Ruku na srdce, Samsung je s přehledem nejprodávanější značkou televizorů. Nikdy to ale nebylo tím, že by kvalitativně obrazem válcoval konkurenci, ale spíše bodoval vyváženou kombinací designu, kvality, ceny a uživatelské přívětivosti.
Z pohledu testujícího musím říct, že vždy byly televizory, které Samsung v určité oblasti předčily, stačilo vzít do ruky optickou sondu a kalibrační software, a měli jste spoustu důkazů, co se dá udělat či nastavit lépe. Když loni Samsung přišel s QLED televizory, první ukázky vypadaly dobře, ale v praxi to už taková sláva nebyla.
Letos Samsung přichází s novými QLED televizory. Dnes se podíváme především na model Q9FN, ale i na nižší model Q9FN. A zejména nejvyšší řada Q9FN ukazuje, že tentokrát budeme chyby hledat těžko.
Vzhled a výbava - skvělé
Měli jsme k dispozici modely Q7FN a Q9FN, čili oba dva modely z nejvyšší QLED řady, oba v ploché verzi, QF7 ve velikosti 55“ a Q9F ve velikosti 65“. Když pomineme designové rozdíly, tak hlavním je podsvícení, kdy Q9FN má přímé zadní a Q7FN Edge, nebo-li boční.
Výrobce oficiálně neudává počet zón lokálního podsvícení, ale u Q9FN mluví se o 500, tedy podobně jako má Sony ZD9. Televizory mají 10bitové panely a podporují HDR10+ a HLG.
Jinak jsou televizory vybaveny shodně, nabízejí prémiový design , tenké rámečky, nechybí zdvojené digitální tunery, One Invisible Connection, což znamená, že televizory mají všechny konektory, tunery, ale letos i napájení v externím boxu. V praxi vám tedy k televizoru vede jediný nenápadný kabel, zbytek (včetně zdroje) je umístěno v externí krabičce, vše je chlazeno pasivně, takže bezhlučné.
Systém je Tizen, je téměř stejný s loňským rokem, výrobce přidal i automatický Game mode, čili herní režim, ruční volba je stále možná. Novinkou pro letošní rok je tzv. Ambient režim, kdy televizor po vypnutí zobrazí ve velmi úsporném režimu vybraný obraz a splyne s okolní stěnou. Funkci Ambient se budeme věnovat v samostatném článku.
O zvuk se u modelu Q9FN stará systém 4.2 s výkonem 60 W, u modelu Q7FN pak systém 4.1 s výkonem 40 W. Zvuk vzhledem k tenkosti televizoru je velmi dobrý až výborný, překvapivě se vám dostane bohatých basů, od poloviny celkové hlasitosti (která je už dost vysoká) pak dochází ke kompresi dynamiky a potlačení basů, díky tomu se nedostaví nežádoucí zkreslení. Podrobnému popisu funkcí se budeme věnovat v podrobném testu některého modelu.
Vynikající obraz
Předně musím proti minulému roku pochválit široké pozorovací úhly (podstatně vylepšené proti minulému roku, 40 % je nyní zcela bez problémů) a skvělou homogenitu podsvícení. Výborná je i homogenita barev či bílé, loni rozhodně nepatřila k silným stránkám QLEDů.
Obrovskou pochvalu má Samsung za fakt, že se změnou podílů bílé se nemění celkový jas. Pak se mění podání polotónů a vykreslení tmavých detailů. Vzhledem k tomu, že televizor nabízí HDR (navíc nový dynamický formát HDR10+), tak jde o významnou vlastnost, protože pak zkrátka nemizí detaily v kontrastních scénách. To v kombinaci s nižším celkovým jasem bývá právě problematické u některých OLEDů, které sice mají dokonalou černou, ale za denního světla zkrátka tmavé odstíny jsou u nich moc tmavé, případně bílá plocha působí šedě, to se u QLED nestane.
V nabídce obrazových režimů se nic nezměnilo. Máte čtyři – dynamický, přirozený, standardní a kino, což se někomu může zdát málo. Podrobné nastavení nechybí, ale samostatný kalibrační profil zde není. Zkrátka televizor je orientován na běžného člověka, který si nastaví režim a už nic nemění, maximálně si večer přepne na kino.
Obraz samotný je velmi detailní, zpracování je příkladné, obraz je doostřen, ale ne přeostřen. Samotné podání barev je velmi dobré, nejpřirozeněji působí v režimu Kino, ale ani Přirozený, či Standardní režim neposkytuje špatný výsledek. Některé konkurenční modely nabídnou o chlup filmověji působící dojem, pokud ale nevíte na co se máte koukat, tak si toho nevšimnete. Možností doladění v menu je hodně, a to včetně nastavení dynamického jasu a intenzity lokálního řízení jasu.
Nyní se budu věnovat Q9FN. Pokud jde o Quantum Dot LCD panel a řízení podsvícení, tak mám jen slova chvály. Statický kontrast dosahuje 9296:1, což je hodnota na LCD vynikající. Dynamický je pak neměřitelný tj. nekonečný.
Úroveň černé v režimu Kino je výborných 0,024 cd/m2, což znamená, že černá je temná, hluboká a téměř dokonalá, bílá pak dosahuje hodnoty 200 cd/m2. Samotné nastavení barev je výborné, barevná odchylka dE je velmi dobrých 2,8, gama je 2,3, jedině barevný prostor je stažen o něco více, než bylo třeba. Zkrátka pro sledování DV a Blu-ray filmů ti nejnáročnější by možná obraz lehce doladili, ale celkově jde o výborně nastavený televizor.
A jde se dál. Kouzlo nastane při zapnutí HDR v režimu Kino, kdy se obraz doslova rozsvítí. Tehdy nastavení využije naplno možnosti QLED televizoru. Především barevný prostor DCI/P3 je pokryt na 100 %, což v současné době žádný jiný televizor nedosahuje. Barvy i teplota barev jsou nastaveny také přesně, gama se změní na 2,7, neboť škála šedé je bohatší a díky vysokému jasu to lze využít. Jas bílé plochy stoupne na 600 cd/m2 a černá má stále výborných 0,067 cd/m2.
Nastavení obrazového režimu Kino
Pokud vás zajímá HDR tak jsme měřili 2 % bílý HDR rámeček na černém pozadí, u Q9FN jsme se ve filmovém režimu dostali na 1693 cd/m2 a u Q7FN na 1022 cd/m2. To znamená, že oba QLED televizory nabídnou jasné HDR, u nižšího modelu se stranovým podsvícením jde o stále výborný výsledek. (Pro zajímavost, v dynamickém režimu se u Q9FN dostanete na hodnoty přes 3000 nitů!!!)
Nastavení obrazového režimu Kino HDR
S čím se musíte u Q7FN smířit, že při maximálním jasu bude i černá o něco světlejší, konkrétně jsme naměřili 0,16 cd/m2. O chlup méně temná černá i normálně (0,061 cd/m2), nicméně celkově je jas bílé u Q7FN nastaven o něco výše – Kino dosahuje jas bílé 225 cd/m2, u HDR pak 771 cd/m2. Jde tedy o velmi jasný televizor. Co se nastavení barev týče, tak opět jsou barvy skvěle nastavené, dE je 2,14. Samotná obrazovka u Q7FN dosahuje kontrastu 4381:1, což je opět skvělá hodnota.
Jak už jsem předeslal, shodně na obou televizorech musím ocenit perfektní podání barevných odstínů. Naměřené hodnoty pak ukazují, že tentokrát Samsung nenechal nic náhodě a nejenže nabízí vizuálně skvělý zážitek, ale také technické parametry obrazu jsou výborné. Možná nedosahuje absolutních hodnot udávaných v reklamních letácích, ale i v rámci námi měřených hodnot nabízejí tyto dva QLED televizory výborné výsledky. Jako vždy jsme hodnotili obraz v továrním nastavení, čili takový, jaký obraz dostanete doma po vybalení z krabice. A určitě doporučuji vypnout ECO funkce.
Verdikt
Náš první rychlý test ukázal, že letos se Samsung zařadil na špičku. Dokazuje, že neřekl se svojí QLED technologií poslední slovo. Pokud jde o modely Q7FN a nejvyšší Q9FN, tak ano, přímé zadní podsvícení u nejvyšší řady má smysl a náročný divák to ocení, ale i u nižší řady Q7FN dostanete skvělý obraz s výbornými výsledky.
Cenový rozdíl 20 000 Kč by měli zvážit zejména ti, kteří vyžadují co nejlepší podání černé a co nejvyšší jas, přímé zadní podsvícení má Samsung úchvatné. Q9FN bude skvělým a přesvědčivým televizorem jak pro jasný den, tak pro večerní sledování filmů v temné místnosti. Nižší řada Q7FN přes skvělý Quantum Dot panel je při večerním sledování filmů limitována svým bočním podsvícením, špičkový obraz však divák dostane i zde. Ve srovnání s loňskými OLEDy letošní QLED televizory Samsung nabídnou o hodně jasnější a stabilnější podání obrazu a navíc 100 % pokrývají barevný prostor DCI/P3.
Po designové stránce i technickým řešením (například plochá montáž na stěnu, či jediný kabel) jde o důmyslně promyšlený produkt. Systém Tizen pak považuji za nejvyladěnější na trhu, nabízí rychlost, stabilitu a intuitivní ovládání. Co se kompletní výbavy týče, tak i tu mají QLED modely maximální. Za redakci musím říct, že QLED TV napravily loňské zklamání. Reparát zkrátka složil Samsung na výbornou a konkurenci, která většinou u nejvyšších modelů přešla na OLED, ukázala, že LCD technologie má stále co nabídnout i v nejvyšší třídě a ukazuje, že řeči o konci LCD technologie jsou nesmysl.
Přes svoji počáteční skepsi musím názory zahraničních redakcí jen potvrdit, zejména televizor Samsung Q9FN nabízí famózní obraz s výborným jasem, skvělým podáním tmavých odstínů a jemných přechodů. Pokud hledáte špičkový televizor s živým, ostrým a jasným obrazem, tak tady ho máte. A to nepočítám překvapivě dynamický a živý zvuk, kterým Samsung dokazuje, že to jde i bez soundbaru.
+ výborný HDR obraz
+ skvělé lokální podsvícení
+ excelentní kontrast a podání černé
+ velmi ostrý obraz v rychlých scénách
+ výborné podání šedých odstínů a stabilita
+ design a konstrukce
+ dynamický a silný zvuk
- nemá Dolby Vision
- jen standardní pozorovací úhly
AVmania.cz |
Samsung QE65Q9FN
|
|
10 |
Samsung QE65Q9FN
- Cena: 99 990 Kč
- Stránky produktu a technické parametry: Samsung
Samsung QE55Q7FN
- Cena: 54 990 Kč
- Stránky produktu a technické parametry: Samsung
Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.
Doporučujeme také redakční výběry televizorů: