Elegantní dřevena krabice, dvojice elektronek, minimalistický dálkový ovladač. To vše slibuje maximální zážitek, Samsung ale splní vaše očekávání jen částečně. Protentokrát.
Kapitoly článku:
Výlety do vyšších tříd začínají být u výrobců „běžné“ spotřební elektroniky stále častější a příjemně často to přináší zajímavé nové nápady.Tentokrát se odvázali návrháři Samsungu a rozhodli se vyrobit hudební dock pro mobily (a tablety), který by připomněl pohodovější atmosféru „starých dobrých časů“. Inu, vzpomínkový optimismus není radno podceňovat.
Dokonalý kvádr z kvalitního dřeva prostě nepřehlédnete, stejně jako hodně tlustou vrstvu kvalitního laku. Nejde o červenou třešeň, jak by se mohlo z fotek zdát, zvolen je z akustického hlediska vhodnější palisandr. Zpracování je příkladné, kompaktnost dřevěného bloku je dokonalá, stejně jako povrch laku.
Ať to žhne
Pod průhledným krytem na horní straně netrpělivě čeká na zapnutí dvojice elektronek. Ano, po zapnutí se prostor prozáří známým oranžovým světlem žhavícího vlákna a o to designérům šlo. U námi testovaného kousku se ale naplno projevila nepříliš vhodná volba materiálu. Kryt je totiž plastový a než dorazil k nám do redakce, na vrcholku byl již viditelně poškrábaný. Doma se vám to asi tak snadno nestane (pozor při čištění), ale nemůžu se ubránit dojmu, že za takovouto cenu by to chtělo sklo.
Dvě dvojice reproduktorů na čelní straně naopak požadavky na kvalitu splňují bez výhrad, 2× 20 W jim snadno uvěříte a nutno dodat, že ani při nejvyšším zesílení nemají tendence zkreslovat. Zvukový systém doplňuje subwoofer s měničem na spodní straně a basreflexem na zadní.
Připojte se
Ještě před hodnocením zvuku je potřeba připojit vhodný zdroj signálu. Na zadní straně je vyklápěcí kolébka s dvojicí konektorů. Přední je standardem pro iPhony, iPady a iPody, u nedávno představené nové generace ale bude nutné využít redukci. Za ním je micro USB konektor, který uspokojí drtivou většinu ostatních chytrých zařízení – na rozdíl od produktů Apple ale zajistí jen nabíjení.
Pro větší zařízení určitě využijete možnost vysunout zadní opěrku.Smůlu tak budou mít jen majitelé mobilů s otočeným micro USB konektorem, kteří prostě na displej svého zařízení neuvidí. U konkurence to bývá řešeno otočným konektorem, Samsung ale celkem pochopitelně ladil dock především pro zařízení Galaxy z vlastní stáje.
Apple se připojí přes kolébku, pro ostatní můžete zvolit starý dobrý 3,5mm jack. Není to efektní ani pohodlné, ale zato stoprocentně spolehlivé. Kvalita zvuku a jeho případné úpravy jsou pak plně v režii přehrávajícího zařízení.
Na zadní straně je ještě zásuvka pro USB, dock umí přímo přehrávat zvukové formáty MP3 a WMA – ovšem audiofilský FLAC tu chybí. Na druhou stranu není třeba příliš litovat, ovládání na zařízení bez displeje by asi nebylo ve sbírce hudby to pravé. USB tak využijete spíše jako nástroj pro případnou aktualizaci firmwaru.
Jde to i bez drátů
Doba ale žádá bezdrát a ten je tu také přítomen. Klasikou je Bluetooth, který je ale u většiny zařízení nejslabším prvkem celého zvukového řetězce – komprese je u takto kvalitního stroje jasně rozpoznatelná a v porovnání s přímým propojením neobstojí.DA-E750 naštěstí podporuje i profil aptX, který kvalitu zvuku značně vylepší. I když ani aptX není dokonalý, degradace zvuku je tak malá, že nejspíš mnoho uživatelů vymění svobodu za absolutní kvalitu.
To pravé bezdrátové je až připojení přes Wi-Fi. U Apple jde o standard AirPlay, u ostatních zařízení se po připojení do bezdrátové sítě dock hlásí jako zařízení pro DLNA. Nejhorší částí je samotné připojení do sítě, v případě, že nemáte (nebezpečné) WPS, důkladné studium manuálu vás nemine a někdy ani to nemusí stačit. U testovaného kusu se navíc Wi-Fi v náhodných intervalech znovu připojovalo a to se projevovalo výpadky ve zvuku. Osobně bych doporučil připojení ethernetovým kabelem, které zajistí přece jen zaručenější a na instalaci výrazně jednoduší spojení – ohroženo je pak už „jen“ spojení mezi vaším mobilem či tabletem a přístupovým bodem.
Ovládání přes AirPlay je bezproblémové, pro mobily s Androidem doporučuje Samsung vlastní aplikaci AllShare. Ta se ale při testování chovala poněkud nevyzpytatelně, občas se přehrávání spustilo, ale zvuku jsem se nedočkal.Nakonec jsem vyzkoušel další programy pro přehrávání na DLNA zařízení, které naopak neměly s DA-E750 žádné potíže. Myslete jen na to, že při přehrávání přes DLNA se nepoužijí žádné korekce zvuku, posílá se syrový proud dat.
Pro vlastní televizory letošních generací (řada 6 a vyšší) nabízí Samsung asi nejdokonalejší síťové spojení. Pomocí SoundShare se totiž nejen přehrává zvuk, je také zajištěna synchronizace s obrazem.
Ještě nehrajeme
Množství připojitelných zařízení a nějaké to nastavení navíc by si zasloužily přehledné ovládání a možní i grafický displej. Toho se ale v případě DA-E750 nedočkáte a určitě nastanou chvíle, kdy na ergonomii v podání Samsungu budete nadívat. Dálkový ovladač je docela pěkný (byť ze zadu plastový), přepínat vstupy ale umí jen cyklicky. Displej, indikující pomocí piktogramu aktivní vstup, je na horní straně zařízení a bez toho, abyste k němu přišli, nemáte šanci vidět, co má vlastně hrát. Do této kombinace navíc vstupuje fakt, že dock automaticky nepřepne na aktivní vstup.
Nastanou tak paradoxní situace, kdy se například dock hlásí pro mobil jako zařízení pro přehrávání zvuku, ale při pokusu o spuštění ohlásí chybu. Ta je při tom způsobena jen tím, že není aktivní síťový, nebo Wi-Fivstup. Kdo se má pořád zvedat z křesla a odkládat sklenici s vhodným nápojem, že?