Recenze sluchátek Sony LinkBuds S. Vynikající komfort, pohodlí a příjemné ticho na každý den

7. července 2022
TWEET SDÍLET

Plusy

  • Příjemný, vyvážený zvuk
  • Vynikající komfort a pohodlí
  • Účinné potlačení hluku
  • Malé rozměry

Minusy

  • O chlup méně energie a dynamiky
  • Jen o málo dražší XM4 mají ANC lepší
9/10
Hodnocení

Letos Sony začala prodávat svoje unikátní „děravá“ sluchátka Sony LinkBuds, která vůbec nekryjí zvukovod a díky tomu přirozeně propojí zvuk sluchátek s okolím. Novinka velmi povedla, má u lidí velký úspěch, a tak Slony zcel logicky rozšířila tuto řadu o model  LinkBuds S.

Designem a konstrukcí však navazuje na TWS sluchátka WF-1000XM4, na rozdíl od nich TWS sluchátka LinkBuds S jsou univerzální, komfortní a pohodlný model pro každý den. 

Vzhled a konstrukce

Jak jsem zmínil, tak design vychází z TWS sluchátek XM4, nicméně proti výbornému modelu WF-1000XM4 nová sluchátka LinkBuds S jsou o 41 % menší a o 33 % lehčí (každé váží jen 4,8 gramu). Celkově menší rozměry také přinesly i menší měniče – mají průměr 5mm. 

Klepněte pro větší obrázek

Menší rozměry budou pro spoustu lidí důvodem, proč tato sluchátka zvolí. V recenzi na prémiová TWS sluchátka XM4 upozorňuji, že si na velikost a pevné usazení musí majitel trochu zvykat. To vás u LinkBuds S nepotká. Důvodem jsou nejen menší rozměry sluchátek, ale také běžné, měkoučké a pohodlné silikonové nástavce (v balení jsou 4 různé rozměry), místo těsných silikonovopěnových u XM4. Běžné nástavce nicméně neutěsní sluchovod tak důkladně, a s tím si ani výborné aktivní potlačení hluku od Sony poradit nedokáže. Okolní hluk tak zde o něco více proniká k uchu. 

Klepněte pro větší obrázek

Odolnost sluchátek dle IPX4 znamená, že si s nimi klidně můžete jít zaběhat, zajít do posilovny, ani trocha deště jim neublíží, ovládání je dotekové, tradičně už jsou funkce upravitelné ve firemní aplikaci.í


Nejoblíbenější sluchátka Sony

Sony WH-CH520 Sony WH-CH520
nabízí 56 obchodů za ceny od 928 Kč
Porovnat ceny
Sony WF-C500 Sony WF-C500
nabízí 85 obchodů za ceny od 1 189 Kč
Porovnat ceny
Sony WH-CH720N Sony WH-CH720N
nabízí 41 obchodů za ceny od 2 339 Kč
Porovnat ceny
Sony WH-1000XM5 Sony WH-1000XM5
nabízí 35 obchodů za ceny od 7 329 Kč
Porovnat ceny
Sony WH-1000XM4 Sony WH-1000XM4
nabízí 48 obchodů za ceny od 6 194 Kč
Porovnat ceny

S menšími sluchátky přichází i menší pouzdro – právě malinké pouzdro jsem chválil v recenzi na LinkBuds, zde je o chlup větší. Sluchátka jsem vyfotil ve srovnání s většími a stále úspěšně prodávanými WF-1000XM3, zde je rozdíl ve velikosti opravdu extrémní. A to jak u krabičky, tak u sluchátek. Pouzdro se dobíjí přes USB-C, bezdrátové dobíjení Sony stále nenabízí. 

Klepněte pro větší obrázek

Co se výdrže týče, tak i přes malé rozměry sluchátka vydrží na jedno nabití hrát 6 hodin, s pouzdrem se pak dostanete na velmi příjemných 20 hodin. Po vypnutí ANC se výdrž sluchátek na jedno nabití prodlouží až na 9 hodin.

Klepněte pro větší obrázek

Stejně jako všechny nová sluchátka, tak i LinkBuds S byla navržena také s ohledem na životní prostředí. Proto jsou obaly sluchátek bez plastů a sluchátka využívají recyklované materiály z automobilových dílů.

Funkce a aplikace

Sluchátka LinkBuds S kombinují ve své výbavě prémiové funkce z většího TWS modelu XM4 a „děravých“ LinkBuds. Počítá se s maximálním využitím i v kancelářích a na cestách, integrované mikrofony mají zajistiti maximální kvalitu snímání hlasu při hovorech, o to se stará nová technologie Precise Voice Pickup.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
 

I zde má Sony svojí výbornou funkci Speak-to-Chat, která jakmile začnete mluvit, tak automaticky pozastaví hudbu a zapne příposlech okolí, po ukončení hovoru zase automaticky zapíná ANC i přehrávání hudby. V aplikaci si nastavujete jak citlivost, tak čas za jak dlouhou se příposlech okolí zase vypne a spustí se hudba.

Minimum je 5 sekund, mě se osvědčilo 30 sekund. Kolega, který sluchátka Sony  LinkBuds S také má, však potvrzuje, že se osvědčuje během hovoru „asertivně“ polohlasem přitakávat (hmm, jo, ano...) – tím jednak předejdete automatické aktivaci ANC, ale také ten, s nímž hovoříte, má příjemnou aktivní odezvu, že mu/jí skutečně posloucháte. Takže sluchátka vás i trochu vychovávají. 

Klepněte pro větší obrázek

Když už jsem u výchovy – ve spolupráci s aplikací sluchátka umí monitorovat hlasitost, jakou máte nastavenou a jak sluchátka hrají. Aplikace navíc průběžně počítá i čas. Vy se tak dozvíte, zda neposloucháte hudbu moc hlasitě, případně jak dlouho to váš sluch ještě snese, než začne hrozit, že se si sluch poškodíte. Velmi chválím, tohle je opravdu užitečné. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Sluchátka si samozřejmě rozumí s hlasovými asistenty Google Assistant a Amazon Alexa, ovládání je samozřejmě dotekové. O připojení se stará Bluetooth 5.2, kodeky jsou AAC a SBC a samozřejmě nesmí chybět výborný a kvalitní LDAC s datovým tokem až 990kbps. Hráče potěší Bluetooth LE, které má naopak zajistit nízkou latenci u her. Podporováno je rychlé párování Google, u se Windows o totéž stará Swift Pair. Zamrzí, že aktuálně chybí podpora Multipoint, tedy možnosti připojit sluchátka ke dvěma zdrojům zvuku. 

Firemní procesor V1 se stará o zvuk adaptivní potlačení hluku, nesmí samozřejmě chybět ani Adaptive Sound Control. Sluchátka tak podle toho, kde se právě nacházíte a co děláte, nastaví variabilně optimální poměr potlačení hluku a zvuku okolí. Tuto funkci má Sony už dlouho a opravdu je propracovaná. 

Jak to hraje

Jak jsem již předeslal, tak menší rozměry sluchátek také přinesly menší měniče – ty mají průměr 5mm. Ani zde nechybí firemní volitelná funkce DSEE Extreme, která vylepšuje zvuk a obnovuje ztracené detaily u komprimované hudby. 

Po zvukové stránce LinkBuds S drží charakter prémiových modelů. Výšky, basy i středy jsou vyrovnané, příjemné, nikde nic netrčí, zvuk není agresivní. Potěší středové pásmo, které je také čisté a díky tomu jsou neutrální nejen hlasy zpěváků, ale neduní ani stále populárnější hlasy u podcastů. 

Klepněte pro větší obrázek

Sluchátka dobře definují jednotlivé detaily. Basy jsou rychlé a příjemné, nejsou unavující, výšky pak dokreslují celkový vyrovnaný a příjemný charakter. Projev je univerzální, všechny žánry jsou velmi hezky podané, a to i náročné klasiky či jazzu.

Ve srovnání s vyššími modely Sony mají však sluchátka o něco méně energie a dynamiky. U soundtracků si dočkáte dynamiky, ale větší TWS sluchátka XM4 je podají expresivněji, razantněji s větším důrazem na spodky. U klasiky tak hudební těleso je o něco menší, prostor o chlup užší. Nejde ale o velké rozdíly, i malým LinkBuds S se povedlo zachovat vyvážený, čistý, a přece zábavný charakter zvuku, pro Sony typický.

Verdikt

Sluchátka LinkBuds S jsou v podstatě odlehčené WF-1000XM4. Mají menší rozměry, menší hmotnost, jsou o poznání komfortnější a příjemnější, zkrátka výborná sluchátka pro každý den. Tím, že Sony novinku řadí k modelu LinkBuds dává najevo, že opět jde o sluchátka, která zkrátka nemusíte vůbec sundávat.

Sony si dle svých slov dalo zároveň záležet, aby nabídla maximální komfort a kromě aktivního potlačení hluku sluchátka dokázala naopak poskytnout i naopak co nejlepší přenos okolního zvuku, tj. kontakt s okolím, který poskytuje model LinkBuds. Na rozdíl od „děravé“ varianty máte u modelu S možnost výběru – chci slyšet vše/chci mít klid.

Po zvukové stránce nemám výhrady, sluchátka hrají velmi dobře, i když velká/malá prémiová sluchátka Sony XM5/XM4 je přehrají, tak málokterá konkurence nabídne tak vyrovnaný a příjemný projev. 

Jediný zápor tak vidím ve vyšší ceně, která dosahuje téměř ceny vynikajících TWS sluchátek Sony WF-1000XM4. Ano, proti nim jsou sluchátka LinkBuds S jednoznačně příjemnější a komfortnější, ale počítejte s o něco méně účinným aktivním potlačením hluku. Pokud vaší prioritou je komfort, tak LinkBuds S budou jednoznačně lepší volba. 

LinkBuds S

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Testy, Sluchátka, Bezdrátová sluchátka, Recenze, Test, Bluetooth, LDAC, ANC, Sony, True Wireless, Sluchátka na Heureka.cz