15
Fotogalerie

Rotel RA-1592: integrovaný Hi-Fi zesilovač s mohutným zvukem [test]

Rotel RA-1592 si na nic nehraje a je skvělým průvodcem na cestě napříč žánry, hlasitostmi nebo sestavami, v nichž bude vždy dominovat, neboť je plnokrevně muzikální. Bažíte-li po "zvuku s koulemi", tak tady je.

Kořeny značky Rotel sahají skoro 60 let zpátky, i když oficiálně se toto jméno objevuje až v roce 1961 - za značkou stojí taiwanský nadšenec Tomoki Tachikawa, usídlený v Japonsku. Od roku 1981 pak žije Rotel v pevném svazku s britskými Bowers&Wilkins. 

photo-0-6175.jpg

Od roku 2009 stěžejní část výrobního programu tvoří řada 15. Ta je poměrně dost široká - sahá od CD přehrávačů, D/A převodníků a tunerů, přes dvoukanálové až po multikanálové či dokonce instalační zesilovače. Součástí nabídky pak nemohou nebýt zesilovače integrované - přístroje, o které je prostě největší zájem.

Vrcholem produktové nabídky je model RA-1592 - mohutný, dobře stavěný a energeticky značně naddimenzovaný zesilovač, ztělesňující to, jak si lidé Rotel díky jeho historii představují.

Vzhled a konstrukce

Rotel RA-1592 je macek - necelých 17 kg váhy okupuje prostor 43,1 cm x 14,4 cm x 42,5 cm (š x v x h). Pohled zepředu odhalí jednoduchý čelní panel s jasně čitelným firemním rukopisem, malý dvouřádkový displej pod vygravírovaným logem je dostatečně informativní, ale pozornost přitáhnou jistě hlavně dva kulaté prvky s jasně modře zářícím okružím. Je to na levé straně spínací tlačítko a na pravé straně regulace hlasitosti. Ve spodní části čela je množství tlačítek - vlevo se vybírá aktivní set terminálů, je tu i 3,5 mm jack na sluchátka nebo USB port pro datové paměti, uprostřed jsou tlačítka pro přímý přístup ke všem vstupům a úplně vpravo pak čtveřice tlačítek pro všechny ostatní potřeby.

Zadní strana je také řešená jednoduše a díky velikosti přístroje mají konektory víc než dost prostoru. Ve spodní řadě se nachází dva sety robustních terminálů pro možnost bi-wiringu (nebo pro připojení dvou párů reprosoustav, jak libo) a klasická napájecí zásuvka. V prostřední úrovni jsou analogové vstupy - tři páry linkových cinchů doplňuje jeden pár určený přenoskám s pohyblivým magnetem. Zajímavý je klasický cinchový pre-out doplněný dvěma monofonními subwooferovými výstupy. Rotel pak nabízí též jeden symetrický XLR vstup.

Protože jde o moderní stroj, nemůže tu chybět blok digitálních vstupů - nevelkou Bluetooth anténku doplňuje bohatá zásoba tří optických a tří koaxiálních digitálních vstupů. Navrch je tu ještě konektor ethernetový a USB. Pro pohodlné ovládání je tu řada 3,5 mm triggerů a také sofistikovanější RS232. Výbava by tak měla postačit úplně pro každou příležitost.

Uvnitř přístroje vás přivítá organizovaný a součástkami zaplněný interiér - boky zabírají dva mohutné chladící profily, centrální prostor zase okupuje robustní toroidní transformátor, který si Rotel vyrábí sám. Stejně tak z vlastních kapacit pochází i kondenzátory. Rotel naneštěstí nijak hlouběji nemluví o použitých zapojeních a technologiích.

Něco málo se však přeci jen dozvíte - třeba že digitální část staví na čipu od AKM s podporou PCM signálu 32 bit / 768 kHz s limitem 32 / 384 po USB a 24 / 192 po ostatních vstupech. Po USB díky DoP řešení zvládne také DSD signál. Dozvíte se také, že zesilovač má spotřebu 500 Wattů díky tomu, že umí dodat stabilně až 200 Wattů na kanál ve třídě A/B.

Dozvíte se i o pracovním frekvenčním rozsahu 10 - 100 000 Hz (+/- 0,5 dB), tlumícím faktoru 600 nebo odstupu signálu a šumu 103 dB, což jsou všechno nadstandardní hodnoty, stejně jako celkové harmonické zkreslení nepřekračující 0,03%.

Jak to hraje

Rotel RA-1592 jsme poslouchali v rámci všech domácích sestav - jednak místo Norma Revo IPA-140 v řetězci s OPPO UDP-205 a Harbeth Monitor 30 přes kabely Nordost Heimdall 2, jednak místo Naim Nait XS / Naim FlatCap XS / Naim NAP 250 v sestavě s Xavian Premio a Xavian Perla přes kabely TelluriumQ řady Silver a Black a jednak s místo Cambridge CXA80 spolu s Cambridge CXCv kombinaci s Fischer&Fischer SN-70 a to přes kabeláž ZenSati Authentica. 

Od mohutného zesilovače tak nějak podvědomě očekáváte i mohutný zvuk a v tomto případě vás Rotel tedy rozhodně nezklame. Má v DNA zakódován opravdu veliký zvuk, robustní a dramatický s tahem již od nejnižších oktáv. Ve "Spiritual" Charlie Hadena a Pata Methenyho ("Beyond the Missouri Sky" | 1997 | Verve | 537 130-2) se vrhnul na kontrabas s vervou a důrazem, bas byl pěkně kulaťoučký, neostýchavě temný a zahuštěný, plný a sytý, vyslovená valící se stěna hlubokých tónů se sametově vřelým nádechem. Úplně vespod pak Rotel dává přednost mohutnosti, objemu a energii před úplně precizními konturami, ale celkově je pevnost velmi slušná.

Stejně neupejpavě energický a razantní přednes nabízí RA-1592 i ve středním pásmu. Vokál Madeline Peyroux v "Dance me to the end of love" z desky "Careless Love" (2004 | Rounder | 0602498235836) tak nebyl vysloveně intimní, ale jaksi trošičku popoháněný kupředu, ale zato autoritativní, dobře kontrolovaný a sytý. Spoustu energie zvládá Rotel zkombinovat s jemným nádechem hladkosti a příjemné vřelosti, je to velmi barevné, bohaté podání.

Ani výšky si na nedostatek ráznosti nemohou stěžovat, nejvyšší frekvence v "Ralph´s New Blues" od The Modern Jazz Quartet ("Concorde" | 2008 | Prestige | 0888072306530) byly jadrné, kovově jiskrné a rázné, velmi znělé. Objemově jich bylo dost, jak činel, tak vibrafon nejsou žádné éterické nástroje, ale mají těla a hmotu. Prokreslení už je slušné, není to hon za jemným detailem, ale třeba textura činelu je pěkně podaná, asi právě tak, jak by měla v dané cenové hladině být. Rotel se neostýchá přidat cinkajícím nástrojům maličko znělosti, ale přirozeně to koresponduje s celkovým laděním reprodukce a není to laciný efekt, spíše energický a svěží styl prezentace.

Vypíchnout si pak zajisté zaslouží i muskulaturní robustnost přednesu a autoritativní dynamičnost, s níž RA-1592 doslova vylévá energii skrze reprosoustavy. Z McLaughlinovy "Thieves and Poets (Part 2)" ("Thieves and Poets" | 2003 | Glenray | 0602498010754) dokázal zesilovač vydolovat řádné drama, ta mohutnost vás ve špičkách zalije a rozhýbe energií i sedačku pod vámi, hudba se nezastavitelně tlačí dopředu, žádné delikátní jemnůstky a náznaky, ale plnokrevný zátah a švih, kdy za každým tónem cítíte pracující "elektrárnu".

Živá "Min Módir" od Eivor ("The Dali CD Volume 4" | 2015 | Dali | 474 564 6) ukázala, že Rotel dokáže udržet v nahrávce slušný pořádek, ale ve svém hutném a mohutném zvuku se nesnaží exhibovat "studiovou" pitvou a honem za nejjemnějšími nuancemi, spíše sází na dojem z velikého celku. Přehlednost nicméně vůbec není špatná, slyšíte snadno linky jednotlivých nástrojů, slyšíte i prostor, v němž byl živý záznam natočen, nicméně hlavní je opravdu komplexní celek a ne jeho části. Rozlišení nicméně rozhodně není pod dobrými mravy dané kategorie.

V podání prostoru pak není místo k výtkám - je tu ale spousta místa pro vzduch i jednotlivé nástroje, alespoň ve Stingově "Roxanne" ("Symphonicities" | 2010 | Deutsche Grammophon | 274 2537). Velké proporce hudební scény, kterou Rotel vytlačil do prostoru, přesahují v pravolevém směru i hranice ozvučnic a máte pocit, že reprodukce dýchá, že je to organicky poskládané, byť trochu (opravdu jen trochu) políbené onou sametovou hebkostí, která je Rotelu vlastní. Nicméně prostor je prostě dobrý, široký a s otevírající se hloubkou.

Rotel se díky svému (nebo "i přes"? - to si musíte rozhodnout dle preferencí) muzikálnímu podání snadno poslouchá a má dostatečné "koule", aby utáhl ve vší parádě i Lisztova "Mefistofela" v podání RSO Berlin pod taktovkou Eliahu Inbala ("Faustovská symfonie" | 1995 | Denon | CO-78826). Hudba má zátah, má autoritu a je pod dobrou kontrolou, je to výbušné a vášnivé a navzdory jistému přídechu temnoty díky mohutnému spodnímu pásmu je to prostě živý zvuk.

Verdikt

Mohutný integrovaný zesilovač RA-1592 zhmotňuje, dalo by se říci, dobrou tradici firmy Rotel - bez okolků prezentuje hudbu mohutnou, sytou, barevnou, jadrnou a energickou, umí zabrat už od podlahy a nepustit, umí zahrát s úžasnou autoritou a umí být nesmírně dynamický a důrazný.

Je to čistá zábava, která možná není puristicky audiofilská (ale čistotu a věrnost přitom rozhodně nemění za efekt), zato je plnokrevně muzikální. Navíc v souladu s moderními potřebami nabízí zesilovač i slušný D/A převodník, který by měl s klidem pokrýt potřeby každého, kdo si kupuje stroj této cenové třídy. 

Rotel RA-1592 si na nic nehraje a je skvělým průvodcem na cestě napříč žánry, hlasitostmi nebo sestavami, v nichž bude vždy dominovat svou muskulaturností (nejen ve fyzickém slova smyslu). Bažíte-li po "zvuku s koulemi", tak tudy...

klady

+ široká výbava
+ férový D/A převodník
+ dynamický a muskulaturní zvuk
+ zábavně energický přednes

zápory

- vyvážení je přeci jen do temna

Rotel RA-1592

Cena: 69 990 Kč

Zapůjčil: Eurostar Ostrava

  • Výkon 2x 200W (8 ohm), zesilovač třídy AB
  • Zabudovaný špičkový D/A převodník AKM premium 32-bit/768kHz
  • Zabudovaná technologie Bluetooth apex
  • Symetrické vstupy
  • PC-USB vstup (24-bit/192kHz)
  • Digitální vstupy (3x optický, 3x koaxiální)
  • 3x analogový linkový vstup
  • 1x Symetrický analogový vstup (XLR)
  • Čelní USB vstup pro iPod/iPhone
  • Phono předzesilovač pro MM přenosku
  • Sluchátkový výstup
  • Přepínání repro A/B
  • Pre-Out výstup
  • Výstup pro subwoofer
  • Rotel Link pro ovládání po firemní sběrnici
  • Terminál RS-232
  • 12 V spínání

Poznámka redakce: Autor je šéfredaktor magazínu HiFi Voice, článek byl převzat z HiFi Voice

Určitě si přečtěte

Články odjinud