Redstar RS-220: test reproduktorů 2.0

4. března 2009
TWEET SDÍLET
Dřevěné, solidně zpracované, pohledné a slušně vybavené aktivní reproduktory pro PC, které dobře hrají? A pod tisíc korun?

Kvalitní regálové pasivní hi-fi reproduktory za tisíc korun nekoupíte, a aktivní už vůbec ne. Bedničky k PC ani do téhle třídy obvykle nemíří, ale občas se stane, že po vyšší kvalitě zvuku pokukují, a to svým tradičním vzhledem, klasickou dvoupásmovou koncepcí a v neposlední řadě také použitým materiálem. Svým konzervativním designem pak dávají najevo i vyšší ambice. Mezi takové velmi příjemné překvapení patří Redstar RS-220, které můžete sehnat i pod 1 000 Kč. Ale nepředbíhejme.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vzhled a funkce

Vzhledem ke své láci, první co na černých Redstarech překvapí, je váha. Že nemáme před sebou plastová šidítka 3,6 kg vážící pravá bedna s integrovaným zesilovačem napoví, 2,45 kg vážící levá bedna dopoví. Výrobce nic nešidil ani tenkou překližkou, stěny jsou z 9 mm silné dřevotřísky a čelní stěna má slušnou tloušťku 1,5 cm – to se u levných beden pro PC často nevidí. Povrch je potažený černou dýhou imitující dřevo, dílenské zpracování je velmi dobré. Rámečky s průzvučnou tkaninou lze odejmout, dvoupásmové reproduktory jsou osazeny výškovou 1“ kalotou a malým 4“ středobasovým měničem – na pravém naleznete i senzor pro dálkové ovládání. Bedny nejsou příliš rozměrné, nicméně na malý pracovní stůl se nevejdou.

Klepněte pro větší obrázek
 

Nastavení a ovládání je umístěno na zadní stěně pravého reproduktoru, v němž je umístěn i napájecí zdroj. Síťový vypínač je mechanický kolébkový, dále naleznete vstupy – tři páry konektorů CINCH, jinde obvyklý 3,5 mm jack zde není, stejně tak chybí výstup na sluchátka. Tři potenciometry s nekonečným chodem regulují basy, výšky a hlasitost. O něco níže naleznete pérové reprosvorky, které na pravé bedně slouží jako výstup, na levé pak jako vstup již zesíleného signálu. Na spodní straně pak jsou vždy čtyři malé tenké gumové izolační podložky.

Klepněte pro větší obrázek
K bedničkám dostanete i malý (ale slušný) dálkový ovladač, kterým ovládáte hlasitost, basy a výšky, a navíc tlačítko MUTE bedny mají umlčet (ve skutečnosti slabě hrají). Pouze dálkovým ovladačem přepínáte vstupy, přímo na bednách potřebný přepínač nenaleznete. Ovladač je dost směrový.

Bonusem pro náročnější je výstup na samostatný aktivní subwoofer – zde výrobce zjevně věděl, co dělá, k tomu se ale dostaneme později.

Praxe

Celkově RS-220 působí velmi dobře, zejména díky solidní váze. K propojení beden dostanete
tenký 2,5 m dlouhý reprokabel, což považuji za dostatečné, zájemci mohu dokoupit i silnější, reprosvorky to snesou. Na poklep bedničky vůbec neduní, příjemné je vyvedení basreflexu (o průměru 32 mm) na přední straně, takže je lze umístit i blízko ke stěně.

Klepněte pro větší obrázek

Nyní pár záporů k ovládání. U nastavení hlasitosti, hloubek a výšek chybí jakákoliv indikace úrovně – vše musíte řídit podle ucha, zářezy na „knoflíkách“ vzadu nemají smysl, neboť neexistuje žádná referenční značka. Nastavení vstupů funguje tak, že vždy po zapnutí máte nastavené PC, a CD nebo DVD musíte zvolit ručně, po vypnutí se všechna nastavení nulují. Při propojování tedy s tím musíte počítat. Dále bedýnky musíte vždy vypínat přepínačem vzadu, tamtéž je i kontrolka provozu, takže vám červená LEDka sice nesvítí do očí, ale také vás neupozorní, že jste bedny zapomněli vypnout (spotřeba v nečinnosti je nemalých 10 W). Bedýnky (vlastně zesilovač) slaboučce šumí, normálně si toho ale nevšimnete.

Klepněte pro větší obrázek

Poznámka k nastavení. Kolegové nulování nastavení při úplném vypnutí kritizovali a považují jej za zápor. Já nikoliv – vzhledem k tomu, že není žádná vizuální kontrola aktuálního nastavení, je naopak vynulování požehnáním. Při propojením s PC se případně nastaví ekvalizér přesněji jednorázově a do beden nemusíte pokaždé „vrtat“, při připojení MP3 přehrávače to platí také (EQ je v přehrávači). Jedině snad při propojení přímo s CD přehrávačem či DVD budete někdy nadávat na vynulování, za takovou cenu ale nemůžete chtít všechno.

Zvuk

Pro test jsme použili levnější DVD přehrávač, NTB a CD přehrávač Pioneer PD-S504. Drobným překvapením bylo, že u bedničky v této cenové relaci měl na výslednou kvalitu vliv zdroj zvuku. S CD přehrávačem si rozuměly nejlépe, zvuk byl samozřejmě nejkvalitnější.

Už samotné malé rozměry ozvučnice a středobasového měniče napovídají, že výrobcem uváděných 20 Hz až 20 kHz  bedýnky nejsou schopny reprodukovat. Basy se začínají ozývat na 50 Hz, nicméně odhadem teprve na 100 Hz dosáhnou dostatečné úrovně, jinak celé slyšitelné pásmo nevykazuje výraznější propady, s vyššími kmitočty nemají bedničky také problémy. Obvyklý kmitočtový propad mezi SW a satelity, tak jako mají sestavy 2.1, se zde samozřejmě nekoná.

Výšky nejsou příliš směrové. Vzhledem z užšímu pravolevému prostoru reprodukci naopak prospělo, když osy byly téměř rovnoběžné (nejen při poslechu z větší vzdálenosti). Předozadní prostor si budete spíše domýšlet, než si ho užívat.

U zvuku výrazně neční žádné kmitočty. Basy nejsou moc silné ani hluboké, hrají poměrně vysoko, pozitivní je vyšší přesnost než  na jakou jsme u levných beden zvyklí, zvláště 2.1 repro zde nemají se svými zaduněnými nepřesnými basy šanci (patříte-li ale mezi jejich milovníky, dál nečtěte, RS-220 pro vás nejsou). Pokud si pustíte odpovídající žánr, kde to je slyšet (japonské bubny), působí basy dobře a rychle (i když spodek a razance jim samozřejmě chybí). Problém samozřejmě nastává při tiché reprodukci, tam je třeba zesílením pomoci basům, případně i výškám (dle chuti).

Klepněte pro větší obrázek

Středy jsou lehce potlačené a výškám by také prospěla vyšší čistota, ale při pohledu na cenovku se musím vrátit zpět na zem – ve své cenové relaci: výborně. RS-220 jsou schopny reprodukovat jakýkoliv žánr, pouze fanoušci zemí otřásající reprodukce filmů budou zklamáni. Poradí si dobře s akustickou hudbou, v rámci možností i s klasikou, dialogy u filmů jsou krásně čitelné a srozumitelné, prostor je zde také dobrý, a například soundtrack z muzikálu Chicago zněl velmi dobře. U filmů byla dobrá lokalizace ruchů a čistota doprovodu, takže vás zvuk krásně vtáhne do děje filmu.

Celkově v porovnání s bednami 2.1 nabízí čistější, přesnější a neunavující zvuk, nežli je člověk u laciných beden zvyklý. Na druhou stranu mi při poslechu hudby poměrně dost scházela schopnost vtáhnout posluchače, což se projevilo například u Apokalyptiky, kde subjektivně chyběly basy (a celkově energie). S Ellou Fitzgerald si rozuměly Redstary poměrně dobře, velmi příjemné a kvalitní reprodukci (na svoji cenovou relaci) opět ale scházela potřebná atmosféra (a prostor), s Princem si poradily RS-220 velmi dobře. Velkou pochvalou musím ocenit kvalitní nezkreslený zvuk i při hlasitější reprodukci – to také není zvykem.

Závěr

Velmi hezké, poctivě působící levné bedýnky 2.0, které připravil Redstar, působí v záplavě plastových „zázraků“ jako velmi příjemné zjevení. Zvuk je velmi dobrý, subjektivní nedostatek basů vyvažuje jejich přesnost a kvalita, celkově mám pocit, že jde o nekonfliktní univerzální reprobedny, které udělají jistě radost i trochu náročnějším posluchačům. Tři klasické audiovstupy jsou jednoznačným kladem, méně již nadchne umístění ovládání. Redstary se dají navíc využít nejen k PC, ale velmi dobře i k MP3 přehrávači.

Výše míněné výtky jsou spíše symbolické, neboť poměr cena/výkon nabízí RS-220 vynikající, velmi pozitivně vybočují z průměru ve své cenové relaci a rád je doporučím nejen těm, kteří hledají něco lepšího, než jen laciné plastové bedničky. Tyhle stojí totiž jen o trochu více a muziky vám poskytnout nesrovnatelně více.

Redstar RS-220

Cena 970 Kč

  • max. hudební výkon 2× 25 W
  • frekvenční rozsah 20 Hz až 20 kHz
  • odstup s/š 90 dB
  • impedance 9 ohm
  • vstupy 3× 2× cinch
  • hmotnost 6,5 kg
  • rozměry (v × š × h) 265 × 150 × 210 mm

Zapůjčil

 

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
připojeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek5/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Témata článku: Reproduktory, Test, Reprosoustavy a reproduktory na Heureka.cz

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Hry zadarmo, nebo se slevou: Zlevněné DLC balíky na Xboxu a Saints Row IV: Re-elected zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Zlevněné DLC balíky na Xboxu a Saints Row IV: Re-elected zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

**Novela autorského zákona čeká na podpis prezidenta. **Zákon má posílit pozici vydavatelů vůči technologickým platformám. **Google už ale řekl, že v Česku raději omezí služby.

Petr Urban
ČeskoAutorské právoPrávo
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Protected by Android. Google vám vysvětlí, proč mají být telefony s Androidem bezpečné

Protected by Android. Google vám vysvětlí, proč mají být telefony s Androidem bezpečné

** Protected by Android je nový branding zastřešující zabezpečení systému od Googlu ** Má uživatelů přiblížit používané ochrany telefonů ** Chrání před malwarem, zbytečnými oprávněními aplikací a jinými zranitelnostmi

Martin Miksa
ZabezpečeníAndroid
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Hororový Scorn děsí hráče v nejnovějších záběrech ze hry

Hororový Scorn děsí hráče v nejnovějších záběrech ze hry

Dáte si říct novinku ve stylu H.R. Geigera?

Michal Maliarov
ScornVideo