Rivalové: recenze filmu

5. října 2013
TWEET SDÍLET
Ze soupeření Niki Laudy a Jamese Hunta o titul mistra světa v závodech formulí 1 vytěžuje Ron Howard svůj nejlepší film a jeden z horkých kandidátů letošní oscarové sezóny.

Americký scenárista, režisér a producent Ron Howard je v Hollywoodu považován za velice schopného a respektovaného řemeslníka, kterému nedělá problém podmanit si víceméně jakýkoliv žánr. Přesvědčit jsme o tom mohli ve snímcích jako Žbluňk!, Zámotek, Oheň, Navždy a daleko, Noviny, Apollo 13 (2 Oscary), Čistá duše (4 Oscary), Těžká váha nebo dvojici adaptací románů Dana Browna.

Nejde o autorského režiséra nebo režiséra vizionáře, který by ohromoval vizuální stránkou svých filmů, ale o vypravěče, který věrně a bez zbytečných exhibicí slouží látce, jíž se rozhodl ujmout. Pro tento typ režisérů je proto důležitý scenárista, který se daného tématu chopí a rozpracuje ho do co nejpřitažlivější podoby.

Biografická látka

V případě filmu Rivalové se jím stal britský dramatik, scenárista a mimo jiné i zeť Karla Schwarzenberga Peter Morgan. Scenárista, který umí pro film stejně bravurně nakládat s látkami adaptovanými (Poslední skotský král, Králova přízeň, Prokletý klub), tak jeho vlastními a původními (Královna).

S Ronem Howardem spolupracoval už na filmu Duel Frost/Nixon (2008), kde mu pro břitký souboj nervů a argumentů mezi moderátorem Davidem Frostem a abdikujícím prezidentem Richardem Nixonem posloužila za základ jeho vlastní divadelní hra.

Biografický charakter má i jejich další spolupráce na snímku Rivalové. A Peter Morgan volí podobnou metodu výběru životopisných faktů jako v případě jejich předešlé kooperace. Nesnaží se o nějaký sumarizující pohled na osoby jeho zájmu, ale vybírá si z jejich bohaté sportovní kariéry stěžejní momenty, prostřednictvím nichž vypovídá nejen o nich, ale i o tématu, jež má film v názvu.

Modelový střet

Tedy o rivalitě, která může ve svých projevech vzbuzovat jak negativní, tak pozitivní konotace. O to víc v prostředí motoristického sportu a adrenalinových závodů Formule 1.

Do tohoto prostředí nás v minulosti zavedl Steve McQueen v jeho srdečním titulu Le Mans (1971). S o poznání horším výsledkem pak Sylvester Stallone v klišovité Formuli! (2000) Rennyho Harlina. A nesmíme zapomenout ani na fascinující biografický dokument Senna (2010) o tomto slavném brazilském závodníkovi.

Rivalové nejdou ve stopách ani jednoho z nich. Razí si svou vlastní, v tomto případě k dobru věci zlatou střední cestu hollywoodských vyprávění, založených na skutečném příběhu. Na rozdíl od Katzinova Le Mans, kde hlavní roli hrály auta a atmosféra samotného závodu, se zde pozornost přenáší na samotné jezdce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Peter Morgan vytváří až modelový střet dvou typově, charakterově a osobnostně odlišných osobností, jež spojuje jediné. Vášeň pro závodění a touha vítězit, která je u nich silnější než strach ze smrti.

Snížený pud sebezáchovy u těchto jezdců F1 vede scenáristu k množství otázek. Jakými vlastnostmi je asi vybaven člověk, který je ochoten se nechat pro první místo v závodě „pojízdných rakví“ třeba zabít? Co ho žene do takového rizika? Jaké jsou jeho vztahy s ostatními soupeři na trati i jeho nejbližšími mimo ni?

Od toho se odvíjí otázky další. Kdy nastane ten moment, kdy závodník přestane svůj život dávat osudu všanc? A jak potom zpětně rekapituluje a hodnotí toto sportovní zápolení, pro někoho nebezpečné šílenství?

Zlomová havárie

Odpovědi na tyto otázky hledá prostřednictvím příběhu zápolení dvou šampionů Formule 1. Britského pilota ze stáje McLarenu Jamese Hunta a jeho rakouského soupeře z týmu Ferrari Nikiho Laudy. Jejich klíčový souboj se odehraje na Velké ceně v Japonsku, kde v silných přívalech deště a tedy na extrémně nebezpečné trati jeden z nich zvítězí.

Který z nich to byl, fanoušci Formule 1 jistě vědí, stejně jako to, za jakých to bylo okolností a co tomu předcházelo. Právě moment z Grand Prix Německa, kde měl Niki Lauda 1. srpna 1976 na okruhu v Nürburgringu nehodu, se pro vyprávění stává zlomovým.

Niki Lauda měl blízko k obhajobě titulu a po trati se řítil rychlostí více než 250 km/h k místu zvanému Bergwerk. Tam jeho vůz Ferrari neovladatelně zatočil doprava a narazil do plotu, který ho následně vymrštil zpět na dráhu. Do vraku poté narazil pilot Brett Lunger.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V té chvíli začal Laudův vůz následkem exploze palivové nádrže hořet. Lauda při srážce s Lungerem ztratil přilbu a takto nechráněn zůstal uprostřed plamenů s více než 900 °C takřka minutu. Podařilo se ho vyprostit, ale jeho stav byl vážný. Měl poškozené plíce, hlavu a i další části těla měl těžce popálené. Podařilo se ho zachránit, ale plastika obličeje navždy poznamenala jeho tvář.

Vzájemné potýkání

Jak obrovská vůle a odhodlání se v tomto člověku ukrývá, dokládá fakt, že o 42 dní později se právě v Japonsku opět usadil do svého monopostu a bojoval o titul až do konce sezony. Bolest a utrpení, které tomuto návratu předcházely, věrně zrcadlí syrová scéna z nemocnice, kdy se snaží na popálenou, mokvající a opuchlou hlavu znovu nasadit helmu.

Laudova touha vrátit se na závodní okruhy, na nichž mezitím exceluje jeho největší rival James Hunt, je jen vyvrcholením jejich zápolení, které započalo už před jejich proniknutím do velkého světa F1 během závodů nižší třídy. Sportovní dráhu obou pánů sledujeme ve filmu od chvíle, kdy se poprvé potkali na okruhu Formule 3, až do konce sezóny 1976, na niž je zde položen hlavní důraz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jejich vzájemné potýkání se stává tím pravým motorem vyprávění. Mohlo by v mnohém připomenout vztah, plný nevraživosti, závisti, ale i obdivu a úcty k něčemu vyššímu, co je spojovalo, který panoval mezi Mozartem a Salieriem ve Formanově Amadeovi.

Okázalý hédonista

Tam ale šlo o střet geniality a průměrnosti, přičemž v Rivalech není možno určit, kdo z obou závodníků je tím opravdovým Mistrem. Vidíme jen dva zcela odlišné přístupy k závodění, vyplývající z povah obou sportovních protivníků.

Na jedné straně stojí blonďatý, urostlý Adónis, kterému ženy padají k nohám. Blazeovaný frajer a rozšafný král večírků, bohém a bouřlivák, který si života užívá plnými doušky. Alkohol, cigarety, drogy, svedené ženy. Čím víc, tím líp.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Charismatický hezoun si počínal jako neřízená střela nejen v životě, ale i na trati. Brilantní řidič říkal, že se tváří v tvář smrti cítí víc naživu a nebál se až sebevražedně riskovat. Na okruhu připomínal adrenalinového dravce, horkokrevného a netrpělivého, který se ale po usednutí do kokpitu dokázal dokonale soustředit na závod.

Jamese Hunta ztvárňuje Australan Chris Hemsworth (Thor, Star Trek, Sněhurka a lovec) jako drzého a okázalého playboye s podmanivým úsměvem, který se neustále tváří tak, že nic na světě není problém. Film ale při nahlédnutí do jeho soukromí ukazuje, že tomu ve skutečnosti tak nebylo a že byl mnohem nejistější, než se zdálo.

Precizní asketa

Jeho naprostým typovým protikladem je Niki Lauda. Kudrnatý, nepříliš pohledný, s předkusem, kvůli němuž ho Hunt častoval přezdívkou Krysa. Tichý, germánsky precizní, disciplinovaný a metodický profesionál, který se spoléhal na poctivou přípravu a technologickou vyspělost svého vozu, jehož chodu výborně rozuměl. Však s ním také strávil v garáži množství večerů, během nichž jeho protivník bezuzdně flámoval. Z Huntovy perspektivy nudný a především na sebe přísný dříč s inženýrskou myslí, který se vždy snažil minimalizovat riziko nehody.

Laudova cesta k závodění, vyvzdorovaná na jeho rodině a hlavně otci, ukazuje jak moc zarputilý a cílevědomý musel být, aby si ji prosadil a později na ní i tak výrazně uspěl. Hunt jakoby měl úspěch vepsaný ve tváři, Lauda víc tu dřinu, která k němu vede.

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Žádné druhé housle. Infinix chystá telefon se 60 Mpx selfie a topmodel s 200Mpx foťákem a rychlým dobíjením

Žádné druhé housle. Infinix chystá telefon se 60 Mpx selfie a topmodel s 200Mpx foťákem a rychlým dobíjením

** Méně známá čínská značka se pouští do zajímavých fotomobilů ** První chystaná novinka nabídne 200Mpx zadní foťák ** Druhá zase 60Mpx selfie s podporou optické stabilizace

Martin Chroust
200 MpxFotomobilySmartphony
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Jak na Androidu spojit víc fotek do jedné. Tato aplikace má řadu vychytávek a my přidáme jednu navíc

Jak na Androidu spojit víc fotek do jedné. Tato aplikace má řadu vychytávek a my přidáme jednu navíc

** Jak na Androidu jednoduše spojit více fotek v jednu? ** Pomůžete si bezplatnou aplikací Foto Blender ** Reklamy jsou v aplikaci dost agresivní, ale existuje jeden způsob...

Martin Chroust
Jak...Tipy a trikyMobilní aplikace
Qualcomm QRD jsou telefony, které jste nikdy neviděli. Stojí tisíce dolarů, přesto si je nemůžete koupit

Qualcomm QRD jsou telefony, které jste nikdy neviděli. Stojí tisíce dolarů, přesto si je nemůžete koupit

** Nabízí ty nejmodernější technologie a cenou předčí nejdražší telefony ** Přesto si je nekoupíte a zřejmě byste ani nechtělo ** Toto jsou referenční telefony Qualcomm QRD

Martin Miksa
SnapdragonQualcommSmartphony
15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

** Základy práce s Messengerem jsou jednoduché a zná je každý ** Některé funkce ale mohou být skryté nebo nejsou úplně intuitivní ** Tento přehled pomůže odhalit taje nejpoužívanějšího komunikátoru

Adam Kos
Tipy a trikyMessenger
Proč Jupiter nemá monumentální prstence jako Saturn? Kvůli svým velkým měsícům

Proč Jupiter nemá monumentální prstence jako Saturn? Kvůli svým velkým měsícům

** Uran a hlavně Saturn mají mohutné prstence ** Proč se na takové nezmůže i Jupiter? ** Odpověď na tuto otázku hledali odborníci z americké University of California, Riverside

Stanislav Mihulka
JupiterAstronomie
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Age of Empires IV si brzy zahrajeme s oficiální češtinou. Microsoft slaví 25 let značky s výroční edicí

Age of Empires IV si brzy zahrajeme s oficiální češtinou. Microsoft slaví 25 let značky s výroční edicí

Strategie Age of Empires v říjnu oslaví čtvrtstoletí svojí existence a tvůrci si k této příležitosti připravili novinky pro fanoušky.

Martin Nahodil
Age of Empires 4OznámeníČeština