5
Fotogalerie

Rose Island: Netflix o skutečném naplnění snu o vlastním státě uprostřed moře [recenze]

Nejneuvěřitelnější příběhy píše život sám a toto je jeden z nich.

Plusy
Giorgiův snílkovský zápal, který si vás podmaní.
Minusy
Vedlejší postavy nejsou tak prokreslené jako ta hlavní.
7  /10

V nabídce Netflixu se minulý měsíc objevilo komediální drama, inspirované skutečným osudem italského inženýra, který v šedesátých letech poblíž pobřeží města Rimini postavil vlastní ostrov a poté bojoval o to, aby úřady uznaly jeho nezávislost.

Jeho jednáním v sídle Rady Evropy ve Štrasburku v listopadu roku 1968 je vyprávění i rámováno. Poté se vracíme o rok zpět do Boloni, kde čerstvě promovaný inženýr Giogio Rosa (Elio Germano) slaví s ostatními státnice. Objeví se tu i jeho bývalá přítelkyně Gabriella (Matilda De Angelis), která je koncipientkou mezinárodního práva.

Jejich noční jízda městem autem, které Giorgio sám sestavil, ale jež je bez poznávací značky i registrace, a následná konfrontace s policisty, naznačí, jaký typ hlavního hrdiny máme před sebou. Velice šikovného projektanta, technického nadšence a zároveň verneovského snílka, který se odmítá nechat svazovat konvencemi. Proto o pár měsíců později opouští práci inženýra pro motocyklového závodníka a inspirován billboardem s ropnou plošinou dostane nápad na realizaci plošiny trochu jiného charakteru.

S kamarádem Mauriziem se rozhodne vybudovat ostrov, na němž by mohl zrealizovat svůj utopický sen o světě, v němž by mohl žít podle vlastních pravidel. 6 mil od pobřeží, mimo teritorium italských vod, začne proto na ocelových pilířích, zapuštěných do mořského dna, stavět bez povolení úřadů plošinu o rozloze 400 metrů čtverečních.

Donkichotský boj se státní mocí

Ta se posléze promění v místo, které přitahuje svobodomyslné lidi ze všech koutů Evropy. V Paříži probíhají studentské bouře, v Americe se protestuje proti válce ve Vietnamu a na ostrově pobíhá jedna nekonečná party. Ale Giorgiovi jde o víc. O vytváření nezávislého státu, který je i samozvaně vyhlášen. To neunikne pozornosti světových médií, stejně jako fakt, že se k ostrovu v Jaderském moři začnou vztahovat žádosti o občanství z různých koutů Evropy.

Když je provozovateli ostrova odeslána i oficiální žádost o uznání Růžového ostrova ze strany OSN, do hry výrazně vstupuje italská vláda, která se bojí, že by tím vznikl nebezpečný precedens. Film tak sleduje, jak se Giorgiova touha po absolutní svobodě a nezávislosti postupně mění v donkichotský boj se státní mocí, která se snaží různými způsoby jeho projekt zhatit. Diskreditací i snahou získat ho na svou stranu.

Rosa po celou dobu tvrdil, že žádné zákony neporušuje a plánoval další rozvoj ostrova. Jeho obrácení se na evropské orgány za pomocí právničky Gabrielle vedlo ve výsledku ke změně legislativy Evropské unie i OSN. Příběh tohoto ostrova byl dlouho zapomenutý, sami protagonisté hlavních rolí přiznávají, že ho neznali a italský režisér Sydney Sibilia ho oživuje divácky atraktivním způsobem, v němž se téma vzpoury jedince proti systému potkává s osobní linkou, kdy Giorgiovo usilování je vedeno i snahou získat si respekt Gabrielle.

Z filmu je cítit režisérovo přitakání uvolněné atmosféře konce šedesátých let, jež dala vzniknout i tomuto zajímavému sociálnímu experimentu v podobě ostrova s jeho jedinečným charakterem, organizací i statusem. Dění na něm nahlížíme perspektivou Giorgia, který je ze všech postav i nejlépe prokreslen. Jeho osobitost a odmítání se přizpůsobit realitě se se stává zdrojem mnoha jemně humorných situací právě při potýkání se s ní. Jeho snílkovské zapálení si vás podmaní, stejně jako jeho touha po životě podle vlastních pravidel.

Rose Island

  • Žánr: komediální drama
  • Původní název: L'incredibile storia dell'Isola delle Rose
  • www.netflix.com/cz/title/81116948
  • Itálie, 2020
  • Scénář: Sydney Sibilia, Francesca Manieri
  • Režie: Sydney Sibilia
  • Hrají: Elio Germano, Matilda De Angelis, Fabrizio Bentivoglio, Tom Wlaschiha, Luca Zingaretti, François Cluzet, Ascanio Balbo
  • Distribuce: Netflix
  • Distribuční premiéra v ČR: 09. 12. 2020

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, velká část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Určitě si přečtěte

Články odjinud