Recenze sluchátek Sony WH-XB910N. Skvělý zvuk, chytré funkce a potlačení hluku pro každého

24. října 2021
TWEET SDÍLET

Plusy

 • komfort
 • účinnost ANC
 • široké možnosti nastavení
 • hudební projev

Minusy

 • přemíra basů bez úpravy zvuku
 • místy méně přehledná aplikace
9/10
Hodnocení

Nová náhlavní sluchátka Sony WH-XB910N jsou velmi zajímavým počinem. Jejich nenápadné až všední provedení totiž skrývá pořádnou porci zábavy a funkcí, které z nich dělají univerzální doplněk pro domácí poslech i na cesty.

Klepněte pro větší obrázek

Na první pohled si můžete sluchátka splést s některými sourozenci, s nimiž také sdílí řadu funkcí a částečně i ergonomii. Velmi podobným modelem z pohledu designu a ergonomie je například model WH-H910N. Ten je o více než polovinu dražší, ovšem zároveň není zařazen do řady XB – tedy zařízení se zdůrazněnou basovou složkou.

Konstrukce a zpracování

Sluchátka jsou uzavřené circumaurální konstrukce se skládacím mechanismem. Tedy masivní uzavřené mušle s pohodlnými náušníky a polstrovaným hlavovým mostem – ten je potažen umělou kůží z vnitřní i vnější strany, vše ostatní je vyvedeno v matném plastu, který vypadá vcelku odolně i vůči poškrábání, někomu však může připadat laciný.

V místech, kde končí polstrování mostu, začíná plastový výsuvný mechanismus pro nastavení velikosti mostu. Na koncích je pak (z vnější strany neviditelný) kloub, umožňující složení mušlí dovnitř oblouku a zároveň je zde i osa otáčení mušlí, které to zvládají v rozsahu cca 120°. 

Klepněte pro větší obrázek

Výrobce naštěstí při návrhu přemýšlel, takže v případě odložená sluchátek kolem krku se mušle otáčejí směrem dolů, kdy leží náušníky na klíční kosti a nepřekážejí.

Na druhou stranu, když vytáhnete sluchátka z přiloženého obalu a budete je do něj ukládat tak, jak je vybalíte, bude pravé sluchátko vždy na levé straně, takže je budete muset otáčet před nasazením – na jednu stranu možná zbytečný detail, na druhou stranu otravné a zdlouhavé. Řešení je samozřejmě prosté, stačí ukládat sluchátka naopak, tedy náušníky nahoru.

V balení je vedle sluchátek pevné pouzdro s jemnou vnitřní vrstvou, v něm je pak přihrádka ukrývající napájecí USB-C kabel a signálový propojovací kabel. Pouzdro je příjemně nízké, takže nezabere tolik místa, jako masivnější pouzdra s výraznějším polstrováním. Vedle černé barvy můžete mít sluchátka také v modré.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Konstrukčně není sluchátkům prakticky co vytknout, vše dobře lícuje, nikde nic nevrže, ani materiál náušníků při styku s brýlemi. Snad jen nejmenší velikost hlavového oblouku mohla být o něco menší, sluchátka by tak byla univerzálnější a vhodnější i pro uživatele s menším obvodem hlavy.

Komfort a ovládání

Ovládání je zde situováno na vnější stranu pravé mušle, která je dotyková a můžete měnit hlasitost potažením nahoru/dolu, posouvat se mezi skladbami potažením vpřed/vzad a samozřejmě také ovládat přehrávač a telefonní hovory klepnutím.

Pokud zakryjete mušli dlaní, aktivujete režim pro konverzaci – hudba se výrazně ztiší a sluchátka vám zprostředkovávají zvuk okolí – tuto funkci známe od jedné z prvních generací vlajkového modelu WH-1000X.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zbývající ovládací prvky jsou na boční straně levé mušle – je zde dvojice tlačítek, kdy jednou slouží pro zapnutí/vypnutí/párování a druhé aktivuje režim potlačení hluku, respektive přepíná mezi režimy Noice Canceling, Ambient Sound a vypnuto. Na spodní části mušle je 3,5mm zásuvka pro signálový kabel a vedle ní najdete ještě USB-C konektor pro napájení.

Posledním místem, kde můžete ovlivnit nejen chování, ale zejména pak nastavení zvuku, je obslužná aplikace Sony Headphones, která je shodná, jako u jiných modelů, avšak s mírně odlišnými funkcemi.

V rámci aplikace můžete aktivovat například funkci Adaptive Sound Control, kdy se nastavení sluchátek mění automaticky podle toho, zda se zrovna pohybujete anebo podle místa, kde se zrovna nacházíte – v průběhu používání se tak aplikace /sluchátka učí a volí pro vás nejlepší nastavení v daném prostředí – kancelář, domácí prostředí, hromadná doprava apod.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Sluchátka reagují na data z aplikace, pokud tedy například budete chodit po zahradě, ale telefon bude ležet na stole, tak systém zvolí a bude držet nastavení pro sezení, jelikož se telefon nepohybuje. Pokud však pravidelně absolvujete stejné cesty a vyskytujete se na shodných místech, stojí za to nechat se aplikaci nějakou dobu učit a vyladit si tak poslech podle vlastních preferencí s automatickým přepínáním nastavení.

Velmi pohodlné a rychlé je také spárování se dvěma zařízeními zároveň, kdy můžete například hudbu přehrávat z počítače, a zároveň si upravit zvuk a chování pomocí aplikace v mobilu, nebo rovnu přijmout příchozí hovor.


Sony WH-XB910N

Cena:

 • konstrukce: circumaurální sluchátka uzavřené konstrukce
 • měniče: dynamické 40 mm s neodymovým magnetem
 • přenos signálu: Bluetooth 5.2, SBC, AAC, LDAC
 • frekvenční rozsah: 20 – 20 000 Hz
 • výdrž: sluchátka při plném nabití cca 30 h, nabíjení do plna za 3,5 h, po 10 minutách výdrž 4,5 h
 • funkce: ovládání hlasitosti, přehrávače a telefonních hovorů, aktivní potlačení hluku
 • hmotnost: 252 g
 • barva: černá, modrá
 • příslušenství: napájecí USB kabel, signálový kabel, pouzdro, návod

Komfort při používání je vysoký, sluchátka nikde netlačí ani nesjíždějí, jejich nasazení je jisté a ideální polohu na hlavě najdete raz dva. Přítlak je ideální a zkrátka zde není moc co vytknout. Váha kolem 250 gramů je srovnatelná s konkurencí. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vestavěná baterie má dostatečnou kapacitu pro 30 hodin přehrávání či telefonního hovoru s aktivovaným potlačením hluku, pokud jej vypnete, prodlouží se výdrž přibližně o 50–60 %. Nabíjení do plna trvá cca 3,5 hodiny, ovšem po 10 minutách nabíjení již máte dost energie pro cca 4 hodinový poslech.

Hudební projev

O reprodukci zvuku se zde starají měniče průměru 40 mm s frekvenčním rozsahem 20–20 000 Hz. Vedle kabelu je přenos zvuku zajištěn Bluetooth verze 5.2 s podporou kodeků SBC, AAC, LDAC, udávaný dosah je 10 m, ve volném prostoru bez rušení je to i více, stabilita spojení je dobrá.

Celkový projev je možné vylepšit po mocí funkce DSEE – Digital Sound Enhancement Engine – která má vylepšit zvuk komprimovaných nahrávek. Mírný rozdíl ve zvuku uslyšíte (bude záležet na kvalitě nahrávky) a to k lepšímu, celkově je přednes s DSEE plnější a příjemnější.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

To je ostatně možné říct o hudebním projevu obecně. Je zde rovnoměrně zastoupeno celé frekvenční pásmo. Sluchátka mají příjemné podání výšek i středů včetně pásma zpěvu. Čeho je ale nadbytek, to jsou basy, ostatně máme v rukou zástupce řady XB, která právě na hutné basy sází.

Bez jakýchkoliv zvukových úprav jsou ve výchozím nastavení sluchátka zkrátka zaduněná a ačkoli je elektronická hudba mým oblíbeným žánrem, v tomto nastavení je delší poslech unavující. Naštěstí je možné si zvuk upravit podle vlastních preferencí pomocí ekvalizéru, kde se mi osvědčilo mírně vytáhnout výšky a funkci clearbass potlačit na hodnotu -2 na škále +/- 10.

Při troše snahy tak nastavíte zvuk odpovídající vašim požadavkům, a to od relativně neutrálního až po velmi zábavný. Pokud tedy toužíte po tom, aby se vám třepal mozek v lebce při oblíbeném dubstepovém albu, stačí zvolit vhodný ekvalizační profil.

Co je však třeba připomenout, to je celkové sladění pásem a projev, ať už nastavíte míru basů jakoukoliv – zbývající pásma sedí stále pevně na svém místě a ke zkreslení zde nedochází. Přidejte si ještě dobře zvládnuté podání prostoru, které se blíží tomu os Sennheiseru a univerzální sluchátka jsou na světě.

Ještě ten hluk. Pasivní izolace okolních zvuků je již sama o sobě velmi dobrá, pokud aktivujete potlačení hluku, tak vás už nebude rušit vůbec nic. Účinnost je z mého pohledu skvělá, a to jak v domácích podmínkách, kde snadno odfiltrujete vrčení kuchyňského robota, pračku, myčku nebo pečící troubu. Stejně tak není problém hluk motoru v hromadné dopravě nebo provozní hluk v kanceláři. Snad jediné s čím si ANC neporadí, je výrazný lidský hlas a křik.

Verdikt

Zde je to prosté, z mého pohledu se jedná o univerzální sluchátka pro poslech doma i na cestách. balení, ergonomie i možnosti nastavení jsou široké a nebál bych se po Sony WH-XB910N sáhnout jako po kvalitním vstupním modelu do světa sluchátek s potlačením hluku.

ANC zde funguje velmi dobře, navíc dostanete aplikaci, která se učí na základě vašich vzorců chování a tím můžete do značné míry automatizovat i nastavení sluchátek podle toho, kde jste a co děláte.

Zvukové naladění je také velmi dobré a v zásadě je přednes srovnatelný s kabelovými domácími modely s cenovkou kolem 3500 Kč, přidejte ještě účinné potlačení hluku a dobrou výdrž, které se promítnou také do ceny.

Jak jsme zmínili, řada XB je nativně naladěná pro fanoušky taneční hudby a opravdu mohutných basů, kterých se u modelu Sony WH-XB910N fanouškům dostane více než bohatě. Jestli chcete neutrální zvuk, tak zde bude pro vás řada WH-1000X. U zábavněji naladěné řady XB nabízí Sony intenzivně nabasovaný zvuk, přičemž v případě potřeby únavnější basovou linku při delším poslechu úpravou snadno zkrotíte. V každém případě sluchátka mají naše doporučení.

Témata článku: Testy, Sluchátka, Bezdrátová sluchátka, Bluetooth, ANC, Sony, Sluchátka na Heureka.cz