Recenze subwooferu SVS SB-2000 Pro. Velký výkon a mohutný čistý bas za dobrou cenu

8. května 2022
TWEET SDÍLET

Plusy

  • Dobrá cena za dobrý bas
  • Praktická aplikace s možností snadného nastavování
  • Neefektní bas, který dobře doplňuje
  • Díky možnosti nastavení snadné začlenění do místnosti
  • Možnost osazení bezdrátového přenosu signálu

Minusy

  • Škoda, že aplikace nepodporuje automatickou kalibraci
  • Pojetí povrchového provedení je poněkud „neevropsky“ jednoduché
9/10
Hodnocení

Americká značka SVS z ohijského města Youngstown je relativně mladou firmou – založena byla roku 1998 a hlavně je mladá složením týmu, plného třicátníků a čtyřicátníků, což není v hi-fi tak úplně obvyklé. Přestože nabídka SVS obsahuje i klasické reprosoustavy, největší část slávy si značky vydobyla díky produkci v zásadě dostupných subwooferů – celé portfolio pak cílí zhruba stejnou měrou na hi-fi jako na domácí kino.

SVS SB-2000 Pro SVS SB-2000 Pro
nabízí 9 obchodů za ceny od 27 990 Kč
Srovnat ceny na Živě

K dispozici je u subwooferů pět produktových řad, druhou nejdostupnější je 2000 Pro, kde tak jako ve většině ostatních najdete tři modely. Dá se říct, že každá řada znamená společnou technologii a jednotlivé modely se liší zejména provedením – konkrétně u série 2000 Pro jeden model představuje formu uzavřeného subwooferu (SB-2000 Pro – „S“ jako „sealed“), jeden model má ozvučnici s bassreflexy (PB-2000 Pro – „P“ jako „ported“) a jeden model má netypickou, ale do moderních interiérů atraktivní podobu vertikálního válce (PC-2000 Pro – „P“ jako ported a „C“ jako „cylinder“).

My jsme měli k dispozici nejdostupnější z verzí, uzavřený „krabicovitý“ (to je to „B“ v názvu, neboli „box“) model SB-2000 Pro.

Vzhled a konstrukce

Subwoofer není v kontextu obdobných zařízení designově nijak překvapující – šířku i výšku běžně vypadajících ozvučnic definuje vepředu osazený mocný reproduktor. Obyčejné tvary lehce zkrášlují zakulacené horizontální hrany. Celý subwoofer stojí na špičatých nožkách, SVS nabízí také příplatkové nožky SoundPath, což jsou mohutné gumové podložky pro lepší oddělení od země.

Klepněte pro větší obrázek

Povrchové provedení ozvučnic je v umělém tmavém jasanovém dekoru, ten působí poněkud „americky“ jednoduše, nicméně pokud byste zatoužili mít povrch ve „více evropském“ standardu, nabízí se možnost za nevelký příplatek mít lesklý povrch v bílé nebo černé.

Pokud byste chtěli také co nejméně vizuálně výrazný vzhled, k subwooferu je přiložena velmi mohutná mřížka s masivní konstrukcí, která by měla zajistit provoz bez nepříjemných rezonancí.

Klepněte pro větší obrázek

Do zadní panelu je vložena obdélníková deska s veškerou elektronikou. Na vnější straně najdete jeden pár vstupních cinchů (z toho pravý může posloužit jako čistý LFE vstup) a jeden pár cinchů výstupních, takže můžete kupříkladu subwoofery řetězit. Signál lze do SB-2000 Pro dovést také pomocí bezdrátového příplatkového modulu.

Klepněte pro větší obrázek

Kromě napájecí zásuvky s velkým kolébkovým vypínačem zde najdete ještě šest tlačítek a řadu indikačních diod – to pokud preferujete nastavení subwooferu manuálně, bez využití praktické aplikace, která spojí váš telefon nebo tablet se subwooferem přes bluetooth. Aplikace sama je docela šikovná a rychlá, i když někdy povely musíte zadat dvakrát (třeba přepnutí uloženého profilu několikrát neproběhlo apod.) – to může být způsobeno bluetooth rozhraním, ale v reálu to není problém.

Klepněte pro větší obrázek

Uvnitř tlumené ozvučnice z MDF profilů již poměrně výrazné tloušťky najdete součástky vyrobené v SVS – to platí pro samotný 12ti palcový měnič, tak pro modul zesilovače.

Klepněte pro větší obrázek

Reproduktor využívá velmi dobře dimenzovaný dvojitý kruhový ferritový magnet pro plnou kontrolu nad měničem i při vysokém akustickém tlaku. Membrána je připojená na obrovském gumovém závěsu parabolické geometrie, který umožňuje velmi výrazný výkmit. Membrána samotná je hliníková, centrální protiprachová kopulka je kompozitní. Kmitací cívka má dvě vrstvy pro zlepšení přesnosti reakcí.

Klepněte pro větší obrázek

Modul zesilovače nese jméno Sledge STA-550D a číslo v názvu odkazuje na nominální výkon, tedy 550 Wattů. SVS říkají, že špičkový výkon ale dosahuje až k trojnásobku této hodnoty. Konstrukce je plně diskrétní, staví na MOS-FETech (se specifikací 25 A / 600 V) a dodává díky spínanému zdroji výkon ve třídě D.

Klepněte pro větší obrázek

Co si SVS nevyrábí (nicméně programuje), to je osazený DSP modul – pracuje na taktu 50 MHz a čip pochází od Analog Audio Devices. Díky svému výkonu umí zpracovat signál v 56 bitové hloubce. SVS udává u SB-2000 Pro frekvenční rozsah 19 – 240 Hz (+/- 3 dB).

Subwoofer sám je pak poměrně slušným kouskem techniky – jde téměř o kostku s výškou 37,2 cm, šířkou 36 cm a hloubkou 39,5 cm. Váží poctivých 17,5 kg.

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Reproduktory, Recenze, Subwoofery, Test, Hi-Fi systémy na Heureka.cz