Recenze Sonos Ray. Jaký je levný soundbar a proč ho Sonos vůbec uvedl?

31. května 2022
TWEET SDÍLET
 • Kompaktní soundbar se soustředí na vyrovnaný přednes a zřetelné dialogy
 • Připojení jen přes optický kabel mnohé odradí
 • Jako každý Sonos lze rozšířit o další reproduktory

Plusy

 • Zřetelné dialogy
 • Vyrovnaný zvuk vhodný i pro hudbu
 • Rozšiřitelný o zadní reproduktory

Minusy

 • Jen optický vstup
 • Méně výrazný prostor
7/10
Hodnocení

Na začátku května Sonos všechny zaskočil. Tušilo se, že něco má představit, a spekulovalo se hlavně o malém subwooferu nebo třeba sluchátkách, které Sonos dle úniků vyvíjí už několik let. Místo toho jsme dostali soundbar Sonos Ray a dle rychlého pohledu na specifikace jde o docela obyčejný základní soundbar.

Sonos Ray nemá HDMI, které nechybí ani mnohem levnějším soundbarům. Nemá ani reproduktory vyhrazené na prostor či dialogy.

Proč by Sonos něco takového uváděl, když slušný Sonos Beam není o tolik dražší a přitom je výrazně lepší?

Co Sonos Ray není?

Nestačí říct, že Sonos Ray je levný základní soundbar. Myslím, že mnohem důležitější je vědět, co Sonos Ray není. Není to totiž soundbar pro typickou cílovou skupinu levných soundbarů. Pro ty, kteří potřebují hlavně něco na zlepšení podání dialogů s jednoduchým ovládáním a instalací. Tito zákazníci pro levné soundbary nepotřebují a nevyhledávají technické vychytávky, nezajímá je konkrétní standard prostorového zvuku a hlavně chtějí něco, co bude bez údržby fungovat a zlepší jim podání zvuku z televizoru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Sonos Ray nabídne tradiční dotykové ovládání, reproduktory míří jen dopředu
 

Pro tuto skupinu nedává Sonos Ray smysl. Tedy – zvuk z televizoru rozhodně zlepší, ale připojení jen optickým kabelem nebo ovládání přes mobilní aplikaci jde proti požadavkům na jednoduché ovládání. Přehrávání hudby z internetových služeb také nejspíš není u zájemců o levný soundbar na prvním místě.

Mnozí by i navrhli, že Sonos Ray představuje levnou vstupenku do světa Sonosu. Levný základ, první reproduktor, ke kterému teprve budete dokupovat další doplňkové reproduktory. Úplně s tímto nesouhlasím, jako první bych spíš doporučil Sonos Beam, a řekl bych, že Sonos Ray lépe zaboduje u druhé a třetí televize v domácnosti již vybavené reproduktory Sonos.

Co Sonos Ray je?

Sonos Ray představuje zatím nejmenší soundbar značky Sonos. Svou konstrukcí připomíná spíše stereo reproduktor než soundbar. Nemá dedikované měniče pro střední kanál či boční reproduktory snažící se o odraz od stěn. Konstrukci tvoří dva středobasové měniče s bass reflexy pro zvýraznění basů a dva výškové měniče mířící šikmo do stran pro větší pocit prostoru. Vše je pak vtěsnáno do konstrukce široké 56 cm s perforovanou průzvučnou přední stranou. Boky či prostor nad soundbarem řešit nemusíte. Zvuk se šíří jen dopředu a nepočítá se s žádnými bočními odrazy.

Klepněte pro větší obrázek
Pohled na vnitřní uspořádání

Kvůli úzkému provedení není pocit stereo prostoru tak výrazný. Tedy vnímáte, že neposloucháte obyčejný monoreproduktor, ale zvuku chybí jednoznačné výrazné rozdělení. Zatímco větší soundbary Sonosu zvládnou posunout vnímaný prostor citelně za hranice šířky soundbaru, Sonos Ray se musí spokojit s užším prostorem. Pochopitelně pomáhají šikmo do stran mířící výškové měniče, ale na soundbar ten prostor není rozhodně dechberoucí a vhodná poslechová vzdálenost bude menší jak dva metry.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přesná perforace na přední straně, vzadu je i příprava pro upevnění na zeď

Mnohem větší důraz se ve zvuku Sonosu Ray klade na perfektní zřetelné podání dialogů. I bez dodatečného zvýraznění v aplikaci jsou dialogy zřetelné bez ostrých sykavek a zahuhlaného spodního pásma. I když tedy nebudete mít třeba pocit obklopení prostorovým zvukem, smysl soundbaru jako zvýrazňovače dialogů plní Ray příkladně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pro instalaci a ovládání soundbaru potřebujete aplikaci pro mobilní telefon

Díky začlenění do systému Sonos s aplikací pro streamování hudby můžeme brát Sonos Ray jako dobrý stereo reproduktor, který využijete i bez televizoru pro příjemné podání hudby dotvářející atmosféru v místnosti. Nesnaží se o hutný filmový zvuk za cenu podání hudby, takže i na nízkou hlasitost získáte příjemný vyrovnaný přednes.

Cože!? Bez HDMI?

Asi největší kritiku bude Sonos Ray schytávat za chybějící konektor HDMI. Snad jen ty úplně nejlevnější soundbary ignorují dnes všudypřítomné HDMI, přitom Sonos Ray není až tak mimořádně levný. Sonos má ale dlouholeté zkušenosti s prémiovými soundbary bez HDMI jen s optickým konektorem. Řadu let mu to procházelo a teprve první generace Sonos Beam přinesla propojení přes HDMI, takže tady v případě Sonos Ray použil jen to, co dobře zná. Optické připojení soundbaru sice spousta televizorů stále nabízí, ale jen přes HDMI pošlete do soundbaru i nějaké povely, třeba ovládání hlasitosti.

Ačkoli Sonos Ray nedostanete s nějakým dálkovým ovládáním, umí ovládat hlasitost stávajícím dálkovým ovládáním televizoru díky IR přijímači. Při instalaci soundbaru v mobilní aplikaci stisknete ovládání hlasitosti a soundbar to zkusí pochopit. Rozumí hlavním značkám televizorů, takže to s velkou pravděpodobností bude fungovat i vám. Větší problém ale představují moderní Bluetooth ovladače. Sonos Ray potřebuje infračervený signál, takže vaše krásné chytré dálkové ovládání od moderního televizoru nemusí fungovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přehrávat můžete i obsah z mnoha internetových služeb

Optické připojení také podporuje maximálně Dolby Digital 5.1. Ne Dolby Digital+, DTS natož Dolby Atmos. Upřímně byste horní zvuk v Atmos neslyšeli, ani kdyby ho Ray uměl dekódovat, ale prostě dostanete jen základní prostorový zvuk. Sonos Ray jako ostatní soundbary Sonosu můžete dále doplnit o pár zadních reproduktorů pro lepší podání prostoru a také o samostatný subwoofer, byť současný Sonos Sub je pro tento soundbar až absurdně drahý.

Optické připojení bude oproti HDMI výhodnější při připojování počítače nebo herní konzole. Některé stolní počítače nabídnou optický výstup, případně existují dostupné externí zvukovky s optickým výstupem. U konzolí zase optický výstup nezablokuje HDMI konektory na televizoru, kdy některé mají HDMI 2.1 pro konzoli jen na konektoru, který současně slouží pro připojení soundbaru.

Mladí s iPhony nastupující do samostatného života

Starší, ekonomicky aktivní zákazníky má Sonos podchycené skvěle. Reproduktory Sonos nepatří mezi levné a když si pořídíte jeden, nejspíš časem dokoupíte i další. Sonos ale potřebuje vychovávat i nastupující generaci a budovat „závislost na Sonosu“ od raného věku. Proto si i myslím, že po Bluetooth reproduktoru Sonos Roam míří i soundbar Sonos Ray spíš na mladší generaci. Ostatně mladší ročníky také spíše připojí přes optický konektor počítač nebo herní konzoli.

Klepněte pro větší obrázek
Cílení na mladší generaci je poznat i z oficiálních fotek

Sonos Ray je víc soundbarem pro lidi s telefonem stále v ruce, kteří raději vše ovládají mobilní aplikací, než aby hledali někam založené tlačítkové dálkové ovládání. Sonos Ray sice neumí Bluetooth, ale díky podpoře Apple Airplay je na zařízeních od Apple zážitek z bezdrátového přehrávání stejný, ne-li spolehlivější. Přes iPhone také zkalibrujete podání prostoru a zvuku na reproduktoru jako u jiných soundbarů a reproduktorů Sonos. S Androidem jde používat Sonos Ray samozřejmě také, ale musíte hudbu vybírat v aplikaci Sonosu a nepřehrajete přes soundbar třeba zvuk z YouTube videa na mobilu.

Sonos Ray si tak dokážu představit jako výbavu do studentského pokoje, kde je malý televizor, případně jen počítačový monitor. Reproduktor využije začlenění do stávajícího domácího systému Sonos díky napojení na nastavené služby a poslouží jako reproduktor pro přehrávání hudby nebo filmů.  Stejně tak jej využijete jako reproduktor do ložnice, kde třeba nechcete kupovat drahý soundbar a jen chcete něčím zlepšit zvuk. Klasický velký Sonos Arc nebo střední Sonos Beam necháte v obýváku jako hlavní zvukový systém a do domácího systému Sonos přihodíte Ray jen jako základní levnější soundbar.

A když se student rozhodne opustit jistotu a bezpečí domácího systému Sonos, založí si na Sonos Ray nový systém v novém bydlišti a třeba si k němu přihodí i nějaké startovací zadní reproduktory.


Nejoblíbenější soundbary do 10 tisíc Kč

LG SN5 LG SN5
nabízí 32 obchodů za ceny od 3 789 Kč
Porovnat ceny
Samsung HW-A450 Samsung HW-A450
nabízí 28 obchodů za ceny od 3 315 Kč
Porovnat ceny
Samsung HW-Q700A Samsung HW-Q700A
nabízí 19 obchodů za ceny od 8 247 Kč
Porovnat ceny
TCL TS6100 TCL TS6100
nabízí 9 obchodů za ceny od 1 469 Kč
Porovnat ceny
Samsung HW-Q600A Samsung HW-Q600A
nabízí 21 obchodů za ceny od 7 164 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené soundbary do deseti tisíc


Čekání na Sub mini

Asi nejvíc zvýrazňuje Sonos Ray díru v nabídce Sonosu. Díru velikosti a tvaru malého subwooferu Sonos Sub Mini, jehož existenci prozradil už dřívější únik v mobilní aplikaci. Ray totiž sice dokáže zahrát basy, ale oproti Sonos Beam je u něj potřeba subwooferu pro kvalitní filmový zvuk mnohem víc cítit. Jediný nyní kompatibilní subwoofer ale stojí trojnásobek ceny Sonosu Ray a je určený pro mnohem větší prostor místnosti, než kam míří Sonos Ray. S malým zatím neprodávaným subwooferem bude Sonos Ray vypadat mnohem zajímavěji.

V letošním roce jsme od Sonosu čekali hlavně Sub Mini, ale zatím máme jen malý levný soundbar bez HDMI, prostorových reproduktorů a bez hlasového asistenta. Tradiční fandové značky jsou tak trochu zklamaní a čekají spíš na zadní reproduktory s nahoru mířícími měniči pro Atmos i zezadu nebo na malý subwoofer, kterým by za nižší cenu dokázali zlepšit filmový zvuk. Sonos Ray ale může právě sloužit jako ideální parťák pro chystaný malý subwoofer. A když Sonos Ray začnete brát víc jako soundbar pro mladou generaci, budou vám dávat smysl i některá rozhodnutí, která se u tradiční cílové skupiny pro levné soundbary, tedy chudších důchodců, míjí účinkem.

Soundbar Sonos Ray

Zapůjčil Sonos
Cena: 7 890 Kč (start prodeje 7. června)

 • čtyři Class-D zesilovače
 • dva šikmo mířící tweetery
 • dva midwoofery
 • dvě trubice pro bass reflex 
 • Konektivita: 10/100 LAN, 2,4GHz Wi-Fi, Apple Air Play 2, IR přijímač
 • rozměry (š×h×v): 559 × 95 × 71 mm
 • hmotnost: 1,95 kg

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Testy, Domácí kino, Soundbary, Video, Sonos, Domácí kina na Heureka.cz

Recenze mobilu Tecno Camon 18 Premier. Exotika pouze pro odvážné

Recenze mobilu Tecno Camon 18 Premier. Exotika pouze pro odvážné

** Snad žádný telefon na trhu se nehoupe na stole jako tento ** Update vylepšil děsivý software na software, který už je jen špatný ** Když si sama značka hází klacky pod nohy, je vstup na trh těžký

Jakub Michlovský
Střední třídaRecenze
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Děti mají novou brigádu. Tvoří malware a prodávají ukradená data

Děti mají novou brigádu. Tvoří malware a prodávají ukradená data

**Avast odhalil skupiny na Discordu, kde si děti kupují nástroje na tvorbu malwaru. **Nástroje jsou levné a produkce malwaru snadná. **Děti ohrožují ostatní i sebe. Potřebují vedení rodičů.

Petr Urban
DětiMalwareBezpečnost
Dobrodružný Sonic Frontiers v nových záběrech ze hry ukazuje verzi pro Switch

Dobrodružný Sonic Frontiers v nových záběrech ze hry ukazuje verzi pro Switch

Hra vyjde kromě velkých platforem i na přenosné konzoli Nintenda.

Michal Maliarov
Sonic FrontiersSonicVideo
Nejlepší aplikace pro tento týden: Bez kempu, se zvířaty a s angličtinou v malíku

Nejlepší aplikace pro tento týden: Bez kempu, se zvířaty a s angličtinou v malíku

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikaceMobilní aplikace
Hodinky Fossil Gen 6 Hybrid si berou to nejlepší z obou světů. Mají dlouhou výdrž i chytré funkce

Hodinky Fossil Gen 6 Hybrid si berou to nejlepší z obou světů. Mají dlouhou výdrž i chytré funkce

** Vzhled jako tradiční hodinky a překvapivá výbava uvnitř ** S Fossil Gen 6 Hybrid změříte tep, kyslík v krvi a potěší i výdrží ** Překvapí mikrofon a podpora hlasové asistentky Amazon Alexa

Martin Miksa
Amazon AlexaFossilSmartwatch
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Apple dominuje trhu prémiových smartphonů. Rostou prodeje dražších modelů, zájem o lowendy klesá

Apple dominuje trhu prémiových smartphonů. Rostou prodeje dražších modelů, zájem o lowendy klesá

** Prodeje telefonů klesají, překvapivě dobře se ale drží ty nejdražší telefony ** Zde dominuje Apple, který dokonce posílil svůj podíl mezi prémiovými modely. ** Ty levnější prémiové telefony ale výrazně propadly

Martin Miksa
Prodeje smartphonůOhebný displejiPhone
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Telegramem to neskončilo. Snapchat+ je další, kdo chce dokázat, že za sociální sítě je třeba si připlatit

Telegramem to neskončilo. Snapchat+ je další, kdo chce dokázat, že za sociální sítě je třeba si připlatit

** Snapchat+ je placená služba pro věrné fanoušky Snapchatu ** Za necelé 4 dolary získají přístup k exkluzivním funkcím i obsahu ** Ale nebojte se, o reklamy nepřijdete...

Martin Miksa
předplatnéSnapchatSociální sítě
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Programování elektroniky: Postavíme si levný 2D LiDAR za pár kaček

Programování elektroniky: Postavíme si levný 2D LiDAR za pár kaček

** Jak fungují laserové dálkoměry a jak kreslí mapu ** Dnes si ho postavíme s pomocí servomotoru a TF-Luna ** Aplikace na PC bude kreslit mapu místnosti

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuLaser