Rock It Sounds R-50: Velmi levně do High-endu [test]

Dvoupásmové špunty s tlakovými měniči hrají výborně a pořídíte je za méně jak 3 000 Kč. Co se za takovou cenu dá získat a co se musí oželet?

Není to tak dávno, co se sluchátka do uší považovaná za High-end nedala koupit pod 10 000 Kč. Pouze před rokem způsobil zemětřesení model VSonic GR07 (dnes dostupný ve verzi MKII) a také Fischer Audio DBA-02 pod 5 000 Kč. Dnes se možná boří další hranice.

Proč hned takový úvod? Rock It Sounds R-50 patří do zajímavé společnosti. Jejich hnací jednotkou je totiž zdvojený, tedy dvoupásmový tlakový měnič Knowles TWFK. Ten samý měnič pohání takové modely jako VSonic GR01, Fischer Audio DBA-02 (a MKII), Brainwavs B2, Jays Q-Jays, Audio-Technica ATH-CK10 nebo Ultimate Ears UE70. Všechno jsou to známé kvalitní špunty, některé považovány za špičkové. 

Klepněte pro větší obrázek
 

Samozřejmě, pro každého výrobce se zvuk tohoto měniče mírně upravuje podle specifikací a také jak jde vývoj kupředu, výsledky se zlepšují. To je další potenciální dobrý bod pro novinku a nejvyšší model od Rock It Sounds.

Sluchátka jsou v nabídce přímo na eshopu výrobce za 119 USD (poštovné se neúčtuje), což je v přepočtu lehce nad 2 300 Kč, tedy méně než polovina např. VSonic GR01. Při zásilce takové hodnoty však třeba počítat s dovozní DPH 20 % a poplatky od pošty, což nákup prodraží na hodnotu kolem 3 000 Kč. Výrobce je oficiálně z USA, ale posílá se z Číny (trvá to do dvou týdnů), kam je třeba i posílat zpět v případě reklamace. Stojí tedy za to?

Jednoduchý základ

Podle balení se na pohled R-50 k vyšší třídě velmi nehlásí. Malá krabička s „rockovým“ motivem vypadá spíše jako konkurence pro Beats Audio, ale má své kouzlo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vnitřnosti jsou ještě více sparťanské. Objevíme samotné špunty, jednoduché nástavce ve třech velikostech, tvrdé pouzdro na zip a adaptér do letadla. Nelze tedy čekat například bohatou zásobu nástavců, která je u dražších modelů obvyklá. Tlak na cenu je jasný, ale popravdě řečeno, takový základ stačí.

Samotné špunty jsou drobné, lehké a tvarované na posazení paměťového kabelu za ucho. Zajímavý je silikonový ochranný obal natažený na samotných sluchátkách – má samozřejmě zvyšovat komfort, protože je výrazně měkčí než tvrdý plast. Výstup zvuku je řešen trubičkou o průměru 2,5 mm, pohledem dovnitř objevíme hluboko usazený filtr. Označení L/R není velmi výrazné, ale díky konstrukci za ucho se strany nedají splést.

 Klepněte pro větší obrázek

Kabel je trojžilový, proplétaný, napohled stejný jako při Meelec A151 (ačkoli je o trochu tvrdší a tenčí), zakončený rovným konektorem. Proplétaný kabel má delší životnost než obyčejný jednožilový, takže jeho použití je třeba pochválit.

Těla špuntů na druhé straně působí trochu lacině – plasty jsou tenké s drobnými tvarovými nedostatky. Na levém sluchátku mého vzorku je bužírka, která chrání a zpevňuje kabel, uvolněná. Což jednak diskredituje celkové zpracování a jednak způsobuje, že sluchátko pak nedrží v uchu tak pevně. Výrobce tyto možné nedostatky omlouvá ruční výrobou a nabídl výměnu za nový kus, avšak to by znamenalo poslat sluchátka zpět do Číny. Jednodušší řešení zřejmě bude opatrně odstranit bužírku a používat špunty bez ní.

Klepněte pro větší obrázek

Komfort při nošení špuntů je silně individuální. Mně osobně R-50 velmi nesednou, jsou jaksi nekompatibilní s mýma ušima. Roh přední strany, ačkoli obalený v silikonovém obalu, mě tlačí, pokud nenajdu tu jedinou optimální polohu. Ale jinak mají R-50 dobré předpoklady pro komfort: drobná hmotnost i rozměry a měkký silikonový návlek.

Velkou výhodou i je, že zvuk je zcela nezávislý na poloze a hloubce zasunutí. Většině lidí by tedy měly sedět dobře, pokud tedy nevadí paměťový kabel a nošení za ušima. Izolace od okolních ruchů je na běžné, průměrné úrovni – dopravní provoz je slyšet, ale neruší podstatně.

Klepněte pro větší obrázek 

Co si však výrobce opravdu mohl odpustit, jsou přiložené silikonové nástavce. Ty jsou opravdu nehodné. Cože se už jen dá na nástavcích pokazit? Jsou z tvrdšího a drsnějšího materiálu než je obvyklé, což je v uších dost cítit. Rovněž dokáží ovlivnit zvuk k horšímu. Investice do lepších nástavců je v podstatě nutná. Kompatibilní nástavce jsou Shure, Etymotic či Futuresonics, včetně pěnových Shure Olives.

Druhý názor

Poznámka šéfredaktora: Protože v redakci máme více autorů, kteří se věnují sluchátkům, v tomto případě hodnotili dva autoři. K dispozici máte názory obou autorů, abyste viděli, že i zde přes veškerou snahu o objektivní hodnocení mají vliv názory, zkušenosti a preference, že i zde se prvku subjektivity nevyhneme. Věřím, že právě tyto dva pohledy mohou být pro vás užitečné.

František Bína: Osobně nemám ke konstrukci či zpracování žádné větší výhrady, drobná a lehká sluchátka do mých uší pasují perfektně a pohodlí je zaručené i při delším poslechu. Pouze jsem musel vyměnit nepříliš kvalitní dodávané nástavce za výrazně lepší Shure Olive. Hlubší usazení v kombinaci s uzavřenou konstrukcí nabízí velmi slušnou izolaci, dostatečnou do většiny prostředí.

Klepněte pro větší obrázek

Pletený kabel vedený za uchem, čímž se odstraní mikrofonní efekt a zvýší pohodlí, považuji za naprosto nejlepší řešení a doufám, že jednoho dne ho najdu na všech špuntech. Zde kabelu ještě vypomáhá tvarovatelný drátek v bužírce, jenž je velmi dobře tvarovatelný a ideální nastavení je otázkou pár vteřin, ne mnoha hodinového ladění s jakým se setkáme u UE Triple fi. Kabel se mi zdá totožný jako na sluchátkách Fischer DBA-02, velmi měkký, ohebný a snad také dostatečně odolný. Zamrzí pouze rovný konektor a nemožnost kabel vyměnit.

Poměrně sporným může být silikonový obal. Chrání hlavně nepříliš bytelně provedený vstup kabelu do těla sluchátek a možná dokáže částečně ochránit před mechanickým poškozením. Otázka pohodlí je složitější, protože obal zvětší sluchátka na víc jak dvojnásobnou velikost. Mě osobně větší sluchátka vyhovují více než ty drobné, ale to neplatí pro každého. A že je silikon měkčí než plast? Dokud sluchátka nemají ostré hrany, můžou být klidně kovové a vůbec žádný vliv na pohodlí to nemá.

Obal ublíží i vzhledu, z pár metrů nic nepoznáte, ale při bližším pohledu ten kus silikonu nevypadá příliš působivě.

Obal se dá sundat, ale opětovné nasazení není příliš jednoduché a navíc se silikon vytáhne a na sluchátka poté nesedí ideálně.

 

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Sluchátka, Test, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
S drátem i bez. Jak snadno dostat fotky a další soubory z telefonu do počítače

S drátem i bez. Jak snadno dostat fotky a další soubory z telefonu do počítače

Pokud chcete přenášet soubory mezi telefonem s Androidem a PC, můžete si vybrat hned z několika způsobů. Je dobré si ale předem ujasnit, kolik a jak velkých souborů chcete nahrávat.

Jan Spěšný
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Žádné druhé housle. Infinix chystá telefon se 60 Mpx selfie a topmodel s 200Mpx foťákem a rychlým dobíjením

Žádné druhé housle. Infinix chystá telefon se 60 Mpx selfie a topmodel s 200Mpx foťákem a rychlým dobíjením

** Méně známá čínská značka se pouští do zajímavých fotomobilů ** První chystaná novinka nabídne 200Mpx zadní foťák ** Druhá zase 60Mpx selfie s podporou optické stabilizace

Martin Chroust
200 MpxFotomobilySmartphony
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Matný povrch neskutečně pomáhá. Recenze televizoru Samsung The Frame 2022

Matný povrch neskutečně pomáhá. Recenze televizoru Samsung The Frame 2022

** Téměř jedinou viditelnou ale o to větší změnou je matný povrch panelu ** Nové uživatelské prostředí opouští dolní lištu ** Stále se jedná o nejdostupnější televizor s One connect boxem

Tomáš Holčík
SamsungTestyTelevizory
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Recenze herní myši Logitech G502 X Plus. Legendární myš se vrací a je ještě lepší

Recenze herní myši Logitech G502 X Plus. Legendární myš se vrací a je ještě lepší

Kultovní herní myška, která vzala herní trh útokem před mnoha lety, je zpět a neztratila nic ze své formy.

Michal Maliarov
LogitechHerní myšRecenze
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Bojový vrtulník Raider X bude rychlý, obratný i odolný. Pro Pentagon ho vyvíjí Sikorsky a už ukázal prototyp

Bojový vrtulník Raider X bude rychlý, obratný i odolný. Pro Pentagon ho vyvíjí Sikorsky a už ukázal prototyp

** Pentagon hodlá nahradit své lehké víceúčelové vrtulníky Bell OH-58 Kiowa ** Za tímto účelem vznikl modernizační program Future Attack Reconnaissance Aircraft (FARA) ** V rámci něj vyvíjí společnost Sikorsky Aircraft Corporation vrtulník Raider X

Stanislav Mihulka
HelikoptéryVojenstvíPrototyp
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály