Samsung QE55Q70R: 4K QLED a umělá inteligence v akci [test 4K HDR LCD TV]

13. května 2019
TWEET SDÍLET
QLED loni dospěl a nejvyšší řada aspirovala na nejlepší LCD TV všech dob. Letos i do nižších řad QLEDů zamířilo přímé zadní podsvícení a upscaling s prvky umělé inteligence, který se loni objevil u 8K QLEDu. A výsledek?

Plusy

 • Kompletní práce s obrazem, včetně kontrastu
 • Přirozené plnohodnotné barvy
 • Slušná černá a zářivá bílá
 • HDR
 • Snaha o co nejvyšší čistotu obrazu
 • Pohodový zvuk s basovou složkou
 • Satelitní tuner uřídí motorově natáčenou parabolu (USALS, DiSEqC 1.2)
 • Korektní chod firmwaru (stabilita operačního systému Tizen)
 • Ekvalizér
 • Přehlednost menu
 • Intuitivní ovládání s One Remote
 • FastScan pro satelit (Skylink)
 • Velká dávka využitelných aplikací
 • Práce s titulky
 • Ambient Mode
 • Design

Minusy

 • Vynucuje si účet pro instalaci aplikací
 • Pro citlivý zrak - frekvence řízení podsvícení panelu
 • Sem tam světlé probliknutí u přepínání stanic
 • Nutnost instalovat aplikaci pro HbbTV
 • Pro někoho - chybějící USB 3.0
 • Zdvojené tunery s jedním CI+ slotem
 • Bixby s ovládáním a vyhledáváním přes mikrofon v ovladači neumí česky
9/10
Hodnocení

Samsung redakci avmania.cz vyslal první vlaštovku roku 2019. QLED 4K/UHD HDR LCD televizor s označením QE55Q70RAT. Jak naznačuje jedna z číslovek v názvu, jedná se o 55“ velikost, která je druhá nejmenší v představené typové řadě. Doplňuje vzrostlejší bratrstvo, kteréžto velikostně stoupá od 65“ přes 75“ až po 82“ obra. Na druhé straně o dvě hlavy přeskakuje menšího sourozence v dnes již, dá se napsat, základní (skoro dospělé) 49“ úhlopříčce.   

Klepněte pro větší obrázek

Druhou informací vyvěrající z názvu jest použitá technologie panelu – Quantum Dot se 100% objemem barev. Spíše polomatnému panelu dodává potřebnou „šťávu“ přímé zadní podsvícení (Direct Full Array). Technologie Quantum HDR 1000 (HDR10+/HLG) vás chce nechat objevovat novou úroveň vysokého dynamického rozsahu (HDR). Vzhledem k výraznějšímu kontrastu vám už údajně neunikne žádný detail. Procesor Quantum 4K řídí operační systém Tizen, proudící hbitě v žilách testovaného borce.

Umělá inteligence AI Upscaling využívá strojové učení k redukci šumu, obnovení detailů a zostření hran zobrazených objektů nebo textu. Libovolný obsah tak vylepší téměř do kvality 4K rozlišení. Samsung přidává Inteligentní režim, a to pro obraz i zvuk. Nebojte se – uživatel má možnost jednotlivé součásti deaktivovat. Nechybí novinka z loňska – Ambient Mode. Režim Ambient promění vypnutou obrazovku na prostor pro prezentaci fotografií, designové dekorace nebo se jednoduše přizpůsobí barvě okolní stěny. Díky integrovanému řešení Samsung SmartThings se QLED zapojí do vaší sítě chytrých zařízení a senzorů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ať už používáte iPhone, iPad nebo Mac - videa, hudbu i fotografie z nich teď můžete sledovat také na své QLED - AirPlay 2. Další výbava zahrnuje virtuálního asistenta Bixby. Bohužel si neporadí s naší mateřštinou. Daleko lépe zapůsobí přítomnost zdvojených tunerů (DVB-S/S2/T/T2/DVB-C/analog), bohužel nepodpořena dvojitým CI slotem pro modul s kartou pro placenou službu. Q70 pořídí záznam, případně upozorní na blížící se pořad. Populární HbbTV 1.5 po doinstalování nechybí, stejně jako mnoho dalšího. Nesmíme zapomenout na režimy pro hráče s vylepšením FreeSync.

Design, základní popis

Vzhledově „tichý a temnější“, nadčasový výraz těla, podepírá dvojice od sebe směřujících nohou s jednoduchým osazením bez šroubků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

 

Spíše polomatný panel s výraznou touhou rozptýlit odlesky, obtéká tmavá kovová linka. Středově orientovaný nápis Samsung byl obtisknut na mírné rozšíření, jehož spodní plochu vyplňují základní prvky řízení a v netradičním prostoru osazená (červeně svítící/blikající) stavová dioda. 

Konektorová výbava

Veškerá přípojná místa směřují při čelním pohledu vpravo. Jeden shluk sdružuje dvojici USB portů (1x s přívlastkem HDD), digitální optický (audio) výstup, čtveřici HDMI (1x s přívlastkem ARC - zpětný audio kanál).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dolní část se věnuje připojení k počítačové síti - LAN, dvojici šroubovacích satelitních „F“ konektorů a zapojení k běžné anténě, respektive šňůry provozovatele kabelové televize. Na záda připevníte adaptér pro zasunutí modulu s kartou placené TV. Nejdříve nutno odstranit zaslepení. 

Dálkový ovladač

Černá, malinká, lehce prohnutá dálka, kterou z minulosti známe. One Remote ovladač s redukovaným počtem tlačítek nakonec nezvládl nástup dalších služeb a mírně se podvolil. Oproti loňským modelům napočítáme o tři víc. Netflix, Prime Video a Rakuten TV. Názvy jasně vysvětlí jejich určení. Zůstanu konzervativním a tento krok neocením. Raději, a nejen já, bych přijal klidně tři klávesy navíc, avšak se svobodným uživatelským přiřazením libovolné akce.

Klepněte pro větší obrázek

Další pomyslné vylepšení není vidět. Osazený mikrofon byl navázán na virtuálního asistenta – Bixby. Škoda, že naší mateřštině nerozumí a tak se nepřizpůsobí Vám, ale musíte se přizpůsobit Vy. Hlasové vyhledávání a ovládání pracuje v několika jazycích, přičemž čeština chybí.

Zbytek zůstává víceméně nezměněn a tak naše kdysi projevená radost, se vynořuje. Jedenáct základních kláves (není započítána výše popisovaná trojice a směrový kruh počítáme za jednu) skutečně výborně zastane kompletní řízení stroje. K úžasu mnohých. K rozšíření povelů přispívá alternativní délka stisku některých buttonů, s odlišnou akcí. Kývavým pohybem vpřed a vzad si příslušným čudlíkem přehodíte stanici, ale jeho krátkým stiskem zavoláte elektronického programového průvodce. Dlouhý stisk vyvolá seznam stanic s filtrací.

Stále neexistuje cesta rychlého vstupu do hlavního menu. Delší zmáčknutí klávesy s piktogramem domku, nemá přiřazenu funkci navíc. Co tomu brání?

Systém takto vytvořeného řízení televizoru přechází rychle do krve. Ovladač skvěle padne do ruky, která ho nemá potřebu odkládat. Takříkajíc s ní sroste. Celé řešení evidentně vymyslel člověk, který věděl, co dělá a jak dělá.

Chytrý televizor Samsung musí jít řídit přes chytrý telefon, anebo tablet s příslušnou aplikací.

Klepněte pro větší obrázek
Virtuální klaviatura s číselnou provolbou, vyvoláním teletextu a barevných tlačítek. Dvojí stisknutí klávesy pro čísla přejde jinam. Otestujte!

Počáteční nastavení a ladění

Standardní textový průvodce klidně a přehledně provede nového majitele primárním nastavením a laděním. Dramatického studia netřeba. V prvním kroku stanovte jazyk prostředí a čtěte informace na panelu. Dle nich vybírejte. Po volbě jazyka prostředí pokračuje novopečený majitel v linii… Doporučení ke stáhnutí SmartThings aplikace do telefonu pro lepší nastavení->Země určení->Průvodce připojením všech zařízení->Hledat kanály s výběrem typu „antény“ (Anténa/Kabel/Skylink/Satelit) a případným typem kanálu (Digitál/Analog).

Standardně preferujeme Skylink pro satelit. Samsung stále neovládá Auto DiSEqC a tak nezbývá obsluze než vstoupit do nabízeného settingu a navolit Typ připojení antény (Samostatná/Duální), vybrat operátora (ČR/SR), nastavit LNB. A protože Auto DiSEqC není k dispozici, k poslednímu jmenovanému kroku musíte znát pořadí LNB na DiSEqC přepínači. My chceme na pozici jedna přiřadit Astru 23,5°E, na pozici 2 Astru 19,2°E. Pozici tři a čtyři vypínáme. Sice na čtyřce visí další z Aster, ale systém ji v této chvíli přiřadit nedovolí, což souvisí s dříve preferovanou volbou Skylink, která tuto družici prostě nezná/nevyužívá.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Integrované satelitní „příslušenství“ u televizorů Samsung potěší radikálnější klientelu. Nebojí se motorového natáčení a rozsáhlejší editace vyhledaných stanic.

Satelitní tuner Samsungu sice neumí pracovat v automatickém DiSEqC režimu, avšak o uživatelsky přívětivý FastScan Vás nepřipraví. Nalezení stanic se tak stává jednoduchým a rychlým. Proběhne během několika málo vteřin. Ještě doplníme… na rozdíl od valné většiny konkurenčních platforem, které pracují s integrovaným satelitním tunerem, televizory Samsung akceptují satelitní řetězec obsahující motorové natáčení paraboly. Skuteční lovci tak nemusí kupovat externí set-top-boxy.

DVB-S2 tuner vypadá méně citlivě. Orientační síla a kvalita signálu byla jako obvykle u této značky hlášena v nižších hodnotách (rozdílně oproti dalším měřením), ale taktéž několikrát zazlobilo přepnutí (nenaskočila stanice s hláškou o nepřítomném/slabém signálu). Provedli jsme zkoušku na dalších, námi využívaných zařízeních, a hodnoty tam zobrazené byly na standardní úrovni. Přehazování stanic sem tam doprovází jakési světlé probliknutí panelu.

Máme nastaveno a odsouhlasíme naladění satelitních stanic. V tomto okamžiku se nezjeví hláška, která provedený úkon (naladění stanic a jejich uložení do paměti) ohlásí. K tomu dojde až následně. Nelekejte se a plynule přejděte k dalšímu kroku - akceptace/odmítnutí inteligentního režimu pro automatické nastavení zvuku a obrazu. Kontinuálně navazuje ověření připojení k internetu (Kabel/Wi-Fi včetně 802.11 ac)->Smluvní  podmínky a Zásady ochrany osobních údajů (včetně personalizace reklam)->Vytvoření/Přihlášení k Samsung účtu->Možnost zálohovat data do Samsung Cloud (pro rychlejší obnovu při resetu TV, jeho výměně atp.).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Připojte externí zařízení, určete jejich druh, pojmenujte je. Třetí fotka ukazuje aktivaci rodičovského zámku. Zamknete vše dle určení věkové kategorie, nebo čistě konkrétní kanály.

Nyní se jakoby vrátíme k ladícímu procesu. Co je zdrojem příjmu televizního signálu u Vás doma? Volíte jednu ze tří variant – Anténa/STB/Nepřijímám signál. Nyní konečně vyvěrá informace o vyhledávání kanálů se zobrazením jejich přehledu s virtuálním tlačítkem, kterým změníte dříve nastavené, anebo přidáte další „anténu“ – tudíž zdroj vysílání. My chceme ještě proladit DVB-T tuner. Filtrací vymezíme hledání na digitální stanice. Ladění DVB-T/T2 proběhlo v extrémní rychlosti. Výsledek překvapuje. Nacházíme jen nemnoho televizních a rozhlasových stanic. Televizor evidentně preferoval DVB-T2. DVB-T z neznámých důvodů ignoroval. K ladění se uživatel vrátí kdykoliv později. Hledejte v hlavní části menu.

Nastavíme aktuální čas, či ponecháme automatiku. Systém vyplivne hlášku, která obsahuje zopakuje provedená nastavení, jednoduše napsáno… souhrn. Nabízí se přizpůsobení Smart Hub přidáním nejpopulárnějších aplikací (HbbTV, Kuki, Evropa2, Frekvence 1, Steam Link, idnes.cz, Skylink (IPTV), sledovanitv.cz (IP TV), Digi TV (IP TV)…).

Klepněte pro větší obrázek

Vyzkoušejte si, jak pracovat s ovladačem. Zejména s kolébkovými přepínači, abyste netápali. Hotovo. Sledujte televizi, užívejte aplikace.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Testy, 4K TV, Samsung, Test, QLED, HDR, HDR10 Plus, LCD a LED, Quantum Dot, SledovaniTV, Smart TV, UHD, Kuki, Tizen, Televize na Heureka.cz