Samsung DA-E750: luxusní hudební dock, ale s kompromisy

25. října 2012
TWEET SDÍLET
Samsung DA-E750: luxusní hudební dock, ale s kompromisy
Elegantní dřevena krabice, dvojice elektronek, minimalistický dálkový ovladač. To vše slibuje maximální zážitek, Samsung ale splní vaše očekávání jen částečně. Protentokrát.

Už je tady muzika

Zvuková kvalita někoho maximálně potěší, někdo z ní ale může být trochu zklamán, tak jako já. Pokud jde o rušivé pazvuky, případně zkreslení při přebuzení, Samsung je zcela bezproblémový. Velkou pochvalu zaslouží kvalita a prokreslenost zvuku při nízkých hlasitostech. Právě tam často levnější zařízení selhávají, DA-E750 si ale bez problémů pohraje i s prokreslením nejtišších pasáží a budete spíše s problémy hledat nahrávku, kde tuhle vlastnost plně využijete.

Klepněte pro větší obrázek  

Na tom, zda se vám bude zvuk líbit, nebo jen s nadšením nepřijmete, se nejvíce podílí zvolený typ zesílení. Zmíněná dvojice lamp se stará o předzesílení, samotný výkon má na starosti digitální zesilovač. Zatímco druhý jmenovaný se na charakteru nejspíš nijak výrazně nepodílí (či spíše „neměl by“), lampy svůj kulatě analogový charakter prozradí. Pokud zvolíte třeba jazz, který k designu přístroje sedí nejvíce, určitě budete spokojeni. Vykreslení detailů poznáte i s necvičeným uchem, zvuk bude odpovídat použitým nástrojům, dynamika je skvělá.

Klepněte pro větší obrázek

O tom, že by měl dock problémy s popem, běžným rockem a podobnými žánry, není třeba také mluvit. Narazíte ale v případě, že chcete něco o trochu říznějšího. Analogový, změkčující, charakter elektronek se k obdélníkovým průběhům signálu prostě moc nehodí, při hutnějším zvuku navíc zřetelně nestíhá pomalý subwoofer – zdá se, že na vině je především „úzký“ basreflex. Pro fanoušky Rammsteinu prostě tento přístroj rozhodně nikdo neladil.

Klepněte pro větší obrázek

Zatímco metal asi bude chtít na retro docku pouštět málokdo, s klasikou je tomu naopak. Zde charakter zvuku nevadí, narazíte ale na nevýrazné podání prostoru. Kvůli němu se monumentálnější pasáže slévají v téměř monolitický blok zvuku a vyznění mnoha skladeb je tak méně výrazné, než by si zasloužilo. Na malém prostoru se samozřejmě zázraky dělat nedají, ale nemohu se ubránit dojmu, že kdyby nebylo dodrženo důsledně rovnoběžné umístění os měničů, trochu lepší výsledek by se dosáhnout dal – ostatně konkurence to předvádí.

Další generace?

Na jedné straně je možné Samsung pochválit za puristický přístup ke zvuku. Jedinou korekcí, kterou můžete použít, je zesílení basů. To paradoxně asi využijete velmi málo, basy sice nejsou rychlé, ale určitě jim nechybí intenzita. Vzhledem k typu zařízení by se spíše hodily dobře připravené sety korekcí, které by dovolili zvládnout i ostatní žánry – ať už jde o zmíněný tvrdší rock, nebo třeba lépe srozumitelné mluvené slovo.

 Klepněte pro větší obrázek

Nebránil bych se ani softwarovým kouzlům s podáním prostoru, jehož nedostatkem trpí všechna zařízení s podobnými rozměry. Ostatně při průzkumu zvuku se nemohu ubránit domněnce, že nějakým typ softwarového vylepšení už stejně DA-E750 používá, ovšem bez možnosti jej jakkoliv ovlivnit.

Pokud si tohoto krasavce od Samsungu budete pořizovat, dobře si rozmyslete, k jakému hudebnímu žánru jej pustíte. Na jedné straně je třeba právě jazz, kde DA-E750 spolehlivě porazí drtivou většinu konkurentů, na straně druhé hutný zvuk, kde ztrácí i proti levnějším univerzálům. Pro někoho jsou elektronky tím, co dodává digitálnímu záznamu lidský rozměr, pro někoho jen efektním deformátorem zvuku. K plusům patří jednoznačně možnosti připojení, k mínusům nepohodlné ovládání. První krok tímto směrem se prostě Samsungu povedl tak napůl, zatím jde spíše o inspiraci pro ten další.

+ Vzhled
+ Kvalita zvuku
+ Možnosti připojení
- Ovládání
- Ne pro všechny žánry
- Problémy s Wi-Fi

Samsung DA-E750

hudební dock

  • Cena: není v prodeji hce counter
  • typ: 2.1
  • výkon: 100 W
  • připojení: microUSB, Apple (30pin), jack 3,5 mm, Wi-Fi, Bluetooth, 100 Mb/s Ethernet
  • standardy: AllShare (DLNA), AirPlay, SoundShare formáty (USB): MP3, WMA, WAV
  • příslušenství: dálkový ovladače, kabel 2× 3,5mm jack
  • rozměry: 450 × 148 × 240 mm
  • hmotnost: 8,6 kg
  • zapůjčil: Samsung, www.samsung.cz
AVmania hodnotí
design 9
zvuk 8
připojení 9
ergonomie 5
hce counter

Témata článku: Testy, Hi-Fi, Samsung

Určitě si přečtěte

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

105 Jaromír Puk

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Které pojmy popisují vlastnosti sluchátek? Jejich pochopení vám pomůže s výběrem i prokouknutím marketingových blafů.

AVmania.cz

Star Wars: Vzestup Skywalkera - zakončení celé ságy sází na jistotu [recenze filmu]

Star Wars: Vzestup Skywalkera - zakončení celé ságy sází na jistotu [recenze filmu]

J.J. Abrams se po minulém díle snaží divákům víc zavděčit. Sází proto na spektakulární akci, moudra, předávaná starou generací té nové a nostalgickou variaci na Návrat Jediho.

37 Marek Čech

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

Levná přenosná sluchátka nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od stokoruny do 1200 Kč.

19 Jaromír Puk

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

OLED televizor Philips 55OLED804 je držitelem titulku EISA "nejlepší koupě", kombinuje fascinující Ambilight s úžasným kontrastem OLED obrazovky. Přidává univerzální Android a výsledkem je televizor, který uspokojí drtivou většinu majitelů.

27 Alexandr Bray

12 nejpirátěnějších nových filmů v Česku za rok 2019. Víme, kde si je můžete pustit online

12 nejpirátěnějších nových filmů v Česku za rok 2019. Víme, kde si je můžete pustit online

Jaké nové filmy se v Česku loni nejvíce stahovaly? Podívejte se na přehled titulů, za které lidé nechtěli platit. Víme, kolik vydělaly a kde si je můžete legálně pustit online.

14 Ondřej Králík

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

Nikdy neodvracej zrak, Irčan, Joker, Sbohem, synu, Poslední večery na Zemi, Le Mans '66, Bolest a sláva, Narušitel systému. Čtvrté ohlédnutí za nejlepšími snímky, které se letos objevily v našich kinech nebo na streamovacích platformách.

4 Marek Čech