Rychle a zběsile 7: recenze filmu

3. dubna 2015
TWEET SDÍLET
Létající auta, nadsazená akce, labutí píseň Paula Walkera a hororový režisér James Wan, který v sobě objevuje velice schopného akčního ducha. Tato série má dobře promazaná kola.

Před čtrnácti lety natočil Rob Cohen adrenalinový film o pouličních raubířích, kteří vykrádají kamiony se zbožím a účastní se ilegálních automobilových závodů vysokooktanových kár v nočních ulicích měst.

Asi jen málokdo by si v té chvíli tipl, že se zrodil fenomén, který bude jednou směle konkurovat zavedeným sériím o agentech s povolením zabíjet či se ztrátou paměti. S pátým dílem ukázala tato značka nebývalou životaschopnost, šestým se tento status jen potvrdil.

Šestkou se se sérií zároveň rozloučil tchajwanský režisér Justin Lin, který ji vedl od třetího dílu. Předal ji (jak říkají naši politici) ve skvělé kondici. Až v takové, že ji musel sám shodit jejím ironickým podrýváním v podobě záměrné přepálenosti všeho dění.

Otázka, jak a zda pokračovat dál

Sedmého dílu se chopil jeho asijský kolega z Malajsie James Wan, který se dosud profiloval především jako hororový tvůrce (Saw, Insidious, V zajetí démonů). A natáčení se pro něj stalo opravdovou zkouškou ohněm. Nejen že šlo o jeho první takto velkou produkci, ale v průběhu natáčení došlo k tragickému úmrtí (30. 11. 2013) jednoho ze dvou klíčových protagonistů této série Paula Walkera.

Natáčení v té době bylo zhruba v polovině a dlouho nebylo jasné, zda a jakým způsobem se v něm bude pokračovat. Nakonec bylo rozhodnuto, že Walkerova postava zůstane ve filmu maximálně zachována. Podařilo se to za pomoci částečného přepsání scénáře, již natočených záběrů, dublérů, Walkerových dvou bratrů, kteří jsou mu velmi podobní a počítačových triků společnosti Weta Digital.

Původně plánovaná premiéra byla odsunuta z července roku 2014 na počátek dubna následujícího roku, kdy se nám organizovaná struktura, již Dominic Toretto (Vin Diesel) chápe jako svou „rodinu“, znovu připomíná. A jak jinak, „rodina“ se opět ocitá v ohrožení.

Boží oko

Brian Brian O'Conner (Paul Walker) si s Miou (Jordana Brewster) užívají sladké rodičovské starosti. Dom se vydal se svou životní láskou Letty Ortiz (Michelle Rodriguez) na vzpomínkovou cestu. Jejich jména jsou očištěna a nic nevypadá, že by mohlo tuto idylu zhatit.

Z tohoto zdání ale Dominica vytrhne výhružný telefonát Deckarda Shawa (Jason Statham). Starší a ještě šílenější bratr Owena Shawa (Luke Evans), kterého v minulém díle nechal Dom napospas smrti, mu sdělí, že autonehoda jeho kamaráda Hana (Sung Kang) v Tokiu (z Tokijské jízdy) nebyla tak úplně nehoda. A že teď je na řadě i zbytek jeho „rodiny“.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Owen leží v nemocnici v kómatu a jeho bratr, který prošel elitním výcvikem speciálních jednotek, se vydává na krvavou cestu pomsty. O tom, že nejde o žádné ořezávátko, svědčí jeho souboj s agentem Hobbsem (Dwayne Johnson), po němž tento skončí v nemocnici se zlomenou rukou.

Aby Dominic a jeho parta neskončili podobně nebo mnohem hůř, musí Deckarda najít dříve, než si on najde je. K tomu by jim mohlo pomoci monitorovací zařízení, zvané Boží oko, které po vzoru Velkého bratra dovede sledovat pohyb člověka kdekoliv po světě. Aby jim bylo povoleno toto zařízení použít, musí ho nejdřív získat, což je součástí jejich další práce pro vládu. Kontaktní osobou ale pro ně tentokrát není Hobbs, ale tajuplný „Pan Nikdo“ (Kurt Russell).

Stará parta se dává znovu dohromady a jejich cesta za získáním Božího oka je zavede do Los Angeles, Tokia, kavkazských serpentin Ázerbájdžánu či Abú Dhabí. O tuto šikovnou věcičku má zájem ale i terorista Mosi Jakande (Djimon Hounsou) nebo saúdský princ, toho času se nacházející na večírku v hlavním městě Spojených arabských emirátů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klíčem k jejímu získání se stává fešná hackerka Megan Ramsey (Nathalie Emmanuel), kterou je třeba vysvobodit z vězení a chlapík jménem Keit (Tony Jaa), který na ni dohlíží. Na paty Domovi a jeho partě přitom šlape nejen nekompromisní Deckard, ale plno dalších zabijáků, jež se na akci nabalují.

Žánrová rozmanitost

Sedmička navazuje tam, kde jsme minule skončili. Oproti předchozím dvěma dílům působí dějově mnohem košatěji, výpravněji, ale také roztříštěněji. Nejsevřeněji působila pětka, sedmička pak kombinuje dobré vlastnosti prvních dílů s akčním charakterem těch posledních dvou.

S tím jak vyprávění nabírá na tempu, se mění i žánrový charakter snímku. Začínáme rodinným filmem, kde se protěžují významy slov jako rodina, přátelství nebo partnerství. Hrdinové promlouvají o svých plánech do budoucna, vzpomínají, ale celé to působí podobně úsměvně jako v předchozích dvou dílech.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Se vstupem Deckarda Shawa máme pocit, že se ocitáme uprostřed sedmdesátkového thrilleru o pomstě typu Přání smrti. Ostatně režisér James Wan si tento druh vyprávění vyzkoušel před osmi lety ve filmu Rozsudek smrti. Pak jsme zas vrženi do kontur thrilleru špionážního, v Emirátech se vyprávění proměňuje v regulérní heist movie, která se žánrově nejčistěji povedla v pětce.

Do toho režisér připomíná všechny trademarky, jimiž si série od počátku získala takovou oblibu. Drsní chlápci se srdcem na správném místě ukazují své naolejované bicepsy v tílku. Plešaté hlavy jim přitom svítí a oni chraplavým hlasem pronáší trefné hlášky i výlevy o důležitosti rodinné pospolitosti. Plné dekolty dívek v bikinách se natřásají v rytmu MTV hudby. Slyšíme starty nablýskaných sporťáků, jež jsou snímány podobně fetišisticky jako ve filmech Michaela Baye a akce je ještě nadupanější než minule.

Přepálená akce zas o level výš

V závěru recenze na šestku jsem pokládal otázku, jakým směrem se James Wan v novém pokračování vydá. Očekával jsem příklon k realističtějšímu pojetí, zvlášť s ohledem na to, že akční scény dovedl jeho předchůdce Justin Lin minule až za hranici absurdity.

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze, Recenze filmů


Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

I letos se všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou zrušily, ale vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

Jaromír Puk
Televizory
Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo natočil téměř osm desítek celovečerních filmů. Vybrali jsme z nich ty nejlepší. Vycházeli jsme z mnoha žebříčků, hodnocení a přidali i trochu vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy a seriály s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, jejichž hlavní hrdinové jsou astronauti, nebo se jinak věnují průzkumu vesmíru. Snažili jsme se vyhnout nerealistickému sci-fi, některé snímky na pomezí této kategorie jsme ale nakonec do výběru zařadili.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Do redakce připlul kapitální kousek. Vlajková loď Samsungu v rámci 4K/UHD LCD televizorů vylepšená o mini LED podsvícení. O tomto modelu sám výrobce píše jako o jeho „nejvýkonnějším 4K televizoru“. A co napíšeme my?

Alexandr Bray
miniLEDRecenzeTestLCD a LEDSamsungTestyTelevizory
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line