Samsung HT-BD1250: test domácího BD kina 5.1

13. června 2009
TWEET SDÍLET
Za překvapivě nízkou cenu nabízí Samsung povedené kompletní 5.1 Blu-ray kino. Nechybí ani přehrávání DivX filmů ze sítě.

Výrobci začali konečně nabízet i systémy domácího kina s možností přehrávání záznamů s vysokým rozlišením na Blu-ray discích a Samsung je jako vždy průkopníkem i v tomto segmentu. V dnešním testu jsme se zaměřili na systém HT-BD 1250, který je sice na nižší příčce BD systémů Samsungu, ale nabízí i funkce, které i mnohem dražší systémy konkurence neposkytují. Mám na mysli nejen přehrávání souborů DivX či mp3, ale také jednoduchý přístup k souborům v lokální síti. Jak je na tom však po zvukové a obrazové stránce? No, uvidíme.

Klepněte pro větší obrázek

Nižší ceně na první pohled odpovídá i poměrně malá krabice, ve které je systém dodáván. V ní nalezneme řídící jednotku, která je vyrobena z lesklého černého plastu a obsahuje BD/DVD/CD mechaniku, FM RDS tuner a potřebné zesilovače – výstup pro sluchátka bohužel chybí. Dále jsou zde reprobedýnky pro všechny kanály (rovněž plastové), které se umisťují na dodávané plastové podstavce (pomocí nich je lze upevnit i na stěny) a mohutný (ale poměrně lehký) subwoofer z dřevotřísky, jehož reproduktor je vyveden dozadu a nátrubek basreflexu dopředu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vše propojíte s centrální jednotkou dodávanými tenkými kabely, které jsou již klasicky zakončeny barevně odlišenými konektory. Dálkové ovládání je designově shodné se systémem a je přehledné, avšak bez nočního podsvícení. Pokud si na lesklém plastu naděláte otisky, můžete je vyleštit dodávaným hadříkem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po zapnutí se rozsvítí přehledný bodový displej, na obrazovce vás uvítá firemní logo laděné domodra a uslyšíte uvítací znělku (ta se dá vypnout). V menu, které neovládá češtinu, nastavíte všechny potřebné hodnoty (formát TV, rodičovský zámek, nastavení úrovně jednotlivých kanálů atd.). Ventilátor aktivního chlazení je zde velmi nenápadný a není slyšet ani v hodně tichých pasážích.

Klepněte pro větší obrázek

K propojení a možnostem zadního panelu je nutno ale říci ještě několik věcí. Předně výrobce nabízí dva digitální optické vstupy pro externí zdroj prostorového zvuku (například TV + satelit). Vzhledem k tomu, že HT-BD1250 je kompatibilní s BD profilem 2.0 (BD-Live, např. PIP + přehrávání bonusových materiálů z internetu), tak naleznete vzadu konektor RJ45 pro připojení internetu a lokální počítačové sítě. Pokud ale máte doma bezdrátovou Wi-Fi síť, můžete využít i tu, je však třeba dokoupit příslušné rozšíření (nabídku v menu již máte). A konečně poslední je možnost volitelného rozšíření systému o bezdrátový přenos zvuku k zadním reproduktorům.

Zvuk

Poslech hudby z CD je na tento druh systému velmi slušný. Malé bedýnky hrají lépe než byste od nich čekali, ale samozřejmě zvuk není nic pro hifisty. Lze říci, že jimi produkovaný zvuk má vyrovnané kmitočtové spektrum, kterému nechybí ani středy, se kterými má většina těchto systémů potíže. Rock a pop jako hudební kulisa znějí velmi přijatelně, ale na nahrávkách vážné hudby, zejména velkých symfonických orchestrů, je znát, s jakým zařízením máme tu čest. Zvuku chybí dynamika a má poněkud plastový nádech.

Klepněte pro větší obrázek 

Zvuk ze stereofonních zdrojů můžete pomocí DPL efektů rozšířit i do zadních kanálů, ale spíše mu tím uškodíte. Zcela se vytratí pravolevý prostor a kmitočtové spektrum se slije do jednoho nepřehledného chuchvalce.

Komprimované soubory mp3 lze přehrávat hned několika způsoby. Jednak z CD, ale také přes USB a systém je také vybaven speciálním konektorem pro přímé připojení iPodu – stojan dostanete v ceně. Lze říci, že zvuk z těchto zdrojů je na velmi slušné úrovni a příznivci tohoto formátu nebudou zklamáni.

Klepněte pro větší obrázek

Systém je primárně určen ke sledování domácího kina a v tomto směru podává opravdu výborné výkony. Zvukový doprovod k filmům je reprodukován s vynikající lokalizací prostorových efektů a výborným rozlišením i těch nejjemnějších detailů. V akčních scénách skvěle sekunduje subwoofer, který vydává mohutné basy bez nežádoucích rezonancí. Zesilovač disponuje dnes již běžnými dekodéry prostorového zvuku, ale také novými Dolby TrueHD a DTS HD pro Blu-ray filmy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hudební DVD a BD jsou na tom již o něco hůře, protože basové tóny jsou zde podávány poněkud dunivě a ostatní kmitočty opět dostávají plastový nádech. Zvuk lze oživit pomocí prostorových efektů, které simulují akustiku ve skutečných koncertních halách a podle toho jsou i pojmenovány: Symphony Hall in Boston, Philharmonic Hall in Bratislava, Jazz Club in Seoul, Church in Seoul, Amphitheater (Rock concert). Musím přiznat, že jsem ani v jedné z nich nikdy nebyl (tedy kromě toho rockového koncertu pod širým nebem), takže nemohu potvrdit, že zvuk opravdu odpovídá skutečnosti.

Nejen DivX i ze sítě

Tento systém, na rozdíl od mnohých jiných BD systémů, umožňuje i přehrávání komprimovaných souborů DivX. Zobrazuje je v anamorfním formátu 16:9 a nečiní mu problémy ani vysoký datový tok kolem 6000 kbps. Titulky jsou zobrazeny po čtyřiceti znacích v maximálně čtyřech řádcích. Česká diakritika je samozřejmostí, ale jednu výtku bych měl. V obraze jsou umístěny poněkud vysoko a na světlých plochách jsou nečitelné, protože jsou bílé bez kontrastních okrajů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zamrzí především nemožnost přehrávání DivX a MKV souborů s vysokým rozlišením, a to i vzhledem k tomu, že televizory stejné značky to již umí. Přehrávání klasických DivX filmů z lokální sítě bylo po automatickém připojení bez problémů, Blu-ray přehrávač rychle našel dostupné složky na počítačích, které měly nastaveno sdílení souborů, z nich šlo okamžitě přehrávat jak video, tak fotografie i hudba. Zde tedy naopak musím vyjádřit velkou pochvalu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Obraz k televizoru nebo projektoru můžete přivést přes analogové výstupy video a component video nebo samozřejmě přes digitální HDMI, přes který přístroj dodává i z obyčejných DVD obraz přepočítaný až na 1080p. Pochopitelně tu nejvyšší kvalitu obrazu si vychutnáte z disků Blu-ray (podpora 1080p/24Hz je již standardem).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Obrázky JPEG si můžete prohlížet z CD, ale i prostřednictvím konektoru USB. Systém nabízí standardní funkce, jako jsou listování po jednotlivých obrázcích, slideshow, otáčení a zvětšování. Na všechny pokyny reaguje svižně a obraz je velmi dobrý.

V centrální jednotce je zabudován i FM RDS tuner, který má zvuk odpovídající rozhlasovému vysílání, ale jeho citlivost je citelně slabší. Na dodávanou náhražku FM antény jsem nebyl schopen vyladit stanice bez šumu. Po připojení k venkovní anténě je již vše bez problémů. Stanice můžete ladit ručně i automaticky a uložit je do patnácti předvoleb.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dálkové ovládání má letos větší rozměry a nový vzhled. Díky tomu je vše daleko přehlednější

Samsung HT-BD 1250 je určen zejména příznivcům domácího kina, kteří poslouchají hudbu jako kulisu k jiné činnosti, těm se odmění vynikajícím filmovým zvukem a obrazem ve vysokém rozlišení. Kladem kina je především velmi dobrá výbava a slušné možnosti propojení či rozšíření. Vzhledem k tomu, že tento systém domácího kina s Blu-ray mechanikou (a HD dekodéry) je jen o pár tisíc dražší než podobná domácí DVD kina, zájemcům ho můžeme jen doporučit.

Samsung HT-BD1250

Cena (orientační) 14 000 Kč

Centrální jednotka

 • Výkon zesilovače : 4 x 165 W(3ohm), 170 W (3ohm) centr, 170 W (3ohm) centr
 • Výstupy: video, component video, HDMI (1080p, 1080i, 720p, 576p)
 • Vstupy: anténa, audio, 2x digital optical audio, LAN (možnost aktualizace firmwaru), USB, iPod
 • Dekodér: DPLII, Dolby Digital, DTS, Dolby Digital TrueHD, DTS-HD
 • Tuner: RDS FM, 15 předvoleb
 • Přehrává: CD, CD-R, DVD, DVD-R/RW, BD, BD-R/RE, MP3, JPEG, DivX
 • Hmotnost: 4,4 kg
 • Příslušenství: kabel video, FM anténa, reprokabely, kolébka pro iPod, dálkové ovládání

Přední a zadní reprosoustavy

 • Výkon: 165 W (3 ohm)
 • Frekvenční rozsah: 140 Hz – 50 kHz (přední), 140 Hz – 20 kHz (zadní)
 • Rozměry (š/v/h): 100,5 x 210 x 99 mm
 • Hmotnost: 0,7 kg

Cenrální reprosoustava

 • Výkon: 170W (3 ohm)
 • Frekvenční rozsah: 140 Hz – 20 000 Hz
 • Rozměry (š/v/h): 300 x 59 x 50 mm
 • Hmotnost: 0,33 kg

Subwoofer

 • Výkon: 170W (3 ohm)
 • Frekvenční rozsah: 40 Hz – 160 Hz
 • Rozměry (š/v/h): 201 x 403 x 410 mm
 • Hmotnost: 5,39 kg

Zapůjčil

 

AVmania.cz hodnotí
design a provedeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
zvuk domácí kinoKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
zvuk audio (CD)Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
zvuk audio (MP3)Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Témata článku: Domácí kino, Samsung, Test

Určitě si přečtěte

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

3 AVmania.cz, Marek Čech

AVmania.czMarek Čech
Filmy
TCL 65C815: Stohertzový 4K HDR LCD televizor s výborným zvukem [test]

TCL 65C815: Stohertzový 4K HDR LCD televizor s výborným zvukem [test]

Volali jste po testu TCL a tak ho zde máte. Android OS, VA panel a 100 Hz. To na první pohled nezní špatně, co říkáte?

31 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TCLLCD a LEDTestyTelevizory
EISA: nejlepší AV produkty pro domácí kino pro rok 2020/2021

EISA: nejlepší AV produkty pro domácí kino pro rok 2020/2021

Které reproduktory, subwoofer či AV přijímač považuje EISA za nejlepší a nejzajímavější ve svých kategoriích? Nechybí ani soundbary.

6 Jaromír Puk

Jaromír Puk
EISA
Pozor. Konec DVB-T neznamená konec koncesionářských poplatků pro ČT a ČRo

Pozor. Konec DVB-T neznamená konec koncesionářských poplatků pro ČT a ČRo

** Necháte si televizor s DVB-T? Poplatky se vás stejně týkají. ** Jaký je oficiální výklad zákona a co říkají ČT a ČRo? ** Proč je zákon špatně a měl by se změnit?

95 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
Přechod na DVB-T2DVB-T2
Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

Tomáš Holčík
Televizory
Chromecast with Google TV: vyzkoušeli jsme nejnovější přehrávač od Googlu

Chromecast with Google TV: vyzkoušeli jsme nejnovější přehrávač od Googlu

Nový přehrávač Googlu trochu budí nejistotu novou podobou operačního systému, ale obavy nejsou na místě. Dostanete dostupnou garantovanou kvalitu pro bezstarostné sledování obsahu z internetu.

23 Tomáš Holčík

Tomáš Holčík
Android TVHD přehrávačeVideo
12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

15 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Sony WH-1000XM4: nejlepší bezdrátová sluchátka s ANC jsou ještě lepší [test]

Sony WH-1000XM4: nejlepší bezdrátová sluchátka s ANC jsou ještě lepší [test]

Po představení sluchátek WH-1000XM4 padalo hodně dotazů, oč jsou nová sluchátka lepší, než stávající WH-1000XM3. Přece jen, třetí generace byl výborná. Musím však potvrdit, že čtvrtá je lepší - a to podstatně. Jestli stojí za příplatek? Domnívám se, že ano.

82 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka