Recenze zesilovače Rotel A14MKII. Povedené japonské Hi-Fi za rozumnou cenu

23. ledna 2022
TWEET SDÍLET

Plusy

  • Muzikální a zábavný zvukový projev
  • Rozhodně o míli lepší, než trochu nezáživná původní generace
  • Bohatá variabilita vstupů
  • Celkově slušná kontrola

Minusy

  • Je škoda, že ethernetový port není také pro hudební data
10/10
Hodnocení

Japonská značka Rotel nabízí své výrobky už předlouhých 60 let, přesto zůstává stále vlastně rodinnou firmou (i když přeci jen poměrně velkého rozsahu). V nedávných měsících se pak společnost pustila do revitalizace svého portfolia a vtrhla na trh s množstvím komponentů, doplněných o přídomek MKII. Inovace se dotkla a i nižší modelové série 14.

Vzhled a konstrukce

Inovované modely od těch původních na první pohled téměř nepoznáte, snad právě jen drobným dodatkem u názvu. A14MKII je nejvyšším zástupcem své řady, ale zůstává přitom ve standardních rozměrech integrovaných zesilovačů. Čelní panel nese rysy střídmého firemního designu, obzvláštňují ho jen horizontální lomené linky u okrajů, jinak tu vládne spíše snaha o maximální pořádek.

Klepněte pro větší obrázek

V centru dění je malý, ale informativní displej s proměnlivou svítivostí, pod ním ubíhá zleva doprava dlouhá řada identických tlačítek ve třech blocích. Dvě tlačítka jsou tu pro volbu reproduktorových výstupů, devíti se navoluje vstup a třemi se pohybujete v nabídkách pro ovládání přístroje. Zcela vpravo je pak středně velký ovladač hlasitosti s příjemnou hmatovou odezvou, vlevo zase spínací tlačítko, USB port pro datové paměti s hudbou a doplňkový 3,5 mm výstup na sluchátka.

Klepněte pro větší obrázek

Zadní plocha zesilovače je nabitá k prasknutí, vešlo se sem opravdu hodně. Bohatá výbava začíná pěti cinchovými linkovými vstupy, pokračuje přes phono vstup v MM standardu až k plejádě digitálních rozhraní – nechybí dokonce ani Bluetooth nebo USB pro připojení k počítači, ovšem zastoupeny jsou i dva koaxiální a dva optické konektory. Stěží tu něco chybí. Slibně vypadají další USB port pro datové paměti a vedle usazený ethernetový port – ten je bohužel ale jen pro ovládací a „praktické“ účely, není to brána ke streamování.

Můžete si vybrat mezi dvěma sadami reproterminálů. Zesilovač má zásuvku bez zemnícího kolíku, jak u firmy zvykem – říkají, že tak lépe udrží kontrolu nad přitékajícím proudem. Zesilovač má tak také dosti nadstandardní škálu ovládacích konektorů. Je tu Rotel Link (vstup i výstup v podobě 3,5 mm jacku) pro spojení a předávání pokynů mezi komponenty téže značky, je tu vstup pro externí čidlo dálkového ovládání nebo dva výstupy pro spouštění komponentů pomocí 12V napětí.

Klepněte pro větší obrázek

Za zmínku stojí dodávané dálkové ovládání, které je vlastně docela ergonomické a dává vám rychlý přístup ke všem funkcím, ale vypadá tak trochu jako z katalogu roku 1987. Inu, Rotel šel vždy spíš po technické podstatě věci, než po pozlátku okolo.

Když jsme u té podstaty, vnitřek je v rámci kategorie poctivě udělaný – je tu na míru přímo ve firmě vyrobený toroidní transformátor, překrytý napájecí zdroj a dostatečně dimenzované chladiče. Poblíž výstupů je jeden pár slušně velkých kondenzátorů. Vestavěný D/A převodník má certifikaci Roon Tested a podporuje MQA.

Klepněte pro větší obrázek

Oproti původnímu modelu právě na D/A převodníku prý zůstalo nejvíce práce a v nové topologii nyní pracuje čip od Texas Instruments s rozlišením 32 bit / 384 kHz. Úpravy se ale nevyhnuly ani analogovým obvodům, které staví na know-how získaném při vývoji komponentů MICHI.

Rotel udává u A14MKII slušný výkon 80W na kanál do 8 ohm a 150 Wattů do poloviční zátěže. U linkových vstupů je udávaný pracovní rozsah 10 – 100 000 Hz (+/- 0,5 dB), celkové harmonické zkreslení pod 0,018% a odstup signálu a šumu 100 dB, což je všechno solidní. Digitální vstupy mají nepatrně nižší frekvenční rozsah, zato nepatrně vyšší hodnotu odstupu signálu a šumu. Z dalších specifikací stojí za zmínku třeba tlumící faktor 220.

Šasi přístroje má standardní rozměry 43 x 34,5 x 9,3 cm, váží pak jen o choupek méně než 9 kg.

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Recenze, Zesilovače, Rotel, Hi-Fi systémy na Heureka.cz