27
Fotogalerie

Samsung SyncMaster T24A550: malý LED krasavec do kuchyně

Kapitoly článku:


Obraz

Osazený panel (zřejmě) typu TN+Film nabídne průměrné pozorovací úhly v rámci své kategorie. U jiných typů panelů jsme už zvyklý na větší rozsah. Barevná hra není pro mé oko zcela věrná a má své nedostatky, které však jednoznačně nelze nazvat katastrofálními. Celý obraz je občasně tažen do fialového tónu, což známe i u některé konkurence.

 SledovatTV.JPG

Obraz při sledování DVB-T bude zřejmě připadat přesně v duchu popisu, který přinesl kolega ve výše zmíněném srovnávacím testu. Obraz bude působit měkce, občas s lehkým závojem a pohybovou neostrostí v rámci rychlých dějů. Externí prvek, tedy sledování – třeba - externího satelitního přijímače - na námi testovaném Samsungu, dovolí vytvořit krapet „tvrdší“ prezentaci zobrazované informace. Viditelný rozdíl při „monitorové“ pozorovací vzdálenosti pak nese cokoliv se značkou HD. Obraz dostává více lesku, méně závoje, bude zajímavější a reálnější.

 Zábava režim.JPG
 

Pro zjímavost zde můžete vidět tovární nastavení režimu zábava, které je barevně naprosto "mimo", na druhou stranu barevná odchylka se dá výrazně redukovat kalibrací. Naměřená úroveň černé byla 0,24 cd/m2.

Standard po kalibraci.JPG

Při chuti sledovat na něm věci z PC nezapomeňte, jak bylo popisováno ve „srovnáváku“, přejmenovat příslušný vstup do LCD. Jen tak se přiblížíte k rozměru zvýšené reálnosti jak ve velikosti, tak i v barevné věrnosti. Ano – ještě maličkost – zkuste nastavit barvy na „Studené“.. Hráči nemusejí mít zásadní obavu z pomalé odezvy, či input lagu. Panel by měl vyhovět.

spravcekanal.JPG

Zjištěnou vadou na kráse byla rovnoměrnost podsvícení panelu, kterou jsem zaznamenal v tmavých scénách, stejně jako při přepínání programů. A ve zmíněných tmavších scénách objevuji slévání odstínů a nedostatek kresby.

Upozorním, že díky rozsahu a možnostem v nastavení obrazových parametrů, lze obrazovou část trochu více přizpůsobit vašim potřebám a tak o trochu víc potlačit anomálie, které zrovna já vnímám citlivěji.

Zvuk

Zvuk u T24A550 při běžné hlasitosti neobtěžuje svoji přílišnou agresivitou, není nepříjemně vlezlý, či zatlumený. Hlubší a hluboké tóny zde zbytečně nehledejte – nejsou. Výrobce však vhodně nabízí vylepšovátko v podobě ekvalizéru, který alespoň trochu umožní korigovat zvukovou nedostatečnost. Skutečností zůstává, že při vysoce nastavené hlasitosti, je již zvuk v kategorii méně příjemné. Pro vaši kompletní informovanost dodám, že mluvené slovo vnímám jakožto dostatečně srozumitelné.

DSC00499.JPG 

Pozorně zkoumající obsluha nalezne SRS TruSurround HD „fíčuru“, nebo SRS TruDialog. První výrobce popisuje, jakožto funkci zajišťující přenos 5.1kanálového prostorového zvuku ze dvou reproduktorů pomocí technologie HRTF (Head Related Transfer Function). Druhou pak slovy, která naznačují variantu zvýšení intenzity hlasu oproti hudbě na pozadí nebo zvukovým efektům, kdy je zajištěn srozumitelnější poslech dialogů. Účinek obou není nijak výrazný.

Multimediální funkce

Pokročilé funkce ve smyslu internetového bláznění v TV zde nehledejte. A já říkám – rozumné řešení. Zařízení je určeno pro připojení k PC s rozšířenou možností příjmů televizního signálu. SmartHub a přístup na internet by model zbytečně prodražily. Myslím, že bohatě v tomto případě postačuje varianta s USB playerem – přehrávačem flešek, který si dokáže poradit s velkým rozsahem různých formátů (viz webové stránky výrobce, nebo přiložená tabulka). Slyšet budete i zvuk v DTS.

multimed.JPG

Titulky nabízí v naší mateřštině, chyby se vyskytují pouze u kódování 8859-2 (Latin 2). CP 1250, UNICODE i UTF-8 jsem, alespoň já, shledal korektními. Soubory titulků by měly mít koncovky .smi, .srt, .sub nebo .txt.

Pamětníci teletextových informací mohou být v klidu – teletext najdou.

textstred.JPG textkraj.JPG

 EPG je samozřejmostí a nepostrádá korektní české znaky.

EPG.JPG EPG_Info.JPG

Verdikt

Samsung SyncMaster T24A550 není určen pro náročnější a náročné obecenstvo, především z důvodu obrazových. Jeho místo vidím v pracovně obrazově nenáročného uživatele, nebo také v dětském, či studentském pokoji, hodit se bude i do kuchyně. Zde určitě způsobí radost a odvede práci, ke které byl stvořen. Malý, či větší hráč, dle mého názoru, ocení variantu s vnořenou televizí.

Zde popisovaný a mnou testovaný výrobek mohu k těmto účelům doporučit.


Samsung SyncMaster T24A550

Cena orientační 5 990 Kč

Klady

+ Podrobná nastavení a přehlednost v menu
+ Možnost rolovat v menu
+ Záloha programů na USB
+ Ekvalizér
+ Matný panel - eliminace odlesků
+ Design
+ Široká podpora formátů

Zápory

- Rovnoměrnost podsvícení
- Průměrný obraz DVB-T
- Příliš průměrné pozorovací úhly
- Nepříjemný zvuk při vyšší hlasitosti

AVmania hodnotí
design 8
obraz 7
zvuk 7
funkce 8
ovládání 9

 

Podporované formáty videa

VideoFormat.png

AV dekoder (podpora)

AV Dekoder.PNG

 

Displej

 • Úhlopříčka obrazovky: 24"
 • Rozlišení: 1.920 x 1.080
 • Zorný uhel (horizontální/vertikální): 170°/160°
 • Jas: 250 cd
 • Kontrastní poměr: Megadynamický kontrast
 • Doba odezvy: 5 ms

Napájení

 • Spotřeba v běžném režimu: 55 W
 • Třída energetické účinnosti: B

Všeobecné

 • Držák na stěnu: 75 x 75

Rozměry

 • Rozměry produktu (s podstavcem, ŠxVxH): 581,4 x 446,1 x 220,6 mm
 • Rozměry produktu (bez podstavce, ŠxVxH): 581,4 x 360,5 x 32,7 mm
 • Rozměry balení (ŠxVxH): 671 x 444 x 145 mm
 • Hmotnost: 6,2 kg

Design

 • Funkce podstavce: Design > Otočný (doleva / doprava): Ne
 • Funkce podstavce: Design > Náklopný podstavec: -2°až 22° (± 2°)

Web výrobku: samsung.com

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud