Recenze sluchátek Technics EAH-AZ60. Výborné True Wireless špunty s aktivním potlačením hluku

4. listopadu 2021
TWEET SDÍLET

Plusy

  • Výborný zvuk
  • Velmi komfortní
  • Příkladně stabilní usazení
  • Velká výdrž
  • Účinné ANC

Minusy

  • Nemá bezdrátové dobíjení a automatický příposlech okolí (pro někoho)
9/10
Hodnocení

Nová Bluetooth zcela bezdrátová sluchátka Technics EAH-AZ60 míří do prémiové třídy a mají konkurovat těm nejlepším na trhu. Značka Technics totiž patří pod Panasonic a je její prémiovou divizí.  Aktuálně Technics nabízí poměrně drahé High-End zesilovače, reproduktory a gramofony.

Klepněte pro větší obrázek

Je tedy příjemným překvapením, že prémiová TWS sluchátka Technics EAH-AZ60 s oficiální cenou 5 290 Kč rozhodně nepatří zdaleka k těm nejdražším. Konkurenční Sony XM4, Bose, Sennheiser, AirPods Pro – ty všechny jsou o několik tisíc dražší. I když ... zas tak velké překvapení to být nemusí.

Nějaký čas se totiž už vyrábí dostupnější TWS sluchátka Panasonic RZ-S500. Mají překvapivě dobrý zvuk i aktivní potlačením hluku a patří mezi modely s nejlepším poměrem cena/výkon na trhu – nicméně jejich větší rozměry snižují komfort, a tak nejsou pro každého. I proto jsem byl zvědav na nové TWS Technics. A předem můžu říct, že jsou výborné. 

Vzhled a konstrukce

Malá sluchátka váží 7 gramů každé. Mají tvar kapky, která zapadne pohodlně do ucha. Není zde žádná opěrka, přesto sedí perfektně, velkou zásluhu na tom má nadstandardní výběr ze 7 různých velikostí nástavců. Dále to přičítám o něco kratšímu krčku, který nemusíte cpát hluboko do ucha.

Klepněte pro větší obrázek

Sluchátka plní IPX4, takže jsou odolná proti potu a vodě – dá se s nimi sportovat. Což ostatně jde zcela bez problému, neboť v uchu se nepohnou. To bylo pro mne menší překvapení, neboť drtivá většina konkurence buď výborně drží (ale nejsou pohodlná), nebo jsou pohodlná (ale hůř drží + propouští hluk).

Případně dobře drží, ale kvůli velké hmotě mimo ucho bych je na sport nevzal (Bose). EAH-AZ60 ale sedí v uchu jako přibité, nepohnou se ani při běhu, navíc nemáte pocit ucpaného ucha. Za mne obrovská pochvala – jsou to první TWS sluchátka z mnoha, která jsem testoval, na které jsem si nemusel chvíli zvykat. 


 Klepněte pro větší obrázek

Pochválit musím i nástavce. Mají na rozdíl od drtivé konkurence i tenoučkou průzvučnou membránu, která brání špinění sluchátka. Samotná konstrukce je pohodlná, ale odolná – jádro je pevnější, takže nehrozí při výměně roztržení a vnější plášť je pak měkký, tudíž netlačí a velmi dobře drží.

Klepněte pro větší obrázek

Pouzdro samotné je štíhlé a delší, bez problémů padne do malé kapsičky u kalhot. Pozor, pouzdro samotné už není odolné proti dešti. Na zadní straně je USB-C konektor pro nabíjení. Pro někoho záporem může být fakt, že zde není bezdrátové dobíjení. Stav baterie a dobíjení signalizuje dioda měnící barvu. Sluchátka samotná mají také modré indikační diody – v aplikaci je ale můžete zcela vypnout.

Výdrž, Bluetooth a ANC

Pro připojení k smartphonu slouží Bluetooth 5.2. Kodeky jsou AAC, LDAC a SBC, podporován je Multipoint – současné připojení ke dvěma zařízením. Uživatel si však musí vybrat, čemu dá přednost. Výdrž na jedno nabití s aktivní potlačením hluku s AAC kodekem je výborných 7 hodin, s pouzdrem se dostanete na 24 hodin.

Variabilita je velká, má však pár omezení. Jakmile chcete využívat LDAC (Hi-Res Audio 24 bit/96kHz s vysokým datovým tokem), tak se zkracuje výdrž na 4,5 hodiny (16 hodin s pouzdrem), navíc při zapnutém LDAC kodeku nelze využít Multipoint. V menu můžete zvolit „stabilní“ připojení místo „kvalitního“ – pak se natvrdo přepne do SBC kodeku. Za však sebe můžu říci, že i při „kvalitním“ připojení je stabilita výborná a za mne jedna z nejlepších, s jakými jsem se u TWS sluchátek setkal. 

Klepněte pro větší obrázek

Aktivní potlačení hluku má Technics hybridní a je plně nastavitelné. Kromě míry propouštění okolí nechybí optimalizace, lze tak doladit případný nepříjemný tlak v uších. Aktivní potlačení hluku sluchátek EAH-AZ60 ve velmi dobré a účinné – není nejlepší úplně, ale rozhodně patří k nejlepším. 

A volání? Když pomineme osm vystavěných mikrofonů, tak Technics má svoji technologii zvanou JustMyVoice. Sluchátka umí výborně odfiltrovat hluk okolí a druhá strana vás pak velmi dobře slyší. Ukázku si můžete poslechnout.

Srozumitelnost je velmi dobrá, ovšem algoritmu pár sekund hovoru trvá, než se přizpůsobí. Logicky to má své limity – soustavný okolní hluk odfiltruje skvěle, ale náhodné velké výkyvy v dynamice jsou nad jeho síly (třeba pokud ve městě zrovna kolem vás projede rachotící tramvaj). Pochválit musím velmi účinné potlačení hluku větru, a to jak při zapnutém ANC, tak při telefonování. 

Témata článku: , , , , , , , , , ,