SAMSUNG HT-A 100: test DVD systému 2.1

11. února 2009
TWEET SDÍLET
Levný, velmi pohledný, dobře vybavený, prostorově nenáročný DVD systém 2.1 pro každého? Hraje tak dobře jak vypadá?

Firma Samsung loni přišla s novinkou HT-A 100. Jedná se o DVD systém domácího kina 2.1, tedy bez zadních reproduktorů, které jsou nahrazeny virtuálním prostorovým zvukem. Svým moderním vzhledem, kdy kombinuje černý leklý plast s červeným nádechem, je zjevně zamýšlen jako ideální doplněk designově stejně řešených televizorů Samsung. Pokud chce majitel domácí kino, nechce ale aby zabralo moc místa a nebylo drahé, je k nabídce HT-A 100. Systém je na nejnižší cenové příčce (v e-shopech i kolem 6 500 Kč), takže bude velmi zajímavé, co nám za tyto peníze nabídne.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vzhled a konstrukce

V balení naleznete plastovou řídící jednotku, ve které je zabudován DVD/CD přehrávač, digitální zesilovač pro všechny kanály a FM tuner bez RDS. Dále je zde poměrně velký pasivní subwoofer, jehož stěny jsou vyrobeny z dřevotřísky, která je docela tenká a na poklep rezonuje. Reproduktor je na boční stěně a basreflexový nátrubek je vyveden dozadu. Samotný subwoofer je postaven na gumových nožkách pro potlačení nežádoucích rezonancí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dvě plastové satelitní reprosoustavy se tváří jako třípásmové, ale bohužel se mi nepodařilo zjistit, zda je to tak i ve skutečnosti, protože je nelze rozebrat a výrobce v žádných materiálech nic bližšího neuvádí. Můžete je postavit na podložku i pověsit na stěnu, k čemuž mají na zadní stěně pro tento účel určené otvory.

K propojení centrální jednotky s reprosoustavami slouží dodávané kabely, které jsou barevně rozlišené, takže zapojení je velmi jednoduché. Výtku mám k tomu, že na straně zesilovače jsou zakončeny speciálními konektory, což sice zjednodušuje připojení, ale na druhé straně téměř vylučuje jejich výměnu za jiné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Celá sestava je provedena v líbivém černém lesklém designu, na kterém zůstávají otisky prstů. Nemusíte však zoufat, protože výrobce na to pamatoval a dodává i utěrku k leštění povrchu. Komu se černá nelíbí, může systém zakoupit i v bílém provedení.

Centrální jednotka se staví na podložku vertikálně a lze ji ovládat ručně pomocí dotykových tlačítek, která jsou umístěna na horní straně, nebo dodávaným přehledným dálkovým ovladačem. Na horní straně je také otvor štěrbinové DVD/CD mechaniky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po zapnutí se na jednolitém černém čelním panelu rozsvítí ďábelsky červené písmo bodového displeje, které je tak velké, že lze přečíst i na hodně velkou vzdálenost. Jeho jas lze měnit ve dvou stupních, ale úplně vypnout nelze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obraz do televizoru můžete přivést pomocí výstupů VIDEO, COMPONENT VIDEO a HDMI, přičemž přes posledně jmenovaný umožňuje přístroj přivést převzorkovaný signál 1080p.

V jednoduchém menu „SET UP“, které bohužel neovládá češtinu, nastavíme požadované parametry jako formát obrazovky, jazyk zvuku a titulků, rodičovský zámek atd. Nastavení není moc, ale dostačují. Ocenit musím možnost nastavení opoždění zvuku za obrazem (kvůli správné synchronizaci u některých televizorů), to se v levných systémech moc nevidí.

Klepněte pro větší obrázek 

V systému je zabudován i jednoduchý FM tuner bez RDS. Stanice ladí bez problémů ručně i automaticky. Můžete si je uložit do patnácti předvoleb. Jeho zvuk odpovídá kvalitě rozhlasového vysílání.

DVD-Audio pro každého

Nyní se již můžeme věnovat poslechu. Vzhledem k nízké ceně a plastové konstrukci nemůžete čekat žádné zázraky. Kvalita zvuku je velmi různorodá a velmi zde záleží na žánru, který posloucháte. Nejlepších výsledků systém dosahuje při reprodukci hudby, ve které převládají elektronické nástroje. Zde je zvuk plný, pravolevý prostor je vykreslen poměrně přesně, zkrátka není co vytknout. O reprodukci ostatních žánrů se to bohužel již říci nedá.

Je to dáno především tím, že ve zvuku převládají basy, které není možno potlačit žádnými korekcemi, protože tento systém žádné prostě nenabízí. Právě nepřítomnost korekcí musím označit za zápor systému. Zvuk lze ovlivnit pouze přepnutím do virtuálního prostorového režimu, což mu však dodá ještě více basů na úkor všech ostatních kmitočtů. Ve snaze zbavit se přebuzených basů jsem se pokoušel přemisťovat subwoofer na různá místa, ale bohužel to nikam nevedlo. Další možností ovlivnění zvuku je aktivace funkce Power Bass (další posílení basů – využijete opravdu jen u filmů).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hudbu je možno poslouchat i z připojených zařízení přes konektor AUX nebo USB. Nahrávky MP3 přes USB znějí překvapivě podstatně lépe než nekomprimovaná hudba z CD. Zvuk je uhlazenější a hlavně subwoofer nemá potřebu ukazovat, že on je ten největší. Na obrazovce se zobrazují ID tagy a na displeji rolují názvy skladeb. Přes USB, ale i z CD si můžete také prohlížet obrázky JPEG.

Hudební DVD systém reprodukuje slušně, ale zde je určitě lepší nezapínat virtuální prostorový zvuk, i když je DVD v 5.1. To se pak vytratí detaily a kapela ztratí drive.

Příjemným bonusem je možnost přehrávání DVD-Audio. Zde je zvuk z čistě hudebních nosičů podáván nejlépe. Oproti CD zde tolik neduní basy a oproti MP3 je hudba plná detailů a pravolevý prostor je vykreslen naprosto bezchybně. Jen opět nedoporučuji zapínat V Sound, který je zde zcela zřejmě určen pouze pro sledování filmů.

Pro kino především

Velmi dobrých výsledků systém dosahuje při sledování domácího kina. Zvuk je plný a v akčních scénách subwoofer konečně může ukázat, že nebasuje ze zlomyslnosti, ale že ze sebe dokáže dostat výbuchy s pořádnou razancí. Jen, když je těch výbuchů moc za sebou, jako třeba v Ponorce U 571, si občas zarezonuje. Musím ale podotknout, že pouze při velmi vysoké hlasitosti, kterou asi většina posluchačů příliš nevyužije.

Při normálních hlasitostech se zvuková aparatura chová spořádaně a dialogy podává srozumitelně i ve scénách, kde všude kolem někdo střílí (Zachraňte vojína Ryana) a výbuchy v již zmíněné Ponorce U 571 jsou razantní. Pravolevý prostor je vykreslen realisticky. Při aktivaci funkce V Sound se prostor lehce rozšíří i dozadu, takže vznikne náznak prostoru, žádný zázrak ale nečekejte. Jestli opravdu chcete prostorový zvuk, tak zvolte raději kompletní systém 5.1.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Soubory DivX systém zobrazuje v anamorfním formátu 16:9, pokud jsou tak nahrány. Problémy mu nečiní ani vysoký bitrate kolem 6 000 kbps. Titulky zobrazuje až ve třech řádcích po třiceti znacích. Písmo je dostatečně velké a kontrastní, samozřejmě včetně českých znaků, někomu může ale vadit jeho vyšší umístění v obraze. Na obrazovce se zobrazuje přehledné menu a název právě spuštěného souboru se na chvíli zobrazí i na displeji.

Závěr

Samsung HT–A 100 určitě není ideální pro poslech hudby z CD, zato je pro příznivce domácího kina, kteří nechtějí kompletní systém 5.1. Majitelům televizoru Samsung, kteří chtějí za málo peněz pořídit DVD přehrávač a užít si mohutný filmový zvuk, určitě bude vyhovovat jeho moderní design, prostorová nenáročnost, jednoduché ovládání a velmi přijatelná cena. Navíc potěší možností přehrávání DVD-Audio.

Samsung HT–A 100

Cena orientační 6 500 Kč

Centrální jednotka

 • Rozměry (š/v/h): 470 x 196 x 116 mm
 • Hmotnost: 4 kg
 • Přehrává: CD, CD-R/RW, DVD, DVD+-R/RW, DVD-Audio, mp3, JPEG

Zesilovač

 • Výkon: 2 x 100W + 1 x 100W
 • Frekvenční rozsah: 20Hz - 20kHz
 • Vstupy: AUX, USB, digital optical in
 • Výstupy: video, component video, HDMI
 • Dekodér: DPLII, Dolby Digital, DTS

Reprosoustavy

 • 2 x přední
 • impedance 3 Ohm
 • frekvenční rozsah 135 Hz – 20 kHz
 • rozměry (š/v/h) 108 x 246 x 218 mm
 • hmotnost 1,1 kg

Subwoofer

 • impedace 3 Ohm
 • frekvenční rozsah 35 Hz – 160 Hz
 • rozměry (š/v/h) 180 x 389 x 396 mm
 • hmotnost 6,4 kg

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
design a provedeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
zvuk domácí kinoKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvuk audio (CD)Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek4/10
zvuk audio (MP3)Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
zvuk audio (DVD-Audio)Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Témata článku: Domácí kino, Novinky, Test, Samsung, Domácí kina na Heureka.cz

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Test procesoru AMD Ryzen 5 5500. Trvalo to dva roky, ale AMD konečně má konkurenta pro Intel

Test procesoru AMD Ryzen 5 5500. Trvalo to dva roky, ale AMD konečně má konkurenta pro Intel

Skoro dva roky se AMD vyhýbalo prodeji dostupného procesoru s nejmodernější architekturou. Ryzen 5 5500 je odpovědí na pestrou nabídku Intelu v nižším segmentu procesorového trhu.

Jan Pánek
ProcesoryTestyAMD
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Androidy dostanou dárek pod stromeček. Nejzajímavěji vypadá nová aplikace, která zpřehlední čtení textů

Androidy dostanou dárek pod stromeček. Nejzajímavěji vypadá nová aplikace, která zpřehlední čtení textů

** Androidy dostanou „dárek“ pod stromeček ** Google si připravil drobné aktualizace svých aplikací ** A také jednu novou - užitečný Režim čtení, který umí předčítat nahlas

Martin Chroust
UpdateMobilní aplikace
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

** Půlnoční nákup iPhonů není dobrý nápad ** Kupujícího v New Yorku po cestě z Apple Storu přepadli ** Odcizili mu pytel s iPhony v hodnotě 95 tisíc dolarů!

Martin Chroust
USAiPhone
Huawei Watch Buds. Zcela bezdrátová sluchátka schováte pod výklopný displej hodinek

Huawei Watch Buds. Zcela bezdrátová sluchátka schováte pod výklopný displej hodinek

** Pokud vás nebaví neustále tahání sluchátek a hodinek, zbystřete ** Huawei připravuje zařízení typu dva v jednom ** Z těla hodinek jednoduše vytáhnete miniaturní sluchátka

Martin Chroust
Zcela bezdrátová sluchátkaChytré hodinkyKuriozita
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Google vdechne starým brýlím Glass Enterprise 2 nový život. Jen díky tomu, že je propojí s nejnovějšími Pixely

Google vdechne starým brýlím Glass Enterprise 2 nový život. Jen díky tomu, že je propojí s nejnovějšími Pixely

** Od první generace Google Glass uplynulo už 10 let ** Druhá generace pro firmy je s námi tři roky ** Jaký smysl má nově uvedená párovací aplikace pro brýle a Pixely?

Martin Chroust
Chytré brýleMobilní aplikace
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět