Rudá volavka: recenze filmu

4. března 2018
TWEET SDÍLET
Nahé tělo profesionální svůdkyně Jennifer Lawrence ve službě ruské vlasti. Špionážní hra, která sází na sugestivní atmosféru a nejistotu ohledně motivací jejích aktérů.

Šestačtyřicetiletý režisér Francis Lawrence (Constantine, Já, legenda) si sedmadvacetiletou herečku Jennifer Lawrence zjevně velmi oblíbil. Po společné práci na třech dílech z celkově čtyř orwellovské dystopie pro teenagery Hunger Games jde v průběhu pěti let o jejich již čtvrtý společný film v řadě.

Tentokrát ale mnohem dospělejší, temnější, erotičtější a brutálnější. Jako předloha režisérovi se scenáristou Justinem Haythem (Nouzový východ, Osamělý jezdec) posloužil stejnojmenný špionážní román z roku 2013, za nějž jeho autor o rok později získal cenu Edgar Award za nejlepší špionážně-detektivní prvotinu roku.

Debut, který se dočkal dalších dvou volných pokračování, nezapře, že pochází z pera veterána CIA s třiatřicetiletou zkušeností ze svébytného světa kontrarozvědky. Jason Matthews pracoval na bývalém Ředitelství operací CIA, prováděl nábor agentů v Sovětském svazu a ve východní Evropě a jako šéf několika zahraničních expozitur CIA spolupracoval se zahraničními rozvědkami na protiteroristických operacích.

Metody a cíle ruské špionáže se nemění

Všechny tyto zkušenosti po odchodu do důchodu zužitkoval ve své literární prvotině, jejíž zápletka evokuje časy studené války, ale odehrává se v současnosti. Ona současnost ale ve filmové podobě získává rysy jakéhosi symbolického bezčasí, připomínajícího stejně tak sovětské časy, devadesátá léta, jako dnešek. Má to zřejmě vyjadřovat, že metody a cíle ruské špionáže se až tak nemění.

Hlavní padouch strýček Váňa vzhledem připomíná Vladimíra Putina a pochází z prostředí tajných služeb. Diskety, které se zde používají, evokují devadesátá léta, studená, oprýskaná, postkomunistická architektura také odkazuje k minulosti. Chladný vizuál využívá lokace Budapešti, Vídně, Bratislavy a Londýna, hudba Jamese Howarda Newtona navozuje zlověstnou atmosféru.

A opravdu. Od Rudé volavky nečekejte akční thriller, založený na fyzické akci a bojových choreografiích, podobný nedávnému Atomic Blonde. Má s ním přesto některé společné rysy. Ledově chladnou hlavní hrdinku a poněkud překombinovanou špionážní zápletku.

Ledová královna

Rudá volavka sází na sugestivní atmosféru a pozvolné tempo vyprávění. Má poměrně dlouhou expozici, v níž se nejen ve výcvikové škole volavek objevují poměrně brutální ukázky praktik ruské tajné služby. Intenzivní výcvik pod vedením ředitelky této školy, která si říká Matrona (Charlotte Rampling), má za úkol jediné. Sadistickými a ponižujícími metodami zlomit osobnostní stránku kadetů s jejich emocemi a vytvořit z nich nástroje vůle tajných služeb a potažmo státní moci.

Adepti jsou ve škole stavěni uměle proti sobě, což je jen příprava na jejich úkolování venku, kde mají svá těla dát do služby vlasti. Učí se snášet drsné scény mučení i ho provádět a to vše ve velmi krutém a naturalistickém podání, které jde ruku v ruce s tím, jak se zde pracuje s nahotou.

Adepti jsou zbavováni studu, aby své tělo vnímali jen jako maso, prostředek k využití ve špionážní hře. Ač se Jennifer Lawrence mnohokrát ve scénách obnaží, necítíme z její nahoty smyslnost či vzrušení, ale spíš pocit něčeho nepatřičného. Její důstojnost je ponižovaná a znásilňovaná, aby výsledkem byla ona ledová královna s pokerovou tváří, jež je nasazena do akce. Navenek má předstírat zájem, uvnitř má zůstat chladná, neemoční, přísně racionální, držící si odstup a kontrolu nad situací.

Komplot

Dominika Egorova (Jennifer Lawrence) byla už jako primabalerína moskevského Velkého divadla (Bolšoj těatr) zvyklá své tělo a mysl díky extrémní sebekázni tlačit na samou hranici svých fyzických a mentálních sil. Po nečekaném úrazu ze strany jejího tanečního partnera, který se ukáže, že nebyl až tak náhodný, je nucena ukončit svou profesní kariéru.

Aby se dál mohla dál starat o svou nemocnou matku (Joely Richardson) a zajistila ji potřebnou léčbu, přijme nabídku od svého perverzního strýce Ivana (Matthias Schoenaerts) na zapojení se do tajného programu zpravodajské služby.

Nemá ani moc na výběr, poté co se tvrdě vypořádala s těmi, kdo stáli za jejím odchodem z divadla. V důsledku toho byla zapojena do akce na odstranění nepohodlného ruského oligarchy Dimitrije Ustinova (Kristof Konrad), která z ní udělala člověka, který teď už musí přijmout nabídku, jež se neodmítá.

Uvědomuje si, že s ní strýc manipuluje i do jakého komplotu byla vtažena, ale kvůli ochraně a existenčnímu zajištění sebe i matky do školy volavek vstoupí. Budoucí mladí agenti se v ní učí svou mysl a tělo využívat k odhadnutí protivníka a následné manipulaci a získávání informací od něj všemi dostupnými prostředky.

Co se ve škole naučíš, v praxi jako když najdeš

Dominika se jako profesionální svůdkyně ve zvráceném výcviku osvědčí na výbornou a je proto jako nejnebezpečnější volavka nasazena na svůj první velký úkol. Má se v Budapešti infiltrovat se do blízkosti amerického agenta Nathaniela Nashe (Joel Edgerton), který řídí nejdůležitějšího vyzvědače CIA v Rusku. A od něj pak zjistit jméno tohoto ruského „krtka“, který to hraje na obě strany a vynáší Američanům přísně tajné informace z prostředí ruských zpravodajských služeb.

Nathaniel ale její hru jako zkušený agent prohlédne. Oba se tak záhy ocitají uprostřed souboje dvou silných vůlí, které se potýkají jak se vzájemnou nedůvěrou, tak i s nevyhnutelnou touhou. Skrze ně se pak postupně rozehrává širší špionážní hra mezi zahraniční ruskou rozvědkou SVR a CIA. Připomíná hru na kočku a myš či šachovou partii, kde figurkami jsou pojmy jako důvěra, odhadnutí slabin protivníka, taktické uvažování nebo schopnost promýšlet několik tahů dopředu.

Jestliže se Dominika v první polovině vyprávění při výcviku frekventantů a frekventantek učí jak manipulovat s druhými, také v té druhé ukazuje, co se naučila. A to tak dobře, že si nebudete až do konce jisti, jestli ve vztahu k Nathanielovi plní zadaný úkol, odchýlila se od něj, rozehrává nějakou svou vlastní agendu, za pomocí níž chce ostatní převézt nebo se součástí jiné agendy stala.

Své identity oba znají, ale není zřejmé, co je k sobě opravdu poutá. Láska? Poslání? Kdo je hybatelem a kdo vykonavatelem? Nejasná motivace je možná zapříčiněna i tím, že chemie mezi Jennifer Lawrence a Joelem Edgartonem příliš nefunguje. Ale i to může být jen odrazem toho, jakým výcvikem agenti procházejí a že se stávají nástroji někoho jiného, v tomto případě státu.

Mix ambicióznosti a provokativnosti

V pomalu plynoucím ději pak přijde ještě množství zvratů, z nichž ten finální je spojen s postavou, již ztvárňuje Jeremy Irons. Celá ta špionážní, dvou a čtvrt hodinová hra nám chce dát najevo, že tento svět má blíže k filmovým adaptacím Johna le Carrého typu Jeden musí z kola ven nebo Nejhledanější muž než k agentským příběhům s Jamesem Bondem nebo Ethanem Huntem.

Problém ale je, že oproti Jeden musí z kola ven je Rudá volavka méně špionážně sofistikovaná a více sázející na brakové propriety v podobě sadistického násilí a nahoty. Režisér se snaží o mix žánrové zábavy a ambicióznější psychologické výpovědí o zneužívání (včetně incestních náznaků) mladé ženy systémem, jemuž se rozhodne pomstít. Díky chladné atmosféře vás ale film nevtáhne tolik, kolik možná sliboval provokativní ráz vykreslení tohoto systému.

AVmania.cz
Rudá volavka   6

Rudá volavka

  • Žánr: špionážní thriller
  • Původní název: Red Sparrow
  • www.foxmovies.com/movies/red-sparrow
  • USA, 2018
  • Scénář: Justin Haythe (předloha Jason Matthews)
  • Režie: Francis Lawrence
  • Hrají: Jennifer Lawrence, Joel Edgerton, Matthias Schoenaerts, Mary-Louise Parker, Jeremy Irons, Ciarán Hinds, Charlotte Rampling, Joely Richardson
  • Distribuce: CinemArt
  • Distribuční premiéra v ČR: 01. 03. 2018

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze, Trailer

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Dostaňte z chytré televize maximum. Tipy a triky pro Android TV

Dostaňte z chytré televize maximum. Tipy a triky pro Android TV

Až na pár výjimek vsadili výrobci televizorů na systém Android TV. Využívají jej i multimediální krabičky, které z hloupé anebo staré televize udělají chytrou. Ukážeme vám, jak ho dokonale ovládnout.

Karel Kilián
Android TVTipy
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

** Na hackerských fórech se prodává balík 487 milionů telefonních čísel ** Jedná se o aktivní uživatele komunikátoru WhatsApp ** V balíku je i 1,3 milionu čísel s předvolbou +420...

Martin Chroust
ÚnikSoukromíWhatsApp
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Pestrobarevná legenda slaví 20 let. Nokia 7250 tehdy učarovala displejem i vestavěným foťákem

Pestrobarevná legenda slaví 20 let. Nokia 7250 tehdy učarovala displejem i vestavěným foťákem

** Ve své době Nokia 7250 zaujala hlavně svou výbavou ** Měla barevný displej a integrovaný fotoaparát ** Díky svým netradičním barvám byla i snadno zapamatovatelná

Martin Miksa
RetroLegendyTelefony
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Test chytrého routeru Synology WRX560. Když vám chybí funkce, tak je prostě doinstalujte

Test chytrého routeru Synology WRX560. Když vám chybí funkce, tak je prostě doinstalujte

Synology nevyrábí routery jako na běžícím pásu. Když už se do toho ale pustí, stojí to za to.

Jiří Kuruc
SynologyRouterTesty
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály