11
Fotogalerie

Samsung 2008: televizory a AV novinky

Plné vysoké rozlišení, dvoubarevný exkluzivní design, lepší obraz a nižší ceny. Nejen to letos nachystal Samsung.

Téměř každý třetí prodaný LCD televizor v České republice na sobě nese na sobě nápis Samsung. Přesněji 29 % všech LCD, ale trochu překvapivě také téměř 20 % plazmových televizorů z celkového objemu všech prodaných TV přístrojů za rok 2007. To řadí tohoto výrobce na první místo v prodejích LCD TV a druhé v plazmách. Ani letos nechce Samsung ponechat nic náhodě a tak na včerejší tiskové konferenci představil novinky pro rok 2008. Samozřejmě – nejen televizory, ale také ostatní AV techniku. 

DSC_9233.jpgDSC_9227.jpg

Série 6 ve znamení Crystal Designu

Protože klavírní černý lesklý vzhled televizorů již začíná být nepsaným standardem, přišel Samsung s novinkou. Použití dvou různých plastů dosáhl výrobce tzv. Crystal Designu. Ten naleznete u série 6, tj. Full HD LCD televizorů s úhlopříčkami: 22, 32, 37, 40, 46 a 52 palců. Dle výrobce činí novu sérii 6 LCD TV tím, od čeho jen stěží odtrhnete oči. Zajímavý přechod různých odstínů červené barvy, který je pro tento design charakteristický, je závislý na osvětlení v místnosti a tak vznikají různé variace barev.

LCD650_front_300dpi.jpg LCD650_R_3_300dpi.jpg

Vylepšená je i obrazová kvalita. Super Patterned Vertical Alignment (SPVA) panel přináší sledovací úhel 178 stupňů ze všech čtyř stran spolu s mnoha dalšími vylepšeními obrazu. Full HD (1080p) panely značky Samsung využívají nové vysokorychlostní tekuté krystaly, které zkracují dobu odezvy až na 4ms. Rychlá doba odezvy, spojená s technologií Motion Plus 100Hz, snižuje rozmazání pohybujícího se obrazu a vibrace, což se uplatní zejména při sledování sportu. Vylepšeno by také mělo být podání černé a díky přidání ochranných vrstev bylo docíleno nižšího lesku a kvalitnějšího obrazu i při sledování z větších úhlů. Dynamický kontrast této série je až 50 000:1.

Aby se modely série 6 mohly stát opravdovým centrem domácí zábavy, vybavil je Samsung pokročilou HD konektivitou a síťovým připojením. Vylepšením je také přítomnost čtyř HDMI 1.3 vstupů (včetně jednoho z boku). 

Konečně Full HD LCD pro každého?

Cenově velmi zajímavá nižší série 5 s rozlišením 1080p nabídne pro změnu čistý design doplněný na dotyk citlivými ovládacími prvky, které nahrazují postranní tlačítka. Propojení je zcela jednoduché díky třem HDMI vstupům, včetně bočního konektoru USB 2.0. Dynamický kontrast nabízí až 30 000:1. Série 5 LCD HDTV by již měla být v prodeji a úhlopříčky jsou: 32, 37, 40, 46 a 52 palců, přičemž doporučená cena nejmenšího 32“ Full HD televizoru začíná na necelých 25 tisících.

LCD_450_40W_front_300dpi.jpg LCD450_37B_front_300dpi.jpg

Modely série 4 se svým rozlišením 720p řadí již mezi HD ready televizory. Opět je použit SPVA LCD panel, který přináší špičkovou kvalitu obrazu a 178stupňový pozorovací úhel ze všech stran. Součástí černého lesklého designu jsou i dolů směřující stereo reproduktory – ty jsou zcela skryty ve speciálně navržených komorách na spodku displeje.

Úhlopříčky LCD série 4 jsou 19, 22, 26, 32, 37 a 40 palců. Ceny patří také mezi ty zajímavé, například zástupce u nás nejprodávanější velikosti 32 palců Samsung LE32A455 má doporučenou 19 990 Kč. 

Levnější vylepšené plazmy

Pokud patříte mezi ty, kdo preferují plazmy, tak pro vás Samsung nachystal dvě s plným vysokým rozlišení (řada 5 – úhlopříčka 50") a tři HD ready (řada 4 – úhlopříčky 42" a 50"). Všechny modely obou řad se mohou pochlubit zářícím designem v černi koncertního křídla. Kontrastní poměr televizorů je až 30 000:1 a zážitek vylepšuje antireflexní technologie FilterBright.

DSC_9235.jpg
Největší 70" LCD televizor Samsung s LED podsvícením

Dle výrobce i modely série 4 využívají technologie a inovace dosud vyhrazené pouze pro 3D DLP HDTV a také využívají pokročilé softwarové algoritmy k odstranění šumu a falešných obrysů, díky čemuž přináší ostrý obraz i při rychlých akčních scénách. Všechny modely jsou vybaveny třemi HDMI konektory a u Full HD televizorů naleznete i USB 2.0 konektor. Cenově nejzajímavější je asi nejmenší 42“ plazma, která má doporučenou cenu jen 25 990 Kč.

Domácí kina, DVD přehrávače a rekordéry

Nezbytným doplňkem kvalitního televizoru je zdroj obrazu a zvuku. Stejně jako vybrané řady Samsung televizorů, jsou některé řady domácích kin vyrobeny z tmavě rudého plastu ve stylu  „Crystal Design“, který vzniká speciální technologií vstřikováním. Domácí kina Samsung HT-X810, HT-X715 a HT-XA100 jsou pak dle výrobce designově navržená, aby ideálně doplnily televizory a vytvořily harmonický a elegantní celek. 

XA100_Reddish.jpg 

Mezi zajímavosti u nových domácích kin patří i technologie zvuku DNSe 2.0 (Digital Natural Sound). Během počátečního nastavení, kino s DNSe analyzuje akustiku místnosti, aby zkalibrovalo vyvážení, tón a hlasitost každého reproduktoru pro optimální zvukový projev. Kromě 5.1-kanálového Dolby Digital a DTS surround dekódování, nabízí DNSe řadu zdokonalených vlastností. Jednou z nich je audio up-scaling, který vylepšuje kvalitu zvuku MP3 souborů.

HT-A100_side_300dpi.jpgX810_side_300dpi copy.jpg

Kina Samsung HT-X810 a HT-X715 nabízejí možnost využití bezdrátové technologie Bluetooth (pro snadný přenos hudby z externího zařízení). Stejně tak  ke všem kinům může být připojen externí bezdrátový modul SWA-4000 (2 490 Kč), který umožní přenést signál k zadním efektovým reproduktorům bezdrátově. Modul má díky použité frekvenci 5,8 GHz vylepšenou kvalitu zvuku. Nechcete zadní reproduktory vůbec? Žádný problém – novinkou je nástěnné domácí kino HT-X810, které je vybaveno virtuálním 5.1 zvukovým systémem (reálně 2.1) a jehož součástí je bezdrátový subwoofer. S použitím televizorů větších úhlopříček je počítáno u všech modelů a tak i u nejlevnějšího kina naleznete přepočet na rozlišení 1080p.

DVB-T i v DVD/HDD rekordérech

Konečně také už do výbavy letošních DVD/HDD rekordérů výrobce přidal DVB-T tuner. Nové DVD/HDD rekordéry se mohou pochlubit také rozšířenou konektivitou. Prostřednictvím USB můžete k rekordéru připojit libovolný externí pevný disk, fotoaparát či MP3 přehrávač a rovnou z něj přehrávat hudbu (MP3), video i ve formátu DivX či fotografie (JPEG) nebo vše kopírovat na HDD a následně z HDD zpět do paměti USB zařízení. Běžná je již funkce Time Slip (souběžné nahrávání a přehrávání) a Time Shift (pauza živého TV vysílání) umožňují nahrávat program a zároveň ho sledovat.

IM 1P DVD-F1080_P_FS.jpg
Horkou designovou novinkou je řada přehrávačů v „pebble“ designu, tedy ve tvaru hladkého oblázku

I nové modely rekordérů mají zachovánu příjemnou funkci EZ recording, která laikům značně zjednodušuje nahrávání svých záznamů na DVD. Doporučená cena DVD/HDD rekordéru s nejvyšší kapacitou 320 GB je 11 990 Kč, méně náročným určitě postačí 250 GB za 9 990 Kč.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud