Nabídka konektorů odpovídá běžnému TV
CI slot na boku je jen jeden
Rozměrově nový box přesně sedí na externí modul staršího TV
Na podporovaném televizoru jede vše v pořádku
10
Fotogalerie

Samsung Evolution Kit – tak dobrý, že jej Samsung nechce prodat každému [test]

Máte starší TV Samsung a chcete komfortně přejít na DVB-T2 a nový lepší systém? Evolution Kit SEK-4500 to dokáže. Samsung jej ale uměle omezuje jen na konkrétní modely.

Myšlenka Samsung Evolution Kit vznikla před mnoha lety pro uklidnění zákazníků kupujících drahé prémiové televizory Samsungu. 

„Nemusíte se bát, že by vaše investice přišla vniveč, prostě si časem dokoupíte levnou kartičku, kterou vylepšíte starší televizor na aktuální.“

I když to Samsung myslel dobře, popravdě to nikdy nemělo takový úspěch a sloty pro modul Evolution Kit brzy zmizely. Pak to Samsung zkusil jinak - všechny konektory a inteligenci televizoru dal do externího boxu, který připojujete k televizoru speciálním kabelem. Opět s myšlenkou, že časem vyměníte jen ten box a získáte aktuální systém a výbavu televizorů.

Aktuální iterace Samsung Evolution Kit s modelovým označením SEK-4500/XH jde na to ale jinak. Ze všeho nejvíc připomíná harddiskový rekordér se smart funkcemi - produkt, který Samsung dávno nevyrábí a neprodává.

P6260219.JPGP6260220.JPG
Černý kvádr neruší žádným displejem nebo protivně svítícími diodami.
Nabídka konektorů odpovídá běžnému TV

Letošní Samsung Evolution Kit se totiž k televizoru připojuje do HDMI konektoru, jako každé jiné zařízení. Rozměry sice odpovídá staršímu externímu boxu s konektory pro TV, ale má vlastní napájení a připojuje se přes HDMI.

P6260221.JPGP6260223.JPG
CI slot na boku je jen jeden, rozměrově nový box přesně sedí na externí modul staršího TV

Jen pro někoho

Pokud byste jej ale chtěli připojit do nepodporovaného televizoru, máte smůlu. Na obrazovce jen uvidíte, že máte vše vypnout. Nepřipadá tak v úvahu ani pozdější aktualizace z internetu s více podporovanými televizory. Zařízení se odmítne vůbec spustit, pokud jej nepřipojíte k něčemu certifikovanému.

Podporované jsou jen starší modelové řady 7, 8 a 9, konkrétně: ES7000, ES8000, F8000, F9000, S9, H8000, HU7000, HU7200, HU8500, HU8700, HU9000, JS9000 a JS9500.

P6260216.JPGP6260225.JPG
Vlevo podporovaný televizor, vpravo pokus o připojení k neuvedenému

I když jej připojíte k jinému televizoru Samsung s identickými konektory, budete mít smůlu a nepojede to.

Skvělý chytrý TV rekordér 

Pokud to ale rozjedete, funguje náramně. Dvojitý DVB-T2 tuner s podporou HbbTV, dvojitý satelitní tuner, nahrávání na připojené USB zařízení, aktuální systém Tizen s podporou aplikací a pochopitelně připojením k internetu přes Wi-Fi nebo drát. K tomu dostanete moderní dálkové ovládání, u kterého dlouhodobě oceňujeme ergonomii a vstřícnost k technicky méně nadaným uživatelům.

Samotný televizor jen prostě přepnete na příslušný HDMI vstup a můžete na něj zapomenout. Zapnutí či vypnutí televizoru a ovládání hlasitosti se zařídí novým dálkovým ovladačem.

P6260222.JPGP6260224.JPG
K TV se připojuje standardním HDMI konektorem,
přibalené dálkové ovládání známe z nových TV

Ovladač původního televizoru budete potřebovat jen pro nastavení obrazu. Evolution Kit neumí sáhnout do tohoto nastavení a tak přepnutí obrazových režimů nebo parametrů zvuku musíte zařídit starým ovladačem.

Popravdě kdyby tento kit neměl omezení jen na vybrané televizory, rádi bychom jej doporučili jako skvělé řešení pro přechod na DVB-T2. Set-top-boxy pro DVB-T2 jsou jinak děsivé s mizernými dálkovými ovladači a tady vše funguje skvěle s bohatou nabídkou dalších funkcí.

Až se zdá, že Samsung se sám zalekl, že by takto skvělý produkt mohl ohrozit jeho prémiové televizory. Stačilo by koupit levnější TV bez systému, nebo televizor konkurenční značky třeba s OLED panelem a dokoupit jen tento box, kterým z něj vyrobíte moderní chytrou TV od Samsungu.

P6260218.JPGP6260217.JPG
Vlevo staré původní prostředí Smart TV, vpravo nová moderní verze

Nenašli jsem žádný technický důvod, proč by Samsung Evolution Kit nemohl fungovat jako běžné HDMI zařízení u jiných televizorů. Nejsou tu ani funkce, které by přímo komunikovaly s daným televizorem, z pohledu TV jde o standardní externí HDMI zařízení. Vypadá to tedy čistě na obchodní rozhodnutí.

Co upgrade nedokáže

Samsung Evolution Kit SEK-4500 nenahradí vnitřnosti TV a nezmění parametry panelu (4K+HDR na starém FullHD panelu nevykouzlí). Neumí tedy například 3D obraz a stejně tak nemá zpětný zvukový kanál HDMI-ARC využívaný soundbary. Soundbar tedy musíte připojit přímo do televizoru a 3D Blu-ray přehrávač také přímo do HDMI na televizoru. 

Konektory na původním televizoru tak stále můžete potřebovat, byť na Evolution Kitu najdete několik HDMI vstupů, mezi kterými už budete přepínat prostřednictvím moderního prostředí. Může tedy nastat poněkud smíšená situace, ale popravdě většinou bude stačit využívat jen konektory na Evolution Kitu.

Pokud u staršího podporovaného televizoru Samsung řešíte problém s přechodem na DVB-T2, není naprosto o čem přemýšlet. Evolution Kit SEK-4500 je super. Je dražší než základní DVB-T2 set-top-boxy, je ale levnější než harddiskové a Blu-ray rekordéry, které přitom v mnohém překoná. Komfortem obsluhy a výbavou nejde o žádný kompromis, přesně to odpovídá uživatelskému zážitku z aktuální TV Samsung.

Verdikt

Ten bude dnes krátký. Je to prostě skvělý produkt. Možná až tak moc dokonalý, že jej Samsung nechce prodávat každému, aby si neuřízl kus trhu s prémiovými televizory.

Samsung Evolution Kit SEK-4500

Cena: 7 990 Kč

 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud