SAMSUNG HT-A 100: test DVD systému 2.1

11. února 2009
TWEET SDÍLET
Levný, velmi pohledný, dobře vybavený, prostorově nenáročný DVD systém 2.1 pro každého? Hraje tak dobře jak vypadá?

Firma Samsung loni přišla s novinkou HT-A 100. Jedná se o DVD systém domácího kina 2.1, tedy bez zadních reproduktorů, které jsou nahrazeny virtuálním prostorovým zvukem. Svým moderním vzhledem, kdy kombinuje černý leklý plast s červeným nádechem, je zjevně zamýšlen jako ideální doplněk designově stejně řešených televizorů Samsung. Pokud chce majitel domácí kino, nechce ale aby zabralo moc místa a nebylo drahé, je k nabídce HT-A 100. Systém je na nejnižší cenové příčce (v e-shopech i kolem 6 500 Kč), takže bude velmi zajímavé, co nám za tyto peníze nabídne.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vzhled a konstrukce

V balení naleznete plastovou řídící jednotku, ve které je zabudován DVD/CD přehrávač, digitální zesilovač pro všechny kanály a FM tuner bez RDS. Dále je zde poměrně velký pasivní subwoofer, jehož stěny jsou vyrobeny z dřevotřísky, která je docela tenká a na poklep rezonuje. Reproduktor je na boční stěně a basreflexový nátrubek je vyveden dozadu. Samotný subwoofer je postaven na gumových nožkách pro potlačení nežádoucích rezonancí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dvě plastové satelitní reprosoustavy se tváří jako třípásmové, ale bohužel se mi nepodařilo zjistit, zda je to tak i ve skutečnosti, protože je nelze rozebrat a výrobce v žádných materiálech nic bližšího neuvádí. Můžete je postavit na podložku i pověsit na stěnu, k čemuž mají na zadní stěně pro tento účel určené otvory.

K propojení centrální jednotky s reprosoustavami slouží dodávané kabely, které jsou barevně rozlišené, takže zapojení je velmi jednoduché. Výtku mám k tomu, že na straně zesilovače jsou zakončeny speciálními konektory, což sice zjednodušuje připojení, ale na druhé straně téměř vylučuje jejich výměnu za jiné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Celá sestava je provedena v líbivém černém lesklém designu, na kterém zůstávají otisky prstů. Nemusíte však zoufat, protože výrobce na to pamatoval a dodává i utěrku k leštění povrchu. Komu se černá nelíbí, může systém zakoupit i v bílém provedení.

Centrální jednotka se staví na podložku vertikálně a lze ji ovládat ručně pomocí dotykových tlačítek, která jsou umístěna na horní straně, nebo dodávaným přehledným dálkovým ovladačem. Na horní straně je také otvor štěrbinové DVD/CD mechaniky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po zapnutí se na jednolitém černém čelním panelu rozsvítí ďábelsky červené písmo bodového displeje, které je tak velké, že lze přečíst i na hodně velkou vzdálenost. Jeho jas lze měnit ve dvou stupních, ale úplně vypnout nelze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obraz do televizoru můžete přivést pomocí výstupů VIDEO, COMPONENT VIDEO a HDMI, přičemž přes posledně jmenovaný umožňuje přístroj přivést převzorkovaný signál 1080p.

V jednoduchém menu „SET UP“, které bohužel neovládá češtinu, nastavíme požadované parametry jako formát obrazovky, jazyk zvuku a titulků, rodičovský zámek atd. Nastavení není moc, ale dostačují. Ocenit musím možnost nastavení opoždění zvuku za obrazem (kvůli správné synchronizaci u některých televizorů), to se v levných systémech moc nevidí.

Klepněte pro větší obrázek 

V systému je zabudován i jednoduchý FM tuner bez RDS. Stanice ladí bez problémů ručně i automaticky. Můžete si je uložit do patnácti předvoleb. Jeho zvuk odpovídá kvalitě rozhlasového vysílání.

DVD-Audio pro každého

Nyní se již můžeme věnovat poslechu. Vzhledem k nízké ceně a plastové konstrukci nemůžete čekat žádné zázraky. Kvalita zvuku je velmi různorodá a velmi zde záleží na žánru, který posloucháte. Nejlepších výsledků systém dosahuje při reprodukci hudby, ve které převládají elektronické nástroje. Zde je zvuk plný, pravolevý prostor je vykreslen poměrně přesně, zkrátka není co vytknout. O reprodukci ostatních žánrů se to bohužel již říci nedá.

Je to dáno především tím, že ve zvuku převládají basy, které není možno potlačit žádnými korekcemi, protože tento systém žádné prostě nenabízí. Právě nepřítomnost korekcí musím označit za zápor systému. Zvuk lze ovlivnit pouze přepnutím do virtuálního prostorového režimu, což mu však dodá ještě více basů na úkor všech ostatních kmitočtů. Ve snaze zbavit se přebuzených basů jsem se pokoušel přemisťovat subwoofer na různá místa, ale bohužel to nikam nevedlo. Další možností ovlivnění zvuku je aktivace funkce Power Bass (další posílení basů – využijete opravdu jen u filmů).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hudbu je možno poslouchat i z připojených zařízení přes konektor AUX nebo USB. Nahrávky MP3 přes USB znějí překvapivě podstatně lépe než nekomprimovaná hudba z CD. Zvuk je uhlazenější a hlavně subwoofer nemá potřebu ukazovat, že on je ten největší. Na obrazovce se zobrazují ID tagy a na displeji rolují názvy skladeb. Přes USB, ale i z CD si můžete také prohlížet obrázky JPEG.

Hudební DVD systém reprodukuje slušně, ale zde je určitě lepší nezapínat virtuální prostorový zvuk, i když je DVD v 5.1. To se pak vytratí detaily a kapela ztratí drive.

Příjemným bonusem je možnost přehrávání DVD-Audio. Zde je zvuk z čistě hudebních nosičů podáván nejlépe. Oproti CD zde tolik neduní basy a oproti MP3 je hudba plná detailů a pravolevý prostor je vykreslen naprosto bezchybně. Jen opět nedoporučuji zapínat V Sound, který je zde zcela zřejmě určen pouze pro sledování filmů.

Pro kino především

Velmi dobrých výsledků systém dosahuje při sledování domácího kina. Zvuk je plný a v akčních scénách subwoofer konečně může ukázat, že nebasuje ze zlomyslnosti, ale že ze sebe dokáže dostat výbuchy s pořádnou razancí. Jen, když je těch výbuchů moc za sebou, jako třeba v Ponorce U 571, si občas zarezonuje. Musím ale podotknout, že pouze při velmi vysoké hlasitosti, kterou asi většina posluchačů příliš nevyužije.

Při normálních hlasitostech se zvuková aparatura chová spořádaně a dialogy podává srozumitelně i ve scénách, kde všude kolem někdo střílí (Zachraňte vojína Ryana) a výbuchy v již zmíněné Ponorce U 571 jsou razantní. Pravolevý prostor je vykreslen realisticky. Při aktivaci funkce V Sound se prostor lehce rozšíří i dozadu, takže vznikne náznak prostoru, žádný zázrak ale nečekejte. Jestli opravdu chcete prostorový zvuk, tak zvolte raději kompletní systém 5.1.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Soubory DivX systém zobrazuje v anamorfním formátu 16:9, pokud jsou tak nahrány. Problémy mu nečiní ani vysoký bitrate kolem 6 000 kbps. Titulky zobrazuje až ve třech řádcích po třiceti znacích. Písmo je dostatečně velké a kontrastní, samozřejmě včetně českých znaků, někomu může ale vadit jeho vyšší umístění v obraze. Na obrazovce se zobrazuje přehledné menu a název právě spuštěného souboru se na chvíli zobrazí i na displeji.

Závěr

Samsung HT–A 100 určitě není ideální pro poslech hudby z CD, zato je pro příznivce domácího kina, kteří nechtějí kompletní systém 5.1. Majitelům televizoru Samsung, kteří chtějí za málo peněz pořídit DVD přehrávač a užít si mohutný filmový zvuk, určitě bude vyhovovat jeho moderní design, prostorová nenáročnost, jednoduché ovládání a velmi přijatelná cena. Navíc potěší možností přehrávání DVD-Audio.

Samsung HT–A 100

Cena orientační 6 500 Kč

Centrální jednotka

 • Rozměry (š/v/h): 470 x 196 x 116 mm
 • Hmotnost: 4 kg
 • Přehrává: CD, CD-R/RW, DVD, DVD+-R/RW, DVD-Audio, mp3, JPEG

Zesilovač

 • Výkon: 2 x 100W + 1 x 100W
 • Frekvenční rozsah: 20Hz - 20kHz
 • Vstupy: AUX, USB, digital optical in
 • Výstupy: video, component video, HDMI
 • Dekodér: DPLII, Dolby Digital, DTS

Reprosoustavy

 • 2 x přední
 • impedance 3 Ohm
 • frekvenční rozsah 135 Hz – 20 kHz
 • rozměry (š/v/h) 108 x 246 x 218 mm
 • hmotnost 1,1 kg

Subwoofer

 • impedace 3 Ohm
 • frekvenční rozsah 35 Hz – 160 Hz
 • rozměry (š/v/h) 180 x 389 x 396 mm
 • hmotnost 6,4 kg

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
design a provedeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
zvuk domácí kinoKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvuk audio (CD)Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek4/10
zvuk audio (MP3)Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
zvuk audio (DVD-Audio)Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Témata článku: Domácí kino, Test, Novinky, Samsung, Domácí kina na Heureka.cz


Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy a seriály s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, jejichž hlavní hrdinové jsou astronauti, nebo se jinak věnují průzkumu vesmíru. Snažili jsme se vyhnout nerealistickému sci-fi, některé snímky na pomezí této kategorie jsme ale nakonec do výběru zařadili.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

I letos se všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou zrušily, ale vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

Jaromír Puk
Televizory
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Do redakce připlul kapitální kousek. Vlajková loď Samsungu v rámci 4K/UHD LCD televizorů vylepšená o mini LED podsvícení. O tomto modelu sám výrobce píše jako o jeho „nejvýkonnějším 4K televizoru“. A co napíšeme my?

Alexandr Bray
miniLEDRecenzeTestLCD a LEDSamsungTestyTelevizory
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo natočil téměř osm desítek celovečerních filmů. Vybrali jsme z nich ty nejlepší. Vycházeli jsme z mnoha žebříčků, hodnocení a přidali i trochu vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět