Samsung 65Q900R: prémiový 8K HDR QLED televizor pro náročné [test 8K TV]

18. prosince 2018
TWEET SDÍLET
8K rozlišení přichází. S největší pravděpodobností v nejvyšší třídě televizorů v budoucnosti nahradí 4K televizory. Na nový Samsung s úhlopříčkou 65" jsme se podívali v našem testu.

Nové televizory QLED řady Q900R Samsung nabízí v úhlopříčkách 85", 75" a 65". Na ten "nejmenší" jsme se podívali v našem testu. Verze se liší nejvyšším jasem, 85" a 75" slibují HDR 4000, 65" verze pak HDR 3000, tj. s maximální jas 3000 nitů. Ostatní funkce jsou zcela shodné.

Klepněte pro větší obrázek

I u svého 8K televizoru Samsung používá systém Tizen 4.0, který známe z 4K modelů. Menu, ladění, nastavení i ladění je zcela shodné, pokud vás to zajímá, tak vás odkážu na testy 4K televizorů Q8 nebo Q7, kde zmíněné položky podrobně popisujeme.

Klepněte pro větší obrázek

8K modely sdílejí jak systém, tak celou TV platformu včetně TV ovladače či One Connect boxu. Zde se budeme věnovat odlišnostem tohoto 8K modelu. Televizor využívá stejnou QLED technologii (samozřejmě panel má rozlišení 8K), zadní přímé podsvícení FALD s lokálním řízením jasu, zde Samsung ale přidává především výkonnější přepočet na 8K rozlišení, tj. procesor AI Quantum pro upscaling na rozlišení 7 680 x 4 320 bodů.

Vzhled a konstrukce

Základním rysem je čistý design a tenký rámeček okolo obrazovky, který připomíná rám obrazu. Vzhledem k tomu, že jde o model pro nejnáročnější diváky, tak Samsung použil přímé zadní podsvícení FALD, které je prostorově náročnější. Výsledkem je větší hloubka televizoru a také tužší konstrukce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Samotný podstavec je jednoduchý, ploché kovové nožičky jsou přes vysokou hmotnost televizoru stabilní, přitom zabírají minimum místa. S montáží na stěnu se samozřejmě počítá také. Po vzhledové stránce tedy nečekejte žádné úlety, Samsung nechává diváka, aby se mohl soustředit pouze na obraz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dálkové ovládání je shodné také s 4K modely, malý kovový ovladač má také minimalistický design pro kompletní ovládání televizoru, samozřejmě bez číselné klávesnice pro přímou volbu kanálů.

Klepněte pro větší obrázek

Ovladač padne dobře do ruky, reakce jsou okamžité, možná si chvilku budete zvykat na rozložení tlačítek, nicméně osvojení je velmi rychlé.

Konektory a připojení

Jako všechny prémiové modely jihokorejského výrobce i tento Samsung je vybaven rozhraním One Connect box. Elektronika, veškeré konektory a kompletní napájení je umístěno v malém externím boxu, který se připojuje k televizoru tenkým kabelem se speciálním konektorem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Kabel má malý průměr a je průhledný, takže při montáži na stěně je velmi nenápadný, délku má 5 metrů, dá se dokoupit i delší. Ano, k televizoru nevede ani napájecí kabel, o vše se stará One Connect box, do kterého se vše soustředí. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Konektorová výbava je bohatá, na boku máte tři USB konektory, na zadní straně pak čtyři konektory HDMI 2.0b, optický digitální vstup, síťový konektor RJ45, dva anténní vstupy pro satelit a jeden pro pozemní vysílání. CI slot je zde jeden, jako ostatně u všech televizorů Samsung. WiFi 2,4/5 GHz je pro bezdrátové připojení internetu samozřejmě nesmí chybět také. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zásadní výhodou připojování přes One Connect box je nejen podstatně zjednodušený přístup ke konektorům a podstatně jednodušší kabelový management, ale mimo snadné výměny v případně poruchy (nemusíte tahat sebou celý televizor), se otevírá potenciální možnost upgradu v budoucnosti za nový, například s konektory HDMI 2.1. 

Menu, ladění a ovládání

Jak už jsme předeslali, tyto položky jsou zcela shodné s 4K modely, proto pro podrobné hodnocení i popis odkazuji na recenze řad Q9, Q8 a Q7. Můžeme jen říci, že jde aktuálně o nejlepší TV rozhraní na trhu. Je velmi přehledné, svižné s bohatnou nabídnou aplikací. A na rozdíl od Androidu příkladně stabilní a rychlé. Nechybí možnost ovládání hlasem, či vyhledávání položek. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V aplikacích nechybí Netflix, Amazon Prime a Youtube, vše s podporou přehrávání 4K HDR videí, tudíž aktuálně nejjednodušeji dostupné zdroje kvalitního obrazu. Stojí za připomenutí, že letošní modely se vzdaly zpětné kompatibility s obstarožními divX soubory, také zmizela podpora dekódování DTS zvuku, nové formáty a soubory v čistém kodeku H.264 a H.265 jsou přehrávány bez sebemenšího zaváhání.

Obraz

Základem televizoru je LCD obrazovka a Quantum Dot technologií, kterou Samsung marketingově pojmenoval QLED. Pro podsvícení slouží přímé zadní LED podsvícení, které má lokální řízení ve 480 zónách. Maximální jas modelů 75" a 85" výrobce udává 4000 nitů, u modelu 65" je to 3 000 nitů. Je to samozřejmě bodový jas v HDR režimu. Obrazovka pokrývá 100 % barevného prostoru DCI/P3.

Jak vypadá zobrazení na 8K obrazovce, tomu jsme se věnovali v samostatném článku, kde kromě videa, kde podrobně ukazujeme, jak 8K Samsung zobrazuje nejen 8K zdroje, ale také 4K, Full HD, 720p a SD zdroje obrazu. Najdete tam i fotogalerii se snímky, které ve videu ukazujeme. 

Zde ve zkratce mohu shrnout, že přepočet na 8K odvádí naprosto úžasnou práci. Samozřejmě že čím kvalitnější zdroj máte, tím jsou výsledky lepší, ale překvapilo nás, jak úžasnou úroveň detailů dokáže 8K televizor "vyrazit" ze 4K Blu-ray disků či z Full HD Blu-ray disků. Velký podíl výsledku má nejen rozlišení, ale také datový tok a komprese, kdy nejvíce je to vidět na rozdílu mezi "starý" pozemním digitálním vysíláním DVB-T a novým DVB-T2. I když je rozlišení stejné (SD), tak lepší komprese a více informací je na výsledném obraze okamžitě vidět.

U 4K filmů je úroveň detailů fantastická a nám známých videích jsme našli věci, kterých jsme si před tím nevšimli. Výsledkem je zkrátka detailnější, ostřejší a jemnější obraz. Nejvíce práce televizor odvádí na písmu, kde si často vůbec nevšimnete, že jde o přepočet z nižšího rozlišení. Samozřejmě že 8K video je nejlepší, ale ty jsou zatím pouze testovací, nicméně nedostatek zdrojů vás trápit nemusí, přepočet na 8K uspokojí i náročné diváky. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Obrazové režimy Samsung nabízí čtyři - Dynamický, Standardní, Přirozený a Filmový. Všechny režimy samozřejmě můžete upravit, nechybí podrobné nastavení obrazu pro pokročilé i možnost kalibrace. Jak už je zvykem, tak kromě Filmového režimu všechny ostatní nabízí určitou míru kompromisu mezi věrností a efektním a zářivým podáním. Laik asi dá přednosti Standardnímu či Přirozenému, náročnější divák zaparkuje na Filmovém. Pokud máte film s HDR, tak se automaticky přepíná na HDR obraz, můžete však na HDR přepnout také ručně položkou HDR+. Výsledek je překvapivě dobrý, nicméně věrné podání od "přepočítaného HDR" nečekejte.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Barevný prostor v režimu Kino a v režimu Kino HDR

Řízení podsvícení má Samsung výborné, výrobce si je velmi dobře vědom konkurence v podobě OLEDu, a tak obraz naladil tak, aby černá byla prakticky dokonalá a aby diváka "clouding", nebo-li šedý závoj kolem světlých objektů, vůbec nerušil a naopak si mohl užívat dokonalou černou. Na fotografiích si můžete všimnout, že při přímém pohledu není "clouding" vůbec vidět, teprve při pohledu z boku si můžete všimnout náznaku. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Při přímém pohledu není "clouding" vůbec vidět, teprve při pohledu z boku si můžete všimnout náznaku.

Při celé černé ploše je černá absolutní, při polovičním podílu bílé se úroveň liší podle zdroje. V režimu Kino při normálním Full HD videu televizor zvolí úroveň bílé 140cd/m2 a úroveň černé je vynikajících 0,021 cd/m2. Jakmile zapnete HDR obraz, tak celkový jas bílé poskočí na úroveň 500 cd/m2 a černá je pak 0,051 cd/m2. Pokud to přeložíme do řeči běžného smrtelníka, tak zkrátka hlubokou černou budete mít vždy, pouze v HDR se obrazovka více rozsvítí, abyste dostali zážitek, který HDR videa slibují.

Maximální jas dokáže Samsung podat velmi působivě, pokud bychom měli hledat limitaci, tak tu Samsung může občas mít v nejtmavších plochách a stínech, kdy ve snaze o co nejtemnější černou má televizor tendence nejtmavší detaily utopit v černé.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
U méně kvalitních videí se slévají nejtmavší odstíny šedé

Záleží samozřejmě na videu a nastavení, zde doporučuji zkušenějším divákům trochu experimentovat a zvolit subjektivní nastavení dle vkusu a úrovně okolního světla, nám se líbilo lehce pohnout gamou z 2,2 na 2,4, pak se viditelnost vylepšila. Tendence k topení detailů v černé má Samsung zejména u méně kvalitních HD nebo SD zdrojů videa, u Full HD a 4K videí výsledky lepší.

Obraz nabízí vynikající hloubku obrazu a barev, úroveň detailů je místy až dechberoucí. Uniformita obrazu je výborná, přímé zadní podsvícení dělá divy, homogenita podvícení je příkladná, zajímavé je, že okolí větších světlých objektů září méně, než na 4K modelu Q9. Celkově 8K QLED těží z vysokého jasu a barvy dokáže Q900R rozsvítit tak, že září nejen ve tmě, ale i v jasné místnosti, o tom si OLED může nechat jen zdát. 

Zvuk

V porovnání z obrazem nenabídne televizor tak uchvacující zvuk, a i když udělá dobrou službu a u filmů či seriálů dobře doplňuje obraz, tak asi budete čekat více. Velmi dobře funguje automatická optimalizace zvuku dle obsahu - automatika odvádí dobrou práci, přizpůsobí zvuk tomu, na co se právě koukáte. Zvuk je teplý, živý, potěší, že není zkreslený ani při vysoké hlasitosti a dočkáte se i náznaku prostoru. 

Nicméně tak velký a parádní obraz si zaslouží určitě více pokud byte rádi, aby byl zvuk stejně explozivní a plný energie, jako obraz, tak bych zvolil adekvátní doplňkové ozvučení, buď kvalitní soundbar, nebo kompletní domácí kino. 

Verdikt

Nový televizor Samsung 65Q900R ukazuje, kam bude kráčet televizní technika v budoucnosti. 8K obraz je zkrátka výborný, nativní 8K obraz je famózní, ovšem přepočet z nižšího rozlišení je podobně překvapivě kvalitní, procesor AI Quantum poskytuje lepší výsledky, než jakýkoliv 4K televizor na trhu. Po stránce uživatelské nemáme televizoru co vytnout, zde se výrobce do experimentů nepouštěl. Náročného diváka asi zamrzí jedině fakt, že Samsung nemá podporu Dolby Vision HDR formátu, všechny ostatní jako HDR10, HDR10+ či HLG samozřejmě nechybí.

Je velmi jednoduché odsoudit 8K kvůli nedostatku obsahu, ovšem Samsung dokázal, že to v podstatě vůbec nevadí a tímto televizorem vlastně nastavil nový standard, který ostatní výrobci budou muset dotahovat. Televizor Samsung 65Q900R rozhodně není levný, ale na druhou stranu cena není astronomická a je nižší, než jsme čekali. Pokud chcete být první, kdo ve vaší ulici má 8K televizor, tak si určitě tuto novinku nenechte ujít. A osobně doporučuji se na ni zajít podívat alespoň do prodejny, neboť bez ohledu na "absurdní" 8K rozlišení jede o výborný televizor. 

AVmania.cz
Samsung 65Q900R   10

+ Výborný 8K obraz
+ Excelentní přepočet na 8K
+ Vynikající jas a barvy
+ Příkladná homogenita podsvícení
+ Kvalitní podání černé
+ Rychlý, kvalitní a stabilní systém
+ Levnější, než jsme čekali
+ One Connect box
+ Režim Ambient

- Občas slévající se tmavé detaily
- Nemá Dolby Vision
- Cena 

Samsung 65Q900R

Cena: 129 990 Kč 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Testy, QLED, Samsung, Televize, 8K TV, Televize na Heureka.cz

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2022. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2022. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2022 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Recenze mobilu Vivo Y35. Tvrdý pracant, který má dobrou výdrž na baterku

Recenze mobilu Vivo Y35. Tvrdý pracant, který má dobrou výdrž na baterku

** Vivo nabízí spolehlivý mobil za slušnou cenu ** Kompromisy zde pochopitelně najdeme ** Občas byl limitem nižší výkon

Jan Pánek
Nižší třídaRecenze
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace únor 2023)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace únor 2023)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Testlab plný produktů: v listopadovém Computeru soupeřilo 18 grafických karet a 11 levných bezdrátových špuntů

Testlab plný produktů: v listopadovém Computeru soupeřilo 18 grafických karet a 11 levných bezdrátových špuntů

** Otestovali jsme nejnižší a střední třídu grafických karet ** Velký test bezdrátových špuntů do 2 000 Kč ** Jak neuronky kreslí obrázky

Časopis Computer
Časopis Computer
Recenze hry Fire Emblem Engage. Dračí strategie s parádními bitvami a až příliš nezajímavým příběhem

Recenze hry Fire Emblem Engage. Dračí strategie s parádními bitvami a až příliš nezajímavým příběhem

Už je to přes 3 roky, co nás série Fire Emblem vzala na velké strategické dobrodružství. Engage přináší nový svět, nové mechaniky, ale nějak se zapomnělo na poutavý příběh se zajímavými postavami.

Martin Nahodil
Fire Emblem EngageRecenze
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Programování elektroniky: Proměnili jsme starý školní mikroskop v digitální dělo

Programování elektroniky: Proměnili jsme starý školní mikroskop v digitální dělo

** Máte doma starý optický mikroskop z dětství? ** Dnes jeden takový vrátíme do 21. století ** Připojíme k němu Raspberry Pi a jeho kameru

Jakub Čížek
MikroskopPojďme programovat elektroniku
Recenze hry Dead Space. Návrat hororové legendy v parádním remaku

Recenze hry Dead Space. Návrat hororové legendy v parádním remaku

Remake herní legendy Dead Space se nejevil jako něco, bez čeho by hráči nepřežili, ale i tak se k tomuto kroku autoři z Motive Studio pod taktovkou EA osmělili a vylepšili originál po všech stránkách a přidali novinky navíc.

Michal Polok
RemakeDead SpaceRecenze