Robocop: recenze filmu

9. února 2014
TWEET SDÍLET
Režisér José Padilha si našel k látce svou cestu. Více než jako akční film zaujme modernizace Verhoevenovy klasiky coby drama hledání nové identity muže, uvězněného v kovovém těle.

S detroitským policistou Alexem Murphym a jeho robotickým alter-egem jsme se poprvé setkali v roce 1987. Holandský režisér Paul Verhoeven svůj druhý hollywoodský film koncipoval jako nízkorozpočtovou akční sci-fi, která ale k překvapení všech neskončila na poličkách videopůjčoven, ale stala se s tržbami 60 milionů dolarů jedním z nejúspěšnějších filmů roku.

Osmdesátkový kult

Režisér, spolu se scenáristou Edwardem Neumeierem naservíroval divákům tak trochu zvrácenou béčkovou zábavu, jíž nechyběla krvavá brutalita i trefná satiričnost na politické poměry i úlohu médií ve společnosti. A vznikl z toho jeden z největších kultů osmdesátých let.

RoboCop (r. Paul Verhoeven, USA 1987)

Ten potom ve dvojce dále rozvíjel Irvin Kershner, režisér původně druhé, nyní páté epizody Star Wars Impérium vrací úder a „neoficiální“ bondovky Nikdy neříkej nikdy, v níž se naposledy v roli agenta 0007 objevil Sean Connery. Hlavní roli si v pokračování RoboCopa opět vystřihl Peter Weller, trojka s jiným představitelem (Robert John Burke) už působila spíš jako parodie původní látky.

Na originální film se pokusil navázat i dvaadvacetidílný seriál kanadské provenience z roku 1994 a o šest let později čtyřdílná televizní mini-série, ale s výsledkem, který titulního hrdinu posílal do filmového šrotiště.

Alternativní verze námětu

Z něj se ho nyní rozhodl pozvednout brazilský režisér José Padilha. Tvůrce ve své zemi mimořádně populárních akčních thrillerů se sociálně-politickým podtextem Elitní jednotka 1 a 2, z nichž ten druhý měl i slušný komerční úspěch v USA.

José Padilha se spojil s debutujícím scenáristou Joshuou Zetumerem a rozhodl se popasovat se sedmadvacet let starým originálem. Hned v úvodu recenze je třeba říct, že se ctí.

Tvůrci měli vlastně dvě možnosti, jak k původní látce přistoupit. Buď natočit remake Verhoevena snímku, jen s dokonalejšími triky a nablýskanějším vizuálem anebo se vydat vlastní cestou. Zvolili chytře druhou možnost a tak Robocop z roku 2014 není ani tak klasickým remakem, jako spíš alternativní verzí stejného námětu.

Zatímco Verhoeven stavěl na přímočarosti a brutalitě, Padilha se rozhodl věnovat především tomu, jaké důsledky s sebou nese proměna člověka ve stroj. Ať už v psychice jedince, který tuto transformaci prodělal, nebo ve vztahu k jeho nejbližším, v tomto případě k rodině. A pochopitelně naopak ve vztahu rodiny k němu.

Šance získat veřejnost na svou stranu

Výchozí premisa zůstává stejná. Takřka mrtvý policista dostane šanci dál žít, ale v kybernetickém těle, které má sloužit v boji s kriminalitou. Nadnárodní společnost OmniCorp má totiž problém. Její droni i bojoví roboti jsou armádami využívání v Íránu i dalších světových oblastech k pacifikování potenciálních ohnisek konfliktu nebo k ovládání zemí třetího světa.

V USA je ale tato korporace užít nemůže, protože proti jejich nasazení byl přijat zákon, za nímž stojí vlivný senátor a většina obyvatelstva. Společnost v roce 2028, kdy se děj odehrává, se bojí toho, kam by působení strojů bez emocí mohlo vést. Spojené státy ale představují obrovský trh a proto společnost OmniCorp pod vedením ředitele Raymonda Sellarse (Michael Keaton) přemýšlí, jak stroje do země legálně dostat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Jako na zavolanou se objeví případ, který by jim v tomto jejich úsilí mohl pomoci. Milující manžel, otec a čestný policista Alex Murphy (Joel Kinnaman) je těžce zraněn. Pátrání v případu, jímž se zabýval, ho dovedlo až k odhalení korupce v policejním sboru a obchodu se zbraněmi, což neuniklo možným postiženým, kteří mu nastražili bombu do auta.

Robot s lidskou tváří

Z fyzické stránky Alexe po jejím výbuchu zůstalo jen torzo, které se rozhodne společnost OmniCorp se svolením jeho manželky Clary (Abbie Cornish) zresuscitovat. Nastává tak zdlouhavý proces, při němž hlavní vědec společnosti, Dr. Dennett Norton (Gary Oldman) fungující části policistova těla (mozek, plíce, část jedné ruky) obaluje mechanickým krunýřem.

Vznikne tak RoboCop, robot s lidskou tváří, který by mohl příznivě působit na veřejnost a přispět ke zrušení inkriminovaného zákona. Zvlášť když jeho působení v ulicích připomíná jiného strážce pořádku Batmana.

Doktor Norton se mu sice snažil upravit mozek tak, aby z něho vymizely emoce i lidské svědomí, čímž by se stal dokonalým naprogramovaným strojem spravedlnosti, ale to se tak úplně nepodaří. Když pak začne stroj užívat mozek i emoce, obrátí se proti těm, kteří jím chtěli manipulovat ve prospěch svých zájmů.

Proces vzniku

A právě na dilemata, plynoucí z proměny člověka ve stroj, který neztratil své lidské já, se scénář zaměřuje primárně. Až tolik, že ti, kteří očekávají akční nášleh, budou možná zklamáni, že více než polovina stopáže filmu se zaobírá poměrně detailně procesem vzniku kovového ochránce zákona a poté reakcí na jeho stvoření.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Oproti originálu tak mnohem víc času trávíme v laboratoři Dr. Nortona, přičemž vynálezy, které z jeho dílny vycházejí, působí prakticky a co je důležité reálně. Důraz je v této části kladen na efektovou stránku, která nám přibližuje technické výdobytky moderní doby. Jejich ozkoušení při virtuálních simulacích potenciálních nebezpečných situací pak připomíná počítačovou hru.

Boj o Alexovu duši

Mnohem důležitější než načančaný look všech těchto vynálezů je ale drama, které se začne odvíjet na pozadí jejich zkoušení. Chamtivý ředitel Sellars tu začne svádět mefistofelovský boj o Alexovu duši s frankensteinovským doktorem Nortonem, jehož dohání svědomí.

Sellarsova pravá ruka Rick Mattox (Jackie Earle Haley) by byl nejradši, aby celý projekt proměny člověka ve člověka nevyšel a televizní moderátor Pat Novak (Samuel L. Jackson) zas v praxi předvádí, jak to vypadá, když někdo manipuluje ve prospěch někoho veřejným míněním a dožaduje se práva na co nejmodernější a nejúčinnější ochranu jednotlivce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Všichni zmínění herci se svých rolí zhostili s velkým gustem, čímž trochu válcují představitele Alexe Murphyho. Pro tuto roli se uvažovalo o hvězdných jménech jako Tom Cruise, Keanu Reeves nebo Johnny Depp, příležitost ale nakonec čtyřiatřicetiletý švédský herec Joel Kinnaman (Muži, kteří nenávidí ženy od Davida Finchera).

Posuny oproti originálu

Ten má díky konstrukci robotické masky s vysouvacím hledím oproti svému předchůdcovi Peteru Wellerovi v něčem usnadněnou situaci tím, že nehraje jen hlasem a ústy, ale víc i mimikou celého obličeje. Těch změn oproti originálu je zde hned několik a souvisí s tím, jak a o čem chce režisér vyprávět a na co při tom klade akcent.

Začněme od těch méně podstatných. Název společnosti, která vyrábí roboty, je z Omni Consumer Products (OCP) zkrácen na OmniCorp. Murphyho parťačka z originálu Anna Lewisová v podání Nancy Allen je vyměněna za mužského kolegu Jacka (Michael K. Williams), kterému zůstalo stejné příjmení Lewis.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

A teď už ty závažnější. Policista Murphy se v úvodu nestává obětí brutálního mučení zločineckou skupinou Clarence Boddickera, ale je zraněn při výbuchu bomby, nastražené v autě. Neumírá, ale je držen celou dobu při životě, dokud nedojde k jeho kompletní robotické proměně.

V novém vyprávění má mnohem významnější úlohu postava jeho ženy a syna, jejichž angažmá v originálu bylo čistě okrajové. Alex sám i jeho rodina se vyrovnává se změnou, jíž prošel, v intimním dramatu hledání nové identity, včetně té otcovské a manželské.

Otázky, nastolené tématem proměny člověka

Řeší se tu ale i další etické otázky a dilemata, spjaté s proměnou člověka, náhle uvězněného v kovovém těle. Kam až může věda zajít při tvorbě nadlidí? Kde kočí lidská bytost a začíná stroj? Může ozbrojený stroj vykonávat policejní nebo vojenskou činnost? Kdo kontroluje takové jednání?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Snímek se dotýká jak tématu vývozu americké demokracie do zemí s jinou kulturní a politickou tradicí, tak řešení vnitřní bezpečnosti státu. Zabývá se i zneužitím informací a manipulací veřejnosti prostřednictvím médií. Zde zaměřených pravicově autoritářským směrem.

Satirický podtón obsahoval i originál, k němuž se zde odkazuje některými hláškami (Mrtvý nebo živý, půjdete se mnou), dubstepovou variací na soundtrack Basila Poledourise nebo designovou ukázkou původního kovového brnění. Tyto úlitby fanouškům jsou v omlazovacích verzích takřka povinné a hlavně očekávané.

Přístupný kompromis

Co fanoušky asi překvapí, že v novém Robocopovi není moc akce a pokud ano, tak zůstává za očekáváními, jež jsme si od tvůrce Elitních jednotek slibovali. Nejlepší akční sekvence přijde hned v úvodu. Tato teheránská mise bojových robotů svým postavením v ději připomíná „uvozovací“ pasáže z bondovek před titulky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Těm ostatním a není jich mnoho, by slušela větší přehlednost, statičtější kamera a přitlačit v syrovosti jejich ztvárnění. Režisér se ale kvůli přístupnosti musel vejít do ratingu PG-13, což způsobilo, že násilné scény nepůsobí tak brutálně a explicitně jako v originálu. Ruce, odtržené ranou brokovnice od těla, sice neuvidíte, ale počty mrtvol tu jdou i tak do desítek.

Na výsledku je znát, že v Hollywoodu debutující Brazilec José Padilha sváděl ohledně podoby nového Robocopa za 100 milionů s producenty i studiem velké boje a že si nemohl dovolit podobně nekompromisní jízdu jako jeho předchůdce Verhoeven.

Remake, který má smysl

Tím že se vydal jinou cestou než on, to ale až tak nevadí. Z původního příběhu vyzdvihuje téma proměny muže ve stroj a dopadu této změny na vlastní psychiku a rodinné vazby. Všímá si i manipulativní moci médií a toho, jak americká společnost přistupuje k otázce vlastní bezpečnosti.

Režisér vsadil na inteligentní zápletku, satirický podtext, nejednoznačné charaktery záporáků a v rámci žánrových podívaných na skvělé herecké výkony většiny zúčastněných. Akční scény nejsou nijak oslňující a přináší spíš potřebné odlehčení od řešení morálních dilemat, jež film nastoluje.

V porovnání s remakem Total Recallu, když už zůstaneme u originálů z dílny Paula Verhoevena, má nové zpracování Robocopa čím zaujmout a suverénně tak obhájí svůj smysl. Čímž zároveň otevírá cestu svým možným následovníkům.

Robocop

  • Žánr: akční sci-fi thriller
  • Původní název: RoboCop
  • www.omnicorp.com/
  • USA 2014
  • Scénář: Joshua Zetumer
  • Režie: José Padilha
  • Hrají: Joel Kinnaman, Samuel L. Jackson, Gary Oldman, Abbie Cornish, Jay Baruchel, Michael Keaton, Jackie Earle Haley, Jennifer Ehle, Aimee Garcia, Michael Kenneth Williams, Miguel Ferrer
  • Distribuce: Forum Film CZ
  • Distribuční premiéra v ČR: 06. 02. 2014

AVmania.cz hodnotí
Film 7

RoboCop 2 (r. Irvin Kershner, USA 1990)

 

RoboCop 3 (r. Fred Dekker, USA 1993)
 


 

Robocop (Kanada 1994) - seriál (22 dílů) 


 

Robocop: Temná spravedlnost (r. Julian Grant, Kanada 2000) - čtyřdílná TV série

 

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

**Počítač zaujme kompaktními rozměry **O grafický i procesorový výkon se postará osmijádrový Ryzen 7 **Nová česká značka překvapí cenou i kvalitou

Jan Pánek
Testy
Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

** Odolný telefon dnes nemusí stát mnoho ** Robustní novinka od BlackView nestojí ani tři tisíce **Nenáročným uživatelům zřejmě nic podstatného chybět nebude

Martin Chroust
BlackViewZvýšená odolnostSmartphony
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify