Samsung PS42B450: test HD ready televizoru

3. listopadu 2009
TWEET SDÍLET
Velká obrazovka za nízkou cenu – na to láká levná HD ready plazma. Zaboduje i kvalitním obrazem a zvukem?

I když LED televizory společnosti Samsung jsou velmi populární, korejský výrobce nezapomíná ani na konkurenční technologii – plazmu. Důvod je jasný. Velká 42 palcová úhlopříčka s HD ready obrazovkou má sice doporučenou cenu přes 22 000, ale můžete ji pořídit již pod 13 tisíc korun českých. A to je už co říci. LCD televizory ve větších úhlopříčkách, které jsou vybaveny 100 Hz technologií a kompenzací pohybu jsou dražší, a tak sportovní a zejména filmový fanoušek stále bude pokukovat po plazmách. Ty, kdo chtějí „jen“ televizor, navíc upoutá, že PS42B450 nemá žádné čtečky karet ani USB přehrávače fotek či videí, takže pro toho, kdo to považuje za zbytečné, to může být zajímavá volba.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klasický vzhled, nové ovládání

Samsung sází na klasický konzervativní design, který je vylepšen nenápadným pruhem na spodní straně. Lesklý černý rám je standardně široký a poměrně robustní otočný podstavec také bude magnetem na případné otisky prstů – což je daň za eleganci.

Základní tlačítka tentokrát výrobce umístil vpravo na čelo rámu – jsou doteková, symboly jsou hmatové, takže i za tmy je můžete využít. To považuji za dobré řešení – neruší, přitom jsou funkční a velmi dobře dostupné.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dálkové ovládání hodně změnilo a připomíná ovladače japonských výrobců Sony a Panasonic – působí robustněji, přehledněji, téměř všechna tlačítka na správných místech, jednoduše zde velká pochvala za změnu.

Konektory a připojení

Na levé straně za stranou naleznete dobře přístupné konektory pro připojení analogové (kompozitní vstup)i digitální kamery (HDMI vstup), nechybí ani nezbytný CI slot. Vzadu je vidět odklon od klasických analogových vstupů a nižší cena televizoru. Dva HDMI vstupy (jeden s externím vstupem zvuku) určitě v budoucnosti využijete, jeden SCART doplňuje již jen komponentní vstup a RGB pro PC.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pokud potřebuje dva SCARTy, musíte buď využít přes redukci boční kompozitní vstup, nebo máte smůlu, chybí i S-video. Štěstí naopak má ten, kdo chce zvuku televizoru připojit k domácímu kinu – analogový stereovýstup doplňuje digitální optický. Pokud posloucháte večer filmy přímo z televizoru přes sluchátka, máte smůlu – sluchátkový výstup budete hledat marně.

Klepněte pro větší obrázek

Přepínání vstupů je přehledné, v menu televizoru jednotlivým vstupům můžete při řadit i název připojeného přístroje (DVD, satelit, Blu-ray atd.), nepoužité vstupy bez signálu se zobrazí ale nenabídnou, to vše jen zjednodušuje. Jak jsem se již zmínil čtečku SD karet či USB vstup (například pro prohlížení fotografií), to u tohoto levného televizoru nenajdete a musíte jít skutečně do vyšších modelů.

Tuner, menu a nabídka

Vybavení tunery se rok od roku zlepšuje. U této plazmy naladíte digitální i analogové programy a to nejen ze vzduchu (DVB-T), ale i z kabelu (DVB-C), navíc je televizor schopný zobrazit i HD programy(MPEG-4 AAC). V praxi to znamená, že z aktuálních programů můžete přijímat všechny.

Bohaté menu je samozřejmě kompletně počeštěné, i když některé výrazy jsou přeloženy, ač to jinak zvykem není, což může být někdy matoucí (například elektronický programový průvodce, EPG – Guide, je přeložen jako „návod“, na dálkovém ovladači naleznete ovšem původní anglický termín Guide). Automatická instalace vám nabídne naladění jak analogového, tak digitálního tuneru, testovaný televizor ale neseřadil stanice dle tuzemských zvyklostí, navíc je smíchal s radiostanicemi, takže „přeskládání“ podle osobních preferencí zůstane na vás.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Příjemnou vlastností je popis upravované hodnoty či položky v menu, kdy se ve spodním pruhu zobrazí nápověda a vysvětlení co položka ovlivňuje. Vzhledem k tomu, že nabídka je opravdu bohatí a uživatel má možnost nastavit i věci, které jsou jinak běžně skryty, povalžuji to za velmi užitečné. Nechcete-li kompletní menu přes tlačítko Tools se rychle dostanete k nastavení přednastaveného režimu obrazu, zvuku či úspory – pohodlné a rychlé. Kompletní menu skýtá i možnosti nastavení pro náročné diváky a šťouraly, kam běžný smrtelník nezabrousí (ochrana proti vypalování, vyvážení bílé, gama, úroveň černé, atd.).

Pro přehled kanálů je zvláštní menu, kde vedle čísla předvolby a stanice je i název aktuálního pořadu, který můžete sledovat. Vybrat si samozřejmě můžete i jen ty vaše oblíbené. Přes tlačítko „info“ se pak dozvíte název pořadu, na který koukáte.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

„Guide“ na dálkovém ovladači pak slouží k vyvolání EPG (zde trochu nelogicky pojmenováno „návod“), kde si můžete (jak je zvykem) vybrat mezi dvěma zobrazeními (stručné, úplné). Majitelé starších rekordérů (DVD, VHS) uvítají možnost naprogramovat spuštění zvoleného pořadu v zadaný čas, a nahrávat tak z SCART výstupu na externí zařízení, které digitální tuner nemá.

Klepněte pro větší obrázek
Užitečný může být v menu přítomný „průvodce připojením HD“, který vám případě pomůže dostat z televizoru maximální kvalitu obrazu

Spotřeba

Patříte-li mezi lidi, které zajímá spotřeba nového televizoru, tak jsme pro vás udělali pár měření. Měření probíhalo při zapnutém dynamickém režimu obrazu s různě nastaveným úsporným režimem, takže samozřejmě při nastavení obrazu na „standard“ či „kino“, spotřeba ještě dále poklesne. Jde v podstatě opět tzv. o maximální hodnoty. Podotýkám, že hodnot jsou okamžité, neboť spotřeba u plazmy kolísá v závislosti na aktuálním jasu sledovaného obrazu. Osobně hodnoty považuji za příznivé, pro běžné sledování obrazu mi subjektivně vyhovovalo střední nastavení úspory.

Měření okamžité spotřeby

dynamický režim

bez úspory

nízká

střední

vysoká

světlá scéna (film)

200 W

188 W

165 W

122 W

tmavá scéna (film)

91 W

71 W

65W

57 W

ČT Sport - atletika

246 W

236 W

173 W

147 W

Obraz

Na první pohled působí obraz příjemně a při vhodném nastavení jistě mnohé uspokojí. Tuner má vcelku dobrý přepočet obrazu a u kvalitnějších digitálních stanic. U horších (s malým datovým tokem) si televizor už méně poradí s chybami obrazu, to ale není nic nezvyklého. Podáním někdy spíše připomíná klasické CRT televizory. Záleží také na obrazové kvalitě vysílaného pořadu, čím je novější a „lepší“, tím také budete spokojeni s obrazem televizoru. Starší pořady například na Nově ale vypadají někdy velmi špatně, jednoduše – velká úhlopříčka je nemilosrdná. Filmy z Blu-ray přehrávače či z kvalitního DVD vypadají subjektivně velmi dobře, stejně jako například vysílání atletiky na ČT sport vypadalo výborně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pokročilejší možnosti nastavení obrazu

Výrobce se chlubí 100 Hz technologií, 18-bitovým zpracováním obrazu a dále potlačením odrazů okolí v obrazovce (filtr). Kladem je také perfektně ostrý obraz i v akčních filmech a u sportu se ani na tak levném televizoru nemusíte například obávat rozmazaného „neviditelného“ puku, který na levných LCD televizorech někdy spíše tušíte, než vidíte. Záporem je, že při statickém obrazu citlivější jedinci budou vnímat lehké „blikání“ obrazu. Potlačení odrazů také není úplně dokonalé a televizor má i nižší jas než LCD, a tak stejně jako ostatní plazmy i tato je spíše vhodnější pro sledování filmů večer, nikoliv v jasně osvětlené místnosti, o sluncem zalité obrazovce už nemluvě.

Jestli uvidíte tuto plazmu ve standardně osvětlené prodejně, bude se vám jevit obraz, zejména proti vedle stojícímu LCD, šedý. Doma, kde je vnější osvětlení slabší, bude dojem ale lepší. Detaily šedé ve stínech jsou vcelku dobré, standardně výborně působí černá (0,13 cd/m2). Barevné přechody i díky 18-bitovému zpracování obrazu působí dobře. Maximální jas je v běžných podmínkách dostačující (naměřeno 196 cd/m2), jas v režimu kino se samozřejmě sníží, nicméně stále pro někoho může být dost vysoký (141 cd/m2), ale při nastavení druhého stupně úspory energie klesne na velmi příjemnou úroveň (85 cd/m2).

Klepněte pro větší obrázek 
Barevný prostor a nastavení barev ve standardním režimu

Co u testovaného televizoru se výrobci moc nepovedlo? Nastavení barev. Při měření vykazoval televizor velké odchylky od správných hodnot, a to u prakticky všech barev v celém spektru, bez ohledu na nastavený režim, i odstíny šedé byly „mimo“. Běžný divák si toho asi nevšimne, nicméně náročnější filmový fanoušek asi bude rozladěn. Vzhledem k nízké ceně televizoru nelze očekávat zázraky, nicméně množství nastavitelných hodnot obrazu naznačuje, že výrobce přeci jen má ambice oslovit i ty náročnější, co mají hluboko do kapsy. Ale možná se výrobce spoléhá na to, že ti si už obraz doladí sami (bohaté možnosti mají).

Zvuk

Průměrný, tak by se asi dal charakterizovat zvuk. Pokud plánujete sledovat na plazmě filmy a máte domácí kino, pak se zvukem budete spokojeni. V opačném případě, kdy budete poslouchat filmy z televizoru, pak nikoliv. Při nastavení zvuku na „Film“ lze již při polovině nastavení slyšet začínající zkreslení, při větší hlasitostech je pak vyloženě rušivé (hlavně basy zahlcují zvuk).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pomůže vypnutí účinného prostorového efektu, pak je zvuk ale plochý a nevýrazný. Při běžném sledování je již zvuk bez problémů velmi dobře srozumitelný a čistý. Opět lze říci, že běžný divák bude spokojený, náročnější si dokoupí externí ozvučení, případně se poohlédnou jinde.

Verdikt

Velká úhlopříčka za výbornou cenu, tím televizor boduje především. Taktéž musím vyzdvihnout bohaté menu, uživatelskou přívětivost a kompletní tunerovou výbavu pro „kabelovky“ i pozemní vysílání. Výrobce také nabídne příznivou spotřebu. Slabší konektorovou výbavu se snaží Samsung nahradit třemi HDMI vstupy, kvalita obrazu je také vcelku dobrá, nicméně náročnější z jeho podprůměrného nastavení nadšeni nebudou a vrhnou se asi na podrobné ruční nastavení, které naštěstí televizor umožňuje. Zejména silná konkurence dalších levných a velmi dobrých plazmových televizorů konkurenčních výrobců tento televizor ale znevýhodňuje.

Samsung PS42B450

cena (orientační) 12 990 Kč

 • Úhlopříčka obrazovky (v palcích)  42 ''
 • Úhlopříčka obrazovky (v cm)  107
 • Kontrastní poměr  2 000 000 : 1
 • Rozlišení  1024 x 768 pix.
 • Integrovaný DVB-T tuner  Ano
 • Podpora MPEG4  Ano
 • HDMI  Ano
 • Hřebenový filtr  3D
 • Teletext  Ano
 • Stránková paměť teletextu  1 000
 • Menu  české
 • Zvuk  SRS TruSurround HD
 • Hudební výkon  2 x 10 W
 • Integrovaný subwoofer  Ne
 • Timer Ano
 • Video vstupy 3 x HDMI, SCART, komponentní, kompozitní, DVI
 • Počet reproduktorů 2
 • PC vstupy Ano
 • Komponentní Ano
 • Barva černá
 • Popis Plasma TV, Real 100Hz, HD Ready
 • Specifické funkce Filter Bright, EPG, CL slot, Dnle+, Super Black Panel, WCE2, Filmový mód, automatické ladení
 • Standardně dodávané příslušenství otočný podstavec
 • Šířka  105,5 cm
 • Výška  66 cm
 • Hloubka  7,4 cm
 • Hmotnost  24,1 kg  

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek5/10
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Test, Samsung, Plazma, Televize na Heureka.cz

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Kdo by nechtěl vrátit čas a něco změnit? Vybrali jsme nejlepší komedie, sci-fi, vážnější i zamilované filmy, které mají společné téma cestování v čase.

Jaromír Puk
Filmy, které musíte vidět
Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory
Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Když jsem dopisoval článek o nižším modelu C835, vyřkl jsem myšlenku, že budu s napětím čekat na modely roku příštího, roku 2023. Proč? Abych zjistil, zda TCL byla schopna udržet mimořádnou kvalitu. Ale proč čekat tak dlouho?

Alexandr Bray
Google TVTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět