12
Fotogalerie

RHA T20: Unikátní měnič schovaný v oceli [test špuntů]

Kapitoly článku:


Izolace bohužel nijak neoslní, ubližuje jí především velký průduch na těle sluchátek, který také přenáší nepříjemné rušivé zvuky od větru. Dají se bez problému používat v dopravních prostředcích i jiných hlučných prostředích, ale od svého okolí nejste dokonale izolování a často do zvuku nějaký vnější ruch pronikne.

Ladění sluchátek a výměnné filtry

Loňský model T10 byl často kritizován za příliš přebasovaný zvuk, RHA ale naštěstí svým zákazníkům naslouchá a u T20 tedy došlo k příjemné změně. Výrobce si nadále stojí za svým basovějším a zábavným projevem, ale přeci jen tentokrát míří více na neutrální Hi-fi podání. T20 tak mají blíže k MA750 než k T10.

Bas stále zůstává hlavním aspektem, ale do popředí se více dostávají výšky a celkové ladění směřuje spíše ke zvuku do V. Sluchátka díky tomu zvládnou velmi zaujmout už při prvotním vyzkoušení, hudba plná energie dokáže roztancovat a při delším poslechu mě bavily více než T10, které po čase mohly být příliš unavující.

S odlišným podáním se změnil i vliv filtrů. Mimochodem, filtry  jsou naprosto totožné jako u T10, opět se ke sluchátkům šroubují, jsou barevně rozlišené a o jejich vlivu rozhoduje množství použitého tlumícího materiálu.

2.jpg3.jpg

Basový filtr předvídatelně zvyšuje množství basu a mírně zastírá a zabarvuje středy a výšky (čímž se ale šikovně zbaví veškeré případné ostrosti a sykavek), ovšem zatímco u T10 byl basový filtr jednoduše příliš nabasovaný a zahuhlaný, T20 si s ním dokážou poradit mnohem lépe. I když se bas projevuje přeci jen více než by měl, nedusí podání tak jako tomu bylo u T10 a zvuk si zachovává ucházející čistotu a kontrolu. Nadále se jedná o nejméně Hi-fi nastavení sluchátek, ale tentokrát si najde své posluchače výrazně snadněji.

Výškový filtr naopak o trochu ubere a zpřesní bas a více zvýrazní podání do V, s čímž bohužel přichází určitá ukřičenost a agresivita. Po technické stránce nejlepší podání, ale ne to nejpříjemnější. Tento filtr dobře poslouží pro vybrané hudební žánry či jednou za čas jako osvěžující změna.

Referenční nastavení podává povedený zvuk do V, dobře vyvažuje plnost zvuku s čistotou, dodává hudbě množství energie, přitom nezní přehnaně ostře. Zatímco u T10 mi výškový filtr přišel jako jasně nejlepší, u T20 referenční filtr mnohem lépe plní svou funkci a představuje velmi dobrý kompromis. Referenční filtr byl mým nejoblíbenějším, myslím si, že bude mezi posluchači nejpopulárnější a tak jsem testoval sluchátka především s ním.

Zvuk podrobně

V modelu T20 RHA použilo nový dynamický Dual Coil měnič, který využívá dvě cívky pro teoretické dosažení vyšší kvality zvuku. Jedná se v podstatě o dvoupásmová sluchátka, protože jedna cívka se stará o vyšší a druhá o nižší frekvence.

Výrobce udává nezvykle nízkou citlivost 90 dB, přitom jsem se sluchátky neměl nejmenší problém a naopak patřily mezi ty snáze vybuditelné.

Znatelně zvýrazněné basové pásmo zůstává za každé situace výraznou součástí zvuku a to i v méně basových nahrávkách. S referenčním filtrem má bas skvělou údernost, plnost a překvapivou pevnost a nezasahuje nijak výrazně do středového pásma. Kontrola a rozlišení není úplně nejlepší, za hybridními Dunu DN2000 značně zaostává, ale jedná se o znatelný pokrok kupředu oproti T10 i Sennheiser IE80. Hlavní zvýraznění se nachází v oblasti středo-basu a občas překrývá méně výrazný nízký bas, který tak bohužel trochu ztrácí na rozlišení.

Podání basu zde není o co největší přesnosti, ale o čiré energii a zábavnosti. Často jsem si ho opravdu s nadšením užíval a na menší technické nedostatky jsem s klidem zapomněl.

Střední pásmo zní mírně v pozadí, podáním patří mezi ty plnější a lehce tepleji zabarvené a poslouchá se příjemně. Detailnost a čistota patří ve třídě nabasovaných sluchátek mezi ty lepší, ale při porovnání s neutrálnějšími či světlejšími sluchátky znatelně zaostává. Dobrou zprávou jsou velmi dobře zkrocené sykavky, které s referenčním filtrem nijak přehnaně neotravují.

4.jpg 8.jpg

Výšky byly největším problémem modelu T10 a zde naštěstí došlo k výrazné změně k lepšímu. S referenčním filtrem lehce zvýrazněné výšky nabízí skvělou čistotu, velké množství detailů, přidávají zvuku požadovanou vzdušnost a jiskru, přitom zní dostatečně přirozeně, pod kontrolou a bez nepříjemných zvýraznění.

Prostor nepatří ve své třídě k těm úplně největším a ani podání hloubky není nejpřesvědčivější, ale i tak sluchátka zobrazí ucházející hudební scénu, která určitě nepůsobí nijak stísněně. Musím T20 velmi pochválit za povedenou separaci nástrojů, která patří mezi nejlepší mezi dynamickými in-eary.

Oproti předchozímu vrcholovému modelu T10 udělalo RHA mnoho změn k lepšímu. Zvuk T20 působí živěji, zlepšila se přesnost i čistota a výškové pásmo najednou není hlavní slabinou, ale naopak velkou předností. T20 nadále nejsou sluchátky pro co nejvěrnější nebo suché podání, stále s nimi bude hlavně spokojený obyčejný posluchač přecházející ze základních špuntů, ale teď si i zatvrzelý hi-fista může užít jejich zábavného zvuku, aniž by příliš trpěl jinými nedostatky.

Verdikt

T10 byly v mnoha ohledech skvělými in-eary a T20 všechny tyto přednosti přejímají. Znovu tak potěší povedený design, skvělá odolnost, špičková kvalita zpracování a vysoký komfort. Nový měnič navíc přinesl výrazně vyšší kvalitu zvuku a odlišné podání, díky čemuž sluchátka zaujmou výrazně větší okruh posluchačů.

RHA T20
Konstrukce   10
Izolace   6
Pohodlí   9
Zvuk   8

RHA T20

Cena

Zapůjčil: audigo.cz 

  • konstrukce Intra-aurální 
  • měnič dynamický Dual Coil s výměnnými akustickými filtry
  • frekvenční rozsah 16 – 40 000 Hz
  • impedance 16 Ohm
  • citlivost 90 dB
  • konektor 3,5 mm jack rovný

Určitě si přečtěte

Články odjinud