Příjemný zvuk
Kalibrační mikrofon
AI pro zvýraznění dialogů
Nemá noční režim
V ČR chybí řada funkcí
Vyšší cena v plné výbavě
8 /10
Soundbary Bose pravidelně doporučujeme pro jejich dostupnou cenu a výborný zvuk s na jejich rozměry zajímavým podáním basů. Pokud hledáte základní, slušně hrající soundbar, Bose vám to zajistí.
Soundbar Bose Smart Ultra (19 858 Kč až 24 990 Kč) představuje potom vrchol soundbarů Bose. Za vyšší cenu umí dost funkcí navíc, aby vás o smyslu doplatku přesvědčil. Můžete ho případně rozšířit o bezdrátový či drátový subwoofer a přidat i zadní bezdrátové reproduktory.
V základu jde o příjemně dlouhý soundbar s podporou Dolby Atmos a to nejen virtuální podporou, vzhůru mířící reproduktory se postarají o nadechnutí prostoru i do výšky. Délka 112 cm potom znamená snadnější a sebejistější podání prostoru, kdy nemusí čipy v soundbaru tolik počítat a mohou využít fyzickou vzdálenost hrajících reproduktorů. Nízká výška 5,6 cm potom znamená, že se vejde i před televizor, který zrovna s přidáváním soundbaru nepočítá.


Tenký elegantní soundbar má na horní ploše lesklé krycí sklo
Na soundbaru není žádný displej či jasné diody, dvě dotyková tlačítka nepotřebujete za celou dobu stisknout. Nikde nic tedy neruší příjemný poslech. Pouze horní skleněná plocha soundbaru dokáže odrážet obraz z televizoru – zejména jasné titulky u spodního okraje, ale lehké doladění pozice před televizorem to často vyřeší.


Tlačítka pro ovládání mikrofonu a asistentů u nás nevyužijete. Dálkové ovládání bohužel nemá noční režim a zvýraznění dialogů
Souvislá průzvučná kovová mřížka kryje boční a přední stranu, černá u černé verze, stříbrná u bílé verze. Udržování soundbaru v čistém stavu tak bude snadné a mřížka odolá i případným zvědavým drápkům domácích mazlíčků.


Vzadu leží výdechy bassreflexu
Pro připojení zvuku můžete využít HDMI eARC nebo optický vstup. Není tu průchozí HDMI konektor a Bose tím tak pokračuje v úsporném trendu, se kterým přišel Sonos.


Pro připojování využijete především HDMI eARC
Bose ale zas tak spartánský jako Sonos není, kromě zmíněných vstupů tu je LAN, servisní USB-C a několik 3,5mm konektorů: bass, IR, Data a AdaptiQ. Výstup pro subwoofer ale s bezdrátovým nepotřebujete, IR také nepřipojujete. Popravdě netuším, k čemu je 3,5mm konektor označený Data. Manuál o něm zcela mlčí.
Kalibrace prostoru díky AdaptiQ
Konektor, který ale vřele doporučím používat, je ten pro připojení kalibračního mikrofonu. Dlouhý 6,5m kabel má na konci čelenku s mikrofonem, kterou si nasadíte na hlavu a mikrofon tak bude naslouchat na vašem temeni. Během kalibrace se pak postupně posadíte do pěti pozic před obrazovkou a soundbar přesně vyladí podání prostoru na vaši místnost.


Čelenka s mikrofonem sice na hlavě působí divně, kalibraci ale provede správně
A opravdu se musíte posunout do pěti různých pozic. Když zůstanete sedět na stejném místě, kalibrace vám na to přijde a nedovolí pokračovat. Stačí se přitom posunout o pár centimetrů, nemusíte si hned sedat o metr vedle.
Kalibrace opravdu významně zlepší podání prostoru. Zvuk vykompenzuje nevýhody místnosti a z rozptýlené snahy o prostorový zvuk dostanete po kalibraci preciznější lokalizaci a zážitek z prostorového zvuku i přímo ze samotného sounbaru.
Pokud si dokoupíte zadní reproduktory a/nebo subwoofer, kalibrace pomůže i tady a dále zlepší lokalizaci v prostoru a celkové podání zvuku.
Právě možnost kalibrace dokáže tento soundbar odlišit od levnější konkurence.
V pokračování pro předplatitele také najdete
Zkušenosti se zadními reproduktory
Vlastnosti subwooferu
Srovnání s podobně drahým soundbarem Sonos Arc
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně