Samsung R6 / R7 – vajíčko s všesměrovým zvukem

22. ledna 2016
TWEET SDÍLET
Nabídka bluetooth reproduktorů je každým měsícem větší a v mnoha případech se jedná o různé varianty podobné konstrukce. Samsung však přišel se zcela novou koncepcí, která přináší všesměrové šíření zvuku.

Funkční stránka bluetooth reproduktorů je velmi podobná u všech dostupných výrobků – setkat se můžete s jednoduchým zařízením, do kterého prostřednictvím bluetooth „posíláte hudbu“ z telefonu, tabletu nebo počítače a nic jiného vám nenabídnou.

Na druhém konci spektra jsou pak reproduktory, které lákají na množství funkcí a především možnost přehrávání z různých zdrojů – vedle bluetooth je to Wi-Fi nebo LAN síť, audio vstup, internetové rádio, USB rozhraní pro připojení externího či flash disku anebo čtečka paměťových karet.

Rozdíl je také v napájení, kdy začínají převažovat přenosné reproduktory s vestavěným akumulátorem nad pevným připojením do elektrické sítě. Výhodou přenosných reproduktorů bývá mimo jiné i možnost nabíjení mobilního zařízení přímo z vestavěného akumulátoru.

My jsme vedle sebe postavili dvojici reproduktorů Samsung R6 a Samsung R7 (přesněji Samsung WAM6500 a Samsung WAM7501), které se liší právě způsobem napájení. Model R6 má vestavěný akumulátor, kdežto model R7 je napájen přímo z elektrické sítě a umožňuje odlišnou instalaci – stojánek, trojice vysokých noh či zavěšení na strop.

Klepněte pro větší obrázek

Když chcete solitér

Funkčně jsou oba dva reproduktory totožné a také se příliš neliší designem. Přenosný model R6 má mohutnější základnu, ve které je uložen akumulátor a v zadní části pak hlavní vypínač, společně s konektorem pro napájení a USB rozhraním pro případné servisní zásahy. Vzhledem ke konstrukci (viz níže) je celý reproduktor rozdělen na dvě části ve spodní čtvrtině či pětině.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Hmotnost reproduktoru je přiměřená, menším nedostatkem je absence jakéhokoliv ucha či držáku pro přenášení. Bohužel ani v balení nenajdete žádný obal, pouze pytlík z netkané textilie. Vzhledem k ceně reproduktoru bych očekával, že bude součástí balení polstrovaný obal na přenášení reproduktoru. Náklady na jeho výrobu by byly minimální ovšem přidaná hodnota pro zákazníka by jistě byla výrazná.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Model R7 je vyšší, průměr při pohledu shora je prakticky stejný. Zásadním rozdílem je však spodní část reproduktoru, která je o něco větší a je upevněna ke kovové nožce. Tu je možné povolením jednoho šroubu demontovat a nahradit ji jiným držákem, ke kterému jsou třemi šrouby uchyceny dlouhé kovové nohy. Při této montáži stojí reproduktor opravdu jako solitérní kus nábytku v místnosti. Trojnožka je volitelným příslušenstvím v nabídce Samsungu za cenu 129 EUR.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Další možností, je náhrada za stropní věšák – kovovou nožku je opět možno nahradit držákem, za který se reproduktor pověsí ke stropu. Vzhledem k tomu že je reproduktor přímo napájený ze sítě, je třeba v takovém případě vyřešit vedení napájecího kabelu. Ten má standardní dvoupinový konektor a vidlice do zásuvky je prakticky zahnutá.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Oba dva reproduktory jsou nabízeny v bílé a černé barvě s chromovými doplňky. Povrch je matný a na omak připomíná hladkou gumu. U bílé verze nejsou vidět případné otisky prstů, u černé verze však otisky ulpívají velmi snadno a jejich očištění není zrovna jednoduché.

Funkční všesměrový zvuk

Klasická konstrukce reproduktorů zajišťuje nejlepší poslech pouze v případě, že sedíte čelem k nim, je to dáno umístěním reproduktorů, které září do prostoru směrem dopředu =  k posluchači. Samsung však udělal velice jednoduchou avšak účinnou změnu a reproduktor de facto otočil o 90° a tím dosáhl efektu všesměrového zvuku.

Klepněte pro větší obrázek

Reproduktor směřuje dolů a přímo proti němu je tzv. akustická čočka – plastovo-kovový segment, kopírující tvar měniče, který zajišťuje odrážení zvukových vln do prostoru všemi směry. V horní části reproduktoru je umístěn druhý měnič, mířící směrem nahoru, jehož zvuk se také šíří všemi směry. Řešení je funkční neboť při poslechu nejste limitování pozicí vůči reproduktoru a ať stojíte kdekoliv kolem něj, vždy je hladina i charakteristika zvuku stejná. Basový měnič, umístěný ve spodní části má průměr 125 mm, horní tweeter pak 25 mm.

Klepněte pro větší obrázek

Specifickou funkcí obou reproduktorů je také funkce multiroom, která zajišťuje přehrávání stejné skladby z více propojených reproduktorů. Možnosti nastavení jsou poměrně široké, využívat můžete prostorový zvuk, kdy každý z připojených reproduktorů přehrává jeden z kanálů (levý a pravý).

Klepněte pro větší obrázek

Další možností je tzv. seskupení kdy oba reproduktory přehrávají stejnou skladbu a můžete nezávisle nastavovat hlasitost a ekvalizér jednotlivých reproduktorů. Poslední možností je pak spuštění různých skladeb na různých připojených reproduktorech z jednoho zařízení – není tedy problém pustit z tabletu nebo mobilu jednu skladbu v obývacím pokoji a zcela jinou pak v dalším pokoji.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Výše popsaní funkce jsou dostupné pouze v případě připojení reproduktoru do bezdrátové sítě, ke které je připojeno i mobilní zařízení. Samotné spárování je poměrně rychlé a slouží k němu aplikace Smasung Multiroom, dostupná pro platformu Android a iOS. V případě problémů s připojením k síti vám aplikace napoví jak postupovat dále.

Množství hudebních zdrojů

V závislosti na připojení můžete využít různých zdrojů zvuku. Při propojení mobilu a reproduktoru pomocí bluetooth funguje reproduktor stejně jako připojená sluchátka. Pokud však propojíte reproduktor s telefonem pomocí bezdrátové sítě a aplikace Samsung Multiroom, můžete z jejího prostředí zvolit jako zdroj zvuku nejen hudbu uloženou v telefonu, ale také hudbu na síťových discích.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Další možností je přehrávání internetových rádií, která jsou dostupná taktéž z prostředí aplikace. Posledním zdrojem zvuku mohou být různé aplikace typu Spotify nebo deezer, kterých nabízí Samsung Multiroom poměrně dost. Mínusové body si však vysloužily oba dva reproduktory za absenci linkového vstupu, kdy by stačilo pouze propojit se zdrojem zvuku jednoduchým jack-jack kabelem. Bluetooth sice tento nedostatek z větší části řeší ovšem je nutno počítat s nižší výdrží baterie u mobilního zařízení.

Reproduktor můžete také přepnout do režimu TV SoundConnect, kdy jej propojíte s chytrou televizí Samsung, a bude přehrávat zvuk televizního vysílání. Podobně jako aplikace pro mobilní telefony funguje i desktopová aplikace Wireless Audio – Multiroom for Desktop která zajistí možnost přehrávání různých zdrojů hudby přímo z počítače.

Ovládání a zvuk

Ovládání reproduktoru je možné dvojím způsobem – přímo na těle anebo vzdáleně pomocí aplikace Samsung Multiroom. Na těle reproduktoru jsou dotyková tlačítka, z nichž nejvýraznější je dvojice pro nastavení hlasitosti podtržená chromovanou lištou. U modelu R7 je vlevo od hlasitosti tlačítko play/pauza, vpravo potom přepínání vstupu zvuku a vypnutí zařízení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Přenosný model R6 má zcela vlevo ještě indikátor stavu baterie. Pod tlačítky na hraně horní části je umístěna skrytá řada LED, které informují o aktuálním stavu zařízení a při přehrávání svítí modře pouze pásek pod voliči hlasitosti – tuto diodu je možné pomocí aplikace vypnout, aby nerušila. Samotné ovládání není příliš spolehlivé, jelikož při dotyku nedostanete žádnou odezvu o tom, že stisk byl proveden. U přenosného modelu navíc hrozí nechtěné uspání reproduktoru, když zavadíte o dotykové tlačítko.

Klepněte pro větší obrázek

Zvukový projev reproduktorů je průměrný, mírně odosobněný s umělým nádechem. Basů je v projevu málo a chybí hluboké frekvence z důvodu malého objemu ozvučnice. Subjektivně je projev plnější u přenosného modelu R6, což přisuzuji konstrukci s větší a mohutnější základnou, která ukrývá nabíjecí akumulátor.

Při zvyšování hlasitosti je projev stabilní přibližně do dvou třetin maxima, poté dochází k výraznému slévání jednotlivých zvukových pásem a zvuk není příliš pěkný. Pozitivem však je, že žádná z frekvencí nijak výrazně nepřehlušuje ostatní a ani při vysoké hlasitosti nedochází k chrčení nebo výrazným sykavkám.

Celkový zvukový projev je možné částečně ovlivnit ekvalizérem ovšem jeho přínos je spíše ve středním a vyšším pásmu, hluboké tóny si ani při vytažení šavle v aplikaci neužijete. Navíc je možné ekvalizér aktivovat pouze u připojení prostřednictvím Wi-Fi, při přehrávání přes bluetooth není ekvalizér dostupný a ani pokud jste jej nastavili při přehrávání přes bezdrátovou síť tak si jej reproduktor nepamatuje.

Klepněte pro větší obrázek

Zhodnocení

Reproduktory Samsung R6 a R7 jsou velmi zajímavým počinem na poli bezdrátového přehrávání zvuku. V případě, že chcete mít originální doplněk interiéru a potrpíte si na designové „špeky“ jistě vás jeho podoba osloví. Nemluvě o možnosti instalace na stojan aneb závěsu ze stropu.

Výbava je dobré úrovni, zamrzí pouze absence linkového vstupu a u přenosné varianty chybějící ucho pro přenášení – to bylo mimochodem instalováno u prvních předprodukčních verzí, avšak do sériové výroby se nedostalo – a transportního obalu.

Zvukově reproduktor nenadchne a ani neurazí, jako doma se bude cítit při přehrávání popu a mainstreamové hudby. Jazzoví fajnšmekři a milovníci klasiky se budou muset poohlédnout jinde. Při poslechu ve větší skupině osob a nižší hlasitosti je relativně výrazné frekvenční pásmo lidské řeči, takže může poslech působit až rušivě. Při podbarvení atmosféry domácí párty anebo pro vytvoření zvukové kulisy bude fungovat reproduktor bezproblémově.

Největší úskalí spatřuji v koncové ceně reproduktoru – model R7 pořídíte za 13 990 Kč, přenosnou variantu R6 pak za 10 990 Kč, což rozhodně není málo. Jestliže má být bernou mincí hudební kvalita a zábavnost projevu, pak je možné pořídit reproduktor levnější, menší a s lepším zvukem než mají oba Samsungy dohromady. Jestliže ale preferujete neotřelý design, nejste nároční na zvukový projev a výše investice nehraje roli, pak byste neměli hrající vajíčka ve svém výběru opomenout.

AVmania hodnotí
provedení   8
zvuk   7
příslušenství   6
konektivita   9

 

Témata článku: Testy, Reproduktory, Internetové rádio, Samsung, Multiroom, Hudba, Reprosoustavy a reproduktory na Heureka.cz


Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Recenze Samsungu Galaxy S21 FE. Trumfy jsou jasně dané, cena ale není tak lákavá jako u předchůdce

Recenze Samsungu Galaxy S21 FE. Trumfy jsou jasně dané, cena ale není tak lákavá jako u předchůdce

** Řada Galaxy S21 od Samsungu téměř po roce hlásí comeback! ** Otestovali jsme nejnovější Galaxy S21 FE 5G ** Silné stránky jsou zřejmé, cena by však mohla (a měla) být nižší

Martin Chroust
Android 12Recenze
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Poco M4 Pro je přeborník ve střední třídě. Hraje na design a poměr ceny/výbavy

Poco M4 Pro je přeborník ve střední třídě. Hraje na design a poměr ceny/výbavy

** Poco M4 Pro 5G sází opět na špičkovou výbavu za dobré peníze ** Rovněž se jedná o jeden z nejlevnějších 5G telefonů ** Fotoaparátů je zde ale méně, než byste při první pohledu čekali

Martin Miksa
Střední třídaPreviewVideo
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Na některých telefonech s Androidem půjde vypnout 2G sítě. K čemu je to dobré?

Na některých telefonech s Androidem půjde vypnout 2G sítě. K čemu je to dobré?

** 2G sítě jsou s námi již 26 let, za tu dobu se však mnohé změnilo ** Google v USA umožňuje u Androidů vypnout 2G sítě ** V Česku si musíte pomoci samostatnou aplikací

Martin Chroust
2GMobilní sítěAndroid
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace leden 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace leden 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály