Kapitoly článku:
Jihokorejský Samsung je nejúspěšnějším světovým výrobcem a prodejcem televizorů s LCD s LED podsvícením. Po testu řady F8000 se v dnešním testu podíváme na nižší, exkluzivnější model 46“ LCD televizor s LED podsvícením, lesklým panelem a nadstandardní výbavou. Přesné označení - Samsung UE46F7000ST. Po testu hrdé osmitisícovky přichází na řadu o třídu nižší model.
Seznam funkcí je velmi dlouhý: 800 Clear Motion Rate, Motion Plus, Micro Dimming, obrazový systém 3D HyperReal Engine, Wide Color Enhancer, zdvojené tunerové části, vícejádrový procesor s podporou multi-taskingu a mnohé další. Dokáže svoji kvalitou kvalitu konkurovat i vyšší řadě F8000?
Design, základní popis
Stříbrný, tenký, lesklý rám doplňuje horním rámu mechanicky výsuvná web kamera. Rám obepíná lesklý panel, přičemž ve spodní části do něj vstupuje designový prvek s nápisem Samsung – logo může a nemusí svítit. Odlesky panelu se snaží eliminovat filtry. Minimálně při silnějším bočním světle však jejich role částečně selhává.
Vše drží podstavec v stříbrném provedení – leštěný matný hliník. Posazení je pevné bez možnosti natočení. Podstavec nemá nádech extravagance, jedná se o klasický obdélník, design jakoby postrádá výstřelky a nápadité prvky – je pouze se „čistý“. Jen krycí noha stojanu s předním vyhnutím vytváří dojem připlouvající přídi lodi. Určitou střídmost jistě řada konzervativnějších (a nejen těch) zákazníků přivítá.
Konektorová výbava
U „sedmička“ najdete přípojná místa na pravé straně – 3x USB 2.0, digitální optický audio výstup, servisní zdířku, 4x HDMI (1xSTB, 1xDVI, 1xARC – zpětný audio kanál, 1xMHL – mobilní multimediální audio-video rozhraní). To není vše. Najdete zde i IR výstup s možností prodloužení IR vysílače, RGB SCART přes redukci. Záda vybízejí k užití CI slotu, jen přes dodávaný adaptér (osazení modulu placené TV) a Evolution Kit (rozhraní pro případné budoucí hardwarové rozšíření).
Dolů ještě míří sluchátkový výstup, 2x (!) „F“ konektor pro připojení satelitní paraboly, anténní konektor, komponentní AV vstup (5x cinch) a dnes již nepostradatelný síťový konektor LAN. Ve střední zádové partii ještě zasuneme koncovku napájecího kabelu. WiFi je integrovaná, adaptér není tedy potřeba.
Základní řízení stroje vyřešili technici námi opakovaně pochvalovaným joystickem. Naleznete ho v pravém dolním rohu – zadní část.
Dálkový ovladač
Stejně, jakožto u vyšší F8000 kupující dostane dvě dálkové ovládání. Menší – standardní s plným počtem tlačítek pro kompletní řízení. Vzhledem k velikosti a výšce tlačítek povětšinou nevadí jejich menší rozestup. Ovladač se velmi dobře drží, k čemuž přispívá kolébkový tvar spodní části. Škoda, že do vínku nebylo přidáno podsvícení.
Druhé ovládání má dotekovou plošku – touchpad. Dvojice dodávaných ovladačů pracuje rozdílně. „Obyčejná“ dálka využívá IR signál, kdežto designový ovladač rádiový (částečně v kombinaci s IR).
„Designový“, s rádiovým signálem (u několika pokynů doplněn o IR) obsahuje pouze základní tlačítkovou skupinu. Neobsažený zbytek vyvoláte tlačítkem na obrazovce a navolíte takto. Ovladač kromě mikrofonu pro případné zadání hlasových povelů, obsáhl zmíněný touchpad, který lze stisknout. Umožní pohyb kurzorem, ale taktéž potvrzení volby. V dolní části ještě přidává tzv. doporučované volby. Ovladač funguje přes zeď. Pro úplnost uvedeme – dobře se drží, oku lahodí. Krásně jsou zpracována jednotlivá tlačítka.
Bohužel ani jeden z dálkových ovladačů neumožňuje přímé spuštění nahrávání – příslušné tlačítko chybí. Spustit nahrávání lze z menu TV/EPG, či z virtuální „dálky“, kterou si posunky vyvoláte na obrazovce. Snad příště bude zpět (na starších ovladačích nechybělo).
Jak jsme se zmínili, ovládání Samsung UE46F7000 nepostrádá řízení za pomoci hlasových pokynů, a to nejen prostřednictvím mikrofonu umístěného do netradičního ovladače. Stejně tak můžete za pomoci hlášky „Smart TV“, při zachování dávky anglické výslovnosti, vyvolat hlasové menu.
Další variantou řízení je ovládání gesty. Samozřejmě při vysunuté web kameře. Ovládání funguje velmi dobře v různých prostředích, dobře zvládá v prostředí i méně světla. Hlavním protivníkem, který funkci naruší je postavení/posazení větší odklon od osy obrazovky a také výrazně zadní světlo za vámi. Znovu musíme zopakovat – jedná se o přínosnou funkci, která má svoji budoucnost. Nicméně občasně může zazlobit.
Kamera slouží i pro ovldádání gesty
Pro zájemce o výše uvedený moderní styl řízení funkcí dáváme odkaz na dříve zpracované video.
Prvotní nastavení a ladění
Úvodní proces nastavení a ladění nemá významné rozdílnosti v kontrastu s vyšším modelem. Postup výrobce zachoval.
Textový průvodce s hudebním doprovodem v klidném rytmu provede prvotním nastavením. Regulujeme základní parametry – jazyk, země určení, zdroj kanálů (Anténa/STB), typ sítě (Bezdrát/Kabel/Žádná síť). V dalším kroku následuje automatické ladění a jeho „setting“.
Síťová nastavení včetně AllShare a Wi-Fi Direct.
V položce „Anténa“ rozhodujeme o základních možnostech – anténa, kabel nebo satelit. My dáváme satelit. Rozbalí se příslušná podnabídka dalších nastavení, která je vždy vázána jen k určitému druhu zdroje signálu. V možnostech budete muset projít „Typ připojení“ (Duální/Samostatný) – zde tedy volíte, jestli signál ze satelitu přichází jedním, či dvěma kabely. Proč? Protože osazený tuner byl tzv. zdvojen. Kromě jiného tento počin výrobce vybídne ke sledování dvou obrazů současně - funkce PIP (obraz v obraze) a PAP (obraz vedle obrazu).
Následuje „Typ kanálu“ (Všechny/TV/Rádio), „Výběr satelitu“ (navolíte veškeré satelitní pozice, které máte možnost přijímat), „Nastavení LNB“. V položce hlavně řešíte DiSEqC pořadí konvertorů. Ano, týká se pouze těch z vás, kteří přijímáte signál z více než jednoho satelitu. Frekvence spodního a horního pásma byly u testovaného modelu určeny správně, není třeba měnit.
Příznivci lovu družic vybavení motorem nebudou zklamáni. Jen ladící proces musejí započíst až vyvoláním z menu. Pochopili jste správně – testovaný „borec“ dostal do vínku DiSEqC přepínač verze 1.2 a USALS (Universal Satellites Automatic Location System). Na závěr určíte „Vyhledávací režim“ (Vše/Bezplatné).
Přichází samotné ladění. Pro test jsme určili čtyři družice. Ladění 3099 různých programů trvalo necelých 25 minut. Dobrý výsledek. Škoda, že přes ušlou dobu stále firmware neobsahuje upřednostnění českých a slovenských programů. Prostá volba národního prostředí by mohla vyvolat automatiku seřazování stanic s preferencí těch „domácích“. Stylu ladění a filtračním možnostem před laděním stále není skoro co vytknout, výrobce dobře fungující prvky nemění. Obsluha bude spokojena - děkujeme.
Ladící proces končí, objevuje se hláška tázající se obsluhy na vyhledání dalších programů. Na řadě je pozemní nebo kabelové vysílání. Dáváme „Anténu“ (Anténa/Kabel) a překvapivě znovu anténu. V „Typech kanálů“ negujeme analog. Filtr nastavíme na pouze digitální. Ladění nyní trvá necelé 2 minuty. V seznamu vidíme 56 kanálů.
Filtrovat můžeme seznam stanic i po naladění.
V menu naladěné programy přeskupíte a nechtěné kanály vymažete. Pozitivní zprávou pro mnoho z vás bude… po výmazu jednoho z kanálů se další posunou o pozici níž. K dispozici je pět favoritních předvoleb pro každou tunerovou skupinu, editace kanálů působí přehledně. Kompletní přesuny, výmazy řešíme taktéž hromadně – stačí příslušné kanály označit.
eManuál přijde vhod, pokud obsluha začne tápat. Přehledný rejstřík usnadní vyhledávání.
Výrobce navíc ale na svých stránkách poskytuje utilitu do PC, kde se dají veškeré úpravy provést s ještě větším „klidem“. Stačí exportovat naladěné kanály na USB flešku a následně - po seřazení - importovat zpět. Webové stránky zahrnuly velmi přehledné textové a video návody v českém jazyce! Opět chválíme.
Proces primárního nastavení stroje ještě není u konce. Teprve až projdete schvalovacím procesem s ochranou osobních údajů (stačí dát 2x zatržítko a navolit další). Hotovo. Někdy se ještě může v rámci jednotlivých kroků objevit další položka – např. párování dálkového ovladače s dotekovou ploškou.
V závěru nový majitel bude proškolen v ovládání televizoru za pomoci speciálního dálkového ovládání, v ovládání hlasem a gesty. Vše trvá chvíli – takové základní seznámení s těmito funkcemi.
Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.
Doporučujeme také redakční výběry televizorů: