Samsung odkládá spuštění prodeje menšího 89" MikroLED televizoru

8. dubna 2022
TWEET SDÍLET

Souboj různých zobrazovacích technologií v posledních letech se vyvíjí spolu s rostoucí velikostí obrazovek televizorů. A fascinací zákazníků vysokým kontrastem. LG má svoje OLED (WRGB) obrazovky, Samsung letos u menších úhlopříček 55" a 65" má nabídnout vlastní OLED televizory s QD-OLED (RGB) panely.

Klepněte pro větší obrázek

Pro ty nejnáročnější, co chtějí bez ohledu na cenu prostě to největší, zde měly být MikroLED televizory. U nich každý obrazový bod tvoří samostatná LED dioda, a tak i tyto televizory mají nabídnout nejen dokonalou černou, ale na rozdíl od OLEDů také slibují vysoký celoplošný jas, zkrátka něco, s čím mají právě OLEDy problém.

Samsung svoje profesionální MikroLED panely vyrábí už několik let, 148" obrazovku „The Wall“ ukázal v roce 2018 a o rok později jsme viděli první prototyp 75" MikroLED televizoru. V roce 2021 pak Samsung začal prodávat svůj nejluxusnější 110" MikroLED televizor  – stojí 4 miliony korun.

Klepněte pro větší obrázek

V lednu na CESu 2022 oficiálně oznámil, že v květnu přidá do nabídky také menší 101" a 89" verzi MikroLED. Nicméně ukazuje se, že výrobu provází technologické problémy spojené se zmenšováním jednotlivých obrazových bodů, v tomto případu obrazových LED čipů. Zatím co větší modely mají LED čipy o velikosti 77 mikrometrů x 125 mikrometrů, nejmenší 89" obrazovka využívá čipy o hodně menší 34 x 85 mikrometrů.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhledem k problémům s výrobou Samsung posouvá uvedení na trh až na třetí čtvrtletí 2022, dá se předpokládat, že na IFA 2022 by mohlo být oficiální představení 89" MikroLED televizoru pro Evropu. Předběžně se odhaduje, že novinka by měla stát 80 000 dolarů (1 800 000 Kč). 

Zdroj: www.thelec.net, FlatspanelHD

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Samsung, MikroLED, Televize na Heureka.cz