10
Fotogalerie

Už i Samsung má televizor s OLED. Napodruhé. Bude ve velikostech 55" a 65" a ceny jsou překvapivě rozumné

Jihokorejský Samsung oficiálně představil svoji největší letošní novinku, OLED televizor S95B. Bude osazen novým QD-OLED panelem, který na rozdíl od LG má klasickou RGB strukturu, nikoliv WRGB, tedy s bílým bodem, které posouvá přesnost podání některých barev, zejména žluté. QD-OLED Samsung používá modrý zdroj světla, před kterým jsou barevné RGB filtry. Proti panelům od LG by měl nabídnou zejména bohatější a dynamičtější barvy.

Svůj první OLED představil Samsung už v roce 2013 (podobně jako LG), nicméně vzhledem k vysokým výrobním nákladům od spuštění sériové výroby nakonec upustil a soustředil se na vylepšování LCD technologie, to ostatně vedlo k pozdějšímu rozšíření nabídky o QLED technologii, tedy o LCD panely s Quantum Dot vrstvou. QLED panely tak nabídnou pokrytí většího barevného prostoru než klasické LCD, ale především vyšší jas, než OLED. Ostatně i přes zařazení QD-OLED do nabídky svých prémiových televizorů bude paralelně stále vyrábět a nabízet prémiové QLED televizory. 

2022_S95B_OLED_PC_02.jpg

Nové televizory Samsung OLED (firma už nebude oficiálně používat svůj termín QD-OLED ) budu ve velikostech 55" a 65", mají samozřejmě 4K rozlišení, udávaná frekvence obraz je 144 Hz. Operační systému bude už tradičně Tizen (verze 7.0), o zpracování obrazu se stará firemní procesoru Neural Quantum Processor 4K. Televizor má ultra široké pozorovací úhly (Ultra Viewing Angle).

QS95B_Side_NA.jpg

Dle dostupných informací z HDR formátů budou podporovány HDR10+ Adaptive, HDR 10, HLG, opět tedy chybí Dolby Vision.  Hráče potěší čtveřicí HDMI 2.1 vstupů s podporou 4K120P, VRR a FreeSync, ale také nový Gaming Hub.

Zvuk má být v konfiguraci 2.2.2 s Dolby Atmos a výkonem 60W, s technologií Samsung Object Tracking Sound a Q-Symphony.

Nový OLED televizor Samsung S95B se začne v ČR prodávat od poloviny dubna. Oficiální ceny jsou je 59 990 Kč (55”), resp. 79 990 Kč (65”), což je méně, než se předpokládalo.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud