Rychle a zběsile 6: recenze filmu

25. května 2013
TWEET SDÍLET
Režisér Justin Lin dovádí sérii po čtyřech dílech k dokonalosti, již ale zároveň s velkou nadsázkou shazuje tím, jak veškerému dění dává záměrně přepálený charakter.

Tchajwanský režisér Justin Lin, který třetím dílem převzal kormidlo rychlé a zběsilé série, dal nad míru zdařilou pětkou zapomenout na předchozí dva díly (Tokijská jízda a Rychlí a zběsilí) této útěšně rostoucí akční ságy. Po nezajímavých a předigitalizovaných dvou předchozích tuningových dobrodružstvích mu studio Universal svěřilo mnohem štědřejší rozpočet, který on využil k potěše své a diváků.

Lin se poučil ze svých chyb a vytvořil v pětce jakousi obdobu Dannyho parťáků, pohybujících se při svých loupežích v nadupaných kárách. Série nabrala nový dech a kvalitativně se vylepšila snad ve všech ohledech.

Domova zajištěná rodina

Změnil se nejen charakter série, ale především sociální status hlavních hrdinů. Z pouličních raubířů a outsiderů, kteří provozovali ilegální automobilové závody vysokooktanových vozů v nočních ulicích měst a vykrádali kamióny se zbožím, se stali po posledním dobře zorganizovaném lupu v Riu de Janeiru multimilionáři, rozesetí po celé zeměkouli. Tedy především těch zemí, které tzv. nevydávají. Jistě je znáte ze zpráv, usmívá se z nich na nás v pohlednicích ze svých luxusních rezidencí Viktor Kožený a spol.

Šesté pokračování začíná v jedné z nich. Po zdařilé titulkové sekvenci, která pro neznalé předchozích dílů shrne ve zkratce jejich zásadní momenty, se ocitáme na Kanárských ostrovech. Právě zde nalézáme část z Domovy velké zločinecké rodiny.

Mia (Jordana Brewster) a Brian (Paul Walker) se radují z narození dítěte a oddávají se rodičovským starostem. Miin bratr Dom (Vin Diesel) se v hedvábných peřinách probouzí vedle Eleny (Elsa Pataky), bývalé parťačky zvláštního federálního agenta Hobbse Dwayne „The Rock“ Johnson), který šel celé partě po krku.

Nabídka, která se neodmítá

Právě on Doma vytrhne z jeho poklidného ostrovního života, na němž již zločinecké rejdy pověsil na hřebík. Kupodivu mu nechce nasadit želízka, ale přichází s nabídkou, která se neodmítá. Hobbs už se dlouho a po celém světě snaží dopadnout mezinárodního padoucha Owena Shawa (Luke Evans) a jeho gang, který svých schopností za volantem využívá k páchání zločinu.

Shaw je bývalý příslušník speciálních jednotek SEALs, Brit, který prošel Afghánistánem a kdo ví čím. V jeho analyticky chladnokrevném, racionálním mozku vznikl plán na krádež nebezpečné technologie, sloužící k výrobě dobře zpeněžitelné zbraně hromadného ničení. Čemuž je třeba zabránit. Proto se Hobbs obrátí na Doma a jeho parťáky s žádostí, aby své schopnosti tentokrát využili ve prospěch něčeho užitečného a protivníka porazili jeho vlastními zbraněmi. Ostatně nakradli si již dost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Výměnou za pomoc jim nabízí čistý trestný rejstřík pro všechny a možnost vrátit se domů. A speciálně pro Doma ještě bonus, který ho má o to víc motivovat. Jde o fotografii Letty (Michelle Rodriguez), bývalou členku Domovy party a jeho milou, kterou všichni po čtvrtém dílu považovali za mrtvou. Nyní mu o ní Hobbs podává informaci, že pracuje právě pro Shawa.

Postavy původní, nové a staronové

Scenárista Chris Morgan (Cellular, Wanted), který s Justinem Linem na sérii spolupracuje již od tokijské trojky, dějově navazuje přesně tam, kde skončila pětka. Samotná výstavba děje je svému předchůdci více než podobná. Nejprve je potřeba tým znovu poskládat a obohatit ho o nováčky nebo postavy staronové.

Takže se vrací většina členů Domova týmu z předchozího dílu. Han (Sung Kang), Gisele (Gal Gadot), Tej (Ludacris) a samozřejmě Roman (Tyrese Gibson), s nímž jeho černošský parťák Tej vytváří zábavnou dvojici, známou i z jiných lupičských heist movie.

Nováčka představuje Hobbsova spolupracovnice Riley, jejíž představitelka Gina Carano (Soderberghův Zkrat) odstartovala svou kariéru v podobném ringu jako The Rock. Tedy v tom zápasnickému. V příběhu ukáže něco ze svých bojových dovedností a zároveň poslouží jako skvělá nahrávačka na The Rockovy hláskovací smeče.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Staronovou tváří se stává právě Letty, s jejímž znovuzapojením do série si scenárista hlavu moc nelámal. Vysvětlení jejího návratu trochu připomíná slavné půlroční sprchování Bobbyho Ewinga v seriálu Dallas, kdy byl důvod jeho nepřítomnosti v ději vysvětlován jako sen. Zde si podobně úsměvně poradil Morgan s Lettyinou ztrátou paměti. I tím, proč se přidala na stranu Shawa a proč pronásleduje svého bývalého milého a chce ho odpravit.

Všeprostupující nadsázka

Zvrat, hodný nějaké nekonečné soap opery, je podporován i dialogy, náležejícími do podobného žánrového útvaru. Když chlapácké proslovy mužů, kteří mají bicepsy větší než hlavu, střídají monology o významu víry, přátelství a rodinného společenství v širokém smyslu významu tohoto slova, neudržíte se prostě smíchy. Zvlášť když je pronáší ti samí testosteronoví bouchači, kteří se ještě před chvíli snažili nekorektně vtipkovat a skrze slovní výměny s kolegy si metaforicky dokazovali, kdo má větší penis.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V tomto duchu exceluje zvláště Vin Diesel jako Dom, který teatrálně patetickým hlasem, jež doprovází gesta podobného charakteru, pronáší ty nejotřepanější rodinná poselství. V duchu přísloví, že krev není voda apod. A zároveň si v jiných scénách masíruje vlastní ego tak, že je vám jasné, s jakou nadsázkou ke své roli přistupuje.

Ostatně nadsázka a to co největší proniká do všech složek filmu. Od scénáře, u něhož je nám jasné, že uvěřitelnost zápletky nemá cenu nijak rozebírat, neboť slouží jen jako prostředek k rozehrání honiček, přestřelek a akčních scén vůbec.

Záměrně přepálená akce

Akčními scénami chtěl Justin Lin trumfnout pětku a tak vsadil na akci ještě víc přepálenou a odvázanou než minule. Pokud v předchozím díle ráz dynamických scén připomínal mix Dannyho parťáků, bourneovek (honička na střeše), bondovek nebo série Mission: Impossible, tak v šestce jde režisér ještě dál. A my máme najednou dojem, že jsme se vydali na pole komiksových adaptací, kde zákony fyziky opravdu neplatí.

Klepněte pro větší obrázek

Dom, Hobbs a záporák Shaw za pomocí roztodivných dopravních prostředků získávají najednou schopnosti Supermana, Hulka nebo Batmana, plachtí vzduchem a vám je jasné, že se Justin Lin (možná prozatím) loučí se sérií v opravdu velkém stylu. Chvála ze strany diváků i kritiků na pětku mu rozvázala ruce a on se rozhodl šestku pojmout co nejdivočeji. Logiku už tu nehledá nikdo a nastává sladký čas blaženosti, kdy se potutelně bavíme tím, do jakých šíleností a totálně nerealistických absurdit se režisér při choreografii akčních scén ještě pustí.

A dočkáme se. Vojenské letadlo vzlétá po ranveji, dlouhé několik desítek kilometrů. Hrdinové přeskakují z jednoho mostu na druhý a jejich pád tlumí čelní sklo projíždějícího auta. Z letadla skáčou do auta. Jsou ohnivzdorní, stejně jako jejich sportovní bouráky, které budou mít tu čest popasovat se s tankem i letadlem.

Styl, vybroušený k dokonalosti

Pětka měla lepší tempo, co do způsobu, jakým režisérem pracoval s jeho stupňováním. Šestka má víc hluchých míst, kdy dochází právě k debatám na téma rodina a přátelství. Režisér se ale kromě akce, odvázané až do krajnosti, snaží zároveň navázat na závodnické kořeny série, která už se mezitím posunula někam jinam.

Proto je hned v úvodu scéna v úzkých přímořských silničkách, proto si to uprostřed města a za plného provozu rozdává v automobilových závodech Letty s Domem. Nezapomíná ale ani na to, co fungovalo právě v pětce, tedy syrové ruční souboje muže proti muži. Plešaté hlavy a naolejované svaly se pouští do sebe a The Rock těmto soubojům opět vévodí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Akce se odehrává na různých místech Evropy (Rusko, Londýn, španělská vojenská základna), což přispívá k její rozmanitosti. Hip-hop a rap, který děj podkresluje, se sem přesně hodí a režisér Justin Lin piluje svůj styl do dokonalosti.

Holohlaví herci jsou ukázkoví macho týpci, kteří se ale zároveň nestydí za to, že i je občas přemůžou city. To zdůrazňují tím, že se zdlouhavě a zadumaně dívají do dálky. Dámy kroutí zadečky jak v klipech na MTV a auta i jiný vozový park je zabírán technofetišistickým stylem Michaela Baye.

„Wow efekt“ se přesto nedostavuje

Je tady vše, co fungovalo v pětce a v duchu všech pokračování je toho minimálně dvakrát více. Přesto se „wow efekt“ už nedostavuje v takové míře jako minule. Nejde to, protože laťka testosteronové zábavy byla nastavena příliš vysoko. U šestky se pak spíš bavíme tím, jakými prostředky nebo v tomto případě spíš krkolomnými kejkly se ji režisér snaží přeskočit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zkouší to různými způsoby, které musíte přijmout s velkou nadsázkou, abyste si vyprávění užili. Hrdinové se chvílemi chovají jako marvelovští nebo jiní komiksoví superhrdinové a jsou prakticky nezničitelní. Díky tomu ale o ně nemáte strach a víte, že žádná ze scén, ve které přijdou do střetu s protivníkem, pro ně nebude mít fatální následky.

Akční scény tento jejich nový status odráží, takže od nich nečekejte realistický charakter, ctící zákony logiky nebo fyziky. Tři sportovní auťáky si poradí s tankem nebo vojenským letadlem a ze závěrečné ohnivé exploze vyjde zřejmě žáruvzdorný Vin Diesel bez jakékoliv úhony.

Je to mimo jakoukoliv toleranci, co se týče uvěřitelnosti, ale je to natolik zábavné, že přežijete i Dieselovy patetické proslovy o rodině a táhnutí za jeden provaz i občas až příliš znepřehledňující střih při soubojích muže proti muži.

Letní blockbusterová sezóna začíná

Justin Lin by měl za dva roky představit Terminátora 5 a tak sérii předává jinému asijskému režisérovi Jamesi Wanovi, který se dosud profiloval především jako hororový tvůrce (Saw, Insidious). Předává ji (jak říkají naši politici) ve skvělé kondici a ve tvaru, který vybrousil k sebevědomé dokonalosti. Až k takové dokonalosti, že ji musel již nyní sám shodit jejím ironickým podrýváním v podobě záměrné přepálenosti všeho dění.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Závěrečné titulky šestky už představily budoucího záporáka ze sedmičky, k níž je zde jasně nakročeno. Je to opět Brit a zahrál si třeba v Postradatelných. Nový režisér bude stát před obtížným úkolem, jak sérii dále směřovat, protože cestou ještě větší nadsázky to jde jedině za předpokladu, že na příště se dočkáme regulérní parodie. Takže bych sázel spíš na to, že do budoucna vyprávění vezme raději zpátečku a vsadí na realističtější tón.

Justin Lin si ale po čtyřech dílech dovolil rozloučit se sérii megalomansky a zároveň zábavně ve smyslu tom, jak si z celého toho opulentního a nadneseného charakteru svého díla utahuje. Šibalsky na diváka pomrkává a říká mu: vypni mozek, zapomeň na kritické myšlení a hledání chyb, odreaguj se a užij si to. Příště už to takový akční lunapark nebude. Na tento jeho vzkaz přistupuji, neboť letní blockbusterová a odpočinková sezóna tímto filmem skvěle startuje.

Rychle a zběsile 6

  • Žánr: akční
  • Původní název: Fast and the Furious 6
  • www.thefastandthefurious.com/splashpage/mobile/index.php
  • USA 2013
  • Scénář: Chris Morgan
  • Režie: Justin Lin
  • Hrají: Vin Diesel, Paul Walker, Dwayne Johnson, Tyrese Gibson, Jordana Brewster, Michelle Rodriguez, Luke Evans, Sung Kang, Gal Gadot, Gina Carano, Ludacris, Elsa Pataky
  • Distribuce: CinemArt
  • Distribuční premiéra v ČR: 23. 05. 2013

AVmania.cz hodnotí
Film 8

 

Témata článku: , ,