Samsung MX-J630: Hi-Fi mikrověž jako transformer [test]

1. září 2015
TWEET SDÍLET
Mikrosystémy jsou stále jedním z nejčastěji prodávaných zařízení. Na trhu je obrovské množství přístrojů a každý je něčím specifický. U Samsungu MX-J630 je to mimo jiné design.

Výrobky značky Samsung jsou po stránce designu obvykle všechno, jen ne nudné. A to platí i o testovaném mikrosystému, který zaujme na první pohled svým provedením, kde dominují šestiúhelníky a osmiúhelníky nejrůznějších tvarů a ne/pravidelností.

hce counter

Po prvním pohledu budete tento systém vizuálně milovat anebo naopak nesnášet, nic mezi tím se pravděpodobně nenajde. Svým designem je samozřejmě také předurčeno, kam si jej postavíte. Nebude to asi ideální zařízení do prostorného obývacího pokoje zařízeného nábytkem z masivního dřeva. Naopak do studentského pokoje může být vhodným přístrojem, a to jak kvůli vizuální, tak kvůli funkční stránce.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavním důvodem našeho testu byla otázka, zda se vyplatí či zda má smysl pořizovat mikrosystém s bluetooth v cenové hladině do cca 5000 Kč, který by mohl být zajímavým doplňkem studentského pokoje a zároveň konkurencí dnes stále rozšířenějším bluetooth reproduktorům.

Ergonomie na úkor designu

V nabídce má Samsung dva prakticky stejné mikrosystémy (MX-J630 a MX-J730), které se mírně liší designem reproduktorů a především pak jejich výkonem. Samotný design je velice úzce spjat s ergonomií a ta bohužel patří k horšímu průměru.

Hlavní jednotka je v horní části zkosená směrem dozadu – na tomto zkosení je umístěn displej, takže jeho vizuální kontrola je praticky nemožná v okamžiku, kdy jednotku umístíte výše než 160 cm. Vhodné místo tak bude spíše pozice na nižší skříňce. Naopak reproduktory nejsou nijak zkosené a hrají klasicky směrem dopředu, takže byste je měli umístit v ideálním případě do úrovně hlavy/uší.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Displej v horní části je jednořádkový s modrým podsvícením, které lze regulovat ve dvou úrovních, vedle displeje vpravo je hlavní vypínač, vlevo pak tlačítko Footbal mode. Přímo pod displejem najdete výrazné tlačítko s červeným popiskem Giga Sound. Následuje osmiúhelníkový blok, ve kterém najdete hlavní ovladač hlasitosti a dalších jedenáct tlačítek pro ovládání systému – přepínání zdroje signálu a ovládání přehrávání CD.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pod velkým blokem jsou symetricky další dva ovladače – nastavení ekvalizéru, mezi nimiž najdete dvojici konektorů USB – jeden pro přehrávání a jeden pro nahrávání záznamu. Pod těmito konektory jsou dvířka CD mechaniky.

Klepněte pro větší obrázek

Zadní strana nabídne vstup pro anténu, dvojici cinch konektorů pro AUX vstup, servisní konektor a dvě zásuvky pro reproduktory. Ty mají proprietární konektor, do kterého je zalisovaná dvojice drátů – případná uživatelská výměna bude složitější, ať už bude kabel poškozený anebo příliš krátký pro vaše potřeby.

Klepněte pro větší obrázek

Dvojice reproduktorů je vyvedena z dřevotřísky tloušťky přibližně 15 mm a po stránce designové se výrobce snažil o sladění s hlavní jednotkou, což se od jisté míry podařilo. Reproduktory jsou dvoupásmové – ve střední části je velký středobasový měnič, v horní pak dva výškové měniče, které doplňuje dvojice bassreflexů ve spodní části.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Podle technických specifikací mají reproduktory výkon 115 W při impedanci 4 Ohmy. Frekvenční rozsah je 20 Hz – 20 kHz, odstup signál-šum pak 80 dB. Ve spodní části mají reproduktory gumové nožičky, na zadní stěně je pak výstup připojovacího kabelu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Funkce mírně podivné

Po funkční stránce budete mít k dispozici FM rádio, CD přehrávač, vstup vnějšího zdroje AUX, přehrávání z USB a v neposlední řadě také možnost pouštět zvuk z televize Samsung, podporující funkci TV Sound Connect.

Při poslechu rádia můžete do paměti přístroje uložit až 15 stanic, při poslechu hudby z USB je možné vytvářet vlastní playlisty a funkce Auto Change zajistí, že se bude hudba přehrávat nejprve z CD a poté na něj naváže přehrávání z USB. K dispozici je také funkce Non-stop relay, která nepřetržitě přehrává hudbu bez prodlevy mezi soubory – ovšem při aktivní funkci přístroj přeskočí na pozici 10 sekund následující skladby v okamžiku kdy zbývá 10 sekund do konce skladby předchozí.

Klepněte pro větší obrázek

Přehrávání Z CD a USB bez složek je jednoduché a pohodlné, jakmile však chcete listovat složkami na disku, budete proklínat jednořádkový displej, na kterém není prakticky nic vidět a zobrazuje místy nepotřebné informace. Ovládání přímo na přístroji je sice omezené, nicméně s na něj dá i přes výstřední design zvyknout. To ovšem nelze tvrdit o dálkovém ovládání, na němž najdete více jak čtvrtinu tlačítek, která jsou v kombinaci s mikrosystémem nefunkční – při jejich stisku se nestane nic anebo se na displei vypíše informace o tom, že funkce není podporována (anglicky).

Klepněte pro větší obrázek

Přehrávání z audio CD je bezproblémové avšak musíte se připravit na velmi hlučnou mechaniku, a to nejen při vysouvání, ale i při přehrávání a změně skladeb – mechanika jakoby rozrezonovává kovovo-plastovou konstrukci, což není dobře. Připojení prostřednictvím bluetooth je bezproblémové a dosah také není malý, bez problémů jsem přehrával hudbu z počítače vzdáleného cca 8 metrů.

Navíc v případě propojení s mobilním zařízením (telefon či tablet) můžete nainstalovat aplikaci Samung Audio Remote, s jejíž pomocí lze mikrosystém ovládat po stránce hlasitosti a nastavení ekvalizéru. V případě připojení k pokročilejšímu modelu pak můžete využít i dalších interaktivních nástrojů, jako je podbarvení reproduktorů či zvukové efekty. V kombinaci s MX-J630 však pouze nastavíte ekvalizér, hlasitost, případně automatické zapínání při přítomnosti spárovaného bluetooth zařízení.

Koupit či nekoupit?

Zvukový projev mikrosystému je poměrně přesvědčivý, avšak nutností je aktivovaný ekvalizér a také funkce giga sound. Ta by měla zlepšovat podání zvuku a „zesilovat hluboké tóny společně s vytvořením realistického zvuku“. V praxi to vypadá tak, že při vypnutí Giga Sound zní systém, jako ze zavřené popelnice, po jejím zapnutí se zvuk pročistí a samozřejmě zesílí basy. Proto je nutné ještě vybrat některý z přednastavených ekvalizérů anebo jej doladit ručně, poté je celkový zvuk poměrně vyvážený.

K dispozici je ještě „mrvítko“ Footbal Mode, které přidává do zvuku prostorový efekt, doporučujeme raději nepoužívat. Co se týká celkového zvukového projevu, tak ten je stabilní prakticky v celém rozsahu výkonu. Pouze při nejvyšší hlasitosti dochází ke slévání basů a membrány měničů již nestíhají. Už z určení mikrosystému je jasné, že mu bude sedět spíše elektronická a popová hudba, než klasika a jazz, což se nám potvrdilo. Hip-Hop je také poslouchatelný, stejně jako méně náročné rockové skladby.

Vyznění systému je však poměrně sterilní, chybí mu vřelost a teplé podání skladeb, které zní na jiných zařízeních mnohem lépe, ačkoliv na první poslech mají shodný prostor i dynamiku. Dalo by se říci, že systém hraje dost podobně, jak vypadá – technicky a mírně agresivně bez většího překvapení či oduševnění.

Hodnocení

Pokud bychom měli odpovědět na otázku ze začátku článku – tedy zda má smysl podobný systém kupovat místo bluetooth reproduktoru – asi bych odpověděl ne. Jako rozumnější varianta mi přijde pořídit si bluetooth přijímač za čtvrtinovou cenu a připojit jej ke stávajícímu mikrosystému.

Samotný bluetooth reproduktor v podobné cenové relaci už bude zvukově dostatečně na výši a směle může testovanému mikrosystému konkurovat. Nemluvě o tom, že současná mladá generace už přehrává z velké části pouze komprimované skladby a mnohdy ani audio CD nezná. Samotné propojení přes BT je navíc možné realizovat nejen z mobilu či tabletu, ale bez problému také z notebooku.

Samsung MX-J630

Cena: není v prodeji hce counter

  • Výkon zesilovače: max 230 W
  • Výstupy: USB REC
  • Vstupy: anténa, audio in
  • Tuner: FM, 15 předvoleb
  • Přehrává: CD, CD-R, MP3, WMA
  • Hmotnost: 2,15 kg
  • Rozměry: 200×308×230 mm
  • Příslušenství: FM anténa, dálkové ovládání

Přední reproduktory

  • Výkon: 115 W (4 ohm)
  • Frekvenční rozsah: 20 Hz – 20 kHz
AVmania hodnotí
design   7
zvuk   6
funkce   5
ovládání   4

 

hce counter

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Test, Samsung, Mikrosystémy, Hi-Fi systémy na Heureka.cz


Přehled telefonů, které dostanou Android 12. Dočkají se topmodely i levnější smartphony

Přehled telefonů, které dostanou Android 12. Dočkají se topmodely i levnější smartphony

** Pixely už jej mají, nyní se čeká na další mobilní výrobce ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V níže uvedeném seznamu se dozvíte, kde aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Seagate začne prodávat 20TB pevné disky i běžným smrtelníkům

Seagate začne prodávat 20TB pevné disky i běžným smrtelníkům

Karel Javůrek
ÚložištěPevné diskySeagate
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Recenze monitoru Huawei MateView GT. Zaoblené 3K s parádními barvami

Recenze monitoru Huawei MateView GT. Zaoblené 3K s parádními barvami

Huawei vyrazilo do herní branže se svým prvním herním monitorem. A rozhodně vykročilo správnou nohou.

Michal Maliarov
RecenzeHardware
Amazon možná skočí po seriálovém Mass Effectu. Smlouva je na spadnutí

Amazon možná skočí po seriálovém Mass Effectu. Smlouva je na spadnutí

Dočkáme se galaktického eposu i na obrazovkách?

Michal Maliarov
Mass EffectFilm