Redstar RS-303: test aktivních reproduktorů

27. února 2008
TWEET SDÍLET
Malý systém 2.1 často řeší problém nedostatku prostoru. Díky subwooferu nabídne však i dostatek basů.

Levné sestavy 2.1 pod jeden tisíc korun hledá většinou kupující, který se zdráhá utratit moc peněz, a přestože na stole nemá moc místa, chce si koupit reproduktory, které zahrají slušně i basy. Splní tyto nároky reproduktory značky Redstar? 

Klepněte pro větší obrázek 

Menší krychlový subwoofer je zhotoven z tenčí černě potažené dřevotřísky. Basový měnič se nachází na přední straně má průměr 12 cm a opticky jej zvětšuje stříbrný plast okolo. Kryt měniče je zpracován do tvaru písmene X a účinně brání poškození měniče (např. proti náhodnému prokopnutí) při umístění subwooferu pod stůl. Kombinace stříbrné barvy a černého krytu navíc vypadá vcelku pohledně a tak ostudu nebude subwoofer dělat při umístění na viditelném místě. Zapuštěné gumové nožičky na spodku jsou spíše symbolické, neboť při položení je váha reproduktoru stlačí.

Přímo na subwooferu, ve kterém je ukrytý i zesilovač, naleznete jen konektory pro připojení reproduktorů. To je řešeno standardními konektory cinch, tudíž i při případné prodloužení káblíků reproduktorů je možno řešit jednoduše prodlužkou. Ze zadní stěny SW jsou pak vyvedeny dva napevno připevněné kabely – jeden síťový a druhý k ovladači hlasitosti. Výtku směřuji k umístění hlavního kolébkového mechanického vypínače na hůře přístupnou zadní stranu subwooferu, neboť majitel při vypínání sestavy musí vždy zalézt pod stůl.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na zadní straně je vyústěn krátký stříbrný nátrubek basrefelexu o průměru 5 cm – vnější hrany jsou zakulacené, což lze jen pochválit

Nepříliš rozměrnému drátovému dálkovému ovládání ze stříbrného plastu dominuje velký voličem hlasitosti s jemným krokem, jenž umožňuje plynule nastavit požadovanou hlasitost. Na pravé straně jsou místěny dva konektory Jack 3,5 mm – jeden je určen pro sluchátka a druhý pro připojení dodávaného kabelu pro připojení například k PC. Po připojení sluchátek se automaticky vypnou reproduktory, avšak hlasitost reprodukce ve sluchátkách otočným voličem bohužel nenastavíte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na levé straně ovladače se nachází potenciometr pro nastavení basů. Poměrně rozměrná zelená dioda vám jasně dá najevo, kdy je systém 2.1 zapnutý – v noci může ale jasná dioda už rušit
Menší přední reproduktorky jsou zhotoveny z tenké černě potažené dřevotřísky. Širokopásmové měniče o průměru 6,5 cm kryje odnímatelný rámeček s průzvučnou tkaninou. Design reproduktorků je klasický (malá černá krabička). Oceňuji, že výrobce „opomenul“ otvory basreflexu, které jsou u reproduktorů těchto rozměrů zcela zbytečné a nefunkční a jsou pouze pro efekt. Tenké 1,2 metru dlouhé káblíky jsou připevněny samozřejmě napevno; háčky pro upevnění na stěnu se nekonají (není ale problém je přidat).
 

A jak to vlastně hraje?

Pro test jsem použil obvyklou sestavu – notebook, dva MP3 přehrávače (Samsung, Sandisk) a přenosný MD přehrávač. Kmitočtová charakteristika reproduktorů je překvapivě vyrovnaná, basy je ale třeba nastavit téměř na maximum. Subwoofer u sestavy začíná slyšitelně hrát zhruba od 60 Hz, což je na subwoofer v této ceně a daném rozměru dobré. Vyrovnaně působí i navázání frekvencí mezi ním a předními malými efekty.
 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Přední reproduktory mají vcelku slušný a příjemný zvuk – kladem je, že nijak významně nezvýrazňují či nepotlačují některé nástroje či kmitočty, pokud ale použijeme přísnější ucho, střední a zejména vyšší kmitočty jsou šustivé a mírně zkreslené. Zpěv je tak posunutý níže a působí zastřeně. Basy odpovídají cenové relaci (čili jsou tam, ale nijak moc konkrétní), nicméně ani při nejvyšší hlasitosti SW výrazně nezkresluje (u levných výrobků obvyklé nečitelné hučení se zde nevyskytuje).
 
U běžné populární a filmové hudby je vše v pořádku, poslech je příjemný. Hezky zní jednoduchá akustická hudba – například Nohavicův Babylon, Tracy Capman či Buena Vista. U rockové hudby (AC/DC, Apocalyptika) zní nástroje poněkud agresivně, což někomu může velmi vyhovovat, jinému nikoliv. Pro klasickou hudbu reproduktory nejsou určeny, domnívám se však, že i zde nenáročným posluchačům postačí. James Brown a Prince hráli pěkně, bedýnkám docela sedli.
 
Při poslechu doporučuji odstranit kryty předních reproduktorů – možná to není elegantní, ale zvuk se přeci jen trochu pročistí a získá na prostoru. Počítačové hry a filmy jsou zcela bez problémů – ohlušující exploze, jenž budou otřásat celou místností ale nečekejte; nízký výkon na ozvučení větší místnosti nestačí. Příjemné je, že reproduktory vůbec nešumí.
 

Za málo peněz...

Známá značka Redstar obvykle nabízí velmi dobrý poměr cena/výkon, což se potvrdilo i v případě reproduktorů RS-303. Ve srovnání s velmi oblíbenými (a dražšími) bedýnkami Logitech X-230 poskytuje Redstar RS-303 nižší výkon subwooferu a Logitech nabídne čistější středy a výšky. Levnější Redstar boduje však vyrovnanější reprodukci – zvuk působí celistvěji.

Pokud patříte mezi ty náročnější a posloucháte Mozarta či Bachovy fugy, nebo máte rádi efektní reprodukci filmů, kdy basy otřásají místností a pod náporem výšek praskají skleničky, Redstar pro vás není a musíte si určitě připlatit. Pro běžný poslech hudby při práci, sledování filmů či hraní her RS-303 však plně postačuje. Jestli hledáte levný, příjemně i decentně vypadající, dostatečně vybavený malý systém 2.1, jenž poskytne vyrovnaný zvuk i výkon, v případě sestavy aktivních reproduktorů Redstar RS-303 budete s největší pravděpodobností spokojeni.  

Redstar RS-303

Cena 800 Kč
 
  • Výkon RMS 20 W (SW) + 2× 10 W (satelity)
  • Frekvenční rozsah (dle výrobce) 20 Hz – 18 000 Hz
  • Rozměry přední repro (v × š × h) 150 × 90 × 95 mm
  • Rozměry subwoofer (v × š × h) 213 × 214 × 220 mm
  • Odstup signálu od šumu více než 85 dB 

Zapůjčil

  • Starcom International s.r.o.
AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
připojeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10

Témata článku: Reproduktory, Test, Reprosoustavy a reproduktory na Heureka.cz

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Kdo by nechtěl vrátit čas a něco změnit? Vybrali jsme nejlepší komedie, sci-fi, vážnější i zamilované filmy, které mají společné téma cestování v čase.

Jaromír Puk
Filmy, které musíte vidět
Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Když jsem dopisoval článek o nižším modelu C835, vyřkl jsem myšlenku, že budu s napětím čekat na modely roku příštího, roku 2023. Proč? Abych zjistil, zda TCL byla schopna udržet mimořádnou kvalitu. Ale proč čekat tak dlouho?

Alexandr Bray
Google TVTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory