49
Fotogalerie

Samsung QE65Q80T: prémiový 4K HDR QLED televizor s podmanivým hlasem [test]

Plusy
Skvělá práce s obrazem, včetně podsvícení
HDR je cítit
Slušná černá a štiplavá bílá
Monstrózní filmový zvuk s nádhernou basovou složkou
Ambient+ Mode a celkově skvělá výbava
Satelitní tuner uřídí motorově natáčenou parabolu (USALS, DiSEqC 1.2)
Intuitivní ovládání s One Remote
Velká dávka využitelných aplikací
Minusy
Chvílemi příliš agresivní AI, pokud má zdroj špatnou kvalitou
Nemá Dolby Vision
Bixby s ovládáním a vyhledáváním přes mikrofon v ovladači neumí česky
9  /10

Na redakční stolek jsme postavili UHD/4K HDR LCD QLED televizor Samsung QE65Q80T. Vybavený dvoutunerový model (DVB-T2/C/S2) s operačním systémem Tizen (verze 5.5) zahrnuje, kromě jiného, vítané přímé zadní podsvícení panelu, dmoucí se v síle až 1500 nitů (Quantum HDR 1500). Inteligentně se vše přizpůsobuje tak, aby byly předkládány nejbohatší odstíny černé barvy. Podsvícení panelu dle specifikace nemá extra antireflexní vrstvu, však poskytuje nadprůměrně široký pozorovací úhel. Připravte se na superostré detaily s bezkonkurenčním kontrastem.

P5010133.JPG P5010146.JPG

U zvuku přijdou vhod vychytávky typu zvuk sledující pohyb (OTS) a automatické zesílení hlasitosti (AVA). Vše řídí Quantum Processor 4K, tj. výkonný čip od společnosti Samsung, optimalizující kvalitu obrazu a vytvářející vynikající podmínky pro sledování.

4K AI Upscaling využívá zmíněný procesor, aby došlo automaticky k analýze vstupního zdroje, s následným snížením šumu obrazu, obnovou ztracených detailů a zostření hran objektů i textů. Bez ohledu na zdrojový materiál si tak údajně můžete veškerý audiovizuální obsah vychutnat v 4K rozlišení. 4K TV podporuje HDR10+ a HLG. Quantum Dot panel umí zobrazit miliardu barevných odstínů.

P5010138.JPGP5010136.JPG

Na hráče pamatuje pokročilým herním režimem (4K@120Hz u HDMI Port 4) s extra čistým zobrazením pohybu, snížením zkreslení a rozmazání obrazu při rychlých dynamických herních scénách. Navozuje jasnou viditelnost v tmavých oblastech a zvuk synchronizuje s každou herní scénou. Technologie AMD FreeSync snižuje trhání a zpoždění obrazu.

Diváci ocení režim Ambient+, zajišťující splynutí televizoru se stěnami domova. Nejedná se však o pasivní akci. Panel poskytuje užitečná data a zábavu, kdykoli je potřebujete. Obsah se vznáší na průhledné obrazovce, takže vždy ladí s pokojem.

Výbava zahrnuje nezbytný Smart Hub, Multi View, služby Bixby hlasového asistenta (bez češtiny), podporu chytré domácnosti SmartThinks a ovladač One Remote.

Vzhled

Překvapivě a na dnešní dobu netradičně matný panel drží titanově stříbrný podstavec klasického vzhledu ve tvaru obdélníkové „placky“. Na jeho barvu navazuje tenká krycí kovová linka kolem panelu.

P5010141.JPG

Drobné logo výrobce se nachází na výstupku při dolní lince, kousek pod ním problikává signalizační LED.

Konektorová výbava

Samsung trvá na svém a konektorový shluk nahmatáte při pravém boku (čelní pohled). Veškerá přípojná místa až na vidlici od elektřiny zapojíte tady.

P5010124.JPG

Od shora vidíme dvojici klasických USB portů, digitální audio výstup (optický), čtveřici HDMI, kdy čtvrté nese v popisce piktogram dálkového ovladače a třetí dovětek eARC (zpětný audio kanál).

P5010130.JPG
Designové "pruhy" na zadní straně nejsou samoúčelné,
ve skutečnosti slouží pro skryté vedení kabelů do středu a skrz stojan.

Pod nimi zasunete koncovku síťového kabelu (LAN), zašroubujete dva „F“ konektory od satelitní paraboly a připojíte anténu. Zvláště sateliťáci kousek vedle odstraní zaslepení a osadí přiložený adaptér pro modul s kartou placené televize.

Dálkový ovladač

Malý, do ruky přesně padnoucí, černý ovladač s minimem tlačítek a bez podsvícení. Přes minimalismus nelze tvrdit cosi o problémovém ovládání. Technici od Samsungu mají záležitost dobře vychytanou a již delší čas prověřenou.

Středový terčík s prstencem pomyslně rozděluje klaviaturu na dva prostory. V horním zapnete a vypnete svůj televizor, aktivujete hlasové vyhledávání a ovládání (bez podpory češtiny), vyvoláte číselnou, respektive „teletextovou“ virtuální klávesnici. Toužíte-li vylepšit obraz panelu po jeho vypnutí, využijte samostatné tlačítko pro Ambient+ Mode.

P5010149.JPG

Spodní prostor zabírají Zpět, Home, Start/Pause, Netfllix, PrimeVideo, RakutenTV a mezi nimi ještě tvarově a barvou odlišené, kolébkové vícefunkční čudlíky pro změnu hlasitosti a skokové přepnutí stanic. Jejich další alternativa – po krátkém/dlouhém stisku utiší hlasitost/zavolá zástupce usnadnění, anebo u druhého Guide (elektronického programového průvodce), potažmo seznam kanálů s filtrací a přehození na jiný tuner.

Dálka se výborně drží a ovládá. Ovládání po krátkém odzkoušení se postupně dostává do krve a je zcela intuitivní. Tradičně negativně se vyjádřím ke trojici tlačítek pro služby, které nemusí každý využít. Více volnosti by určitě neškodilo. Nezapomínejte – celá řada tlačítek zavolá po různé délce stisku, různé funkce.

Pokračování 2 / 4

Počáteční nastavení a ladění

Zaběhnutá procedura se vlastně nikterak neliší od starších modelů. V prvním kroku začnete stanovením jazyka prostředí a dál doporučujeme číst informace na panelu. Podle nich vybírejte. Velká skupina uživatelstva pokračuje v linii… Doporučení ke stáhnutí SmartThings aplikace do telefonu pro lepší nastavení->Země určení->Průvodce připojením všech zařízení (s autodetekcí)->Hledat kanály s výběrem typu „antény“ (Anténa/Kabel/Skylink/Satelit) a případným typem kanálu (Digitál/Analog).

Home obrazovka s kartami.JPGČíselná klaviatura.JPGeNápověda.JPG
Home obrazovka s kartami aplikace Netflix. Druhý snímek zachytil virtuální číselnou klávesnici ovladače a třetí e-Manuál.

Primárně chceme naladit pozemní digitál a hledáme pouze digitální stanice. V této chvíli jako by nic neproběhlo, ale systém si stanice dohledá – nemusíte mít strach.

Kdo, stejně jako my, připojil zařízení k internetu kabelem, nebude muset v dalším kroku cokoliv řešit. Na řadu se dostává potvrzení smluvních podmínek. Jejich načtení však v našem případě neproběhne. Hláška píše - údržba serveru. Proces nastavení tímto není pozastaven, pokračujete dál. Zadejte zdroj TV kanálů (Anténa/STB/Nepřijímám kanály). Dostáváme přehled naladěných programů. V našem případě se tak stalo, ovšem výsledek, který jsme obdrželi byl překvapující. Naladily se zvláště programy z nového DVB-T2 vysílání. Zbytek nikoliv.

Smluvní podmínky a ochrana osobních údajů.JPGEko řešení.JPGSprávce externích zařízení-Anynet HDMI CEC.JPG

Ano, k ladění se později dokážete propracovat přímo z menu a výsledek ovlivníte. Přidáváme další „anténu“ (Anténa/Skylink/Kabel/Satelit), což jinak napsáno znamená – budeme ladit další tuner. Tentokráte satelitní. Vzhledem k nepřítomnosti Auto DiSEqC vstupte do nabídky a hlavně v Režimu DiSEqC překontrolujte, případně změňte pořadí družic na čtveřici pozic. Samsung QE65Q80T, stejně jakožto jeho předchůdci neodmítne ani pokročilé lovce vybavené motorově natáčenou parabolou.

Satelit-Regulátor-DiSEqC a USALS.JPG

My pracujeme s jedním připojeným „talířem“ a chceme na pozici jedna přiřadit Astru 23,5°E, na pozici 2 Astru 19,2°E. Pozici tři a čtyři vypínáme. Sice na čtyřce visí další z Aster, ale systém ji v této chvíli přiřadit nedovolí, což souvisí s dříve preferovanou volbou Skylink, která tuto družici prostě nezná/nevyužívá. Povolení dalších satelitů se děje při ručním nastavení v rámci příslušné podnabídky. Skylink provolba znamená FastScan, tj. automatické naladění všech Skylink programů do předem určeného pořadí, a to ve velkém tempu.

 

Seznam kanálů-filtrace a úpravy.JPGNastavení jazyka zvuku.JPG
První foto prezentuje seznam naladěných stanic s alternativní filtrací a změnou tuneru. Druhý obrázek ukazuje korektní navolení hlavního a vedlejšího jazyka.

Kontinuálně navážeme určením automatiky pro čas a datum. Přichází chvíle, kdy se rozhodnete pro/proti zařazení Inteligentního režimu. Kdo vyzkouší, ale strojová inteligence nevyhoví požadavkům, zařízne ji jednoduše v settingu. S Tizenem vyzkoušíte styl ovládání a jdete sledovat TV. Nám ještě nyní systém znovu vyhodí hlášku o potřebě se popasovat se smluvními podmínkami a ochranou osobních údajů. Projdeme, nechtěné nezatrhneme a uložíme. Při zatím okrajovém procházení hlavní obrazovky je evidentní, jak televizor ještě samovolně pokračuje v instalaci na pozadí.

Inteligentní režim.JPG

Jestliže toužíte využívat nadstandardní aplikace, které nejsou součástí přímé dodávky v Tizenu, neobejdete se bez Samsung účtu s registrací. Hotovo.

Menu a nastavení

Tizen pokročil v evoluci kousíček dál. Zaběhnutý systém s odladěným chodem navazuje na One Remote ovladače, který jedni milují a další zatracují. Kdo nezačne okamžitě bláznit s vyhledáváním a složitějšími úkony hned po startu TV, dočká se disciplinovaného chodu s rychlou odezvou. Zpomalení si lze všimnout hlavně po startu televizoru, zvláště ve chvíli startu po úplném odpojení od napájení. Další drobné zpomalení se dostaví při výběru tapet pro Ambient+ Mode.

Ambient Mode.JPGHome obrazovka - horní rychlé volby.JPGPodpora-Vzdálená správa.JPG
Rychlé volby na druhém snímku. Aktivace podpory přes vzdálenou správu na třetím.

Pro odpovědi na otázky prubněte implementovaný elektronický návod. Obrazový styl volíte a následně ukládáte do kvarteta profilů obrazových (Dynamický/Standardní/Přirozené/Film) a páru u zvukových preferencí (Standardní/Zesílený). Obojímu nadřadíte inteligentní formu řízení s umělou inteligencí.

Režim obrazu - profily.JPGZvuk-profily.JPG

V rámci procházení nabídek a funkcí si nelze nevšimnout chybějících korekcí pro podsvícení panelu a digitální vyčištění signálu, které postupně ztrácelo své proporce, až se dostalo do prostého přepnutí Vypnuto/Automaticky. No a dnes už první jmenovanou nenajdete a druhá byla navázána na dopočtovou technologii se svérázným názvem - Snížení hluku. Ufff.

Zde mohu zopakovat větu vyřčenou v jednom ze starších článků… Samsung pokračuje v implementaci inteligentních, chcete-li automatických řešení, která občasně nedovolí uživateli více zasáhnout do projevu stroje. Byť má automatiku výrobce na vysoké úrovni, hnidopich si přeci jen posteskne. Musím přiznat – nyní si posteskne už možná nejen hnidopich. Stačí horší signál a budete řešit více kompromisů, anebo složitěji hledat požadovaný výsledek.

Obraz-Zřetelnost obrazu-Snížení hluku.JPGPIP.JPG

Snaha o vynulování vlivu uživatele na výsledek dostává v některých chvílích až příliš hraniční příchuť. Dokážu si představit jakousi kompromisní symbiózu, která v rámci umělé inteligence přeci jen trochu více zapojí obsluhu do konečného vzezření. Znamenalo by to vytvořit více šablon, postupů, algoritmů pro jednotlivé profily, a to v návaznosti na divákem předvolený styl. 

Na závěr kapitoly si dovolím vše shrnout slovy – nejnovější verze operačního systému Tizen spadá mezi stabilní, velmi svižné, s povětšinou rychlou odezvou na pokyn z ovladače.

Pokračování 3 / 4

Obraz

Ihned po prvotním spuštění jsem trošičku více v šoku z obrazové rozvernosti, kterou toužím krotit přehozením profilu na jiný – bližší filmům. Chápu, že hlavní skupinu uživatelů cosi podobného zaskočí pozitivně, ale sám si dopřeji více přirozenosti a méně okázalosti. Už jen prosté přeskočení na další obrazový profil dodává výrazně klidnější obrazovou radost, radost přirozenou.

Inteligentní režim funguje, v první chvíli však agresivněji. Lze předpokládat, jak postupným ponecháním v akci delší čas u různorodých děl své akce poupraví. V této chvíli nevyužíváme jeho služeb a soustředíme se hlavně na základní profil FILM s defaultním nastavením.

Obraz-Nastavení-Všechny zdroje.JPG
Jednoduchým zásahem docílíte úprav u všech zdrojů, či jen u konkrétního.

Panel slušně odolává odleskům, byť dle popisky na webu výrobce není opatřen specifickou formou antireflexní vrstvy. Silou svítivosti dokáže bez problémů fungovat v prosluněné místnosti. Jeho výraz při odklonu od kolmice se pozměňuje volněji, než tomu bylo v dávnější minulosti.

Z negativ, která zaznamenávám, jakožto osoba s citlivým zrakem, je již dříve kritizovaný systém řízení podsvícení s nízkou frekvencí. Kmit vnímám a nevyhovuje mně. Unavuje oči. Vypomoci lze deaktivací dopočtů. Ovšem v některých chvílích se netouží každý uživatel ošidit o plynulejší pohybový děj.

Testovaný QE65Q80T, jak plyne z označení, nese panel v rozměru 65“ (tj. asi 165cm), který ukáže neduhy u nekvalitních signálů. Upscaling není kouzelník a tak typicky starý film v SD rozlišení působí měkce, bez prostoru. Sem tam až příliš s výrazem „voskování“. Podobný výraz nastolí špatná kvalita díla, byť v HD rozlišení. Samozřejmě vnímáme posun s ostrostí, ale k dokonalosti stále mnoho chybí. Vždy se musíme zamyslet, jak velkou úhlopříčku sledujeme, z jaké vzdálenosti a jakou skutečnou kvalitu filmů pouštíme.

Ručním nastavením obrazových parametrů zkuste vykřesat víc. Výrobce skryl a pozměnil systém pro redukci šumu. Něco v tomto duchu naleznete pod aktivací dopočtů. Ano, platí tak – kdo dopočty deaktivuje, nedosáhne ani na obdobný typ korekcí.

Obraz-Poměr stran.JPG
Dle vlastních preferencí nastavte poměr stran obrazu.

Už samotné průměrné HD vyvolává dojem skoku do jiné dimenze. Celkový projev byl znatelně klidnější, byť třebas u DVB-T2 HD zaznamenáte moaré u čárově náročných výřezů. Čím kvalitnější signál, tím vyšší komplexní čistota, klid, prostor a zážitek.

S černou pracuje zapůjčený kus precizně. Snaha o minimalizování osvitu kolem světlých objektů na tmavém pozadí není agresivní. Nedosahuje radikálnosti OLEDů, nicméně ve své kategorii přímé zadní podsvícení funguje. Celoplošná černá vypne podsvícení. Zajímavostí byl občas pocitový clouding, který ale vychází z pozorovací vzdálenosti, velikosti panelu a nasazeném antireflexním řešení. Stačí si případně trochu poposednout a prvotně viděný neduh paradoxně mizí. Jedná se o jakýsi okrajový klam.

 

Obraz-20bodů.JPGObraz-Nastavení kolorimetrického prostoru.JPGObraz-Nastavení pro pokročilé-Detail stínu.JPG
Kdo chce, přeci jen obraz kalibrovat dokáže.

Aktivní dopočty vyřeší klokotání a posílí hladkost a ostrost pohybujících se součástí obrazu. Musím však podotknout – už jsem u Samsungu viděl i krapet lepší výsledek v preciznějším pojetí. Domnívám se, že výrobce funkci dopiluje v updatu firmwaru.

HDR štípne, prokreslení scén nepostrádáme. Navíc si ještě umíte stav regulovat v menu tak, aby výsledek byl temnější/prokreslenější. Přednes kvalitních děl bych charakterizoval slovem „digitální“, a to v pozitivním duchu. Virtuální prostor se rozprostře do skvělé hloubky. 

Pokračování 4 / 4

Zvuk

Výrobce se na zvuku 65Q80T vyřádil. Pocítíte to s prvními vyzářenými tóny. Srozumitelné mluvené slovo se nachází v mírně hřejivějším posazení. Hluboké tóny nejen, že zazní, ale také umí být odlišné. Samsungův bas brumlá od znělého ducání, až po teplé dunění. Kdo chce atakovat hranici pubertálního bláznění, posune nahoru střelku ekvalizéru.

Zvuk-Ekvalizér.JPGZvuk-Stereováha.JPG

Celkový zvukový projev má nádech (pro televizní přednes) až filmové monstróznosti v překvapivém rozložení, dávkování a síle. Prostor dostává obří vzdušnost. Není složité lokalizovat a připodobnit zvuk ke konkrétnímu, na panelu se vyskytujícímu, herci/objektu. Efekty vystřelují na obě strany. Navíc jsou schopny přecházet až k posluchačovým uším, tudíž předozadní rozpínání není problémem. 

Příznivci zvonivých, agresivnějších výšek nadšeni tolik nebudou, nicméně i oni jsou schopni upravit křivku ekvalizérem. Přiznám se – mně zvýrazněné agresivní výšky nechybí. 

Zvuk-Nastavení pro pokročilé-eARC.JPGZvuk-Nastavení pro pokročilé-Ekvalizér.JPG

Multimediální funkce

Samsungova multimediálnost před časem utrpěla v očích uživatelů šrám. Ukončení podpory DTS zvuku a DivX vyvolalo rozmrzelé reakce. Zatímco druhou postupem času mnozí pochopili, u první smutní dodnes. Mně trochu více vadí neochota našinci dodat asistenci a řízení televizoru s podporou češtiny, televizoru, který si v plnohodnotné ceně platím, stejně jako jinde. Bixby využijete, ovšem pocvičíte se v cizích jazycích. Nutno prostředí přepnout do – třebas – anglické mutace.

Bixby Voice settings.JPGSmartThings.JPGAirPlay.JPG

Moderní prvek domácnosti, kterým chce Samsung být, nesmí postrádat propojení na inteligentní domácnost. SmartThinks nalézáme. Majitelé elektroniky s logem nakousnutého jablka mohou svého miláčka jednoduše s LCDčkem propojit přes AirPlay. Dokonce si pustí Apple TV. Chytré prostředí televizorů Samsung ji už nějakou dobu zahrnuje. 

Ambient+ Mode má pořád více nabídek pozadí a animací, se kterými vylepšíte svůj pokoj. Když vadí černý panel, zkuste některý z připravených obrázků, anebo sjednoťte pozadí za zařízením s výrazem panelu a jeho následným „zmizením“. K podobným hrátkám instalujte příslušnou aplikaci do mobilního telefonu.

Ambient Mode2.JPGAmbient Mode3.JPG
S Ambient režimem si vyhrají nejen děti.

Interní přehrávač, jak jsme výše nakousli, neakceptuje DivX a zvuk DTS. U starších formátů musíte více hledat, které půjdou přehrát. Novějších se omezení tolik nedotýká. Někteří mohou kritizovat chybějící podporu pro Dolby Vision. Titulky, včetně vybavených českou diakritikou, si užijete. Nastavíte kódování, velikost, barvu a další. Pořad nahrajete na připojený disk. Upozornění na očekávaný pořad funguje, ale jen u zapnutého TV. Jakmile dojde k vypnutí do pohotovostního režimu, pořad zmeškáte. Škoda.

Informace o pořadu.JPG

HbbTV (verze 2.0.1!) se v našem případě dostalo do zařízení automaticky. Nebyla nutná instalace. Při zběžném prošmejdění nabídky aplikací jsme ji nenašli. Že by konečně došlo k přímému zapracování do systému? HbbTV chodí korektně. Zkoušená videa se přehrála. Test HbbTV 2.0 na webu ČT LCDčko zvládlo bez pádu. Závěrečné vyhodnocení obsahovalo 5 míst, která nejsou kompatibilní. EPG/Guide posune obraz do malého výřezu a zvuk sledované stanice plynule pokračuje. Elektronický programový průvodce hodnotíme, jako přehledný. Stařičký teletext zavoláte. 

Guide EPG.JPGHbbTV.JPGTeletext.JPG

Tizen nepostrádá porci využitelných aplikací pro našince. Za všechny jmenujme Kuki, Youtube, Netflix, Filmbox Live, VOYO, stream.cz, skylink.cz, Spotify a další. K dispozici neschází sada drobnějších her.

Apps.JPGKuki.JPG
Nabídka aplikací a česká IPTV Kuki. 

Verdikt

Celkově nový Samsung QE6580T patří do "automatů" na radost davu. Uživatelstvo chtějící získat co nejvíce bez námahy a nutnosti cokoliv nastavovat, obdrží výsledek, který povětšinou ocení. Hráči ocení hráčské „bonbonky“ a více než akceptovatelnou odezvu. Všichni pak výbavu moderními funkcemi a aplikacemi.

Pokročilý ladič obrazové krásy nenajde tolik klidu, a tak se zřejmě poohlédne jinde, na druhou stranu kdo chce, najde zde poskytovanou kalibraci na 20 bodů a další sadu pokročilejšího štelování. Nám vadí Bixby bez akceptace češtiny. Všichni uživatelé poskočí radostí u nekompromisního, krásného a plnohodnotného zvuku se širokým rozsahem basů a rozsahem prostorového zvučení. Skoro bych si troufl napsat, jak zvuk ve své komplexní dokonalosti dokonce drobátko poráží obraz – hlavně u nekvalitních děl s nutností akceptovat přepočty v rámci drsnějšího přístupu umělé inteligence a kompromisního řízení podsvícení na nižší frekvenci pro citlivější zrak.

Chod operačního systému byl naprosto bezchybný. Tizen dodává našinci požadované aplikace, včetně propojení s iOS zařízením. Delší čas zkoušený Youtube, Kuki a HbbTV 2.0 šlapaly více než slušně. V neposlední řadě Samsung potěší satelitní lovce s chutí natočit motorem parabolu. Nezalekne se ani FastScanu pro Skylink, byť bez Auto DiSEqC. Jako třešinku doplníte Ambient+ Mode na vypnutém televizoru s ozvláštněním místnosti, ale také s prezentací důležitých oznámení. Jdete-li cestou chytré domácnosti, televizor s ní bezproblémově sladíte. 

Pokračovatel armády televizorů, která bojuje o Vaši přízeň, stojí za pozornost. S obrazem jsme byli spokojeni, výbava nás potěšila a zvuk okouzlil. Zkusíte ho?

Samsung QE65Q80T

Cena orientační:  54 990 Kč

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud