27
Fotogalerie

Samsung UE46D7000: supertenký LCD televizor s LED podsvícením

Téměř neznatelný rámeček, 3D obraz, 800 Hz technologe, připojením k internetu, tři digitální tunery a integrovaný multimediálním přehrávač. A tím Samsung nekončí.

Kapitoly článku:


Jestliže se vám líbí tenké televizory s úzkým rámem, „LED“ televizor D7000 vás přivede do extáze. První, čeho si člověk všimne, je fakt, že obraz působí, jako by neměl rámeček. Tenký černý proužek lemující obrazovku vypadá jen jako symbolické orámování obrazu, rozhodně nepřipomíná funkční rám televizoru a průsvitný plast okolo působí jen jako designérský prvek, nikoliv jako něco nezbytného, bez čeho by to zkrátka nedrželo po hromadě. Tím to však jen začíná.

DSC01253.jpg DSC01264.jpg
 

Model D7000 od jihokorejského Samsungu patří mezi stylové LCD televizory s LED podvícením, je vybaven prakticky všemi moderními technologiemi – 3D obrazem, 800 Hz technologií, připojením k internetu, třemi digitálními tunery a multimediálním přehrávačem. Zjednodušeně, těžko hledat co vlastně neumí.

Vzhled a připojení

Obrazovka je lesklá, nicméně rušivé odrazy rušivě působí pouze při vypnutém obrazu. Jakmile televizor zapnete, jeho jas spolehlivě odrazy přepere.

DSC_0116.jpg DSC01266.jpg
 

Tenoučký rám, kdy kolem obrazu je jen pár milimetrů tlustý neprůhledný okraj, působí exkluzivně a úchvatně, v redakci nebylo jedince, který by neužasl tímto efektem. Konstrukce má však i svůj zápor, o tom si ale povíme později. Tenký rám doplňuje designový křížový lesklý otočný podstavec, ten nám v redakci do oka již tolik nepadl, působí příliš robustně a efektně.

DSC01256.jpgDSC01259.jpg 
 

Základní ovládání z televizoru nezmizelo, ale přesunulo se na zadní stranu. Abyste viděli, co mačkáte, po přiložení ruky vzad na tlačítka se na obrazovce rozsvítí symboly tlačítek. I proto je lepší využít dálkový ovladač, který sice designem moc nesedí k televizoru, ale na druhou stranu je přehledný, povedený, s velkými tlačítky vždy tam, kde danou funkci čekáte.

 DSC01251.jpgDSC01268.jpgDSC_0123.jpg
 

Konektory na zadní straně jsou vyvedeny v bok, by se ušetřilo místo. V rámci úspory místa se SCART konektor připojuje přes redukci, stejně jako komponentní vstup. Nejvyužívanějších HDMI vstupů je dostatek, tři USB konektory lze využít i pro připojení pevného disku s audio- a videosoubory, televizor taktéž umožňuje na pevný disk nahrávat přijímané pořady.

 DSC01272.jpg DSC01273.jpg
 

Počítejte ale s tím, že i zde je třeba disk zformátovat a není možno pořady dále kopírovat. Vzadu naleznete konektor RJ45 pro připojení kabelu k počítačové síti, můžete však využít i vestavěné bezdrátové WiFi.

DSC01269.jpgDSC01275.jpg 

Aby se uspořilo místo, výrobce vyřešil CI slot po svém – pro využití dekódovací karty zaklapnete do speciálního konektoru redukci, do které teprve CI kartu vložíte. Pak ale televizor "přibere" na tloušťce.

Menu a nastavení

Testovaný Samsung má tři digitální tunery – pro pozemí, kabelové i satelitní digitální vysílání (DVB-T/C/S2), vše s podporou příjmu HD vysílání. Prvotní naladění proběhne rychle, vše je hezky česky, pozemní stanice si musíte seřadit ručně dle vlastních referencí, jinak je vše v pořádku.

 

Elektronický programový průvodce je sedmidenní, přehledný, s náhledem aktuálního pořadu, takže jen pochvala. Pokud se chcete na budoucí vybraný pořad nechat upozornit, případně jej nahrát na externí rekordér, i tuto možnost máte, jen je třeba udělat bohužel trochu více kroků než je zvykem.

DSC_0132.jpg

Menu televizoru samotné je přehledné a množství voleb nabízí mnoho (více na videu), občas sice můžete hledat, ve které položce jsou vnořeny některé pokročilé funkce, to je ale obvyklé u podobně vybavených televizorů. Obvyklou výtku směřuji k umístění nastavení úspory elektrické energie v menu. Je chvályhodné, že ji majitel má k dispozici, nicméně samotná volba ovlivňuje samozřejmě dost výrazně jas televizoru, a pokud ji třeba večer ručně aktivujete, tak ráno se někdo jiný bude možná divit, že je obraz tak tmavý, přičemž nastavení obrazu vypadá netknuté – položka se totiž nenachází v nastavení obrazu.

DSC_0130.jpg DSC_0131.jpg
 

Kompletní menu doplňuje nabídka funkcí, zde jsou vybrány ty nejdůležitější – ovšem pozor, ty se mění podle toho, který vstup sledujete. Takže pokud například sledujete film z HDMI vstupu, televizor nabídne i PIP (obraz v obraze), který při sledování digitálního vysílání dostupný není, což je škoda.

Hub pro všechny případy

Novinkou je u letošních modelů tzv. Smart HUB. Je to v podstatě uživatelské rozhraní, kde máte přístup ke všem multimediálním funkcím televizoru – internetu, on-line aplikacím, audio a video obsahu na vašem připojeném PC, či na pevném disku.Aplikace si můžete přidávat, v nabídce doporučených nechybí ani oblíbený Skype pro telefonování přes internet (kameru s mikrofonem však za nemalou částku musíte dokoupit). 

 

Pro fanoušky 3D obsahu Samsung například nabízí větší množství 3D videí, které mají dobrou kvalitu. Určitě využijete funkci vyhledávání, kdy jsou prohledány veškeré připojené a využitelné zdroje. Nechybí ani internetový prohlížeč, či on-line videopůjčovna.

DSC_0133.jpgDSC_0134.jpg 

Multimediální přehrávač přehrává prakticky všechny dostupné DivX a MKV soubory, tento letošní model si dokonce poradí s DTS 2.0 zvukem, české titulky byly zobrazeny korektně. Jako multimediální srdce domácnosti poslouží tedy Samsung velmi dobře, a to i díky intuitivnímu ovládání.

 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud