Sametová revoluce s Hi-Fi aneb 25 let s AV technikou

30. listopadu 2014
TWEET SDÍLET
Od sterea k prostorovému zvuku a zase zpět, od gramofonu k MP3 hudbě, od velkých CRT televizorů k LED TV a od Hi-Fi techniky ke spotřební elektronice. Ohlédněte se s námi.

Nedávno všichni více čí méně slavili 25 let od konce vlády jedné strany, kterou spustila demonstrace konaná 17. listopadu. Nebudeme se nyní rýpat v morálním marasmu, který zde po 40 letech vlády KSČ zůstal, v důsledcích, které měla teze o neexistenci „špinavých peněz“, v zákonech děravých jako cedník, které umožnily rozkradení státního majetku a převedení do rukou těch, kteří v tom uměli chodit již před revolucí. A je jedno, zda jsou to bývalí veksláci nebo kariéristi, kteří KSČ pouze využívali ke svému prospěchu.

Důsledky všichni vidíme kolem sebe. Ztráta iluzí, věčný strach o práci, o střechu nad hlavou, obava zda někdo nepošle exekutora do našeho bytu; výčet by mohl být dlouhý - to vše mnoho lidí nechtělo. Jak kdysi řekl Jan Werich, každý morální předpoklad musí být vyfutrován klackem. Nám chybí klacek a s ním i morální předpoklady. Ale podobné věci na technický web nepatří. Takže raději zpět k tématu a začneme ohlédnutím za vývojem AV a Hi-Fi techniky.

Zlatá osmdesátá léta

Osmdesátá léta byla zlatou érou Hi-Fi techniky. Pro firmy i spotřebitele. CD disky pomalu začaly nahrazovat gramofon, velké kotoučové magnetofony končily a magnetofonové kazety začínaly. Přišlo Dolby B, C, S. V domácnostech se začaly objevovat první magnetoskopy (což byl oficiální český název pro videorekordér), Tesla začala vyrábět první slušné barevné televizory s obrazovkami Philips a konečně se nemusel kupovat jen ruský televizor Rubín s váhou téměř 50 kg.

 Klepněte pro větší obrázek
Z takového magnetofonu jsem poslouchal hudbu začátkem osmdesátých let.

Byla to doba Hi-Fi klubu, zesilovačů Transiwatt a výrobků Elektroniky Praha, Tesla Litovel vedle velmi dobrých gramofonů (ty se pod jinou značkou vyrábí dodnes) začala v licenci kompletovat CD přehrávače, přičemž až čtvrtá verze obsahovala české součástky (a přibrala téměř 1 kg). Kdo chtěl v těch letech mít doma něco slušného, tak si postavil zesilovač i bedny doma (v Amatérském rádiu vycházely občas návody), o něčem lepším si člověk pak mohl přečíst v Technickém magazínu. Zesilovač v obchodě jste si pořídili za jeden průměrný plat, CD přehrávač stál dvojnásobek, slušné reprobedny jak by smet. Ale ty si většina nadšenců stavěla doma.

Kšeftaři

Po uvolnění hranic se velmi rychle zorientovali kšetaři, veksláci, zkrátka všichni, kdo dříve uměli využívat uzavřených hranic a nedostatku západního zboží. Je pravdou, že už pár let před revolucí jste si mohli pořídit výrobky firem jako Sony, Technics, Aiwa, JVC v Tuzexu, ale první vlaštovky se objevovaly i v normálních obchodech. Pro zajímavost – monofonní základní VHS videorekordér stál tehdy 20 000 Kč (při průměrném platu necelé 3 000 Kč), CD přehrávač Tesla 6 000 Kč.

Klepněte pro větší obrázek 
Tesla MCD 911 - čtvrtý český CD přehrávač

Po revoluci začali s velkým ziskem u nás prodávat kšeftaři videorekordéry, „jezevčíky“(přenosné kazetové magnetofony), levné Hi-Fi věže. V letech 1990 /91 začaly vznikat první soukromé obchody s elektronikou. Tam spousta lidí poprvé mohla vidět lepší Hi-Fi techniku. Obchody šly v prvních letech velmi dobře. Našetřené peníze lidé utráceli za z dnešního pohledu velmi drahé Hi-Fi.

Zajímavý přístup byl po revoluci s právy na hudbu. Vznikaly půjčovny CD disků, ty jste si mohli na 24 hodin půjčit domů. Jiný způsob záznamu, než nahrávání na kazetu tenkrát neexistoval a vzhledem k tomu, že každé páté CD se půjčovalo zdarma, tak „archivací“ půjčené hudby člověk strávil několik hodin. Za pár let to ale stát zatrhl a CD půjčovny skončily. Ale to už začínala éra CD vypalovaček a MD disků, zároveň se blížila smrt klasických audiokazet.

Od sterea k prostorovému zvuku a zase zpět

Začátkem devadesátých let se začaly objevovat první AV přijímače s prostorovým, stále ale analogovým Dolby-Pro Logic systémem. První přístroje byly drahé, záznam prostorového zvuku existoval pouze na VHS videokazetách, kde pomocí maticového kódování byl ve dvou kanálech zakódován i zadní monofonní kanál (podmínkou ale byl dražší Hi-Fi VHS rekordér, který ale nestál méně než 15 000 Kč).

Klepněte pro větší obrázek 
Takhle vypadal VHS rekordér Tesla

Laser disky a různé Video CD varianty se neujaly, průlom znamenal až nástup DVD. První DVD přehrávače začínaly na 20 000 Kč, aby poměrně rychle padly na ceny kolem 10 000 Kč. S tím začala éra DVD půjčoven a různých pokoutních prodavačů vypalovaných DVD disků, které stály průměrně 100 Kč, a jejich kvalita byla mizerná.

S nástupem prostorového zvuku to vypadalo, že běžný stereozvuk skončil. Lidé začali masivně vyměňovat svoji téměř novou Hi-Fi techniku za relativně drahé AV receivery, aby je o pár let později zase měnili za nové s HDMI konektory a podporou HD formátů prostorového zvuku. A odtud je jen krůček k návratu sterea, jak vidíme v posledních letech. Zkrátka HiFi mikrosystémy jsou zpět, lví podíl ale na tom má samozřejmě digitalizace hudby a masivní nástup MP3 hudby. Tu sice několik let oficiálně nikdo neprodával, ale MP3 přehrávačů se prodávaly doslova mraky. A ty zase vytlačily mobily a smartphony.

Konec Hi-Fi, nástup spotřební techniky

Někdy během 90. let se zvýšila rychlost uvádění nových produktů. Zatímco dříve jste televizor, gramofon, zesilovač klidě mohli vyrábět několik let a po ukončení výroby servisy držely náhradní součástky ještě 7 let, s nástupem nového tisíciletí a startem plochých televizorů se zkrátilo postupně uvádění nových výrobků na roční interval.

Klepněte pro větší obrázek
Technics z konce osmdesátých let

Když ne nové funkce, tak alespoň nový vzhled, zkrátka jak není každý rok něco nového, tak „je něco špatně“. Zkrátka z Hi-Fi techniky se definitivně stala spotřební elektronika.

Od analogu k digitálnímu audiu i videu

Přenosné kazetové přehrávače, kterým nikdo neřekl jinak než walkman (i když nebyl od Sony), nenabízely většinou nijak kvalitní zvuk. To jste si museli připlatit a dát alespoň 2 000 Kč, abyste neměli plastovou mechaniku a trochu to hrálo.

Klepněte pro větší obrázek
Systém na potlačení šumu Dolby C rozhodně nebyl walkmanů běžný.

O nízké kvalitě sluchátek nemá cenu hovořit. V devadesátých letech byly pro mnoho lidí nepřekonatelným a těžko zaplatitelným vrcholem sluchátka Koss PortaPro, za které jste dali částku hodně přes 2 000 Kč. Nyní jsou Porty základní sluchátka, která se dají doporučit (pravdou ale také je, že kvůli změně měničů nehrají tak dobře, jako kdysi).

Klepněte pro větší obrázek
První gramofon Tesla, který nabízel automatické opakování přehrávání.
Desku ale samozřejmě obrátit nedovedl.

S nástupem drahých iPodů a iPhonů vzrostlo množství lidí, kteří za sluchátka jsou ochotni zaplatit částku dříve neuvěřitelně vysokou. 5 000 Kč stály dříve špičková sluchátka od renomovaných firem, dnes je tuto částku za ně schopen chtít téměř každý pofiderní výrobce. Přestože se ale tvrdí, že už kvalita není, co bývala, díky MP3 přehrávačům a sluchátkům drtivá většina lidí poslouchá hudbu v podstatně vyšší kvalitě, než v letech devadesátých, porevolučních. Zkrátka od LP, CD, SACD jsme se dostali k MP3, FLACu a Hi-res audiu.

Od televizoru s THPC, od konzolí k Smart TV

V devadesátých létech drtivá většina předpovědí říkala, že centrem domácí zábavy se stane počítač, nebo-li HTPC, a z televizoru se stane jen zobrazovač. S nástupem VHS rekordérů a později DVD přehrávačů získal televizor zase své místo v obýváku. S příchodem plochých televizorů, plazmy a LCD, s nástupem digitalizace pozemního vysílání lidé začali masivně vyměňovat rozměrné bedýnky na civění za kouzelné placičky. Překvapivě o statut centra domácí zábavy nepřipravily televizory počítače, ale až nástup tabletů a smartphonů. A rozvoj internetu.

Pryč je doba, kdy celá rodina čekala na sobotní večer, až v televizi budou konečně dávat vytoužený premiérový film. Nyní obstaráte legální, či jinou cestou prakticky jakýkoliv film za pár minut. On-line videopůjčovny, torrenty, televizní archivy, iVysílání – možností jsou mraky. O hudbě ani nemluvě.

Kdyby mi někdo před 25 lety řekl, jak bude svět AV a Hi-Fi techniky vypadat dnes, asi bych mu nevěřil. A že nebude Československo, a jak to tady bude vypadat? Tak to už vůbec ne.

Témata článku: Bydlíme s AV

Instagram je plný selfíček vytvořených umělou inteligencí. S aplikací Lensa je můžete mít taky

Instagram je plný selfíček vytvořených umělou inteligencí. S aplikací Lensa je můžete mít taky

** Hitem Instagramu posledních dní jsou umělecká selfíčka ** Stojí za nimi aplikace Lensa a engine Stable Diffusion ** Za selfíčka si samozřejmě zaplatíte, stojí to ale za to?

Martin Chroust
SelfieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nové průmyslové odvětví. Přednosti a strasti profesionálního 3D tisku

Nové průmyslové odvětví. Přednosti a strasti profesionálního 3D tisku

Domácí a profesionální 3D tisk staví na stejných základech, příležitosti, ale i problémy profi světa jsou však zcela odlišné a pro běžného uživatele často překvapující.

Jiří Kuruc
3D tisk
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

** Obludky, příšerky, monstra a paskvily mobilního světa ** Když dáte designérům volnou ruku, vrátí se to jako bumerang ** Zavzpomínejte s námi na nejošklivější telefony všech dob

Martin ChroustFilip Kůžel
TelefonyHistorieKuriozita
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

** Odolný telefon dnes nemusí stát mnoho ** Robustní novinka od BlackView nestojí ani tři tisíce **Nenáročným uživatelům zřejmě nic podstatného chybět nebude

Martin Chroust
BlackViewZvýšená odolnostSmartphony
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály