Samsung by své QD-OLED televizory měl představit začátkem roku 2022

11. února 2021
TWEET SDÍLET

O tom, že Samsung spustí výrobu QD-OLED televizorů se ví poměrně dlouho, ostatně už v roce 2019 potvrdil investici do výroby ve výši 11 miliard dolarů. Loni, v roce 2020,  dle webu businesskorea, už společnost Samsung Display dodala již první prototypy QD-OLED panelů televizním divizím firem Samsung, Panasonic a Sony. Mluvilo se o reálném spuštění výroby v druhé půli roku 2021 a dle posledních informací je to reálné. 

Podle Korea ETNews byly problémem neshody mezi Samsung Display (výrobce panelů) a Samsung Electronic (výrobce televizorů). Nyní došlo k dohodě a po rozšíření produkce LCD a "QLED" panelů společností Samsung Display souhlasil právě Samsung Electronic s uvedením QD-OLED televizorů. 

Klepněte pro větší obrázek

Letos Samsung uvedl své nové Neo QLED televizory s Mini LED podsvícením, zejména aby vylepšil kontrast. Nicméně přes udávané navýšení počtu zón lokálního podsvícení na více než 1 000, stále jde o LCD panel s nutným podsvícením, a tím pádem s obrazem závislým na kvalitě a vyladění podsvícení. Naproti tomu OLED a QD-OLED tohle nemusí řešit. 

Právě hybridní technologie QD-OLED nebude už potřebovat samostatné LED podsvícení, ale modrá OLED vrstva (organická) se postará o modrou barvu a o podsvícení, načež červená a zelená Quantum Dot vrstva (anorganická) dodá zbytek. Ve výsledku tak půjde technologii s řízením jasu na úrovni subpixelu, ale s cenou nižší, než kolik stojí OLED panely. 

Klepněte pro větší obrázek

Dostupné by měly být velikosti 55", 65", 78" a 82". O 50" velikosti (konkurentu současného 48" 4K OLEDu od LG) se neuvažuje, Samsung však údajně zvažuje výrobu 32" herního QD-OLED monitoru.

I když první odhady uvedení QD-OLED televizorů směřovaly na konec roku 2021, v redakci jsem odhadovali spíš CES v lednu 2022. Teoreticky bychm se první ochutnávky mohli dočkat na veletrhu IFA 2022, který už byl ohlášen a má se konat opět Berlíně v normální podobě. 

Zdroj: ETNews.com

Témata článku: Novinky, Samsung, QD OLED, Quantum Dot