Recenze subwooferu REL T/5x. Kvalitní basy pro hudbu i filmy

11. prosince 2021
TWEET SDÍLET

Plusy

  • Pěkné provedení
  • Tuhý bas se slušnou váhou
  • Realistická cenovka
  • Pocitově snadno splývá se zvukem reprosoustav

Minusy

  • V komplikovaných situacích může být subwoofer s DSP vhodnější
9/10
Hodnocení

Oblíbená a finančně realistická série T britského výrobce subwooferů REL byla v době nijak dávné „aktualizována“, kosmetické i technické změny se promítly přidáním písmene „x“ do názvu toho kterého modelu.

Klepněte pro větší obrázek

Proměny se dočkal i základní kompaktní pětkový subwoofer, nyní T/5x, jehož původní inkarnace se stala nejprodávanějším modelem ve firemní historii.

Vzhled a konstrukce

I v nové generaci je T/5x kompaktní „kostičkou“ s čistými stěnami, kovovým štítkem nahoře a měničem umístěným vespod, mezi čtveřicí robustních nožek. Subwoofer je nyní – tak jako ostatní x-kové modely – nižší a pocitově o něco elegantnější, čemuž napomáhají i zaoblené vertikální hrany.

Klepněte pro větší obrázek

Na subwooferu těchto rozměrů (30 x 30,7 x 31,3 cm při 14,3 kg) není vlastně moc co vidět, jeho primárním cílem je naopak nebýt vidět a nepoutat pozornost. To samozřejmě předpokládá i to, že veškerá konektivita je schovaná vzadu na typicky modré desce.

Z ní ční „hřeben“ chladících profilů, ale i dostatečně široká škála konektorů – je tu klasický nízkoúrovňový cinchový vstup, ale také LFE vstup pro kino nebo vysokonapěťový speakON, který přebírá signál přímo ze svorek zesilovače a u REL ho preferují. Potěší spínací kolébka u napájecí zásuvky, stejně jako RS232 konektor pro možnost chytrého zapojení do systémů domácího řízení.

Klepněte pro větší obrázek

Provozní parametry subwooferu lze řídit přes trojici potenciometrů a malou páčku. Páčka slouží k otočení fáze, dva z potenciometrů udávají základní hlasitost (zvlášť pro LFE a zvlášť pro běžný vstup), poslední potenciometr nastavuje dělící frekvenci v rozsahu mezi 30 a 120 Hz.

Uzavřená ozvučnice využívá identický měnič jak větší T/7x, membrána má průměr 20 cm a drží jí obrovský a poddajný závěs. Membrána sama je pak kompozitem papíru a hliníku.

Klepněte pro větší obrázek

Na rozdíl od mnoha konkurentů nespoléhá REL u svých modelů na výkonné déčkové zesilovače a sofistikovaná DSP – T/5x má v kontextu subwooferového světa relativně skromných 125 Wattů, ovšem ty dodává ve třídě A/B. REL říká, že zesilovač byl vylepšený z pohledu transparentnosti a rychlosti, ať už to v reálu znamená cokoliv.

Klepněte pro větší obrázek

REL u T/5x udává schopnost zahrát 32 Hz s poklesem -6 dB, více technických informací z firmy ale nedostanete.

Měříme

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 0,5 m s reproduktorem mířícím doprostřed čelní stěny a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 20 metrů čtverečních, malým zatlumením (sedačka, koberec, lehké závěsy a mnoho reprosoustav, byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, subwoofer byl umístěn v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

Klepněte pro větší obrázek
Frekvenční odezva – poslechové nastavení (červená), minimální přechodová frekvence (zelená) a zcela otevřená výhybka (světle zelená)

V reálu vypadá naměřená odezva velmi dobře, snad jen tvar u plně otevřené výhybky by mohl už „zavánět“ dunivostí. Ať už pak REL udává frekvenční odezvu proti jakémukoliv referenčnímu bodu (zdá se, že jde o špičku křivky plně otevřené výhybky), soudě podle poslechového nastavení se -6 dB nachází plných 10 Hz pod udávanou úrovní ve specifikacích, malý REL tak zahraje citelně hlouběji, než byste dle papírových hodnot mohli čekat.

Témata článku: , , , , ,