Samsung Electronics a LG Display mají podle listu Business Korea novou pětiletou smlouvu, podle níž první firma od té druhé nakoupí pět milionů OLED (WOLED) panelů. Firmy tak navážou na předchozí spolupráci, LG už totiž od loňska dodává obrazovky pro 83" televizory řady Samsung S90C. V menších úhlopříčkách 55", 65" a 77" se Samsung spoléhá na vlastní technologii QD-OLED.
Podle Businness Korea loni od partnera odebral mezi 100 a 200 tisíci panely, letos jich bude 700 až 800 tisíc. Takový výrazný nárůst je proto, že Samsung má zájem o menší 42" a 48" obrazovky, které jsou levnější a prodá se jich víc.
Obě firmy spolupracují i na dodávkách LCD. Samsung už své továrny na tuto technologii zavřel, takže se u monitorů a levných televizorů spoléhá na ostatní, mj. i LG Display. Loni od něj nakoupil asi tři miliony panelů, letos to má být mezi 5 a 6 miliony.
Spolupráce jihokorejských společností je pikantní hlavě proto, že ještě v roce 2018 Samsung proti OLEDu vedl štvavou kampaň. Displeje z organických diod se vypalovaly, a tak Samsung varoval před nákupem a radil lidem, ať zvolí jeho QLED (což je jen LCD s kvantovými tečkami). Později ale začal OLEDy vyrábět sám.
Není WOLED jako QD-OLED
LG používá technologii WOLED, která spočívá ve vrstvě bílých diod, které pak se pak pomocích barevných filtrů převedou na červenou, zelenou a modrou, přičemž čtvrtý subpixel zůstane čistě bílý pro zvýšení jasu.
Samsung má QD-OLED, kde jsou vespod modré diody, které se na červené a zelené převádějí pomocí kvantových teček. Jde o výrobně levnější a odolnější technologii, navíc umožňuje dosahovat vyšších jasů, tradiční bolístky OLEDů, a lepšího barevného podání. LG už ale problém s jasem vyřešil pomocí mikročoček MLA, které využívá u dražších televizorů.
Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.
Doporučujeme také redakční výběry televizorů: