Samsung UE46F8000: téměř dokonalý LED televizor [test]

20. června 2013
TWEET SDÍLET
Samsung UE46F8000: téměř dokonalý LED televizor [test]
Výborně vybavený LCD televizor s EDGE LED podsvícením, hlasovým ovládáním a ovládáním gesty. Je skutečně tak výborný, jak by se dle reklamy mohlo zdát?

3D obraz

Prostorové hrátky představují svůj poziční rozmach. U kvalitnějších videí se lépe scenérie vzájemně propojí a jednotlivé, různě vzdálené body, nevykazují neprovázanost. Obraz aktivní stereoskopie, jak to obecně známe, drobně kmitá. Zvláště pak ve světlem zalité místnosti. Dovolíme si však tvrdit – u Samsungu F8000ST méně. Zajít chuť si musí nechat ležmo odpočívající obecenstvo. Obraz výrazně potemní a není sledovatelný.

U simulovaného prostoru bude výrazně záležet na osobním nastavení, typu a kvality sledovaného pořadu. Obdržený individuální výsledek jistě využijete k občasnému zpestření.

Klepněte pro větší obrázek

Zvuk

Zvuk není agresivní, má dostatečný prostorový nádech a frekvenční rozsah. Hluboké tóny zaznamenáte, ovšem v míře nižší, než očekávané. Bas prostě postrádá výraznější hutnost. Pro běžné sledování televizního vysílání zvuková stránka více než postačuje. V kategorii plochých televizorů patří zkoumaný zvuk k výrazným nadstandardům. Hodilo by se uvést – k pomyslné dokonalosti mu tolik nechybí. Mluvené slovo uslyšíte srozumitelně, bez zvýrazněných sykavek. Vyšší hlasitost přináší náznaky frekvenčního omezení.

Aktivace prostorových efektů nenavodí očekávaný výsledek, zvuku však výrazně neublíží. Náročnější sáhnou k výše zmíněné individuální zvukové kalibraci anebo ekvalizéru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Multimediální funkce

Začneme netradičně – aplikací „Kamera“ ve spojení s osazenou webovým zařízením. Proč? Umožňuje „uživatelstvu“ pořídit záznam – audiovizuální nebo alespoň fotografii. Náhlá návštěva příbuzenstva po 20 letech, kdy v rodině není kamera, nemusí zůstat bez „pohybově zvukové“ vzpomínky. Běžnější využití integrované „webovky“ s mechanickým výsunem přinese spojení s aplikacemi typu Skype.

Probíraný Samsung nasadil námi již dříve zmiňované prostředí. Aplikace, multimédia a síťové služby potencionální kupec uvidí v jejich jednoznačně přehlednějším prostředí. Trojice hlavních ikon „Smart Hubu“ obdržela názvy „Moje aplikace/Moje sítě/ Můj obsah“.

Samsung tradičně dává důraz na množství aplikací, které lze najít v „Samsung App“, ale stejně na jejich použitelnost. Mezi doinstalovatelné aplikace přináleží Facebook, Skype, Twitter, aplikace pro fitness, Voyo, Vimeo, Topfun (videopůjčovny), vTuner rádio, 3D videa, nabídka programů Filmbox, prográmky pro zobrazení předpovědi počasí, drobné hry a řada dalších. Nabídka se stále ladí a doplňuje. V posledním čase přišlo několik nových aplikací pro děti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Instalovaný prohlížeč internetu podporuje flash technologii, proto Internetové vysílání ČT (iVysílání) předloží archiv k zhlédnutí. Nálepku množství multimediálních souborů k přehrávání není nutno sejmout. Osmitisícovka přehraje kde co. V případě, že video nefunguje, zkuste trik s přejmenováním koncovky souboru, což občasně bude stačit pro kýžený výsledek – jeho přehrání. Nechápeme, proč pro demonstraci „síly“ nenechá výrobce vyniknout demo s označením „Samsung Demo Oceanic“. Znalí vědí – jde o pořad s vysokým datovým tokem. Hardware televizoru by neměl mít s přehráváním problém.

Klepněte pro větší obrázek

Příkladná práce s titulky příznivce značky už nepřekvapí. Kódování UNICODE, UTF-8, CP Windows 1250 umí s korektní diakritikou. Chybovost přináší ISO 8859-2 Latin 2. Skryté titulky přečtete. I s titulky si zde jde „pohrát“. DTS zvuk uslyšíte. Hodilo by se napsat - prostě Samsung.

DLNA spojení s PC, respektive výrobky které technologii podporují, funguje. Odzkoušíte integrovaný DLNA server v operačním systému vašeho PC? Nebo raději komunitní prográmek Serviio? Anebo si do PC a „telky“ nainstalujete PLEX server? Brutální možnosti.

Nahráváme – „placka“ neprotestovala při napojení přenosného 160GB HDD. Před nahráváním se vše smaže – dojde k formátování. Nahrávky, stejně jako jinde, nepřehrajete kdekoliv mimo domovský „strojek“. Pokus otevřít obsah HDD v PC vyvolá hlášku operačního systému ve směru – formát HDD není podporován. Opětovné připojení HDD k LCDčku umožní prezentaci dřívějších nahrávek. Nahrávku spustíte z INFO menu (ihned) a časovačem. O chybějícím tlačítku pro okamžité spuštění nahrávání jsme psali výše. Komu zmíněné informace nestačí, nechť načte návod na webu výrobce.

Klepněte pro větší obrázek

Pro hráče… běžné hodnoty input lagu se prohánějí kolem 90ms. Vhodnou korekcí zobrazovacích obvodů získáme hodnotu pod 50ms. Při špičkách jsme se v testu dostali k 32ms. Tisíckrát a nyní znovu – odzkoušejte při reálném hraní. Teprve takto pocítíte skutečnou realitu stavu.

Přehledně EPG (Elektronický programový průvodce) neumlčí obraz a zvuk. Nebyl by to Samsung, aby EPG neobsahovalo filtraci zobrazených pořadů prostřednictvím kontextové nabídky. Přehledná a přínosná Info nabídka obsahuje přehled o pořadu při zachování korektnosti diakritiky. Dlouhodobější stisk „INFO“ tlačítka na dálkovém ovladači vyvolá informace např. o kvalitě a síle signálu.

Klepněte pro větší obrázek

HbbTV (hybridní moderní teletext s využitím internetového připojení) fungoval. Červený piktogram se na příslušně vybavených stanicích zobrazoval v pravé dolní části obrazovky. „Efko“ ovládáte přes mobilní telefon a tablet. Na připojený tablet pošlete signál z jednoho tuneru (jeho programu), přičemž druhý program sledujete přímo na televizoru.

Klepněte pro větší obrázek

Závěr a verdikt

Právě jsme dokončili test LCD s EDGE podsvícením, modelu Samsung UE46F8000ST a zbývá dopsat závěr. Co uvést? Především jednoznačnou záležitost – kdo míří do adekvátní třídy televizorů, při nákupu by neměl opomenout právě otestovaný kus. Nevnucujeme vám ho k nákupu, nicméně neporovnat si Samsung řady 8000 s konkurencí, vnímáme jakožto zásadní chybu.

Obrazová kvalita testovaného borce byla výborná. Velmi dobrá černá, korektní pleťová s jen trochu teplejším podáním v základním nastavení. Celkově pro oko přirozeně působící barevné podání s rozsáhlými úpravami v menu. Velmi dobré SD, vynikající HD. Necvičené oko bude vellmi špatně hledat viditelnější anomálie.

Zvuk patří k nadstandardům v kategorii moderní plochých TV. Přirozeně zahrnuje velkou část zvukového spektra. Snahu má o vykázání činnosti u nižších tónů (basů). Pro úplnou radost by to chtělo více „dunivosti“. Náročnější zkusí zvukové profily a ekvalizér, přičemž jistě „prubnou“ interní zvukovou kalibraci.

Multimediální přehrávání, nahrávání, dva ovladače – jeden s mikrofonem a touchpadem a využitelné ovládání hlasem a hodně využitelné ovládání gesty. Zdvojené tunery s velkou filtrací „co ladit“ a následnou editací/seřazením, PIP/PAP (obraz v obraze a obraz vedle obrazu), propojení TV s dalšími výrobky (typicky „chytrým“ telefonem, tabletem), kdy ještě připojené zařízení poslouží pro příjem z televizoru přeposlaného televizního signálu. Velká porce aplikací a přepracované „Smart menu“. A mohli bychom napsat mnohem více.

Vše co Samsung UE46F8000ST dělá, dělá nadstandardně, logicky, snadně a přehledně. Umí řadu stále ještě méně obvyklých záležitostí, přičemž nezapomíná, že jeho majitelem se může stát také osoba, která není s technikou a jejím ovládáním bytostně spjata. Celkově jde o televizor, který se po právu řadí k nejlepším. Osmitisícovku osobně řadím do kategorie, u které se s testovanou technikou těžko loučíte. Bude mi chybět.

 

Klady

+ Přirozený, korektně a prostorově působící obraz
+ Dobře vypadající SD obraz
+ Možnosti nastavení s neskutečným rozsahem
+ Množství uživatelských profilů pro obraz a zvuk
+ Varianta resetu po jednom uživatelském profilu
+ Možnosti ovládání včetně netradičních (smartphone, tablet, ovládání hlasem/gesty)
+ Luxusně vypadící ovladač s touchpadem a mikrofonem
+ Vynikající editace programů interní/externí (mazání, přesuny)
+ Slušný zvuk
+ Nízká odezva - input lag
+ Množství a využitelnost aplikací ve „Smart“ prostředí
+ Textové a video návody na webu
+ Design

Zápory

- Po provedeném ladění sat. tuneru nejsou CZ/SK programy na prvních místech
- Chybějící tlačítko nahrávání na dálkovém ovladači
- Prosvítající levý spodní roh (testovaný model)

Samsung UE46F8000
design 10
obraz SD 8
obraz HD 9
zvuk 8
funkce 10
ovládání 9

Samsung UE46F8000

Cena: není v prodeji hce counter

Webové stránky výrobku: www.samsung.cz

Specifikace výrobku: Samsung UE46F8000ST XXH

Návod a software: Samsung UE46F8000ST XXH

hce counter
 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, Test, Samsung, LCD a LED, Video, LED

Určitě si přečtěte

Oscar 2020: přehled vítězných filmů

Oscar 2020: přehled vítězných filmů

Nejočekávanější filmová událost je za námi. Ocenění Akademie filmového umění jsou rozdány, podívejme se na přehled filmů, které obdržely ocenění.

4 Jaromír Puk

V síti: past na sexuální predátory, kteří v online prostoru útočí na nezletilé dívky [recenze filmu]

V síti: past na sexuální predátory, kteří v online prostoru útočí na nezletilé dívky [recenze filmu]

3 herečky, 3 pokojíčky, 10 dní a 2458 sexuálních predátorů. Psychosociální experiment, který naléhavým způsobem otevírá téma zneužívání dětí na internetu.

31 Marek Čech

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

Nikdy neodvracej zrak, Irčan, Joker, Sbohem, synu, Poslední večery na Zemi, Le Mans '66, Bolest a sláva, Narušitel systému. Čtvrté ohlédnutí za nejlepšími snímky, které se letos objevily v našich kinech nebo na streamovacích platformách.

4 Marek Čech

Kdy se pro příjem televize vyplatí satelit a kdy je lepší vybrat DVB-T2, nebo něco jiného

Kdy se pro příjem televize vyplatí satelit a kdy je lepší vybrat DVB-T2, nebo něco jiného

Spolu s vypínáním DVB-T mnoho lidí pátrá, jaké jsou další možnosti příjmu. V našich článcích jsme se už věnovali všem variantám, které příjem televize umožňují. Zejména v odlehlejších oblastech je nejzajímavější a nejuniverzálnější způsob příjmu TV satelitní vysílání.

13 Jaromír Puk