Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

8. října 2021
TWEET SDÍLET
Do redakce připlul kapitální kousek. Vlajková loď Samsungu v rámci 4K/UHD LCD televizorů vylepšená o mini LED podsvícení. O tomto modelu sám výrobce píše jako o jeho „nejvýkonnějším 4K televizoru“. A co napíšeme my?

Plusy

  • Skvělá práce s obrazem, včetně podsvícení
  • HDR je zřetelné
  • Výborná černá a plnohodnotná bílá
  • Ambient+ Mode, Multi View a celkově skvělá výbava
  • Satelitní tuner uřídí motorově natáčenou parabolu (USALS, DiSEqC 1.2)
  • Intuitivní ovládání s One Remote
  • Velká dávka využitelných aplikací

Minusy

  • Chvílemi navýšená snaha o prosvětlení (AI)
  • Nemá Dolby Vision
  • Bixby s ovládáním a vyhledáváním přes mikrofon v ovladači neumí česky
9/10
Hodnocení

Nebyl by to Samsung, aby do útrob dravce nenastrkal další horu výdobytků moderní techniky s vylepšeným chodem operačního systému Tizen 6.0, který významně ovlivňuje umělá inteligence. V rychlosti projděme nejzajímavější prvky. Quantum Matrix Technology aneb špičkové ultrajemné ovládání světla. QMT má precizně řídit nové Quantum Mini LED k přesnějšímu ovládání světla pro podrobné detaily i v nejtmavších či nejjasnějších scénách.

K řízení všeho byl osazen Neo Quantum Processor 4K s podporou výkonného 4K upscalingu, který podporuje dříve zmíněná umělá inteligence. Quantum HDR 2000 směřuje k nejlepšímu výsledku v rozsahu kontrastu, údajně přesně tak, jak zamýšlel režisér filmu. Precizní barevné odstíny doplňují hluboký kontrast. Dynamické mapování tónů HDR10+ se snaží vylepšit barvy a kontrast v každé scéně a nechá vyniknout drobné detaily. Znalí tuší, že Quantum Dot technologie nechybí. Aneb se 100% barevným objemem promění Quantum Dot světlo cituji „ v dechberoucí barvu, která zůstane věrná při jakékoli úrovni jasu“.

Klepněte pro větší obrázek

Lesklou plochu 10bit panelu kryje antireflexní povlak. Některé zdroje přiřazují panelu spíše matný výraz. Dovolím si ze svého pohledu toto pozměnit a napsat… Alexandr Bray panel z bočního pohledu vidí leskle. Tvůrce díla se snažil taktéž o posílení šíře pozorovacích úhlů.

Vestavěné reproduktory sledují pohyb a dění na obrazovce (technologie OTS+). SpaceFit Sound kalibruje zvuk pro jeho optimalizaci v návaznosti na prostředí, ve kterém je umístěn. Active Voice Amplifier (AVA) zvýrazňuje hlas scény při případném výskytu hluku, a to tak, aby televizor divákovi poskytl zřetelný dialog.

K TV dokoupíte soundbar stejné značky při využití technologie Q-Symphony. Ta umožní, aby reproduktory TV a soundbaru fungovaly současně pro ještě lepší prostorový efekt bez ztlumení reproduktorů televizoru.

Klepněte pro větší obrázek

Hráči ocení Motion Xcelerator Turbo+ tj. vylepšení pohyb ve 4K 120 Hz s odezvou pod 10 ms, FreeSync PremiumPro ke hraní bez trhání a zasekávání a k tomu Super Ultrawide GameView a GameBar s poměry obrazovky 21:9 a 32:9. Změna poskytne další zobrazovací plochu k maximalizaci herního zážitku.

Samsungův výrobek nasadil technologii k multi zobrazování, tedy jakousi formu PiP/PaP. Nazval ji jednoduše – Multi View. K zrcadlení obsahu se připojíte pouhým dotekem – Tap View. Jednoduché zrcadlení však podporují pouze telefony výrobce Samsung Galaxy s Android OS 8.1 a novějším.

Design, základní popis

Ihned při instalaci si nelze nevšimnout chybějících vstupů a výstupů. Obdobný zásah samozřejmě dopřává designérovi větší volnost k začištění stroje ze všech stran, aby byla zachována plná pohledovost. Kromě toho, a to trochu odbočuji, se jeden z výrazně zahřívajících hardwarových prvků hřeje mimo útroby zařízení a svým vyzařovaným teplem negativně neovlivňuje další součástky. Ano, příznivci značky tuší. Využit je One Connect Box s dokonce dvou a půl metrovým, pevnějším a méně poddajným, kabelem. Samotný box tvarem a velikostí připomíná externí Blu-ray přehrávač.

Klepněte pro větší obrázek

Ale pojďme zpět. Samotný poměrně lesklý panel obepíná zpředu neznatelný temně titanovo stříbrný (zkosený) rámeček. Jeho velmi těžkou podpěru tvoří podstavec ve tvaru přivřeného písmene „L“, který v někom evokuje vzhled otočené vlny na moři. Podpěra svým černošedým provedením s drobným „třpytem“ obdobným kamínkům v písku, vhodně navazuje na vzhled panelu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Samotné spojení obou částí zprostředkuje mohutný plastový mezikus. Cokoliv dalšího není patrno. Jediným „výčnělkem“ navíc, jest při pravém okraji pod spodní částí rámečku zesílení lemu s titěrným nápisem Samsung. Zde sídlí neznatelná stavová dioda a u ní prvek základního řízení pětadevadesátky.

Obecně o vizáži napíšu… nepostrádá nadčasovost, čistotu a určitou formu technického chladu. Je prostá nevhodných excesů a přebujelých výstřelků. A tak vlastně potvrdím text výrobce, který píše… NeoSlim Design – elegantní, 27 mm ultra tenký elegantní design vypadá krásně ze všech úhlů.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,