Po nedávném testu QLED televizoru Samsung QE55Q7FN nám v redakci přistál další produkt od stejného výrobce - model QE55Q8DNA. Kdo prozkoumá webové stránky, v základu hned přichází na dvě odlišnosti. Jednu pozitivní a druhou, trochu nepochopitelnou.
První zmíněná se dotýká typu podsvícení panelu, které v případě nyní testovaného QLED LCD televizoru Samsung QE55Q8DNA, je přímé zadní (Direct Full Array Elite). Druhý rozdíl spočívá v nevyužití čehokoliv spojeného s externí konektorovou skříní One Connect. Q8 tak konzervativně pohlcuje přípojná místa na zádech do svých útrob.
Když už jste zabrousili na web výrobce, jistě se díváte na kompletní vlastnosti a technické parametry výrobku. Stránky ho popisují, jakožto QLED 4K/UHD (UltraHD Premium) televizor podporující HDR (HDR 10+) se silou vyzáření 1500 nitů. Kromě jiného nechybí Q Contrast Plus pro vyšší zážitek ze stínů, a to i v případě sledování ve světlé místnosti. Barevná hra řízená technologií Q Colour se snaží o přirozené a bezkonkurenčně realistické podání (VDE certifikace). A do třetice něco „Q“ - Q Engine, aneb údajně mimořádně vysoká kvalita obrazu díky procesoru Q Engine.
Technologie Ultra Black Elite, slovy výrobce, využívá speciální antireflexní vrstvu na panelu vašeho televizoru a absorbuje rušivé odlesky a nepříjemné odrazy. Výrobce samozřejmě vyzdvihuje odolnost QLED technologie, odolnost vůči vypalování obrazu. Kupující nasadí Ambient Mode, novinku, která nenechá vypnutý panel jen tak černě „hyzdit“ váš obývák. Smart funkce a One Remote ovladač už ani není třeba představovat.
Design, základní popis
360° design - pohledová i záda QLEDu, vyhoví nárokům při umístění v prostoru. Lesklý panel obepíná titanově stříbrná, broušená, zpředu přiznaná, kovová linka. Design v této barevné a materiálové kombinaci mám velmi rád. Chladivě nadčasové zpracování podepírá dvojice bezšroubově montovaných nožek. Ty už mně tak „sexy“ nepřipadají. Díky Clean Cable, alias integrovaným držáků kabelu v nich, nebude kabeláž nevzhledně rozprostřená všude možně.
Střední spodní lišta nese drobný nápis – značku výrobce – Samsung. Pod ním nahmatáte jeden jediný prvek pro základní řízení televizoru. Stiskem přehazujete předvolby, podržením měníte jejich hodnotu.
Nitro skrývá plnou dvojitou tunerovou výbavu (DVB-T/T2/C/S/S2+analog), kterou nepodpoří zdvojený CI+ slot (1.4). CI+ adaptér pojme jen jeden modul s kartou placené televize. Proč? Nechybí HbbTV (1.5), Anynet+ (HDMI-CEC) a Wi-Fi.
Konektorová výbava
Shluk s výstupy a vstupy, standardně pro Samsung, naházíme na pravé partii zad (přední pohled). Komplet míří bočně a jsou v jedné vertikální řadě. Dvojice USB, optický digitální audio výstup, čtveřice HDMI, LAN a anténní vstup se vstupem pro zašroubování koncovky k připojení satelitní paraboly.
Tuto „štábní kulturu“ porušuje CI+ slot pro modul, který visí na zádech kousek od portové směsice. Přístup k námi osazenému adaptéru pochválíme.
Dálkový ovladač
Dálkový ovladač se nebojím nazvat luxusním šperkem. Stříbrná dálka s kovovým, částečně přebroušeným a částečně matným povrchem ve firemním pojetí zvaném One Remote, výborně odolává otiskům prstů. Multimediální speciál s pouhými jedenácti tlačítky, kdy středový směrový prstenec počítáme za jeden, samozřejmě uřídí kompletní funkce LCD. Děje se to ale trochu jinak. Zvuk a skokové přepínání programů činíme „kýváním“ příslušným tlačítek nahoru a dolů. Kromě toho lze zavolat další funkce prostřednictvím krátkého a dlouhého stisku. Mikrofon nacházíme na horní straně. Chybí podsvícení.
Zajímavě a netradičně bylo vyřešeno vkládání baterií, které se děje po odsunutí krytky. Celý vnitřní díl i s tlačítky vyjede z pomyslného obalu a objeví se prostor pro vložení baterií. Odshora, nikoliv odspodu - jak bývá zvykem.
Nezapomínejte ani na chytré řešení do vašeho telefonu. Výrobcem doporučovaná aplikace dokáže řídit funkce stroje přes mobilní telefon/tablet.
Počáteční nastavení a ladění
Základní nastavení předchází výzva, která doporučuje stažení aplikace (Smart Things) pro mobilní telefon ke snadnějšímu nastavení. Následuje více méně neměnná řada kroků. Volba jazyka->Země určení->Automatické rozpoznání přípojných zařízení a antény+satelitu->Výběr typu antény (Anténa/Kabel/Skylink/Satelit). Po volbě – kupříkladu Skylink – se upraví podnabídky. Volíme Typ připojení antény (Duální/Samostatná), vybíráme operátora (ČR/SR), nastavíme LNB a pořadí DiSEqC, určíme dolní a horní hranici oscilátorů LNB, popřípadě signál 22 kHz. Jestliže byl zvolen Skylink, nabídka družic se zredukuje na základní čtveřici (dvojici Aster, Hotbird a Eutelsat). Než potvrdíte další krok, zkontrolujte si nastavení pro DiSEqC přepínač. Jinak se cíle nedoberete.
Systém si ověří připojení k internetu, odsouhlasíte smluvní podmínky a zásady ochrany osobních údajů. Následuje další výzva, tentokráte k přihlášení na Samsung účet. Krok doporučujeme nepřeskočit, neboť v případě následné chuti si do televizoru instalovat aplikace, narazíte.
Určete zdroj TV pro příjem televizních kanálů (Anténa/Nepřijímám televizní signál/Kabelový~Satelitní STB). V této chvíli se zobrazí počet naladěných kanálů. Vy ale klidně přidáte další typ „antény“, tudíž interního tuneru a naladíte další. V poslední fázi jen nastavíte místní čas, což doporučujeme ponechat na automatice. Přichází souhrn nastavení. Na úplný závěr přizpůsobíte Smart Hub vložením několika předpřipravených aplikací (Kuki, HbbTV, HBO Go, Netflix, Skylink atd.). Kromě toho ještě otestujete dálkové ovládání prostřednictvím grafické prezentace s návodem. Smart TV máme připraven k použití. Ač se výše uvedený seznam zdá obsáhlý a pro někoho z vás možná nepřekonatelný, nermuťte se. Všechno probíhá jednoduše, intuitivně s nápovědou. Za chvíli máte hotovo.
Pokračování 2 / 3
Sateliťáci ocení variantní řízení motorově natáčené paraboly (DiSEqC 1.2/USALS), nasazení klonu FastScanu. Všichni uživatelé si naladěné stanice roztřídí do pěti kategorií – listů oblíbených kanálů. V jednotlivých tunerech stanice přeskupíte přímým zadání čísla pozice, taktéž narolováním na ni. Nechtěné odstraníte (část kroků neprovedete logicky u FastScanu). Kanály také rychle přeházíte dle čísla pozice, anebo abecedně. Filtrace, kromě jiného, umožní sestavit vše z konkrétní družice, nekódované, pouze TV stanice, či rozhlasové kanály.
Menu a nastavení
Implementovaný operační systém Tizen si zachovává přehlednost a svižnost. Jak jsme již dříve popsali, pro obsluhu představuje přijatelný, funkční a logicky řazený balík funkcí, který dokáže zvládnout i naprostý technický antitalent. Stačí chvilka zkoušení a případné čtení kontextové nápovědy. Kdo si nevěří, spustí e-Manuál. Symbióza se skvělým a intuitivním One Remote nesnese kritiku.
Tizen s jeho základní obrazovkou, to jest sadou karet a vyskakujícími doprovodnými informacemi (kontextovým obsahem) pochválíme. Poskládejte karty dle vlastního uvážení, nechtěné vyhoďte. Nezapomínejte na přechod do levé piktogramové nabídky, kde objevíte ozubené kolečko přístupu ke klasickému řádkovému menu s mnoha nastaveními. Neopomeňte však na přímý přístup k rychlým volbám a skokové změně aktuálně používaných obrazových a zvukových profilů… a nejen těch. Přepnete jazyk zvuku, aktivujete PiP, spustíte titulky, zvolíte vstup.
Obrazové předvolby, tradičně pro Sama, nasázíte do čtveřice uživatelských profilů (Dynamický/Standardní/Přirozené/Film). Zvukové preference do trojice profilů - Standardní/Optimalizováno/Zesílení. Určitě si zkuste pohrát se sedmi-pásmovým ekvalizérem, jehož nasazením, zvukové proporce pozměníte.
Zbylé uživatelské variace prostředí, nabídek, menu si orientačně prohlédněte ve starším videu. Nemohu nezmínit dřívější kritiku provedených redukcí v menu, které často nahrazuje automatika. Někdy uživatel dokáže lépe odhadnout sílu korekcí, které by měly být nasazeny. To však neznamená, že Samova automatika selhává. Nikoliv. Jen hnidopich ještě stále umí víc, než elektronický mozek.
Na závěr této kapitoly si ještě dovolím poprosit kritiky operačního systému Tizen, aby se s ním nejdříve seznámili. Osobně a důkladně. Plané, falešné, nepravdivé a často vulgární vyjádření skutečně není výrazem objektivního hodnocení. Samsungu Tizen šlape. Prostředí určitě patří k rychlým, přepínání programů k jedněm z nejrychlejších v rámci televizorů s pokročilými operačními systémy. Skutečnost, realita.
Obraz
Stejně, jakožto u LCD s obdobným typem panelu, primární kritika dosedne na menší pozorovací úhly. Větší boční odstup (citelně nad 45°) plynule zabíjí kontrast a navyšuje narůžovělý nádech. Navíc si více všimnete nepřesností práce s podsvícením. Slušně jsou pohlcovány odlesky, nicméně lesklý panel zázraky neumí. Sluncem zalitá místnost ale takový problém nečiní. Světelný výkon dává tušit, že se QLED dokáže více rozzářit a vzniklé odlesky přehlušit.
Když se zadíváte na obrazové podání ze všech možných kritérií, uvědomíte si, o co výrobci jde. Čistota, čistota, čistota a k tomu černá bez fleků a výrazná světlá místa. Ta, co nejvíce zářící. Kupříkladu podsvícení se vždy snaží omezit vznik „svatozáře“ kolem objektů, anebo ještě lépe, potlačuje vznik nesouladu v podsvícení – šedých fleků. A to se daří. Jen občasně pocítíte z toho plynoucí anomálii - dýchnutí světel, většinou při stmívání tmavého obrazu, na kterém je menší, výrazně světlý objekt. Umělá inteligence sem-tam přemýšlí nad místním ztmavením anebo ponecháním vyššího jasu, z čeho plyne opakované zatemnění/rozsvícení konkrétní partie panelu.
Subjektivně jsem byl spokojenější paradoxně při denním sledování a sledování v polotmavé místnosti. Za zvláštností stojí regulace řízení podsvícení. Citlivému zraku, který vyžaduje více tmavosti, tak mírně uniká přirozený barevný soulad v nejjemnějších odstínech a taktéž se může cítit, při dlouhodobějším sledování, více zrakově unavený.
Uživatel toužící po dostatečné černé, ji dostává. Panel se umí zcela vypnout a tak jeho černota bude totální. Protiklad, totiž jasná bílá, září co to jde. Moderní divák dychtící se po HDR, vysoký dynamický rozsah obdrží ve více než důstojné podobě. Předměty s výraznou světlostí umí zářivě píchnout.
HD a UHD videa jsou zobrazována vysoce jakostně už při defaultních nastaveních. Qéčko videa přepracuje tak, aby nevyskakovala žádná známá a hlavně viditelnější anomálie. Standardní rozlišení stroj vyplivne v digitálně přepracované formě, řekl bych skoro v maximu kvality v rámci současných možností. Videa standardního rozlišení a zároveň nízké kvality už na podobně stavěné telky, ale nepatří. Samsung na podobný vývoj reaguje taktéž nepopulárním krokem v podobě omezení podporovaných formátů k přehrávání v interním přehrávači.
Z mého subjektivního pohledu Samsung QE55Q8DNA hodně dobře předkládá pohybové jevy a jakékoliv aktivity spojené s pohybem obrazu, respektive v obrazu. Ať již koukáme na jednotlivý pohybující se objekt, anebo švenkování kamerou, výsledek bude vysoce stabilní, plynulý, blízký dokonalosti. Pohyb si definujete od konzervativně klokotajícího, až po moderní příchuť telenovely. Dvojice posuvníků na desetibodové škále postačí každému, kdo si chce s pohybovou plynulostí a ostrostí vyhrát.
Plynulost a ostrost pohybu si doladíte za pomoci Auto Motion Plus
Krystalicky skleněná příchuť jistého segmentu barev jim přidává na jedinečnosti. Práce s černou v místech, kde nepochybuje o správnosti redukcí, pozitivní výraz dotvoří. Přirozená pleťová by mohla mít krapet více jemnosti. Zbytek spektra odpovídá představám o přirozených barvách. Plnohodnotná zelená v deštném pralese, krásně promodralé moře, a navíc nádherné odstíny bujné červené a rudé. Kolmý pohled znamená slušný obrazový prostor s plností barev. Připomeňme si - jedná se o QLED TV s certifikací Ultra HD Premium.
Pokračování 3 / 3
Měření
LCD panel, kterým je testovaný televizor osazený, patří k tomu nejlepšímu, co nyní u televizorů můžete najít. Dokazuje to nativní kontrast panelu, který je 5 790:1. Dynamický kontrast je neměřitelný, neboť Samsung při celé černé obrazovce podsvícení zcela vypíná. V kinorežimu je černá vynikající, při statickém černobílém obraze jsme naměřili 0,037 cd/m2 při jasu bílé 208 cd/m2.
Nastavení obrazového režimu Kino
Pokud jde o nastavení barev, tak v Kinorežimu bude spokojený i velmi náročný divák - barvy jsou nastaveny už z výroby velmi dobře (dE 2,37), barevný prostor HD.709 je přímo ukázkově přesný. Gama je 2,35, co ale stojí za pozornost a velkou pochvalu, tak fakt, že televizor v kinorežimu vůbec "nedýchá" při změnách jasu, tj. škála šedé a barevných odstínů je zobrazena zcela korektně bez ohledu na podíl v obraze. U 4K HDR filmů se samozřejmě automaticky přepíná na široký barevný prostor.
Pokrytí barevného prostoru DCI/P3
Pokud jde o HDR, tak lokální jas dosahuje 1 500 nitů, ve standardním režimu je jas celé obrazovky 600 cd/m2, doporučuji tedy mít zapnutý senzor okolního osvětlení, který vám velký jas večer stáhne, pokud tedy nepřepnete na již zmíněné Kino. V Standardním režimu Samsung využívá maximální barevný gamut panelu, který téměř dokonale pokrývá široký barevný prostor DCI/P3. Pro filmy Standard či Dynamický režim moc nedoporučuji, protože zde v rámci vylepšování obrazu už k "dýchání" obrazu dochází.
Z pohledu měření Samsung chválíme, s obrazovým režimem Kino budou spokojeni i velmi nároční diváci i bez nutnosti ruční kalibrace obrazu.
Zvuk
Zvukově vyvážený přednes (4.1ch) byl sestaven z neagresivních výšek, dostatečně srozumitelných středů a zajímavě pevných basů, kterým nechybí příjemné „vibrato“ s dozvukem. Komplexní formu zvuku a jeho čistotu, bych nazval zvukem filmovým. Kdo na televizoru začne více experimentovat s hudbou v rámci nějaké flešky, či DLNA, zjistí, kam naladění reproduktorů směřuje, a kde jsou jeho limity. Dopravit jednotlivé substance blíže vaší chuti, minimálně částečně, dokážete přes sedmi-pásmový ekvalizér.
Chcete ještě trochu více basů? Ekvalizér pomůže.
Obecně uvedeme, že filmový zvuk kvalitně doprovodí obraz a neurazí ucho ani náročnějšího posluchače. Samostatný systém samozřejmě umí víc. Nicméně i integrovaná část prostorového „soundu“ zvládá rozprostření v slušné prostorové konstelaci. Kritický hlas fajnšmekra si vyžádá zpřesnění lokalizace ruchů a jejich vytažení více kolem diváka.
Multimediální funkce
Již v minulé recenzi jsme popsali odchod Samsungu od podpory všemožných souborů k přehrávání (typicky DivX), ale také nechuť akceptovat zvuk formátu DTS. Moderní směr to jsou například videa s podporou 360° zobrazení. Moderní formáty a rozlišení Q8 nevadí. Práce s titulky potěší. Záznam pořídíte na připojený HDD. Upozornění na očekávaný pořad dokáže, avšak bez startu stroje z pohotovostního režimu. Když dojde k vypnutí, pořad promeškáte.
Hlasové ovládání a vyhledávání přes mikrofon One Remote nechce rozumět naší řeči. HbbTV chodí nekonfliktně. Videa se přehrávají bez trhání a sekání. Elektronický programový průvodce nepřeruší zvuk. Obraz jen mžikem s následným přeorientováním se do malého okna. Toto se nám již minule líbilo!
Aplikací Tizen nabídne mnoho, mnoho použitelných. Kuki, YouTube, stream.cz, Facebook, AccuWeather, NETFLIX, Plex, HBO Go, Filmbox Live, sledovanitv.cz a další. Moderně telku integrujete do inteligentní domácnosti za pomoci SmartThings. A to není vše. Ambient Mode vytvoří na panelu vámi definované barvy a obrazovou hru tak, abyste při vypnutém televizoru nehleděli pouze do černé prázdnoty. Kdo vyfotí pozadí za strojem a přenese ho do Ambinet Modu, umožní jeho následné splynutí.
Ne vždy jde jen o množství aplikací, ale zvláště o jejich využití. Ovšem proč jich nemít dost a ještě takové, které skutečně k něčemu jsou? Tizenu nechybí.
Závěr
Moderní výrobek s řadou moderních funkcí. Nadčasový a luxusní design, na který navazuje zpracováním kovový šperk - ovladač One Remote. Slušný a příjemný zvuk doprovodí jakostní obraz. Výrazně pozitivní zážitek ze sledování skoro dokonalého obrazu, trochu pošpiní pro citlivý zrak uživatele, občasné zakolísání podsvícení. U dlouhodobějšího sledování pak citlivější jedinci mohou mít pocit navýšené únavy.
Ostrý, za skoro všech okolností digitálně čistý obraz, umí dokonale zčernat, ale také zazářit. Barevně přirozené podání se při vysokých nárocích filmového fandy, dá ještě krapet povýšit kalibrací. Otázkou zůstává, kolik uživatelů bude následně schopno kalibrovaný obraz dostatečně odlišit od výrobcem velmi dobře nastaveného. Škoda chybějícího hlasového vyhledávání v naší mateřštině.
Spousta využitelných aplikací, integrované ovládání inteligentní domácnosti přes SmartThings a Ambient Mode - to vše je Samsung QE55Q8DNA. LCD QLED 4K/UHD HDR televizor s přímým zadním podsvícením, rozhodně doporučíme vaší pozornosti. Moderní uživatel toužící (nejen) po HDR, ale také klidném, přehledném, svižném a stabilním prostředí v něm najde klidného parťáka pro celou rodinu.
AVmania.cz |
Samsung QE55Q8DNA |
|
9 |
Klady
+ Přirozené plnohodnotné barvy
+ Černá černá a zářivá bílá
+ HDR
+ Snaha o co nejvyšší čistotu obrazu
+ Slušný zvuk s basovou složkou
+ Satelitní část - celkové možnosti
+ Korektní chod firmwaru (stabilita operačního systému Tizen)
+ Ekvalizér
+ Přehlednost menu
+ Mimořádně intuitivní ovládání s One Remote
+ Luxusní kovový ovladač
+ Vhodná nabídka použitelných aplikací
+ Práce s titulky
+ Ambient Mode
+ Design
Zápory
- Občasné zakolísání při korekcích svitu
- Chce účet pro instalaci aplikací
- Nutnost instalovat aplikaci pro HbbTV
- Pro někoho chybějící USB 3.0
- Zdvojené tunery jen s jedním CI+ slotem
- Hlasové vyhledávání přes mikrofon ovladače nepodporuje češtinu
Samsung QE55Q8DNA
Cena orientační: 55990 Kč
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně
Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.
Doporučujeme také redakční výběry televizorů: