Rozhovor – LG a budoucnost AV techniky

4. září 2008
TWEET SDÍLET
V Berlíně včera skončil největší letošní veletrh spotřební elektroniky v Evropě – IFA 2008. Podívejme se zpět i dál.

I letos se potvrdil rostoucí zájem o spotřební elektroniku a rekordní počet vystavovatelů přilákal obrovské množství zájemců. Někteří si možná jen přišli vybrat svůj nejnovější plochý televizor, jiní se chtěli podívat, jaké jsou nejnovější trendy a na co se mohou těšit v obchodech za pár let. Jednou z největších expozic měl již tradičně jihokorejský výrobce spotřební elektroniky – společnost LG Electronics. Položili jsme proto jednomu ze zástupců české pobočky společnosti LG Jakubu Švestkovi pár otázek.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 

V Berlíně na IFA 2008 byla k vidění spousta novinek a to jak u LG, tak i u vaší konkurence. Co si myslíte, že bylo nejzajímavější u vás? A co se vám líbilo u ostatních?

Věřím, že návštěvníci veletrhu byli nadšeni z toho, co mohli všude zhlédnout, vyzkoušet, poslouchat. Na naší expozici mne osobně zaujalo 2.1 domácí kino HT33S, jehož zvuk ladil světoznámý audiofil Mark Levinson. Disponuje up-scalingem 1080p a dokem pro iPod. Dokáže plně nahradit 5.1 soustavu, proto očekáváme, že stejně jako u mikrosystému LG FB163 ho si lidé budou díky kompaktním rozměrům a designu pořizovat do menších bytů. Za zmínku jistě stojí i Blu-ray přehrávač LG BD300 s BD Live 2.0 a dekodéry zvuku Dolby True HD a DTS HD. Zajímavostí je ultratenký DVD přehrávač LG DVS450H s DivX HD, který lze postavit na stůl nebo připevnit na zeď.

Kromě spotřební elektroniky jsme letos poprvé vystavovali i naše domácí spotřebiče jako například lednici LG NoFrost s beznámrazovou technologií a ozdobenou kamínky Swarowski. To potvrzuje, že lidé dnes chtějí hezky vypadající a funkčně vyspělé produkty nejen v obýváku, ale v celé domácnosti.

Podle mne pojítkem mezi hlavními výrobci elektroniky je co nejnižší spotřeba zařízení – například u televizí byly poměrně často k vidění přístroje ukazující proměnlivou spotřebu energie v závislosti na promítaném obrazu a okolním jasu. Z konkrétních produktů mě zaujaly digitální fotoaparáty Panasonic, videokamery Sony nebo „á la iPod“ sluchátka JVC.

OLED, plazma, LCD s LED podsvícením – výrobci každé technologie tvrdí, že právě v ní je budoucnost. Co můžeme očekávat u LG, na jakou stranu se staví? A jak vidíte budoucnost vy?

Je to jednoduché – stavíme se na stranu zákazníka. Nyní může vybírat z LCD a plazmových televizorů, OLED začneme prodávat v nejbližších měsících. Jistě najde příznivce, ale než získá na masové oblibě a klesne na takovou cenu, aby si ji mohl dovolit téměř každý, čímž se nyní může chlubit plazmová či LCD technologie, to bude trvat dlouho. A během té doby se může třeba objevit nová, oproti OLED levnější technologie.

Vždyť stále je obrovské množství domácností s CRT přístroji, a tito lidé raději volí některou z nyní běžně dostupných, osvědčených a kvalitních technologií. Klesající ceny spolu s rostoucí kvalitou televizorů k tomu určitě přispívají.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V poslední době je stále častěji slyšet o spolupráci LG s hi-fi legendou audiofilem Markem Levinsonem. I v Berlíně byl na vašem stánku k vidění. Je ale překvapivé, že člověk, jehož nekompromisní hi-fi technika byla běžným lidem cenově nedostupná, nyní u LG ladí domácí kina a mikrověže, které s může dovolit prakticky každý. Můžete nám říci o spolupráci více a bude pokračovat?

Mark Levinson sdílí s LG stejnou ideu – přinášet lidem přirozený zvuk. Proto pro nás pracuje jako hlavní zvukový poradce, to je jeho oficiální funkce. Ladí zvuk nejen domácích kin nebo mikrosystémů, ale i televizorů s plochou obrazovkou, třeba LG6000 Scarlet. Věřím, že partnerství bude pokračovat, neboť vnímáme toto spojení jako jeden z důležitých pilířů k tomu, abychom se do roku 2010 stali jedním ze tří celosvětově největších výrobců spotřební elektroniky. Moc se těším na příští týden, kdy Mark Levinson zavítá během svého globálního turné do Prahy. Takové pocty se dostalo či dostane jen asi šesti městům na světě.

Když už jste zmínil ambiciózní cíl LG stát se do roku 2010 jedním ze tří největších výrobců spotřební elektroniky na světě. Proč si myslíte, že se to v tak tvrdé konkurenci podaří?

Myslím, že vše velmi dobře vystihuje slogan „stylový design, chytré technologie“. Tím se řídíme i u mobilních telefonů, monitorů atd. Máme mnoho zdrojů pro rozvoj, například v mobilech a televizorech jsme meziročně vyrostli o 30 %. Hodně investujeme do inovací, často s nimi přicházíme na trh jako první na světě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V naší republice je přeci jen značka LG vnímána některými zákazníky negativně. Myslíte, že oprávněně?

Pravdou je, že před lety jsme od zákazníků měli podněty kvůli jejich nespokojenosti s kvalitou, kritika to byla často oprávněná. Od té doby však LG velmi pokročilo v jakosti i servisu. Důkazem spolehlivosti a celkové kvality našich výrobků jsou prestižní mezinárodní ceny jako EISA, CES, iF nebo reddot a především rychle rostoucí obliba našich výrobků u zákazníků v ČR i dalších zemích.

A závěr ještě jeden osobní dotaz. Co máte doma za televizor, případě máte také domácí kino?

Zrovna chystám obměnu, plánuju pořídit 42“ plazmu LG PG6000 a mikrosystém HT33S.

Témata článku: Novinky

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Když jsem dopisoval článek o nižším modelu C835, vyřkl jsem myšlenku, že budu s napětím čekat na modely roku příštího, roku 2023. Proč? Abych zjistil, zda TCL byla schopna udržet mimořádnou kvalitu. Ale proč čekat tak dlouho?

Alexandr Bray
Google TVTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory
Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Kdo by nechtěl vrátit čas a něco změnit? Vybrali jsme nejlepší komedie, sci-fi, vážnější i zamilované filmy, které mají společné téma cestování v čase.

Jaromír Puk
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory