Výrobci začali konečně nabízet i systémy domácího kina s možností přehrávání záznamů s vysokým rozlišením na Blu-ray discích a Samsung je jako vždy průkopníkem i v tomto segmentu. V dnešním testu jsme se zaměřili na systém HT-BD 1250, který je sice na nižší příčce BD systémů Samsungu, ale nabízí i funkce, které i mnohem dražší systémy konkurence neposkytují. Mám na mysli nejen přehrávání souborů DivX či mp3, ale také jednoduchý přístup k souborům v lokální síti. Jak je na tom však po zvukové a obrazové stránce? No, uvidíme.
Nižší ceně na první pohled odpovídá i poměrně malá krabice, ve které je systém dodáván. V ní nalezneme řídící jednotku, která je vyrobena z lesklého černého plastu a obsahuje BD/DVD/CD mechaniku, FM RDS tuner a potřebné zesilovače – výstup pro sluchátka bohužel chybí. Dále jsou zde reprobedýnky pro všechny kanály (rovněž plastové), které se umisťují na dodávané plastové podstavce (pomocí nich je lze upevnit i na stěny) a mohutný (ale poměrně lehký) subwoofer z dřevotřísky, jehož reproduktor je vyveden dozadu a nátrubek basreflexu dopředu.
Vše propojíte s centrální jednotkou dodávanými tenkými kabely, které jsou již klasicky zakončeny barevně odlišenými konektory. Dálkové ovládání je designově shodné se systémem a je přehledné, avšak bez nočního podsvícení. Pokud si na lesklém plastu naděláte otisky, můžete je vyleštit dodávaným hadříkem.
Po zapnutí se rozsvítí přehledný bodový displej, na obrazovce vás uvítá firemní logo laděné domodra a uslyšíte uvítací znělku (ta se dá vypnout). V menu, které neovládá češtinu, nastavíte všechny potřebné hodnoty (formát TV, rodičovský zámek, nastavení úrovně jednotlivých kanálů atd.). Ventilátor aktivního chlazení je zde velmi nenápadný a není slyšet ani v hodně tichých pasážích.
K propojení a možnostem zadního panelu je nutno ale říci ještě několik věcí. Předně výrobce nabízí dva digitální optické vstupy pro externí zdroj prostorového zvuku (například TV + satelit). Vzhledem k tomu, že HT-BD1250 je kompatibilní s BD profilem 2.0 (BD-Live, např. PIP + přehrávání bonusových materiálů z internetu), tak naleznete vzadu konektor RJ45 pro připojení internetu a lokální počítačové sítě. Pokud ale máte doma bezdrátovou Wi-Fi síť, můžete využít i tu, je však třeba dokoupit příslušné rozšíření (nabídku v menu již máte). A konečně poslední je možnost volitelného rozšíření systému o bezdrátový přenos zvuku k zadním reproduktorům.
Zvuk
Poslech hudby z CD je na tento druh systému velmi slušný. Malé bedýnky hrají lépe než byste od nich čekali, ale samozřejmě zvuk není nic pro hifisty. Lze říci, že jimi produkovaný zvuk má vyrovnané kmitočtové spektrum, kterému nechybí ani středy, se kterými má většina těchto systémů potíže. Rock a pop jako hudební kulisa znějí velmi přijatelně, ale na nahrávkách vážné hudby, zejména velkých symfonických orchestrů, je znát, s jakým zařízením máme tu čest. Zvuku chybí dynamika a má poněkud plastový nádech.
Zvuk ze stereofonních zdrojů můžete pomocí DPL efektů rozšířit i do zadních kanálů, ale spíše mu tím uškodíte. Zcela se vytratí pravolevý prostor a kmitočtové spektrum se slije do jednoho nepřehledného chuchvalce.
Komprimované soubory mp3 lze přehrávat hned několika způsoby. Jednak z CD, ale také přes USB a systém je také vybaven speciálním konektorem pro přímé připojení iPodu – stojan dostanete v ceně. Lze říci, že zvuk z těchto zdrojů je na velmi slušné úrovni a příznivci tohoto formátu nebudou zklamáni.
Systém je primárně určen ke sledování domácího kina a v tomto směru podává opravdu výborné výkony. Zvukový doprovod k filmům je reprodukován s vynikající lokalizací prostorových efektů a výborným rozlišením i těch nejjemnějších detailů. V akčních scénách skvěle sekunduje subwoofer, který vydává mohutné basy bez nežádoucích rezonancí. Zesilovač disponuje dnes již běžnými dekodéry prostorového zvuku, ale také novými Dolby TrueHD a DTS HD pro Blu-ray filmy.
Hudební DVD a BD jsou na tom již o něco hůře, protože basové tóny jsou zde podávány poněkud dunivě a ostatní kmitočty opět dostávají plastový nádech. Zvuk lze oživit pomocí prostorových efektů, které simulují akustiku ve skutečných koncertních halách a podle toho jsou i pojmenovány: Symphony Hall in Boston, Philharmonic Hall in Bratislava, Jazz Club in Seoul, Church in Seoul, Amphitheater (Rock concert). Musím přiznat, že jsem ani v jedné z nich nikdy nebyl (tedy kromě toho rockového koncertu pod širým nebem), takže nemohu potvrdit, že zvuk opravdu odpovídá skutečnosti.
Nejen DivX i ze sítě
Tento systém, na rozdíl od mnohých jiných BD systémů, umožňuje i přehrávání komprimovaných souborů DivX. Zobrazuje je v anamorfním formátu 16:9 a nečiní mu problémy ani vysoký datový tok kolem 6000 kbps. Titulky jsou zobrazeny po čtyřiceti znacích v maximálně čtyřech řádcích. Česká diakritika je samozřejmostí, ale jednu výtku bych měl. V obraze jsou umístěny poněkud vysoko a na světlých plochách jsou nečitelné, protože jsou bílé bez kontrastních okrajů.
Zamrzí především nemožnost přehrávání DivX a MKV souborů s vysokým rozlišením, a to i vzhledem k tomu, že televizory stejné značky to již umí. Přehrávání klasických DivX filmů z lokální sítě bylo po automatickém připojení bez problémů, Blu-ray přehrávač rychle našel dostupné složky na počítačích, které měly nastaveno sdílení souborů, z nich šlo okamžitě přehrávat jak video, tak fotografie i hudba. Zde tedy naopak musím vyjádřit velkou pochvalu.
Obraz k televizoru nebo projektoru můžete přivést přes analogové výstupy video a component video nebo samozřejmě přes digitální HDMI, přes který přístroj dodává i z obyčejných DVD obraz přepočítaný až na 1080p. Pochopitelně tu nejvyšší kvalitu obrazu si vychutnáte z disků Blu-ray (podpora 1080p/24Hz je již standardem).
Obrázky JPEG si můžete prohlížet z CD, ale i prostřednictvím konektoru USB. Systém nabízí standardní funkce, jako jsou listování po jednotlivých obrázcích, slideshow, otáčení a zvětšování. Na všechny pokyny reaguje svižně a obraz je velmi dobrý.
V centrální jednotce je zabudován i FM RDS tuner, který má zvuk odpovídající rozhlasovému vysílání, ale jeho citlivost je citelně slabší. Na dodávanou náhražku FM antény jsem nebyl schopen vyladit stanice bez šumu. Po připojení k venkovní anténě je již vše bez problémů. Stanice můžete ladit ručně i automaticky a uložit je do patnácti předvoleb.
Dálkové ovládání má letos větší rozměry a nový vzhled. Díky tomu je vše daleko přehlednější
Samsung HT-BD 1250 je určen zejména příznivcům domácího kina, kteří poslouchají hudbu jako kulisu k jiné činnosti, těm se odmění vynikajícím filmovým zvukem a obrazem ve vysokém rozlišení. Kladem kina je především velmi dobrá výbava a slušné možnosti propojení či rozšíření. Vzhledem k tomu, že tento systém domácího kina s Blu-ray mechanikou (a HD dekodéry) je jen o pár tisíc dražší než podobná domácí DVD kina, zájemcům ho můžeme jen doporučit.
Samsung HT-BD1250
Cena (orientační) 14 000 Kč
Centrální jednotka
- Výkon zesilovače : 4 x 165 W(3ohm), 170 W (3ohm) centr, 170 W (3ohm) centr
- Výstupy: video, component video, HDMI (1080p, 1080i, 720p, 576p)
- Vstupy: anténa, audio, 2x digital optical audio, LAN (možnost aktualizace firmwaru), USB, iPod
- Dekodér: DPLII, Dolby Digital, DTS, Dolby Digital TrueHD, DTS-HD
- Tuner: RDS FM, 15 předvoleb
- Přehrává: CD, CD-R, DVD, DVD-R/RW, BD, BD-R/RE, MP3, JPEG, DivX
- Hmotnost: 4,4 kg
- Příslušenství: kabel video, FM anténa, reprokabely, kolébka pro iPod, dálkové ovládání
Přední a zadní reprosoustavy
- Výkon: 165 W (3 ohm)
- Frekvenční rozsah: 140 Hz – 50 kHz (přední), 140 Hz – 20 kHz (zadní)
- Rozměry (š/v/h): 100,5 x 210 x 99 mm
- Hmotnost: 0,7 kg
Cenrální reprosoustava
- Výkon: 170W (3 ohm)
- Frekvenční rozsah: 140 Hz – 20 000 Hz
- Rozměry (š/v/h): 300 x 59 x 50 mm
- Hmotnost: 0,33 kg
Subwoofer
- Výkon: 170W (3 ohm)
- Frekvenční rozsah: 40 Hz – 160 Hz
- Rozměry (š/v/h): 201 x 403 x 410 mm
- Hmotnost: 5,39 kg
Zapůjčil
AVmania.cz hodnotí |
design a provedení | | 9/10 |
ovládání | | 10/10 |
zvuk domácí kino | | 10/10 |
zvuk audio (CD) | | 6/10 |
zvuk audio (MP3) | | 8/10 |
obraz | | 10/10 |
celkem | | 9/10 |