Samsung The Premiere SP-LSP9T: 4K/UHD HDR laserový projekční televizor [test]

7. dubna 2021
TWEET SDÍLET
Na test jsme si dnes vzali něco méně tradičního, méně obvyklého. Vyzkoušíme a detailněji představíme ultra-short throw 4K Tripple Laser projektor Samsung The Premiere SP-LSP9T.

Plusy

 • OS Tizen s kompletní nabídkou funkcí skoro jako v televizoru
 • Byť kompromisní, ale přeci jen možný provoz ve světlé místnosti
 • Obří úhlopříčka
 • Nezavazející projektor „nalepený na plátno“
 • Slušný zvuk s výraznější basovou složkou
 • Celkově skvělá výbava s dávkou využitelných aplikací
 • Satelitní tuner uřídí motorově natáčenou parabolu (USALS, DiSEqC 1.2)
 • Intuitivní ovládání s One Remote

Minusy

 • Menší možnosti práce se základními proporcemi obrazu
 • Chybí CI slot
 • Bixby s ovládáním a vyhledáváním přes mikrofon v ovladači neumí česky
8/10
Hodnocení

Představte si tu náhodu – před dvěma týdny jsme měl telefonát s pánem a paní, kteří hodlají zakoupit nový, další televizor. Snažil jsem se vyzvědět, co je pro ně důležité. Protože slova muže byla příliš obecná, zkusil jsem jeho přítelkyni. Ta sdělila, že s původním televizorem byla vlastně spokojená (pro úplnost, mají jeden z pokročilejších modelů QLED TV Samsung) – jen ji vadí ona velká plocha panelu v obýváku. Naznačil jsem možnost využít ambientní mód. Ten zná, ví o něm. Ona by nejraději celý panel „uklidila“. Právě pro takovou hospodyni by možná přicházel do úvahy stroj, který dnes v článku rozebereme.

Klepněte pro větší obrázek

Co to umí

Anglická „cizomluva“ v pojmu ultra-short throw neznamená nic jiného než že, lidově napsáno, přisunete projektor do těsné blízkosti plátna. Jednoduše a česky... ultra krátká projekční vzdálenost. Krátká vzdálenost v tomto konkrétním případě znamená vzdálenost mezi 113 až 238 mm.

Klepněte pro větší obrázek

Posunem si zajistíte změnu velikosti úhlopříčky obrazu, na domácí poměry v monstrózním rozměru od 100 do 130 palců. Pro našince přeloženo od 254 do 330 cm. Projekční plocha musí být od základny promítačky ve vztyčené kolmici odsazena v závislosti na požadovaném rozměru obrazu od 351 do 426 mm. LSP9T připevníte taktéž na zeď.

Klepněte pro větší obrázek

Svítivost 2800 lumen by měla, dle výrobce, dostačovat na sledování i ve světlé místnosti. Světlo dodává trojice RGB LED. Výrobce v popisku doplňuje, že „The Premiere je první projektor s certifikátem HDR10+ (podpora HDR, HLG) na světě pro realistické a živé sledování“. Na celém projektoru je velmi zajímavá koncepce, kdy se nejedná jen o projekční nástroj, ale o jakousi formu plnohodnotného „přijímače“ ve stylu televizorů Samsung. V žilách mu koluje operační systém Tizen s běžnou nabídkou aplikací a funkcí. Ba co víc. Odzadu připojíte dvojici antén, jednu od pozemního a druhou od satelitního příjmu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
 

Sateliťáky ovšem brutálně zamrzí nepřítomnost CI slotu pro modul s kartou placené televize. V této podobě si můžete dopřát pouze zážitky z naladěných FTA stanic, anebo musíte konzervativně připojit externí satelitní receiver. Alespoň my žádnou škvíru vhodnou pro zasunutí modulu nenašli. Stejně tak o ní nebyla zmínka v technickém listu výrobku. Velká škoda.

Klepněte pro větší obrázek

Oproti tomu The Premiere poskytuje slušný zvukový přednes. Díky vestavěnému 4,2kanálovému zvuku s výkonem 40 W spadá hudební zážitek s The Premiere do vyšší kategorie. O posílení audio zážitku se stará technologie Acoustic Beam, kterážto využívá 22 otvorů k šíření hlubokého a bohatšího zvuku. Využijete i adaptivní zvukový profil.

Pro snadnější připojení k internetu umí Wi-Fi (Wi-Fi 5), nebojí se Bluetooth (v 4.2), DLNA spojení a nezaskočí ho zrcadlení obsahu směrem k projektoru, včetně jablíčkářského AirPlay 2. Hráče potěší herní režim a filmové příznivce FilmMaker Mode. HbbTV 2.0.1 (CZ ,SK) i teletext hlásí přítomnost. Zkrátka funkce z klasické telky. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Design

Bílá nevěsta s jemně šedivým závojem. Tak by básník nadneseně popsal základní vzhled zařízení. Oproti tomu sportovní fanda s půllitrem v ruce by jednoznačně hovořil o pevné bílé pěně. Ano, projektor je celý vyveden v bílé barvě. Jeho přední průzvučná tkanina kryjící (nejen) reproduktory nese jemně šedivý nádech. Rohy jsou zaoblené a vše podepírá trojice podnožek. Přední dvě jsou šroubovatelné, aby šlo jednoduše přizpůsobit předozadní náklon. Zadní noha je delší, pevná, bez možnosti regulace.  

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pohotovostní režim naznačuje stavová červeně svítící LED, umístěná v pravé části a překrytá průzvučnou tkaninou. 

Témata článku: Domácí kino, 4K TV, Recenze, Samsung, HDR, Test, Projektory, Laser TV, Fire TV, UHD, Tizen, Domácí kina na Heureka.cz