů za ceny od 4 690 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbená sluchátka Sennheiser


Dynamika je velmi dobrá, nicméně u soundracků je občas cítit větší příklon k neutralitě, při běžné hlasitosti se tak dynamika drží při lehce při zemi a pro mohutnější projev je logicky třeba větší hlasitosti. Čtvrtá Momenta tak budou vyhovovat těm posluchačům, kteří mají rádi čistější, méně efektní, ale přesto velmi muzikální projev, bude se líbit těm, kteří jsou rádi obklopeni hudbou.

Verdikt

A jaké jsou čtvrtá bezdrátová Momenta celkově? První poměrně rozporuplné pocity, které vyvolal odklon od nádherného designu předchozích modelů, jednoznačně přehlušily pozitiva. Lehčí konstrukce je příjemnější a přiznám se, že i o něco pohodlnější. Decentnější a „obyčejnější“ design podle mého názoru přivede Sennheiseru nové zájemce, kteří „retro“ design moc nemusí. Na druhou stranu se změnou designu a ústupu od kombinace kov/kůže se poněkud ztratil punc luxusu a výjimečnosti, který se s Momenty pojil. 

Vylepšené potlačení hluku je jednoznačně přínosem. V kombinaci s vylepšenou funkčností a dobrým ovládáním sluchátka Sennheiser Momentum 4 Wireless budou velmi dobrou volbou pro ty, kdo chtějí „prémiovky“ s aktivním potlačením hluku, které mají neutrálnější, jasnější, analytičtější, avšak stále velmi muzikální zvuk. A na závěr rozhodně Sennheiser pochválím za cenu, kterou nechal na zajímavé úrovni a nezvýšil cenu novinky nad 10 000 Kč, jako konkurence.

Sennheiser Momentum 4 Wireless

Technické parametry

 • Typ Uzavřená, circumaural
 • Akustický tlak 106 dB SPL
 • Frekvenční rozsah 6 - 22 000 Hz
 • Harmonické zkreslení (THD) < 0,3 % (1 kHz/100 dB SPL)
 • Hmotnost 293 g
 • Jmenovitá impedance aktivní: 470 Ohm, pasivní: 60 Ohm
 • Konstrukce dynamická
 • Provozní doba (baterie) na jedno nabití až 60 hodin při zapnutém ANC a Bluetooth
 • Bluetooth 5.2
 • Podporované kodeky SBC, aptX, aptX Adaptive, AAC

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Sluchátka, Bezdrátová sluchátka, Recenze, Test, Bluetooth, ANC, Sennheiser, aptX, Hi-Fi systémy na Heureka.cz