Marantz MODEL 40n. Recenze luxusního integrovaného Hi-Fi zesilovače s vestavěným streamováním

3. dubna 2022
TWEET SDÍLET
MODEL 40n je vynikající všestranné zařízení s muzikálností značky Marantz a je to další potvrzení nového směrování jména Marantz do segmentu luxusně pojatých audio zařízení.

Plusy

  • Měkký, čistý a muzikální zvuk Marantz
  • Moderní design a velmi vkusné materiálové zpracování
  • Všestranná funkčnost včetně dobrého phono předzesilovače
  • Skvělá cena v kontextu výkonu a možností
  • Celkově luxusní dojem

Minusy

  • Chybí XLR konektivita
10/10
Hodnocení

Když v roce 1952 Saul Marantz v New Yorku začínal vymýšlet přístroje, které by posunuly posluchače zase o kousek blíž k pocitu autentické reprodukce, určitě netušil, že o 60 let později bude značka s jeho jménem dominantním japonským výrobcem a už vůbec nemohl vědět, že k šedesátinám si nadělí něco, co už možná není vhodné nazývat integrovaným zesilovačem, ale spíše integrovaným systémem. K novému MODEL 40n totiž stačí připojit pár reprosoustav a na dosah máte celý moderní hi-fi svět.

Marantz MODEL 40n Marantz MODEL 40n
nabízí 10 obchodů za ceny od 57 590 Kč
Srovnat ceny na Živě
Klepněte pro větší obrázek

MODEL 40n jako kdyby z oka vypadl MODEL 30, nejde však o jeho náhradu (jak by mohlo číslo naznačovat), dokonce jde o níže postavený výrobek, který se liší primárně lehce pozměněnou konektivitou, vhodnou pro moderní dobu a o něco nižším výkonem, což ale v reálném světě nebude úplně limitujícím faktorem.

Vzhled a konstrukce

Čelní panel se nese v duchu značky Marantz, ale zároveň drží nový styl, kombinující retro prvky s velmi aktuální čistotou estetiky. Hlavní estetický dojem tvoří široký panel s vroubkovaným dekorem, kde se na jedné straně nachází spínací tlačítko a na druhé 6,3 mm výstup na sluchátka. V druhé vrstvě je tomuto panelu předsazen menší hliníkový panel s perfektně symetrickým rozložením prvků. Kolem tohoto panelu vede také decentní stmívatelná linka podsvícení.

Klepněte pro větší obrázek

Větší otočné ovladače po stranách ovládají výběr vstupu a nastavení hlasitosti, čtyři mezi nimi uložené menší ovladače jsou určeny tónovým korekcím a ovladačem dedikovaným funkci „Source Direct“, která ze signálové cesty vynechá právě ony korekce.

Přestože učesaný a v zásadě zakulacený tvar šasi MODEL 40n je pro Marantz (minimálně prozatím) novinkou, zadní panel je pro tohoto výrobce typický. Dominantou jsou veprostřed vsazené dva páry velmi robustních reproduktorových terminálů, které jsou vyráběné na zakázku přímo pro Marantz.

Klepněte pro větší obrázek

Po levé straně přístroje je seskupená pěkná řádka konektorů – všechny analogové mají cinchovou podobu (takže někomu by snad mohla chybět XLR rozhraní). Blok vstupů tvoří tři sady klasických linkových a jeden o kousek výš a samostatně stojící vstup pro gramofony – ten je doplněný zemnícím kolíkem. Variabilitu zapojení značně zvyšuje linkový výstup s fixní úrovní, pre-out pro subwoofer (v monofonní podobě, ovšem lze mu nastavit přechodovou frekvenci v krocích mezi 40 a 120 Hz) a přímý vstup do koncového stupně, který poslouží při integraci se systémy domácího kina.

Bohatá je pak konektivita digitální – je tu konvenční optický a koaxiální vstup, nově ale přibylo ARC HDMI rozhraní pro praktické a snadné zapojení televizoru, což je funkce, kvůli které spousta lidí nakonec raději sáhne po A/V receiverech, aniž by využili jejich multikanálové možnosti. Je tu též ethernetový konektor pro streaming, ten lze realizovat taktéž přes dvojici antének v horních rozích, které poslouží i pro Bluetooth rozhraní. K dispozici je také USB konektor s napájecím napětím 5V / 1A.

Klepněte pro větší obrázek

Z praktické konektivity naleznete na zadním panelu také konektory vstupu a výstupu signálu dálkového ovládání, které umožňují předávat ovládací pokyny z / do dalších komponentů značky Marantz.

Zásadní je samozřejmě integrace streamovací platformy HEOS – ta umožňuje snadný přístup ke službám jako je Spotify, Amazon Music HD nebo TIDAL, můžete si pouštět internetová rádia, stejně jako hudbu z úložišť v lokální síti, případně lze využít platformy AirPlay. Jinými slovy, MODEL 40n zvládá přístup k víceméně čemukoliv, kde mohou být vaše oblíbené skladby uloženy.

Druhou zásadní věcí je to, že MODEL 40n nezapomíná na aktuální vlnu vinylového nadšení, takže vestavěný modul zvládá zesílení signálu z nejběžnějších MM přenosek, přizpůsobení pro MC přenosky ovšem bude muset zajistit externí předzesilovač. Ten integrovaný pak stojí na řešení Marantz Musical Phono, což je modul s diskrétní konstrukcí, využívající konstrukční postupy Marantz.

Klepněte pro větší obrázek

Když jsme u nich, pěkně zorganizované desky plošných spojů jsou osázené moduly HDAM (Hyper Dynamic Amplifier Module), bez nichž by asi žádný moderní Marantz nemohl být. Konkrétně jde o verzi HDAM-SA3.

Poctivé napájení stojí na dvojitě stíněném toroidním transformátoru a nově navrženém napájecím zdroji s odděleným vedením pro analogovou a digitální část (mimochodem pro standby režim je tu samostatný spínaný napájecí zdroj), který má mít nižší úroveň šumu, než třeba MODEL 30 a to i díky velkým zakázkovým filtračním transformátorům od ELNA na měděné sběrnici – ty jsou umístěny v těsné blízkosti výstupních tranzistorů. Ovládání hlasitosti používá čip MUSES 72323, navržený specifiky pro aplikaci v prémiových audio komponentech – i ten by se měl vyznačovat velmi nízkou úrovní šumu, konkrétně až o 7 dB.

Klepněte pro větší obrázek

V částech s vysokou proudovou zátěží běžnou měděnou folii nahradily sběrnice s nadstandardní tloušťkou mědi 0,8 mm, což pomohlo snížit impedanci a zlepšit tak dodávku energie. Jednotlivé sekce jsou od sebe poměrně dost pečlivě oddělené (třeba napájecí blok a signálové obvody odstiňuje masivní chladič), kompletně zapouzdřený je jak phono, tak streamovací modul.

Digitální část obhospodařuje čip ES9016K2M, díky kterému se nemusíte bát PCM signálů až do rozlišení 24 bit / 192 kHz, případně ani DSD až do kmitočtu 5,6 MHz. Filtrace sází na firemní řešení Marantz Musical Digital Filtering (MMDF) se dvěma různými filtry, mezi kterými je lehký slyšitelný rozdíl.

Zapojení využívá systém proudové zpětné vazby nebo symetrické rozložení signálových drah. Výkon dodávají na každém kanálu dva paralelně zapojené páry tranzistorů (pro zlepšení proudových dodávek a kontroly reprosoustav), na výstupu naměříte dostatečných 70 Wattů do 8 ohm, respektive 100 Wattů do poloviční zátěže. Jde o zesilovač klasické třídy A/B.

Klepněte pro větší obrázek

Frekvenční rozsah obvodů činí 5 – 50 000 Hz, celkové harmonické zkreslení v audio pásmu nepřekračuje 0,02% a činitel tlumení dosahuje slušné hodnoty 100.

Marant MODEL 40n je „kus železa“ – při své šířce 44,3 cm, výšce 13 cm (ke které přispívají poctivě konstruované antirezonanční nožky) a hloubce 43,2 cm váží nějakých 17 kg. Za to mohou samozřejmě i prvky jako bytelné zdvojené kovové dno ke snížení rezonancí šasi.

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Internetové rádio, Streamer, Zesilovače, Test, Marantz, HEOS, Hi-Fi systémy na Heureka.cz