Recenze sluchátek Sony WH-1000XM5. Návrat krále na absolutní špičku, lepší nenajdete

9. června 2022
TWEET SDÍLET
Sony WH-1000XM5 jsou parádní. Nový design a přepracovaná konstrukce je cítit po všech stránkách, jak po funkční a zvukové, tak po té designové. Marně budete hledat podobně všestranná a kvalitní prémiová sluchátka s ANC

Plusy

  • Vynikající čistota zvuku
  • Energie a rychlost basů
  • Komfort a ovládání
  • Excelentní potlačení hluku
  • Kvalita snímání hlasu

Minusy

  • Nejsou skládací
10/10
Hodnocení

Japonská Sony svou první generaci prémiových bezdrátových ANC sluchátek řady X-1000 představila před osmi lety. A okamžitě se zařadila na vrchol. I když se během let sluchátka dočkala třech „upgradů“, Sony s menšími změnami stále zachovávala původní vzhled. Teprve nová sluchátka WH-1000XM5 přinesla překvapení, Sony změnila design i konstrukci.

I když jsme v redakci spíše konzervativní, musíme říct, že Sony udělala správný krok, neboť u verze XM4 vytěžila z možností dané konstrukce maximum. Pátá generace je díky přepracovanému designu a jinému měniči citelně lepší, Sony se tak s přehledem vrací na naprostý vrchol sluchátek v kategorii prémiových bezdrátů s aktivním potlačením hluku. Ale postupně.

Vzhled a konstrukce

Hlavový most sluchátek už není plochý, ale kulatý, zachováno přitom zůstalo bohaté polstrování. Samotné uchycení sluchátkových mušlí Sony přepracovalo – zmizel kloub pro skládání, který spolu s možností zmenšit sluchátka při transportu zvětšoval riziko poškození. Taktéž Sony přepracovalo uložení, odstraněno je tak riziko vzniku praskavých zvuků, na což si občas majitelé u XM3/XM4 stěžovali. Úprava velikosti je nyní plynulá, hlavový most působí pružněji, navíc pro povrchovou úpravu se využívá nový typ měkké kůže (se sametovým povrchem).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 

Sluchátkové mušle se změnily také – velikost zůstala stejná, ale jsou u hlubší a lehce nakloněné (asymetrické), aby měniče byly kolmé k ose ucha. Změnilo se také umístění otvorů mikrofonů, přepracování se dočkaly i náušníky – proti XM4 jsou méně vysoké, materiál je jiný, měkčí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Porovnání XM4 a XM5

Dle Sony lépe přiléhají k hlavě, čímž snižuje tlak na uši a blokuje přístupu vnějšího hluku, což mohu potvrdit. Nový materiál ze syntetické kůže Soft Fit je příjemný a sametový povrch je sladěný s povrchovým zpracováním sluchátek, vnitřek tvoří a komfort se stará i paměťová pěna. Celkově změny působí, že by i životnost náušníků a výdrž korektního utěsnění mohla být vyšší (když po letech špatně těsní, ANC blbne a musí se vypnout). 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Celek působí vyváženěji, bez hran, Sony si dalo záležet, aby byly sladěné materiály a dotek byl příjemný, celek působí prémiově i když vyznavači pravé kůže a kovu se mnou nebudou souhlasit. Ano, řada XM-1000 přišla o svůj ikonický design (stačilo kouknout a bylo vidět, kdo ji má), rozhodnutí však chápu, protože každá konstrukce má své limity. U novinky jsem nezaznamenal jakékoliv parazitní zvuky či praskání, pohodlí je mimořádné. Subjektivně mám pocit, že těsní o něco více (a tak je v nich tepleji, zvlášť nyní, v těch vedrech).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Domnívám se, že Sony mělo také menší problém s tím, že nová sluchátka se od starých na první pohled málo odlišovala – stávající majitelé pak mohli mít pocit, že změna nemá smysl a ti ostatní se mohli domnívat, že Sony vlastně 8 let vyrábí stále stejná sluchátka. A proč kupovat něco starého, že. Sony změnou tak vyřešila rovnou několik problémů, s kterými se asi potýkala.  

Další velkou změnou je nový, speciálně navržený 30mm měnič. Nahrazuje starší o průměru 40 mm, kterým byly osazeny předchozí modely. Nový měnič se dle Sony vyznačuje „lehkou, tuhou ozvučnicí a využívá kompozitní materiál z uhlíkových vláken, který zlepšuje citlivost na vysoké frekvence a zajišťuje přirozenější kvalitu zvuku“. Optimalizovány jsou také obvody, Sony uvádí i nižší hladinu šumu. K zvuku a dopadům změny na výsledek se vrátím při hodnocení zvuku.


Nejoblíbenější náhlavní sluchátka Sony

Sony WH-1000XM4 Sony WH-1000XM4
nabízí 45 obchodů za ceny od 6 484 Kč
Porovnat ceny
Sony WH-1000XM5 Sony WH-1000XM5
nabízí 28 obchodů za ceny od 8 449 Kč
Porovnat ceny
Sony WH-CH520 Sony WH-CH520
nabízí 47 obchodů za ceny od 1 299 Kč
Porovnat ceny
Sony WH-CH720N Sony WH-CH720N
nabízí 12 obchodů za ceny od 2 849 Kč
Porovnat ceny
Sony MDR-ZX110 Sony MDR-ZX110
nabízí 112 obchodů za ceny od 290 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbená náhlavní sluchátka Sony


Zajímavé je, že přestože sluchátka mají prakticky stejnou hmotnost, jako předchůdce (250g/254g), tak působí lehčím dojmem, a také o něco subtilnějším, než robustnější XM4. Vzhledem k tomu, že sluchátka už nemají klouby na skládání, ale mušle se jen otočí, tak XM5 dostala i nové pouzdro.

Pouzdro je o chlup větší, ale plošší. Potěší však, že prostor pro ukládání kabelů je nyní uvnitř a je uzavírací, místo předchozí pružné, otevřené, venkovní síťky u předchůdců, kde riziko ztráty bylo znatelně větší. Osobně vítám přesný prolis pro sluchátka uvnitř, který zabraňuje nejen zmáčknutí pouzdra, ale také chrání měkké náušníky. Sice se sluchátka vkládají o něco déle, ale ochrana je větší. 

 Klepněte pro větší obrázek

Při pohledu dovnitř levého sluchátka/mušle lze vidět, že zmizel viditelný senzor nasazení sluchátek, ten je nyní skrytý – při sejmutí z hlavy se automaticky pozastaví přehrávání hudby. Konektor pro nabíjení je už tradičně USB-C, nechybí 3,5mm jack pro připojení odnímatelného kabelu.

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Sluchátka, Bezdrátová sluchátka, ANC, LDAC, Recenze, Test, Sony, Hi-Fi systémy na Heureka.cz