Revoluce. Samsung vyrobil dálkový ovladač, který mění signál Wi-Fi na energii | Zdroj: Samsung

Zdroj: Samsung

Revoluce. Samsung vyrobil dálkový ovladač, který mění signál Wi-Fi na energii

Před rokem Samsung oznámil, že u některých televizních ovladačů nahradí jednorázové baterie kombinací akumulátoru a malého solárního panelu. Letos posouvá koncept Eco Remote zase o kousek dál – fotovoltaiku doplní modul „schopný zachytávat rádiové vlny a měnit je v elektrickou energii“. V praxi má jít nejčastěji o signál z routeru – je prakticky zaručené, že kde bude chytrá televize, bude i Wi-Fi.

O takové technologii se mluví už roky, ale nikdo ji ještě nedostal do produkčního zařízení. Hlavním důvodem je, že se hodí pouze u velmi nízkého odběru energie, takže DO je ideální volba.

Otázkou je, nakolik tohle sklízení signálu přispěje k celkové spotřebě ovladače. Fotovoltaika je přece jen prověřenější technologie, pracuje se slunečním i umělým světlem, ale nevýhodou je umístění panelu na zádech. I kdyby kombinace obou ekologických zdrojů energie selhalo, má ovladač konektor USB-C, kterým je možné integrovaný akumulátor dobít

Loni Samsung tvrdil, že koncept Eco Remote může světu během sedmi let ušetřit až 99 miliónů jednorázových baterií. Firma zkoumala možnosti sklízet kinetickou energii při fyzické manipulaci s ovladačem, nebo dokonce vyrábět elektřinu z vibrací mikrofonu, ale rádiové vlny se patrně osvědčily jako nejsmysluplnější.

via The Verge

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud