7
Fotogalerie

Recenze soundbaru JVC TH-E741B. Zvuk s Dolby Atmos pro ty, kdo chtějí více

Plusy
Bohatá konektorová výbava
Solidní externí bezdrátový subwoofer
Dobrý výkon a zvuk
Dolby Atmos
Minusy
Displej nejde zcela vypnout
Zvuk by mohl být vyrovnanější
Nemá noční režim
8  /10

Pokud máte nový televizor s větší obrazovkou, asi jste zjistili, že zejména u filmů zvuk z TV je prostě „malý“. Má malý výkon, slabé basy, protože zejména u levnějších televizorů se výrobci soustředí především na funkce a obraz, zvuková část pak zůstává stranou.

Soundbar JVC TH-E741B patří do kategorie cenově dostupných soundbarů, které právě tohle řeší. Není drahý a nabízí velmi solidní výbavu. 

Vzhled a konstrukce

Černé JVC nijak nevybočuje z nenápadného designu, kterým se soundbary vyznačují, přece jen – jejich úkolem je ohromit zvukem, ne vzhledem. Co hned potěší, tak je kovové čelo, které chrání čtyři měniče, kterými je soundbar osazený, máte zde po stranách dva výškové a dva středové. Napájeny jsou zesilovačem o výkonu 2x 60W.

P4250222.jpg

Bezdrátový subwoofer, který se stará o basy, působí solidně, výrobce uvádí výkon 160 W. Vpřed je vyveden bassreflexový otvor, samotný basový měnič míří do pravé strany, při umístění je tak třeba myslet na to, aby nemířil do stěny, nebo nábytku. S rozměry 17 x 35 x 31 cm nebude nikde moc zavazet, ale vyloženě miniaturní také není. 

Vzhledem k šířce soundbaru skoro 90 cm bude rozměry vhodný pro velikosti od 50". Jde o 2.1 kanálové řešení, takže zde není dedikovaný centrální kanál, budete-li tak sedět stranou od obrazovky, zvuk nepůjde subjektivně z obrazovky, ale bude posunut do strany. Základní ovládání máte na pravé straně, zde přepnete vstupy, zesílíte a zeslabíte zvuk, případně soundbar vypnete.

P4250229.jpg

Zadní strana potěší, protože množství přípojných míst je vysloveně bohaté. HDMI ARC vstup je zde pro přímé připojení TV, hned dva HDMI vstupy pak poslouží pro připojení herní konzole a případně Blu-ray přehrávače. Obligátní optický digitální vstup zde nadstandardně doplňuje ještě koaxiání verze. A ještě zde máte analogový audio vstup, bezdrátové Bluetooth 5.1 pro přímé streamování hudby se smartphonu a USB pro přímé přehrávání MP3 souborů. Co se výbavy konektory týče, tak málo kdo může JVC konkurovat. 

P4250235.jpg

Výrobce přidává v příslušenství nejen HDMI kabel pro propojení s TV, ale také konzole pro montáž na stěnu (dokonce jsou zde šroubky a hmoždíky). A nadstandardně ještě analogový kabel jack/cinch. Zde tedy výrobce rozhodně nešetřil.

Funkce a výbava

Dálkové ovládání má rozumné rozměry, potěší tlačítky pro přímý přístup ke všem funkcím. Nechybí ani tlačítko pro ztlumení jasu displeje na čele soundbaru, bohužel ale nejde zcela vypnout. 

Samotný zvuk lze upravit buď úpravou basů/výše, k dispozici jsou zde také přednastavené režimy Voice (hlas), Sport, Movie (filmy) a Music (hudba). Ty jsou určeny pro doladění zvuku dle sledovaného pořadu. Pro aktivaci prostorového efektu Dolby Atmos zde slouží tlačítko Vertical/Surround. Pokud bych měl něco vytknout, tak chybějící dedikovaný noční režim, který utlumí dynamiku a zmírní basy subwooferu. 

P4250236.jpg

Samozřejmostí je také možnost výběru zdroje signálu, pro párování Bluetooth stačí tlačítko podržet. Nejlepší je využít HDMI ARC propojení, pro nastavení hlasitosti pak budete využívat přímo ovladač televizoru a soundbar se bude automaticky zapínat/vypínat spolu s TV. Jestliže využijete propojení jiné, musíte vypínat ručně – pokud to ale neuděláte, nic se neděje, po 15 minutách nečinnosti se soundbar vypne automaticky sám. 

Jak to hraje

Přes poměrně vysoký udávaný výkon JVC nevybočuje z toho, co v této kategorii dostanete. Jasné výšky a díky samostatnému subwooferu také solidní basy, které v případě zájmu můžete ještě zesílit. Vokály jsou dobré, v efektních akčních scénách je sice poznat, že zde není dedikovaný centrální kanál, ten nabídne až vyšší model od JVC.

P4250239.jpgP4250240.jpg

Pokud si kupujete soundbar kvůli zvuku Dolby Atmos, tak vězte, že tohle JVC má pouze virtuální variantu a fyzické měniče orientované nahoru opravdu nemá. Zvuková scéna se tak spíše nadechne, projasní a posune směrem vzhůru do obrazu, než že by vás zvuk obklopil shora, JVC zkrátka nepřekročí fyzikální zákony a zadní efekty jsou spíše naznačeny. To však není výtka, ale konstatování faktu, že zkrátka 2.1 kanálový soundbar má svoje limity.

P4250242.jpg

Proti televiznímu zvuku toto JVC nabídne podstatně dynamičtější a zábavnější zvuk. U hudby jej využívejte spíše pro ambientní poslech a pop, u náročnějších hudebních žánrů se projeví pomalé, filmové basy a slabší střední pásmo. 

Doporučujeme aktivaci prostorového efektu Dolby Atmos tlačítkem Vertical/Surround, protože po první instalaci je prostorový zvuk vypnutý. Když si ho zapnete, tak zejména s filmy s Dolby Atmos dostanete plnější a jasnější zvuk a tím pádem lepší zážitek.

Verdikt

Soundbar JVC TH-E741B proti konkurenci rozhodně pozitivně vybočuje výbornou výbavou a hned třemi HDMI konektory. Pokud potřebujete k soundbaru připojit, více zařízení, tak konkurence je v tomto ohledu většinou podstatně skoupější. Co se záporů týče, tak zamrzí chybějící noční režim – večer s filmy budete muset být opatrnější a ručně ubrat basy. 

Vzhledově a konstrukčně potěší, po zvukové stránce rozhodně splní to, co jsem zmiňoval na začátku. Zvětší zvuk a přifoukne prostor, přidá na dynamice a nabídne rozhodně více zábavy, než samotný zvuk z TV. Ovládání je také bezproblémové. Pokud vybíráte soundbar, tento bystě neměli opomenout, zejména pokud máte více zdrojů zvuku. 

JVC TH-E741B

Web výrobce a produktu: jvcaudio.cz

Technické parametry

  • 2.1 kanálový soundbar
  • Výkon 280 W
  • Vstupy: 1x HDMI eARC, 2x HDMI IN, USB, Bluetooth 5.1, Optický digitální, koaxiální digitální, USB, AUX
  • Rozměry soundbar (Š × V × H) 86,9 x 7,4 x 10,5 cm
  • Rozměry subwoofer (Š × V × H) 17 x 34,5 x 31,3 cm
Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Určitě si přečtěte

Články odjinud