Rozhovor – LG a budoucnost AV techniky

4. září 2008
TWEET SDÍLET
V Berlíně včera skončil největší letošní veletrh spotřební elektroniky v Evropě – IFA 2008. Podívejme se zpět i dál.

I letos se potvrdil rostoucí zájem o spotřební elektroniku a rekordní počet vystavovatelů přilákal obrovské množství zájemců. Někteří si možná jen přišli vybrat svůj nejnovější plochý televizor, jiní se chtěli podívat, jaké jsou nejnovější trendy a na co se mohou těšit v obchodech za pár let. Jednou z největších expozic měl již tradičně jihokorejský výrobce spotřební elektroniky – společnost LG Electronics. Položili jsme proto jednomu ze zástupců české pobočky společnosti LG Jakubu Švestkovi pár otázek.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 

V Berlíně na IFA 2008 byla k vidění spousta novinek a to jak u LG, tak i u vaší konkurence. Co si myslíte, že bylo nejzajímavější u vás? A co se vám líbilo u ostatních?

Věřím, že návštěvníci veletrhu byli nadšeni z toho, co mohli všude zhlédnout, vyzkoušet, poslouchat. Na naší expozici mne osobně zaujalo 2.1 domácí kino HT33S, jehož zvuk ladil světoznámý audiofil Mark Levinson. Disponuje up-scalingem 1080p a dokem pro iPod. Dokáže plně nahradit 5.1 soustavu, proto očekáváme, že stejně jako u mikrosystému LG FB163 ho si lidé budou díky kompaktním rozměrům a designu pořizovat do menších bytů. Za zmínku jistě stojí i Blu-ray přehrávač LG BD300 s BD Live 2.0 a dekodéry zvuku Dolby True HD a DTS HD. Zajímavostí je ultratenký DVD přehrávač LG DVS450H s DivX HD, který lze postavit na stůl nebo připevnit na zeď.

Kromě spotřební elektroniky jsme letos poprvé vystavovali i naše domácí spotřebiče jako například lednici LG NoFrost s beznámrazovou technologií a ozdobenou kamínky Swarowski. To potvrzuje, že lidé dnes chtějí hezky vypadající a funkčně vyspělé produkty nejen v obýváku, ale v celé domácnosti.

Podle mne pojítkem mezi hlavními výrobci elektroniky je co nejnižší spotřeba zařízení – například u televizí byly poměrně často k vidění přístroje ukazující proměnlivou spotřebu energie v závislosti na promítaném obrazu a okolním jasu. Z konkrétních produktů mě zaujaly digitální fotoaparáty Panasonic, videokamery Sony nebo „á la iPod“ sluchátka JVC.

OLED, plazma, LCD s LED podsvícením – výrobci každé technologie tvrdí, že právě v ní je budoucnost. Co můžeme očekávat u LG, na jakou stranu se staví? A jak vidíte budoucnost vy?

Je to jednoduché – stavíme se na stranu zákazníka. Nyní může vybírat z LCD a plazmových televizorů, OLED začneme prodávat v nejbližších měsících. Jistě najde příznivce, ale než získá na masové oblibě a klesne na takovou cenu, aby si ji mohl dovolit téměř každý, čímž se nyní může chlubit plazmová či LCD technologie, to bude trvat dlouho. A během té doby se může třeba objevit nová, oproti OLED levnější technologie.

Vždyť stále je obrovské množství domácností s CRT přístroji, a tito lidé raději volí některou z nyní běžně dostupných, osvědčených a kvalitních technologií. Klesající ceny spolu s rostoucí kvalitou televizorů k tomu určitě přispívají.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V poslední době je stále častěji slyšet o spolupráci LG s hi-fi legendou audiofilem Markem Levinsonem. I v Berlíně byl na vašem stánku k vidění. Je ale překvapivé, že člověk, jehož nekompromisní hi-fi technika byla běžným lidem cenově nedostupná, nyní u LG ladí domácí kina a mikrověže, které s může dovolit prakticky každý. Můžete nám říci o spolupráci více a bude pokračovat?

Mark Levinson sdílí s LG stejnou ideu – přinášet lidem přirozený zvuk. Proto pro nás pracuje jako hlavní zvukový poradce, to je jeho oficiální funkce. Ladí zvuk nejen domácích kin nebo mikrosystémů, ale i televizorů s plochou obrazovkou, třeba LG6000 Scarlet. Věřím, že partnerství bude pokračovat, neboť vnímáme toto spojení jako jeden z důležitých pilířů k tomu, abychom se do roku 2010 stali jedním ze tří celosvětově největších výrobců spotřební elektroniky. Moc se těším na příští týden, kdy Mark Levinson zavítá během svého globálního turné do Prahy. Takové pocty se dostalo či dostane jen asi šesti městům na světě.

Když už jste zmínil ambiciózní cíl LG stát se do roku 2010 jedním ze tří největších výrobců spotřební elektroniky na světě. Proč si myslíte, že se to v tak tvrdé konkurenci podaří?

Myslím, že vše velmi dobře vystihuje slogan „stylový design, chytré technologie“. Tím se řídíme i u mobilních telefonů, monitorů atd. Máme mnoho zdrojů pro rozvoj, například v mobilech a televizorech jsme meziročně vyrostli o 30 %. Hodně investujeme do inovací, často s nimi přicházíme na trh jako první na světě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V naší republice je přeci jen značka LG vnímána některými zákazníky negativně. Myslíte, že oprávněně?

Pravdou je, že před lety jsme od zákazníků měli podněty kvůli jejich nespokojenosti s kvalitou, kritika to byla často oprávněná. Od té doby však LG velmi pokročilo v jakosti i servisu. Důkazem spolehlivosti a celkové kvality našich výrobků jsou prestižní mezinárodní ceny jako EISA, CES, iF nebo reddot a především rychle rostoucí obliba našich výrobků u zákazníků v ČR i dalších zemích.

A závěr ještě jeden osobní dotaz. Co máte doma za televizor, případě máte také domácí kino?

Zrovna chystám obměnu, plánuju pořídit 42“ plazmu LG PG6000 a mikrosystém HT33S.

Témata článku: Novinky

Určitě si přečtěte

40 sex symbolů italského filmu

40 sex symbolů italského filmu

Sophia Loren, Claudia Cardinale, Laura Antonelli, Ornella Muti nebo Monica Bellucci. Největší hvězdy italského filmu poodhalují závoj své nevšední krásy.

Marek Čech

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

32 Marek Čech

14 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

14 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

85 Jaromír Puk

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

29 Jaromír Puk, Marek Čech

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

Léa Seydoux, Lizzy Caplan, Alicia Vikander, Amber Heard, Joanna Kulig, Riley Keough, Lily James, Dakota Johnson, Bella Thorne, Alexandra Daddario a erotické scény, v nichž se objevily ve filmech a seriálech.

1 Marek Čech