Rose Island: Netflix o skutečném naplnění snu o vlastním státě uprostřed moře [recenze]

16. ledna 2021
TWEET SDÍLET
Nejneuvěřitelnější příběhy píše život sám a toto je jeden z nich.

Plusy

 • Giorgiův snílkovský zápal, který si vás podmaní.

Minusy

 • Vedlejší postavy nejsou tak prokreslené jako ta hlavní.
7/10
Hodnocení

V nabídce Netflixu se minulý měsíc objevilo komediální drama, inspirované skutečným osudem italského inženýra, který v šedesátých letech poblíž pobřeží města Rimini postavil vlastní ostrov a poté bojoval o to, aby úřady uznaly jeho nezávislost.

Jeho jednáním v sídle Rady Evropy ve Štrasburku v listopadu roku 1968 je vyprávění i rámováno. Poté se vracíme o rok zpět do Boloni, kde čerstvě promovaný inženýr Giogio Rosa (Elio Germano) slaví s ostatními státnice. Objeví se tu i jeho bývalá přítelkyně Gabriella (Matilda De Angelis), která je koncipientkou mezinárodního práva.

Jejich noční jízda městem autem, které Giorgio sám sestavil, ale jež je bez poznávací značky i registrace, a následná konfrontace s policisty, naznačí, jaký typ hlavního hrdiny máme před sebou. Velice šikovného projektanta, technického nadšence a zároveň verneovského snílka, který se odmítá nechat svazovat konvencemi. Proto o pár měsíců později opouští práci inženýra pro motocyklového závodníka a inspirován billboardem s ropnou plošinou dostane nápad na realizaci plošiny trochu jiného charakteru.

S kamarádem Mauriziem se rozhodne vybudovat ostrov, na němž by mohl zrealizovat svůj utopický sen o světě, v němž by mohl žít podle vlastních pravidel. 6 mil od pobřeží, mimo teritorium italských vod, začne proto na ocelových pilířích, zapuštěných do mořského dna, stavět bez povolení úřadů plošinu o rozloze 400 metrů čtverečních.

Donkichotský boj se státní mocí

Ta se posléze promění v místo, které přitahuje svobodomyslné lidi ze všech koutů Evropy. V Paříži probíhají studentské bouře, v Americe se protestuje proti válce ve Vietnamu a na ostrově pobíhá jedna nekonečná party. Ale Giorgiovi jde o víc. O vytváření nezávislého státu, který je i samozvaně vyhlášen. To neunikne pozornosti světových médií, stejně jako fakt, že se k ostrovu v Jaderském moři začnou vztahovat žádosti o občanství z různých koutů Evropy.

Když je provozovateli ostrova odeslána i oficiální žádost o uznání Růžového ostrova ze strany OSN, do hry výrazně vstupuje italská vláda, která se bojí, že by tím vznikl nebezpečný precedens. Film tak sleduje, jak se Giorgiova touha po absolutní svobodě a nezávislosti postupně mění v donkichotský boj se státní mocí, která se snaží různými způsoby jeho projekt zhatit. Diskreditací i snahou získat ho na svou stranu.

Rosa po celou dobu tvrdil, že žádné zákony neporušuje a plánoval další rozvoj ostrova. Jeho obrácení se na evropské orgány za pomocí právničky Gabrielle vedlo ve výsledku ke změně legislativy Evropské unie i OSN. Příběh tohoto ostrova byl dlouho zapomenutý, sami protagonisté hlavních rolí přiznávají, že ho neznali a italský režisér Sydney Sibilia ho oživuje divácky atraktivním způsobem, v němž se téma vzpoury jedince proti systému potkává s osobní linkou, kdy Giorgiovo usilování je vedeno i snahou získat si respekt Gabrielle.

Z filmu je cítit režisérovo přitakání uvolněné atmosféře konce šedesátých let, jež dala vzniknout i tomuto zajímavému sociálnímu experimentu v podobě ostrova s jeho jedinečným charakterem, organizací i statusem. Dění na něm nahlížíme perspektivou Giorgia, který je ze všech postav i nejlépe prokreslen. Jeho osobitost a odmítání se přizpůsobit realitě se se stává zdrojem mnoha jemně humorných situací právě při potýkání se s ní. Jeho snílkovské zapálení si vás podmaní, stejně jako jeho touha po životě podle vlastních pravidel.

Rose Island

 • Žánr: komediální drama
 • Původní název: L'incredibile storia dell'Isola delle Rose
 • www.netflix.com/cz/title/81116948
 • Itálie, 2020
 • Scénář: Sydney Sibilia, Francesca Manieri
 • Režie: Sydney Sibilia
 • Hrají: Elio Germano, Matilda De Angelis, Fabrizio Bentivoglio, Tom Wlaschiha, Luca Zingaretti, François Cluzet, Ascanio Balbo
 • Distribuce: Netflix
 • Distribuční premiéra v ČR: 09. 12. 2020

Témata článku: Filmy a seriály, Netflix, Filmy on-line, Recenze filmů, Recenze

Určitě si přečtěte

Certifikace „DVB-T2 ověřeno“ brzy skončí, už nemá smysl. Podobný program teď čeká DAB+

Certifikace „DVB-T2 ověřeno“ brzy skončí, už nemá smysl. Podobný program teď čeká DAB+

15 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
Přechod na DVB-T2DAB+DVB-T2
Jak (ne)nakupovat televizory a techniku v době pandemie [jednoduchý rádce pro začátečníka]

Jak (ne)nakupovat televizory a techniku v době pandemie [jednoduchý rádce pro začátečníka]

Hektický předvánoční čas s sebou každoročně přináší zvýšené množství nákupů. Letos je vše trochu jinak, ale z druhé strany vlastně ani ne.

5 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TelevizeKupujeme TVTelevizoryPrůvodce nákupem
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Ornella Muti, Laura Antonelli, Jane Birkin, Jacqueline Bisset, Farrah Fawcett, Maria Schneider a Sylvia Kristel aneb Bože, jak hluboko klesly Emmanuelly při Posledním tangu v Paříži. Odhalené scény slavných hereček.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy a seriály
Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

Tomáš Holčík
Televizory
14 tipů na nejlepší TV soundbary, mikrosystémy a další audio pro ozvučení domácnosti

14 tipů na nejlepší TV soundbary, mikrosystémy a další audio pro ozvučení domácnosti

Vybrali jsme nejlepší soundbary, které nejen vylepší zvuk televizoru, ale přes které si poslechnete i hudbu. Přidáváme také mikrosystémy, multiroom a další audiozařízení pro ozvučení domácnosti.

35 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Soundbary